Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASTRA G 2.0 DTL - Zgasła i nie chce odpalić.

Davvvi 31 Sty 2017 23:39 4134 61
 • #31
  tzok
  Moderator Samochody
  Filmik to czysty marketing i tworzenie legend... taka pseudo-techniczna propaganda, zwłaszcza o tym indywidualnym dobieraniu tranzystora. W konkretnym modelu sterownika jest stosowany konkretny tranzystor i nie ma tu czego indywidualnie dobierać. Mocniejszy zawsze można wstawić. Oczywiście, że tranzystor w sterowniku jest uszkadzany przez przytarty nastawnik. Jak pisałem na samym początku - tranzystory nie zużywają się, do jego uszkodzenia musi prowadzić usterka mechaniczna, ew. elektryczna w obwodzie ładowania. Są różne technologie wykonywania tranzystorów polowych i nie można przyjąć wykładni, że większa struktura = lepszy tranzystor. Parametry tranzystora można znaleźć w jego karcie katalogowej.
 • flexghzflexghz
 • #32
  Davvvi
  Poziom 27  
  Ja zakupiłem wersje 3705Z tranzystora. Ja ogólnie nie znam się a tak bardzo na mechanice pompy. U mnie znajomy z pracy ma także Asterkè ale z nie wiem jakim silnikiem . Nie wiem jaka tam jest pompa. Koło 2 lat temu padł mu sterownik. Zapłacił za sam sterownik 450zł. Do dziś lata i nic nie padło. Różnica między nim a mną jest taka że on robi autem sporo km, ja robie od 8 km do 16km tygodniowo. Czyli nie wiele wiec mam nadzieje że na tym tranzystorze polata.
 • #33
  robokop
  Moderator Samochody
  tzok napisał:
  Oczywiście, że tranzystor w sterowniku jest uszkadzany przez przytarty nastawnik

  Nieeee. Ten tranzystor steruje elektrozaworem dawki, nie kąta - więc jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Te auta mają koszmarnie rozwiązany układ zasilania paliwem - przelewy doprowadzone do krócica zasilania pompy - stąd łatwo się zapowietrzają, a w y20xxx jeszcze ciągną olej z silnika. Przy zapowietrzeniu, pompa miele powietrze zanim zassie, a sterownik daje maksymalne wysterowanie zaworu dawki, zdziwiony że "nie bangla". Do tego jeszcze prawdopodobnie brak jakiegokolwiek wytłumienia samoindukcji cewki elektrozaworu - stąd wiele usterek sterownika dziwnych do wytłumaczenia - auto jeździło, zgaszone normalnie już nie odpaliło - przebity tranzystorek.....
 • #34
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  tzok napisał:
  Większym problemem jest długość przewodów, niż rezystancja drenu. Sterownie jest PWM, nie liniowe, więc tranzystor działa jako klucz i powinien mieć możliwie najniższą rezystancję drenu, ale ważna jest również pojemność bramki (możliwie mała).


  Zważywszy że prądy ta dochodzą do 10A.
 • #35
  tzok
  Moderator Samochody
  robokop napisał:
  Nieeee. Ten tranzystor steruje elektrozaworem dawki, nie kąta
  Efekt ten sam, regulacja nie przynosi efektu i nastawnik jest wysterowany "mocniej" i dłużej niż w czasie normalnej pracy, co prowadzi do przegrzania tranzystora... ale z tego co wiem to ten tranzystor się nie pali, tylko ulega przebiciu. Trochę więc teoretyzując, bardziej pasuje to do jakiegoś "przyhaczenia" rdzenia poruszającego się w cewce w trakcie szybkiej zmiany jego pozycji (nagłej zmiany wypełnienia sygnału sterującego).
  MOSFET sterujący cewką nastawnika (elektrozaworu) przebiegiem PWM musi mieć diodę gaszącą, ew. może być wykorzystana dioda pasożytnicza w strukturze tranzystora, ale zwykle ona jest zbyt "wolna". Obecność takiej diody łatwo sprawdzić (może być nie w sterowniku, a przy samej cewce), gorzej ze sprawdzeniem jej parametrów dynamicznych, a spotkałem się z "niby" dobrą diodą Shottky'ego, która jednak nie tłumiła (a właściwie przestała tłumić) krótkie impulsy.
 • #36
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • flexghzflexghz
 • #37
  robokop
  Moderator Samochody
  tzok napisał:
  Efekt ten sam, regulacja nie przynosi efektu i nastawnik jest wysterowany "mocniej" i dłużej niż w czasie normalnej pracy, co prowadzi do przegrzania tranzystora... ale z tego co wiem to ten tranzystor się nie pali, tylko ulega przebiciu.

  http://www.remmington.info/testproceed.html
 • #38
  tzok
  Moderator Samochody
  Transit 2 napisał:
  Bardzo błędne myślenie, ponieważ sam nastawnik kąta wtrysku nie ma nic wspólnego z tranzystorem, co jak pisałem, najczęściej usterki z powodowane złej pracy zaworu elektromagnetyczne lub zwarcie instalacji zaworu.
  Czy ja gdzieś pisałem o "nastawniku kąta wtrysku"? Nie, pisałem o nastawniku. Pojęcie nastawnik (aktuator) odnosi się do wszelkich elektromechanicznych elementów wykonawczych. Nastawnikiem jest zarówno elektrozawór, jak i serwomechanizm, czy silnik krokowy.
 • #39
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #40
  BANANvanDYK
  Poziom 39  
  Aż mi się nie chce czytać tych wydumek.
  Czy ktoś się zastanawiał w ogóle jak ten system pompy wtryskowej pracuje? Bo ja zadałem sobie takie pytanie i postanowiłem to przeanalizować.
  Pomocna była tutaj strona przedstawiciela serwisu Boscha, który opisał działanie systemów elektronicznych w pompach wtryskowej. Musiałbym teraz odszukać ten materiał, nie pamiętam czy mam go zapisany na dysku.
  Generalnie idea pracy elektrozaworu dawki wtrysku bardzo przypomina pracę wtryskiwacza w silniku benzynowym. Początek otwarcia decyduje o kącie początku wtrysku, natomiast czas otwarcia elektrozaworu to ilość dawki paliwa. Może lepiej porównać to do pracy wtryskiwacza CR. Pod względem mechanicznym nie różni się to od realizacji w mechanicznej pompie wtryskowej, tylko że w mechanicznych pompach znaczenie ma konstrukcja tłoczków i paru innych części mechanicznych.
  Pod względem elektrycznym sterowanie cewki elektrozaworu jest bardziej skomplikowane. Cewka ma niską rezystancję więc początkowo płynie duży prąd (właściwie narasta do wartości maksymalnej) w celu szybkiego i pewnego zadziałania elektrozaworu. W chwili zamknięcia kanału przelewowego iglicą elektrozaworu następuje impuls napięciowy w cewce elektrozaworu, który jest odczytywany przez sterownik pompy wtryskowej, uznając to jako moment początku wtrysku, w tym czasie następuje początek wtrysku paliwa do komory spalania. Od tego momentu prąd w cewce jest stabilizowany do ok. 10A, i tutaj moim zdaniem tkwi cały sekret problemu z upalaniem tranzystora. Chwilowa moc strat na tranzystorze może przekraczać 140W, choć średnia ze względu na czas przerwy będzie bardzo niska. Kontynuując, przerwanie prądu cewki elektrozaworu powoduje otwarcie kanału przelewowego i zakończenie wtrysku do komory spalania.
  Do końca nie rozumiem idei regulacji kąta krzywek sekcji wysokociśnieniowej, może powoduje to zmianę ciśnienia wtrysku, może jest to konieczne ze względów mechanicznych. Tym bardziej nie rozumiem w jaki sposób brane jest sprzężenie zwrotne z nastawnika. Jedno jest pewne. Po wymianie tranzystora elektrozaworu dawki wtrysku nie jest konieczne robienie remontu pompy czy też zalecane przez firmy naprawiające sterowniki sprawdzenie tłoczka nastawnika przyśpieszacza wtrysku.
  Nie doszedłem natomiast do kwestii kalibracji pompy, jakie parametry są brane pod uwagę, które właściwości mechaniczne pompy muszą być korygowane przez sterownik pompy.
 • #41
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.
  Możesz wyjaśnić jak liczysz straty na tranzystorze?
  Skąd wychodzi Ci 140W?
  Tranzystor się nie zużywa wiec czemu pompa siada po 10 latach a nie po roku pracy czy miesiącu?
 • #42
  robokop
  Moderator Samochody
  BANANvanDYK napisał:

  Aż mi się nie chce czytać tych wydumek.

  To nie czytaj. Zasada działania pomp VP nie jest żadną tajemnicą i w necie masz wystarczającą ilośc materiałów na ten temat, nie ma potrzeby miziania się z przedstawicielstwem Bosch-a.
  BANANvanDYK napisał:
  Może lepiej porównać to do pracy wtryskiwacza CR. Pod względem mechanicznym nie różni się to od realizacji w mechanicznej pompie wtryskowej, tylko że w mechanicznych pompach znaczenie ma konstrukcja tłoczków i paru innych części mechanicznych.

  Ble ble ble ble...

  Pompa VP44 jest rozdzielaczową pompą wtryskową - elementem wykonującym całą pracę sprężenia paliwa do wartości kilkuset atm. i rozdzielenia go na poszczególne sekcje wyjściowe pompy jest tłokorozdzielacz - tłoczek z kanalikiem, wykonujący skokowo suwy w rytm pracy cylindrów i obracający się po 90 stopni ( w silniku 4 cylindrowym). Tłoczy ograniczoną ilość paliwa w cyklu swojej pracy - ciśnienie powoli rośnie, bo paliwo jest prężne, potem spada - bo otwiera się zawór regulacyjny wydatku pompy, przebijają wtryskiwacze. żeby fala wzrostu ciśnienia wystarczyła dla dostarczenia określonej ilości paliwa, czyli dawki w cyklu otwarcia zaworu regulacyjnego, musi jej szczyt przebiegać w określonym momencie - temu służy właśnie mechanizm krzywkowy, obracający się względem obudowy pompy poprzez działanie drugiego zaworu regulacyjnego, powodującego działanie na tłoczek przestawiacza kąta i wymuszający wcześniejszy początek tłoczenia przez mechanizm tłokorozdzielacza. Proste? W pompach VE miałeś podobnie - tyle że elementem regulującym ilość paliwa w dawce był ruchomy pierścień, zamykający kanalik upustowy na osi tłokorozdzielacza, sterowany wpierw mechanicznie , potem elektrycznie solenoidem. W układach CR jest to rozwiązane inaczej - masz zasobnik - szynę rail zawierająca nadmierną względem potrzeb ilość paliwa o wysokim stabilnym ciśnieniu, wytwarzanym przez wydajną pompę. Wtedy zawór wtryskiwacza jest panem zarówno ilości wtryśniętego paliwa, jak i czasu kiedy tenże wtrysk nastąpi - nie ma potrzeby korygowania ciśnienia paliwa, żeby wystarczyło go na dawkę.
 • #43
  BANANvanDYK
  Poziom 39  
  grala1 napisał:
  Możesz wyjaśnić jak liczysz straty na tranzystorze?
  Skąd wychodzi Ci 140W?

  Wiem, że wynik jest mocno oszacowany. Nie wiem ile omów ma cewka elektrozaworu, przyjąłem że mniej niż 0.5Ω więc w najlepszym przypadku moc strat na tranzystorze przy 10A to ponad 100W. Należałoby uwzględnić także wartości graniczne, przy maksymalnym napięciu akumulatora (uszkodzenie regulatora) oraz temperaturę złącza tranzystora. To ma znaczenie czy tranzystor wytrzyma obciążenie.
  grala1 napisał:
  Tranzystor się nie zużywa wiec czemu pompa siada po 10 latach a nie po roku pracy czy miesiącu?

  Myślę że uwzględniasz niewłaściwy parametr - wiek. Należy uwzględnić czas pracy silnika, przebieg lub ilość "wtryśnięć" do awarii. Jakoś na internecie krąży legenda że po 180, 200 Mm przebiegu zaczynają się palić tranzystory.

  @robokop, pięknie to opisałeś, ale dla typowej pompy rozdzielaczowej (mechanicznej)! Pompa VP44 ma oddzielną sekcję tłoczącą (cztery tłoczki pracujące promieniowo wewnątrz pierścienia z krzywką), rozdzielacz na poszczególne cylindry jest identyczny, ale sterowanie przepływem paliwa od sekcji tłoczącej do wtryskiwaczy realizowane jest wspomnianym elektrozaworkiem.
  robokop napisał:
  Ble ble ble ble...

  Dobra, teraz jak na to patrzę wiem że źle wytłumaczyłem (masło maślane wyszło).
  Technicznie rzecz biorąc regulacja dawki to regulacja czasu w jakim podawane jest paliwo do komory spalania. Tylko że w mechanicznej pompie odbywa się to przez zmianę skoku czynnego tłoczka, wynikające z odległości elementów ruchomych względem względem krzywki napędzającej pompę. W grę wchodzą jeszcze pewne inne podzespoły i cechy pomp wtryskowych. Przekładając na ruch wału korbowego, zmienia się kąt początku i kąt końca wtrysku. Patrząc na to w funkcji czasu, to czas fazy wtrysku (zależny od obrotów) wpływa na dawkę paliwa.
 • #44
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  BANANvanDYK napisał:
  Jakoś na internecie krąży legenda że po 180, 200 Mm przebiegu zaczynają się palić tranzystory


  Z prywatnych historii powiem że dopóki nie jeździ się na syfnym paliwie to pompa działą, normalne przebiegi to 500kkm.

  No chyba że x razy cofany licznik.
 • #45
  grala1
  Specjalista grupy V.A.G.
  Chyba nie masz pojęcia co oznacza strata na tranzystorze lub ja się mylę.
  Ty mówisz o tym co zawór pobiera a to nie ma nic do oddawania ciepła?
  Wiesz w jaki sposób jest sterowany tranzystor tutaj?
  PWM czy tylko czasem trwania impulsu a może napięciem?
  Zawór ma się tylko otworzyć na odpowiedni czas tak jak np wtryskiwacz czy otwiera się na np 30 lub 60%?
 • #46
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  BANANvanDYK napisał:
  Nie wiem ile omów ma cewka elektrozaworu, przyjąłem że mniej niż 0.5Ω więc w najlepszym przypadku moc strat na tranzystorze przy 10A to ponad 100W


  Kolego proszę cię nie błaznuj, zobacz na internecie zrzuty oscyloskopu prądu tranzystora i wtedy podyskutujemy.

  Tranzystory się palą bo muszą przewodzić coraz dłużej duży prąd z powodu braku właściwej reakcji nastawnika.

  Syfne paliwo, brak higieny przy wymianie filtrów, zapowietrzanie układu to są przyczyny.
 • #47
  andrzej20001
  Poziom 43  
  Nastawnik jest pasowany i z czasem traci to pasowanie przez zużycie ,rysy, opory pracy bez smarowania paliwem(powietrze). Sterownik próbuje nadgonić korygując czas i paf.......
 • #48
  Davvvi
  Poziom 27  
  Panowie jednak nie działa może kable za długie. Postanowiłem zrobić tranzystor wewnątrz kłopot jest w tym że wcześniej kabelki przylutowałem do drucikówod starego tranzystora. Jeden mi się urwałi teraz nie mogę się przylutować do tego malutkiego punktu lutowniczego. Cyna się nie chce tego trzymać. Jest jakiś sposób na przylutowanie się? Bądź może inny punkt lutowniczy ?
 • #49
  bodzio012
  Poziom 32  
  Nie chcę Cię zniechęcać ale wydaje mi się że nie będzie to chodzić, o czym przestrzegałem.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jest jeszcze jeden ostatni punkt ale jak ci go pokaże to już na pewno sterownik nie do odratowania
 • #50
  andrzej20001
  Poziom 43  
  28 stycznia juz ci koledzy tłumaczyli że nie zaoszczędzisz a teraz to finalnie już na 99% dołożysz do interesu kupując drugi ster/pompę. Jak miałeś ten ster już na wierzchu trzeba było oddać komuś kto juz frycowe płacił za nauke i dać mu zarobić. Ale to Polska :)
 • #51
  Davvvi
  Poziom 27  
  Panowie znalazłem drugie miejsce lutownicze ale punkt jest tak mały że ja nie będę się w to chwilowo bawił. Myślę, że oddam do fachowca jeśli podejmie się tej naprawy.
 • #52
  grzesiekw12
  Poziom 20  
  Z tego co słyszałem to ci co wyciągali ten tranzystor na zewnątrz stosowali BUKxxx philipsa, kabelek bramki też lutowali do tego owianego tu tajemnicą punktu (brązowy kondensatorek smd) bo nie dało rady do maleńkiego pola na którym siedzi drucik. Brnij dalej, do odważnych świat należy ;)
 • #53
  Davvvi
  Poziom 27  
  Panowie a mam pytanie czy można do tej pompy zastosować np.inny sterownik? Tzn od tego samego modelu pompy ale od innego samochodu z innym silnikiem?
 • #54
  Strumien swiadomosci swia
  Poziom 43  
  Davvvi napisał:
  Panowie a mam pytanie czy można do tej pompy zastosować np.inny sterownik?


  Kolego wyślij pompe do polecanej naprawy odbierz zapłąć i ciesz się samochodem.
 • #55
  Davvvi
  Poziom 27  
  Tak właśnie chcę zrobić. Już się dogaduję z kolegą @bodzio012 o naprawę sterownika. Miałem okazję już lutować kondensatory SMD ale tu to jest tragedia byle za mocno i nie ma do czego przylutować tym bardziej że ja tego nie przegrzałem tylko odpadło wraz z drucikiem do którego miałem dolutowany kabelek. Wszystko jest tak delikatne jak by w chinach było robione.
 • #56
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #57
  Davvvi
  Poziom 27  
  Panowie przyszedł zregenerowany sterownik. Nie długo idę go montować. Mam nadzieje że będzie śmigać.

  Dodano po 54 [minuty]:

  Panowie zmontowałem wszystko i lipa dalej nie chce odpalić. A o to co pokazuje program diagnostyczny:
  ASTRA G 2.0 DTL - Zgasła i nie chce odpalić.

  Czyżby naprawa nic nie dała? Jutro sprawdzę jeszcze sposób z żarówką. Dzisiaj nie sprawdziłem bo nie mam żarówki.
 • #58
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #59
  Davvvi
  Poziom 27  
  Ten sam co miałem. Tylko z nowym tranzystorem.
 • #60
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto