Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aluminiowy (?) radiator - Jak lutować?

and.2003 28 Sty 2017 18:36 972 9
  • #1 28 Sty 2017 18:36
    and.2003
    Poziom 10  

Witam.
    Mam zamiar zrobić domowej roboty chłodzenie wodne, potrzebuję przylutować aluminiowy radiator do miedzianej rurki... I tu pojawia się problem, nie mogę go polutować, próbowałem wykorzystać specjalne spoiwo do lutowania aluminium (AlumWeld Classic) i topnik do tego spoiwa czyli AlumWeld Blue. Spoiwo bez problemu topi się palnikiem 1300°C, Jednak w ogóle nie przywiera do radiatora... (Radiator oczywiście został wcześniej przeczyszczony drobnym papierem ściernym). Czytałem, że takie radiatory komputerowe nie są z czystego aluminium, ale z różnymi dodatkami, nie wiem na ile to jest prawda.
    Wie ktoś może jak polutować taki radiator z miedzianą rurką?

• Pomocny post
    #2 28 Sty 2017 18:48
    krzysztofh
    Poziom 29  

Nie wiem jak duży jest ten radiator. Może udałoby się odpowiednio zrobić kanały wiercąc otwory zamiast lutować rurkę. Wtedy pozostałoby tylko wkleić do tych otworów końcówki.

• Pomocny post
    #3 28 Sty 2017 19:21
    xrenjix
    Poziom 22  

To nie aluminium tylko ZnAl. Lutowałem tym spoiwem prawdziwe aluminium, bez problemów poszło i trzymało dość mocno. A ZnAl czyli szajs metal też próbowałem kiedyś pospawać polutować i się nie udało. Tego szajsu nie da sie inaczej połączyć jak tylko klejem. Ale on będzie przegrodą termiczną a nie o to prawdopodobnie ci chodzi.

Nljlepiej poszukać radiatora z prawdziwego aluminium, lub jak na to pozwala obecny, porobić otworu przelotowe, i wkleić lub nagwintować i wkręcić końcówki.

• Pomocny post
    #4 28 Sty 2017 19:49
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Być może, ja nie wiem jak. Osobiście to bym wywiercił w radiatorze równomiernie kilka otworów pod śruby M5, wygiął tę rurkę miedzianą w kształt litery S i przycisnął stalowym kawałkiem blachy grubości 4mm z wywierconymi otworami pod wspomniane śruby do radiatora i przykręcił śruby nakrętkami po drugiej stronie. Im bardziej powyginana rurka (większa powierzchnia styku z radiatorem) tym lepiej.

• #6 29 Sty 2017 09:20
    and.2003
    Poziom 10  

Niestety, w tym radiatorze nie da się wywiercić na tyle dużych otworów, żeby zmieściła się tam 6 mm rurka. Radiator ma wymiary 5 cm x 12 cm x 12 cm, podstawa ma 5 mm, wygląda tak:
    Aluminiowy (?) radiator - Jak lutować?
    Teoretycznie, dałoby się powkładać rurkę w odstępy między niektórymi żeberkami radiatora i odpowiednio pozaginać, ewentualnie odpowiednio przyciąć żeberka? Ale nie wiem, jaka by była wtedy przewodność ciepła.

• #7 29 Sty 2017 09:23
    Łukasz.K
    Poziom 19  

Można zwinąć rurkę w kształcie sprężynki o średnicy zewnętrznej 8cm i 20-tu zwojach, umieścić w plastikowej rurce, dać dwa wentylatory 80x80mm na końcu i początku rurki które dmuchają w tę samą stronę rurki i obędzie się bez przykręcania czy spawania do radiatora, uzyskując w ten sposób lepsze parametry chłodzenia (niższą temperaturę).

• #8 29 Sty 2017 11:53
    krzysztofh
    Poziom 29  

Do tego nie, ale jakbyś dokupił płytkę aluminiową grubości 10 mm i dał komuś na warsztat do powiercenia można by później ją dokleić lub dokręcić do obecnego było by super. Pytanie tylko czy byłoby taniej niż kupić gotowe chłodzenie aktywne.

• #9 29 Sty 2017 23:13
    Łukasz.K
    Poziom 19  

zależy ile zarabiasz na godzinę w pracy.

• #10 30 Sty 2017 15:54
    Matitronik
    Poziom 16  

Prościej przewiercić od boku kilkukrotnie bloczek z miedzi i poprzewlekać go jakimś plastycznym przewodem miedzianym, wszystko można posmarować pastą lutowniczą i wygrzać w odpowiedniej temperaturze w celu powstania solidnego połączenia co znacznie poprawi transfer ciepła.

Inaczej można wykorzystać jako blok wodny jakiś stary radiator z heat pipe, ucinając zaprasowane końcówki i odpowiednio je łącząc mamy gotowy radiator z obiegiem.

Radiator heat-pipe
    Podobnego kiedyś poucinałem i nawet by się nadawał, z tym że mój miał dość grube ścianki (poniżej 3mm) i mały prześwit.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME