Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór tranzystora i rezystorów do modułu wykonawczego.

28 Sty 2017 21:08 999 11
  • Poziom 11  
    Witam
    Chcę sobie złożyć sterownik do podświetlania stopni schodowych z wykorzystaniem Arduino i taśmy LED. Razem będzie 14 krótkich odcinków taśmy, każda sterowana z oddzielnego wyjścia Arduino. Czyli muszę wykonać 14 modułów sterujących.
    Czy możecie podpowiedzieć, jaki tranzystor wykorzystać i jakie dobrać rezystory, żeby zbytnio nie obciążać wyjścia Arduino?
    Odcinek taśmy LED będzie miał 30cm, pobiera 120mA. Znalazłem gdzieś BD241D i na próbę podłączyłem z rezystorem R1 100 i R2 10k. Prąd zmierzony na wyjściu z pinu Arduino wynosił 40mA. Można zjechać tym prądem do jeszcze mniejszej wartości, ale takiej, żeby wystarczała do wysterowania tranzystora? No i pytanie jakiego? Dobrze, gdyby był jak najmniejszy.
    Z góry dzięki za podpowiedź.
    Dobór tranzystora i rezystorów do modułu wykonawczego.
  • BotlandBotland
  • Poziom 29  
    Błędny schemat narysowałeś. Nie będzie działać ponieważ baza podłączona jest do masy
    Zlikwiduj połączenie baza-gnd , oraz pozbądż się rezystora R2
    Tranzystor NPN ,np BD135/137/139 w zupełności wystarczy do wysterowania linijki
    Ważne aby pracował w stanie nasycenia więc by ograniczyć prąd bazy, tranzystory
    powinny mieć jak najwyższy współczynnik beta ,grupa 16
    Zakładając wzmocnienie na poziomie min100 wystarczy 5mA prądu bazy do pełnego wysterowania co przekłada się na wartość rezystora bazy R1= 1kΩ
  • Poziom 11  
    Tak, wkleiłem błędny schemat. Już poprawiłem. Czy według takiego schematu mogę połączyć czy R2 jest zbędny?
    No i bardzo dziękuję za wskazówki dot. doboru.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    R2 jest zbędny
  • BotlandBotland
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję.
  • Poziom 11  
    Wszystko działa jak należy...ale przy pojedynczym układzie. W grupie nie ma prawa to działać wg tego schematu, bo spaprałem połączenia taśm LED. Bezmyślnie zabrałem się za podłączanie tasiemek i do każdej taśmy LED doprowadziłem oddzielny kabel do anody, a wszystkie katody zwarłem. Czy w związku z tym, mogę przenieść diodę (taśmę) pomiędzy emiter a masę? Wówczas napięcie będzie podawane z emitera na diodę, a katody zostaną zwarte tak jak są.
  • Moderator Projektowanie
    zamber napisał:
    Czy w związku z tym, mogę przenieść diodę (taśmę) pomiędzy emiter a masę?

Nie, taśma musi być w kolektorze.
    R1 wystarczy 560 Ohm, co ograniczy prąd bazy do ok. 8mA
    BD241D w tym zastosowaniu to armata na muchy.
    Lepsze byłyby tranzystory MOSFET.
  • Poziom 11  
    trymer01 napisał:
    zamber napisał:
    Czy w związku z tym, mogę przenieść diodę (taśmę) pomiędzy emiter a masę?

Nie, taśma musi być w kolektorze.
    R1 wystarczy 560 Ohm, co ograniczy prąd bazy do ok. 8mA
    BD241D w tym zastosowaniu to armata na muchy.
    Lepsze byłyby tranzystory MOSFET.

No nic, czeka mnie przelutowywanie kabelków. Co do tranzystorów to mam już BD139-16 i R1 1k.

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

A możecie podpowiedzieć, dlaczego nie można podłączyć jak na poniższym schemacie? Bo tak nie będzie działać, czy generalnie "nie powinno " się tak podłączać, ale działać może. Pal licho przelutowywanie kabelków, ale taki układ znacznie uprościłby mi montaż tych elementów na płytce uniwersalnej. Wysterowywany będzie 15cm odcinek taśmy LED (połowa tego co zakładałem), czyli w tym przypadku popłynie c.a. 60mA przez tranzystor.
    Z góry dzięki za podpowiedź. Dobór tranzystora i rezystorów do modułu wykonawczego.
  • Pomocny post
    Moderator Projektowanie
    Nie będzie działać, bo na emiterze (taśmie) będzie napięcie 5V-Ube= ok.4,3V zamiast Vcc=12V, a nawet i mniej, gdyż drastycznie zmaleje prąd bazy - taśma nie zaświeci.
    Kolejny przykład ulubionego sposobu początkujących - wstawiać obciążenie w emiterze :D - proszę nie brać mi za złe, ale to jest zadziwiające.
  • Poziom 11  
    trymer01 napisał:
    Nie będzie działać, bo na emiterze (taśmie) będzie napięcie 5V-Ube= ok.4,3V zamiast Vcc=12V, a nawet i mniej, gdyż drastycznie zmaleje prąd bazy - taśma nie zaświeci.

To już wszystko jasne. Dzięki.

Dodano po 2 [minuty]:

trymer01 napisał:
    Kolejny przykład ulubionego sposobu początkujących - wstawiać obciążenie w emiterze :D - proszę nie brać mi za złe, ale to jest zadziwiające.

Trzymałbym się schematu wstawionego na początku, ale bezmyślnie wziąłem się za lutowanie taśm, a że z reguły łączy się masy (-)...to połączyłem:) Przelutuje na taśmach.
  • Poziom 38  
    Witam,
    trymer01 napisał:

Układ z ostatniego schematu można na upartego "uratować" podłączając rezystor w bazie do zasilania 12 V. Zrobi się wówczas wtórnik emiterowy, napięcie kolektor - emiter będzie nieco wyższe, ale przy tak małym prądzie kolektora to bez znaczenia. Niestety trzeba jeszcze jakoś wyłączać ten tranzystor, zwierając jego bazę do masy, za pomocą małego tranzystora NPN, sterowanego z Arduino, przez rezystor, rzecz jasna.
    Umieszczanie obciążenia w obwodzie emitera wcale nie jest, co do zasady, błędne.

Pozdrawiam
  • Moderator Projektowanie
    Aby sterować taśmy, które maja połączone "plusy" (anody) taśm to ich katody sterujemy łącząc je do masy poszczególnymi kluczami npn.
    Jeśli połączone są masy (katody) taśm to da się nimi też sterować, ale wtedy element regulacyjny (tranzystor) musi być od strony plusa zasilania - tranzystor pnp albo P-Channel MOSFET. Sprawa się wtedy nieco komplikuje, gdyż napięcie sterujące (5V) jest sporo niższe od zasilającego (Vcc), i każdy tranzystor (pnp albo P-Channel) musiałby być poprzedzony dodatkowym stopniem npn sterowanym z 5V, zasilanym z Vcc i dopiero on sterowałby końcowym pnp.
    krzysiek_krm napisał:
    Umieszczanie obciążenia w obwodzie emitera wcale nie jest, co do zasady, błędne.

Jeśli ma to być wyłącznik (klucz) - to jest błędne , gdyż wtedy Uce=Uster-Ube, co dyskwalifikuje to j.w, zaś stosowanie sztuczek w rodzaju
    krzysiek_krm napisał:
    podłączając rezystor w bazie do zasilania 12 V.

to ratunek w rodzaju "makijaż zwłok"
    bo dodatkowo
    krzysiek_krm napisał:
    trzeba jeszcze jakoś wyłączać ten tranzystor, zwierając jego bazę do masy, za pomocą małego tranzystora NPN, sterowanego z Arduino, przez rezystor,

co komplikuje sprawę dając w efekcie gorszy rezultat niż klasyczny klucz.
    Poza tym zwiększone Uce nie jest ważnym z powodu mocy strat tylko dlatego, że ta moc jest tu niewielka - bo jeśli dla zasady (która powinna być uniwersalna) - to co przy dużych prądach?
    Duże Uce jest ważne przede wszystkim ze względu na to, że oznacza ono obniżenie napięcia na obciążeniu Uobc=Vcc-Uce - a to nie jest bez znaczenia dla źródła światła jakim jest LED, żarówka itp.
    Umieszczanie obciążenia w emiterze jest OK dla np. wtórnika napięciowego z całym jego "dobrodziejstwem inwentarza" - t.j. wysoką Rwe, obniżonym Uwy, jako "transformatora rezystancji", brakiem nasycenia powodującego opóźnienie wyłączenia... Żadna z tych cech nie jest przydatna podczas pracy jako taki wyłącznik, a niektóre są wtedy szkodliwe.