Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki drut oporowy dobrać do transformatora, cięcie styropianu styroduru

marcinx00 06 Lut 2017 21:06 15840 50
    anrok
    Poziom 12  
    Naście lat temu robiłem w jednej firmie frezarkę do styropianu do wycinania wpustów. Z tego co pamiętam to zrezygnowałem z regulacji napięcia po stronie pierwotnej, zrobiłem po stronie wtórnej pomimo regulacji większych prądów.
    Sterowanie po stronie pierwotnej na triaku i układzie u2008 np. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1648727.html powodowało silne nagrzewanie transformatora. Przerobiłem układ na napięcie wtórne 30V (dla dwóch drutów po 150 cm). Regulacja była konieczna ponieważ klienci zamawiali płyty z felcem różnej twardości (gęstości). Np na ściany fs15 czyli 15kg/m3 a na podłogi fs30 czyli 30kg/m3. Trafo i tak był przewymiarowany bo pracował na 60 % swojej mocy przy FS30, a i tak potrafił się latem nagrzać po dwóch zmianach czyli 16 godz. Do cięcia używałem drutu oporowego KANTHAL fi 0,6 -0,8 mm.
    Zauważyłem również lepszą jakość powierzchni przy użyciu napięcia stałego.
    Dla własnych potrzeb wystarczy prąd przemienny.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    marcinx00
    Poziom 9  
    No i ściemniacz się uszkodził :-( ciekawe czy przez ten transformator elektroniczny czy przez to że był bardzo tani problem jaki wystąpił to brak płynności regulacji podłączyłem do sprawdzenia żarówkę i są skoki napięcia wolno pokręcając pokrętłem widać jak żarówka migocze a czasem nawet zgaśnie i zachwilę zaświeci więc chyba regulator kupię.
    Czyli jak kupię taki regulator PWM ten transformator elektroniczny będzie działał z nim prawidłowo i to ma być regulator AC czy możecie podać jakiegoś linka lub oznaczenie żebym kupił prawidłowy
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
    anrok
    Poziom 12  
    Transformator elektroniczny czyli przetwornica impulsowa, a ściemniacz podaje niepełny sinus ( urywa kawałek sinusa ), czyli to było do przewidzenia.
    Najlepszy byłby zwykły lub toroidalny transformator, do tego autotransformator na stronę pierwotną.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    marcinx00 napisał:
    No i ściemniacz się uszkodził :-( ciekawe czy przez ten transformator elektroniczny czy przez to że był bardzo tani problem jaki wystąpił to brak płynności regulacji podłączyłem do sprawdzenia żarówkę i są skoki napięcia wolno pokręcając pokrętłem widać jak żarówka migocze a czasem nawet zgaśnie i zachwilę zaświeci więc chyba regulator kupię.
    Czyli jak kupię taki regulator PWM ten transformator elektroniczny będzie działał z nim prawidłowo i to ma być regulator AC czy możecie podać jakiegoś linka lub oznaczenie żebym kupił prawidłowy

Szkoda ze nie wiemy jaki prąd płynie w układzie - jeśli do 5A to takie regulatory PWM są tańsze - myślę jednak ze bezpieczniej będzie w twoim wypadku poszukać czegoś na co najmniej 10A albo i więcej np 20A - na allegro są różne moduły i regulatory - zanim zdecydujesz się na jakiś to wrzuć informacje tutaj i dobrze byłoby żebyś skontaktował się z sprzedawca by potwierdził że spełni on twoje oczekiwania - ja nie będę sugerował nic by uniknąć podejrzeń o stronniczość.
    marcinx00
    Poziom 9  
    Kolego deus.ex.machina napisałeś wcześniej że osobiście użyłbym zasilacza elektronicznego i dodał na jego WYJŚCIU regulator PWM a że jestem mało obeznany w elektronice i w określeniach elektronicznych proszę o łopatologiczne wytłumaczenie czy robię tak :
    1 kupuję regulator pwm taki co steruje silnikami dc ? (ale transformator jest na prąd zmienny czyli AC)
    2 podłączam ten regulator w taki układ jak był ściemniacz (czy tak jak napisałeś na wyjściu czyli do kabli które idą już bezpośrednio do drutu oporowego)
    3 czy taki transformator elektroniczny i
    regulator będą ze sobą współpracować bez ryzyka uszkodzenia (jak w przypadku ściemniacza który miałem)
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    marcinx00 napisał:
    Kolego deus.ex.machina napisałeś wcześniej że osobiście użyłbym zasilacza elektronicznego i dodał na jego WYJŚCIU regulator PWM a że jestem mało obeznany w elektronice i w określeniach elektronicznych proszę o łopatologiczne wytłumaczenie czy robię tak :
    1 kupuję regulator pwm taki co steruje silnikami dc ? (ale transformator jest na prąd zmienny czyli AC)
    2 podłączam ten regulator w taki układ jak był ściemniacz (czy tak jak napisałeś na wyjściu czyli do kabli które idą już bezpośrednio do drutu oporowego)
    3 czy taki transformator elektroniczny i
    regulator będą ze sobą współpracować bez ryzyka uszkodzenia (jak w przypadku ściemniacza który miałem)

Ad 1 Typowe regulatory wymagają na wejściu napięcia stałego - jego źródłem może być zwykły transformator z układem prostownika (np mostek diodowy Graetz'a) i ewentualnie kondensatorem filtrującym albo twój transformator elektroniczny.

Ad 2 Ściemniacz jaki miałeś pracuje tylko z prądem przemiennym - nadałby się gdyby konstrukcja ściemniacza dopuszczała prace z napięciem bezpiecznym - większość ściemniaczy ma konstrukcje która pozwala na poprawna prace tylko w układzie gdzie źródłem jest 230V - raczej nie chcesz mieć na tym drucie tego napięcia zwłaszcza gdyby uległ on przerwaniu.

Ad 3 - transformator elektroniczny i regulator PWM będą ze sobą pracować - transformator będzie źródłem 12V prądu stałego a regulator umożliwi ci regulacje tego napięcia tak byś mógł dobrać jego wielkość optymalnie.
    marcinx00
    Poziom 9  
    Czyli do mojego transformatora robię mostek prostowniczy z kondensatoram za mostkiem podłączam regulator 12v a zregulatora podłączam drut oporowy który działa jako odbiornik, czy tak to ma być ???

Trochę nie rozumię odpowiedzi z tym moim ściemniaczem przecierz miałem go podłączonego do 230v (tak jak na schemacie) on załączał transformator i podnosił mu zasilanie czyli działał tak jak bym sterował żarówką a zamiast żarówki był transformator (czy czasem nie myślałeś że był wpięty między drut a wyjście 12V transformatora)
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Transformator elektroniczny nie wymaga mostka - masz tam na wyjściu + i - a wiec napięcie (prąd) stały - doprowadzasz je do wejścia regulatora PWM. Oczywiście jeśli dasz tam prostownik i kondensator to nic złego nie stanie, stracisz po prosu trochę napięcia na diodach (dwie w szeregu a wiec spadek ok 1.2V).
    Prostownik za to jest wymagany w wypadku zastosowania zwykłego transformatora - wtedy na jego wyjściu masz prąd przemienny i musisz go wyprostować.

Regulator którego używałeś został właśnie wymyślony do zasilania zwykłych żarówek i do niczego więcej - on nie podnosi napięcia a jedynie przepuszcza cześć sinusoidy - przez to nie nadaje się do obciążeń o charakterze reaktancyjnym (pojemności i indukcyjności).
    Drut do cięcia czy zwykła żarówka są głównie rezystancjami i można je tak sterować - transformatory w tym te elektroniczne źle znoszą takie regulatory.
    marcinx00
    Poziom 9  
    Zerknij na fotkę prawie na początku tematu jest tam mój transformator przy wyjściu ma napisane 11,5 v i ma znaczek ~ to chyba nie oznacza prądu stałego a poza tym jak podłączałem woltomierz to wskazywał tylko za mostkiem prostowniczym.
    Kupiłem wczoraj Regulator prędkości PWM silników od 10 do 60V 20A z włącznikiem mam nadzieję że sie nie popsuje
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    marcinx00 napisał:
    Zerknij na fotkę prawie na początku tematu jest tam mój transformator przy wyjściu ma napisane 11,5 v i ma znaczek ~ to chyba nie oznacza prądu stałego a poza tym jak podłączałem woltomierz to wskazywał tylko za mostkiem prostowniczym.
    Kupiłem wczoraj Regulator prędkości PWM silników od 10 do 60V 20A z włącznikiem mam nadzieję że sie nie popsuje

No to ja już nie wiem jak może być elektroniczny (przetwornica) i dawać na wyjściu zmienne (tzn wiem ale wątpię by ktoś tam wstawiał falownik).
    Chętnie zobaczyłbym jego schemat ale...
    Mostek jak już mówiłem nie zaszkodzi dobrze jednak by był zrobiony z szybkich diod (zakładając ze transformator elektroniczny pracuje w wyższymi częstotliwościami).
    marcinx00
    Poziom 9  
    Zamontowałem ten kupiony regulator pwm 20A pięknie się reguluje temperaturę drutu jest bardzo stabilna ta regulacja, do tego transformatora elektronicznego dałem mostek prostowniczy 25A(bo tak jak pisałem napięcie wychodzi zmienne) trochę się grzeje ale reką spokojnie można dotykać zastanawiam się czy na wszelki wypadek nie przykrecić go do radiatora.
    Wszystko ładnie tylko ten cholerny woltomierz nie wskazuje myślałem że jak podłącze go pod wyjście regulatora pwm to teraz pięknie i poprawnie pomiar mi będzie pokazywał a tu zonk.
    Jak podłaczam pod wyjście to są na nim różne kreseczki a jak pod wejście to świeci pokazuje pełną moc transformatora i jak zwiększam moc potencjometrem to wskaźnik V maleje.
    Co ciekawe jak przyrządem(miernikiem) do pomiaru napięcia sprawdzam na wyjściu V to pokazuje normalnie i czym więcej odkręcam potencjometr tym wiecej V pokazuje
    Dokładnie coś takiego mam http://www.google.pl/search?q=woltomierz&hl=p...hWE1iwKHaeFAnEQ_AUIBygB#imgrc=KAyvWHigypM0ZM:
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Proponowałbym podłączyć ten woltomierz przez prosty układ prostownika półokresowego (dioda), kondensator filtrujący i równolegle do niego dołączony rezystor (powiedzmy ze kondensator 1uF i rezystor 1k - być może rezystancja wewnętrzna woltomierza wystarczy zamiast rezystora - możesz spróbować na początek).
    marcinx00
    Poziom 9  
    Możesz jaki prosty rysunek pokazać bo nie wiem co to układ prostownika półokresowego, czy to wtedy podłączam normalnie pod te wyjście co drut oporowy w regulatorze pwm?

I tak z ciekawości zapytam bo podłączyłem ten mostek nie miał z jednej strony oznaczeń działa ale czy prawidłowo oznaczyłem te dwie nogi

wrzucam jeszcze schemat mojego aktualnego połączenia z regulatorem PWM, jest tam fotka identycznego od środka (widok elektroniki) woltomierza z którym mam problem jak go prawidłowo podłączyć.

Proszę was bardzo proszę pomórzcie mi z tym połączeniem (a może po prostu ten woltomierz się do tego nie nadaje)
    Jak bym się uporał z tym to maszyna gotowa

A i jeszcze czy dawać radiator do tego mostka czy nie ?

JEST JESZCZE COŚ TAKIEGO ŻE JAK DAM ZASILANIE ZA MOSTKIEM DO WOLTOMIERZA A KABEL STERUJACY NA WYJSCIU DO DRUTU TO DZIAŁA ALE POKAZUJE MAKSYMALNĄ WARTOSC JAKĄ DAJE TRANSFORMATOR A JAK ZWIEKSZAM NAPIECIĘ POTENCJOMETREM ZEBY ROZGRZEWAĆ DRUT TO WARTOŚC SCHODZI NA WOLTOMIERZU W DÓŁ CZYLI WSKAZUJE ODWROTNIE
    Wartość prawidłowo pokazuje przyrząd pomiarowy a ten woltomierz odwrotnie
    I tylko jak wyjście jest pod obciążeniem bo inaczej nie wskazuje nic
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Prostownik półokresowy (pełniący tu funkcje detektora szczytowego) wygląda tak:

Jak już napisałem nie wiem tak naprawdę jakie parametry ma twój woltomierz wiec ja dodałbym równolegle do kondensatora detektora rezystor ok 1 - 2k.

Taki detektor powinien umożliwić poprawna prace woltomierza nieprzystosowanego do pracy z szybkozmiennymi sygnałami.

Jeśli możesz użyj radiator by chłodzić mostek - jego nagrzewanie może być związane np z tym ze na wyjściu transformatora jest szybkozmienny prąd (takie duże mostki zazwyczaj maja kłopot z czymś szybszym niż 1kHz) - być może stosowne byłoby użycie mostka zdolnego z pracy z dużymi i szybkozmiennymi prądami.

Mostek jest poprawnie podłączony AC do wyjścia transformatora a + i - do wejścia regulatora PWM.

Z twojego opisu wygląda ze za mostkiem prostowniczym spada napięcie pod rosnącym obciążeniem - może to świadczyć o tym ze transformator albo/i mostek (patrz moja uwaga dotycząca zdolności mostka do pracy z szybkozmiennymi prądami) nie ma odpowiedniej wydajności prądowej. Jakiej grubości jest ten drut?

Przepraszam ze pisze tak ostrożnie i mocno uogólniam ale szczerze mówiąc komponenty których używasz są dla mnie wielka tajemnica (ten transformator elektroniczny z wyjściem AC).
    marcinx00
    Poziom 9  
    drut musiał bym zmierzyć bo nie wiem ale cieńszy od szpilki
    zrobiłem jeszcze film podglądowy jak woltomierz wskazuje odwrotnie
    https://youtu.be/NSqDA3WBY4A

1 zasilanie podłączone do woltomierza za mostkiem prostowniczym czerwony i czarny kabel niby transformator 11,5 V a pokazuje trochę więcej 16 V

2 biały kabel podłączam do wyjścia na drut oporowy ( biegun -) aby pokazało napięcie na woltomierzu muszę to obciążyć albo drut podłączyć albo tak jak zrobiłem na filmie dać żarówkę jak podłączam do + to pokazuje wartość od razu bez obciążenia 16 v (z tym że jak jest na tym + zakres na woltomierzu zejdzie tylko o około 2v po maksymalnym przekręceniu potencjometra regulatora PWM a na biegunie – schodzi do zera)
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Tam nie powinny wiec płynąć duże prądy - myślę ze kilka A maximum.

Zrób proszę dobrej jakości (światło) zdjęcia tego woltomierza - tak by było widać jego typ (ewentualnie wklej link do miejsca gdzie kupiłeś, jakiegoś opisu tego woltomierza czegokolwiek).
    Możesz równolegle do tego kondensatora 2200uF dać jakiś kondensator styrofleksowy lub podobny o pojemności ok 1uF.
    marcinx00
    Poziom 9  
    To jest dokładnie taki jak na fotce w schemacie który dziś wstawiłem jak wrócę do domu to zrobię dokładną fotkę jego elektroniki (jakaś czarna magia albo mój pech że pokazuje w dół a nie w górę V)
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    marcinx00 napisał:
    To jest dokładnie taki jak na fotce w schemacie który dziś wstawiłem jak wrócę do domu to zrobię dokładną fotkę jego elektroniki (jakaś czarna magia albo mój pech że pokazuje w dół a nie w górę V)

Jasne tylko z tego zdjęcia nic nie wynika...
    marcinx00
    Poziom 9  
    A co do opisu tam gdzie kupiłem to chyba standard jak przy wiekszości tych woltomierzy niby LCD 3-30V LC18 ale fotki elektroniki były inne w porównaniu jaki dostałem

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Zrobiłem fotkę
    próbowałem też z tym Prostownikiem półokresowy ale kondensator znalazłem tylko o wartości 2,2 i rezystor też 2,2k diodę jakąś miałem ale nie wiem o jakiej wartości, coś drgnęło ale wyglądało to tak że po odkręcaniu potencjometru woltomierz załącza się jak zaczyna pokazywać wartość około 5 V wskazania nie są dokładne w porównaniu z przyrządem pomiarowym spore przekłamanie, przekręcając potencjometr do końca pod sam koniec wskazania zaczynają iść w dół (a przyrządem pomiarowym wszystko jest idealnie najmniejszy ruch potencjometrem wskazuje i czy podłączę drut czy żarówkę pokazuje identyczny pomiar V)

A może mój problem rozwiązał by woltomierz który ma tylko 2 kabelki do podłączenia, lub jakieś bebechy ze starego przyrządu pomiarowego bo mam 2 szt. które się popsuły

Dodano po 1 [godziny] 39 [minuty]:

Hura główkowałem i wygłówkowałem dzięki wam i informacjach w sieci doszedłem wreszcie co robiłem nie tak było o tym już pisane że woltomierz musi mieć oddzielne zasilanie tylko wtedy zostawał mi jeden kabel pomiarowy i to mnie dziwiło jak po jednym kablu może cos zadziałać a pomyślałem że morze dał by - wspólny na te zasilanie i do pomiaru i ZADZIAŁAŁO wskazuje idealnie teraz poszukam sobie jakiegoś małego zasilacza i go pod spodem zamontuje i po problemie :-)
    Dziękuję wam za wszystkie podpowiedzi
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Woltomierz ma 3 przewody, musisz zasilić go przed regulatorem PWM (czerwony i czarny) - szary przewód musisz dołączyć do wyjścia + regulatora PWM najlepiej z zastosowaniem tego prostego detektora diodowego który uśredni PWM.

--

No i się wypisałem doczytałem to co dodałeś już po wypisaniu - gratuluje - znalazłeś problem i go rozwiązałeś - niestety ale opis tego woltomierza jest bardzo mylący - on wymaga zasilania a nie jak sugeruje sprzedawca że nie wymaga.
    marcinx00
    Poziom 9  
    Tak wygląda gotowa i działająca wycinarka
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany