Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Audio propozycje

mateusz140 28 Jan 2017 21:54 1242 34
 • #1
  mateusz140
  Level 9  
  Witam znajduję sie w posiadaniu zasilacza 2x14,5V,2x2A. I mam takie pytanie czy można wykorzystać taki zasilacz do zasilenia ciekawego wzmacniacz który będzie ładnie brzmiał(chodzi mi o samo końcówkę mocy )? proszę jakieś propozycje jeżli ktoś ma jakieś ciekawe pomysł i chętnie się nimi podzieli :)
 • #3
  Włodzimierz Wojtiuk
  Level 32  
  Szukałbym układów do radioodbiorników samochodowych, np TDA7375A.
 • #5
  jarek_lnx
  Level 43  
  Napięcie 2x14.5V AC da za mostkiem ok ±20V, więc teoretycznie możliwe jest 25W na 8Ω, oczywiście nie zaszkodzi wzmacniaczy większej (nominalnej) mocy i tak napięcie decyduje o tym że dwudziestu-kilku watów nie przekroczysz.
 • #7
  398216 Usunięty
  Level 43  
  mateusz140 wrote:
  znajduję sie w posiadaniu zasilacza 2x14,5V,2x2A.
  jarek_lnx wrote:
  Napięcie 2x14.5V AC da za mostkiem ok ±20V,

  Zasilacza, czy transformatora?
  mateusz140 wrote:
  Teraz tylko na jakim układzie, czy też może na traznystorach?

  Dla małych mocy (a z takim zasilaniem wiele nie uzyskasz) bardziej opłacalne (i prostsze!) jest zastosowania układu scalonego. Jakiego? A to już zależy co lubisz, co możesz mieć, co chcesz kupić.
 • #8
  aksakal
  Tube devices specialist
  W danym konkretnym wypadku przeszkoda dla otrzymania większej mocy nie napięcie 2х14V, a zbyt mała moc, którą może oddać wtórne uzwojenie( 2А ) transformatora -( 2 x 14V ) x ( 2 х 2 A ) = 56W. Przy napięciu wtórnego uzwojenia 2 х14V AC ( 2 x 17-18V DC przy obciążeniu ) i odpowiedniej mocy transformatora mostowy schemat wzmacniacza może zabezpieczyć na obciążeniu 4Om do 150 - 160W.
 • #10
  398216 Usunięty
  Level 43  
  _jta_ wrote:
  A to jest transformator, który ma 2 uzwojenia wtórne, każde 14.5V 2.2A (czy jakoś inaczej?), czy zasilacz dający DC (np. 2 niezależne sekcje, każda daje 14.5V 2.2A)?

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16237037#16237037
 • #13
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolegi ! Nie zapominajcie, że przy realnym muzycznym sygnale moc, którą wzmacniacz odbiera od transformatora nie przekracza 40 odsetków od odbieranej mocy przy sinusie . I przy realnym sygnale transformator 60W krótkotrwale zabezpiecza otrzymanie mocy wzmacniacza 2 х 20W .

  Dodano po 1 [godziny] 55 [minuty]:

  Dla zabezpieczenia trwałego odtworzenia moc transformatora zasilacza należy zwiększyć na 25-30 odsetków. Na zdjęciu żółtymi liniami jest pokazany średni poziom sygnału przy sinusie i przy realnym muzycznym sygnale . Jak widzimy, średnia amplituda sygnałów różni się w 2 - 2,8 razu, oznacza różnica mocy - 4 - 8 razy .Otrzymujemy w praktyce, że średnia moc realnego muzycznego sygnału może składać tylko 13 odsetków od maksimum. Wzmacniacz Audio propozycje
 • #14
  _jta_
  Electronics specialist
  :arrow: aksakal - Różnica między sinusoidą, a realnym sygnałem muzycznym bywa znacznie mniejsza.

  Słusznie zauważyłeś fakt, że realny sygnał muzyczny to nie sinusoida, ale wnioski są błędne. Dla wzmacniacza określa się moc wyjściową dla sinusoidy, ale jeśli z tego wyliczymy potrzebną moc transformatora, to wyjdzie większa, niż potrzebna przy realnym sygnale muzycznym. Jednak ta różnica nie jest duża, bo przy amplitudzie 2x mniejszej pobierany prąd jest 2x mniejszy (choć moc na wyjściu 4x mniejsza), a naprawdę amplituda rzadko jest poniżej 50% maksymalnej, średnio waha się między 50% i 100% - więc może zamiast wzmacniacza o nominalnej mocy 25W można zasilać taki o mocy 30-35W. Dużo większa jest różnica przy odtwarzaniu mowy - przy tej samej amplitudzie maksymalnej moc potrzebna do zasilania wzmacniacza jest ponad 2x mniejsza, niż do odtwarzania muzyki. No i może jeszcze być kwestia, jakiej muzyki - jak ktoś śpiewa z akompaniamentem gitary, to pewnie pobierana moc jest mniejsza, niż przy odtwarzaniu gry orkiestry grającej muzykę pop; a przy odtwarzaniu opery mogą być fragmenty, gdy muzyka jest cicha (wtedy średni prąd jest mniejszy) - moje oszacowanie pochodzi z pomiarów prądu pobieranego przez wzmacniacz radioodbiornika dla muzyki popularnej (może oczywiście być kwestia, gdzie jaka muzyka jest popularna).
 • #15
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Koledzy, nie spierajcie się o podstawy, napisano tu też sporo błędnych wyliczeń.
  Transformator 2x14,5V 2A ma moc 60VA i nadaje się z powodzeniem do wzmacniacza 2x30W.
  Zasilając wzmacniacz tak uzyskanym (prostowanie i filtracja) napięciem stałym ok. ±19VDC otrzymamy moc wyjściową ok 30W/4Ω - rachunkowo to pasuje, ale też zależy od zastosowanego wzmacniacza - układu scalonego - aby mógł oddać amplitudę ok.16V na wyjściu przy zasilaniu z ±19V, i aby wytrzymywał zasilanie ±22VDC.
  Właśnie z powodu tego, że sygnał muzyczny to nie sinusoida, a pokój to nie laboratorium (gdzie wzmacniacz wysterowany sinusem po kilku godz. przegrzałby transformator) - dlatego można transformator chwilowo (w szczytach muzyki) przeciążyć, bo transformator ma dużą bezwładność cieplną i liczy się moc strat średnia.
  Wzmacniacz gitarowy ma większe wymagania, ale nawet tam nigdy nie ma pełnego wysterowania przez dłuższy czas.
 • #16
  398216 Usunięty
  Level 43  
  trymer01 wrote:
  Transformator 2x14,5V 2A ma moc 60VA i nadaje się z powodzeniem do wzmacniacza 2x30W.
  Jeśli o moc chodzi - zgoda. Natomiast co do wyliczeń:
  trymer01 wrote:
  Zasilając wzmacniacz tak uzyskanym (prostowanie i filtracja) napięciem stałym ok. ±19VDC otrzymamy moc wyjściową ok 30W/4Ω

  nie do końca mogę przyznać rację. Chyba, że chodzi o moc dla kilkunastu procent zniekształceń (dla wzmacniaczy w klasie AB)... Realnie (z praktyki) można przy takim zasilaniu uzyskać w klasie AB ok. 22W na kanale obciążonym głośnikiem 4 omy. Niby szczegół, ale jednak...
  Natomiast jeśli chodzi o wzmacniacze "cyfrowe" jak najbardziej zgoda.
  Pełna zgoda natomiast dla stwierdzenia:
  trymer01 wrote:
  sygnał muzyczny to nie sinusoida, a pokój to nie laboratorium (gdzie wzmacniacz wysterowany sinusem po kilku godz. przegrzałby transformator) - dlatego można transformator chwilowo (w szczytach muzyki) przeciążyć, bo transformator ma dużą bezwładność cieplną i liczy się moc strat średnia.
  Zakładanie że wzmacniacz pracować ma w sinusie - i dla sinusa wyliczanie mocy transformatora jest błędem - nie tylko w amatorskich konstrukcjach spotykanym. Dla sprzętu "domowego" zakłada się (z powodzeniem), że zupełnie wystarczy gdy moc transformatora będzie równa sumie mocy wyjściowych. Zresztą - nie bez racji norma (już niestety "przestarzała) DIN podaje czas testu wzmacniaczy mocy dla zachowania ich sprawności i określonych w sygnale wyjściowym zniekształceń.
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  Wzmacniacz single-ended o mocy 1.6W na głośniku 4R teoretycznie potrzebuje prądu 285mA dla sinusa (należy liczyć o kilka mA więcej, bo prąd płynie nie tylko przez głośnik); praktycznie przy odtwarzaniu muzyki z wysterowaniem poniżej progu zniekształceń pobiera średnie 200mA, chwilami do 250mA. Czyli różnica poboru prądu między sinusoidą, a muzyką nie jest duża.

  Ten transformator da 2x 19.8V bez obciążenia; przy obciążeniu 35W napięcie zmaleje do 15.7V (wcześniej wyliczyłem 15V, ale to dla mostka podłączonego do pojedynczego uzwojenia), a moc wyjściowa do około 55% mocy przy pełnym napięciu zasilania. To da taki efekt, że przez setną część sekundy wzmacniacz da moc odpowiednią do zasilania 2x 19.8V, a potem zacznie mocno zniekształcać, bo zmaleje napięcie na kondensatorach. A na ile zmaleje napięcie, jeśli z transformatora 65W spróbujemy wycisnąć 2x 30W na głośnikach?
 • #18
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega, _ jta _! Absolutnie z tobą zgodny - Dla wzmacniacza określa się moc wyjściową dla sinusoidy, przy czym zasilaz musi mieć odpowiednią moc . Lecz to pozycja głównego inżyniera konstruktora zakładu, który czyni przemysłowe fachowe wzmacniacze z oznaczonymi parametrami( nie postrzegaj to jako obraza, a jak znak szacunku do twoich wiedz i doświadczenia ) . A chyba dla początkującego radioamatora, który często jest ograniczony budową 1 egzemplarza wzmacniacza ten wymóg obowiązkowy ? . Myślę, nikt nie zbiera się tylko tym i zajmować się, że testować wzmacniacz sinusem! Autorzy podobnych tematów mają 2 możliwośći - wybrać schemat pod te elementy które masz( w tym wypadku transformator ), czy szukać elementy pod ten schemat, która odpowiada twoim wymogom . Z tych rekomendacji, które autor tematu otrzymał już można zrozumieć, że jego transformator może zabezpieczyć zasilanie wzmacniacza , moc którego nie przekracza 2х10(15max) W. Względem poziomów sygnałów różnych źródeł dodam - różnica poziomów sygnału symfonicznej orkiestry dochodzi do 1000 razy i żadny wzmacniacz nie zdolny zabezpieczyć taki dynamiczny diapazon !!!. Muzykę takiej jakości można słuchać tylko w operowym teatrze . Przy zapisie tej muzyki na nośniki dźwięku wykorzystuje się kompresja sygnału.
 • #19
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  398216 Usunięty wrote:
  nie do końca mogę przyznać rację. Chyba, że chodzi o moc dla kilkunastu procent zniekształceń (dla wzmacniaczy w klasie AB)

  To chyba każdy z nas pozostanie przy swoim zdaniu, bo ja mam inne doświadczenia, a dodatkowo "podeprę" się wykresem Figure10 http://www.st.com/content/ccc/resource/techni...df/jcr:content/translations/en.CD00000131.pdf - str.8; - dla Pwy=30W/4Ω, h=0,5% wymagane jest zasilanie ±17,5V. Oczywiście to typowe dane, dla poszczególnych egz. TDA może być inaczej, dużo zależy od Rwewn. transformatora, napięcia sieci, pojemności filtrujących...
  _jta_ wrote:
  przy obciążeniu 35W napięcie zmaleje do 15.7V

  A skąd to można wyliczyć? - przecież to zależy od rezystancji wewn. transformatora - a wiec jego konstrukcji - nawoju, magnetowodu..., a także od pojemności filtrującej...mnóstwo niewiadomych, tego się nie tylko nie da policzyć ale nawet oszacować. Np. zasilacz na TS40/xx (rdzeń zwijany) miał Rwewn= ok. 1Ω, co przy I=2A dałoby obniżenie Uwy o ok.2V, ten 60VA powinien mieć mniejsze Rwewn - ale to loteria jest.
  aksakal wrote:
  transformator może zabezpieczyć zasilanie wzmacniacza , moc którego nie przekracza 2х10(15max)

  Kolega chyba nie czyta co piszemy.
  Transformator 60VA wystarcza tylko do wzmacniacza 10W (15W) ?
  Kolego - ten transformator wystarczy do wzmacniacza 2x30W.
  Koledzy, unikajcie takich błędów, czytajcie wypowiedzi innych, patrzcie co sami piszecie bo to czytają początkujący i robicie im "wodę z mózgów".
 • #20
  mateusz140
  Level 9  
  Aktualnie uzylem tego trafa do tda2030 i bez problemu daje rade go zasilic , koncowka to dwa kanaly oparte wlasnie na tda 2030 zasilane sa niesymetrycznie z jednego uzwojenia wtornego ale jakos dzwieku nie jest rewelcyjna wacniacz nie radzi sobie zbytnio z tonami niskim(dodam ze posiadam strerofoniczny przedwzmacniacz do regulacji) , Jakos dzwieku nie jest rewelacyjna ani nawet troche zadawalajaca . Dlatego pytam o rade co jestem w stanie podzialac , jakie mam mozliwosci . To nie tak ze nie czytam tego co piszecie , po prostu kazdy pisze duzo ale nie pisze konkretnej propozycji .
 • #21
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niesymetryczne? - a kondensator wyjściowy jest?
  Jaka pojemność filtrująca?
  TDA2030 do tego transformatora się nie nadaje bo nie można go zasilać z dwóch uzwojeń, a z jednego napięcie jest zbyt niskie.
  Użyj TDA2050, zasilanie symetryczne, filtrować 2x4700 mikroF (minimum).
 • #23
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolegi , chcę poprosić popatrzeć tablicę z rekomendacjami po wyborze mocy transformatora dla zasilania wzmacniacza z użyciem ukl. scal. typu LM1875( 20 W ) . Wzmacniacz Audio propozycje
 • #24
  _jta_
  Electronics specialist
  Z tego, co widzę z opisu TDA2030, to jest pewien problem z napięciem zasilania: jeśli podłączysz mostek do obu uzwojeń połączonych szeregowo, to wyjdzie ponad 39V, a dopuszczalne dla TDA2030 jest 36V; jeśli połączysz uzwojenia równolegle, to dostaniesz 19V bez obciążenia, może z 16V pod obciążeniem - a to ograniczy moc do 4W (w/g opisu TDA2030 przy d=0.5%). Lepiej byłoby poszukać układu o dopuszczalnym napięciu zasilania do około 50V (ale to drożej kosztuje). Można też zasilać tym niskim napięciem, ale układ mostkowy (dla TDA2004 napięcie może być ciut za wysokie, może TDA2007?).
 • #26
  _jta_
  Electronics specialist
  Jest problem z napięciem, o którym pisałem (albo uzyskujesz tylko po 4W na każdym wyjściu, albo bez obciążenia napięcie jest za wysokie).

  Spojrzałem na ceny - tani jest TDA2006, można kupić z 5, i z 4 zrobić 2 mostki, można zasilać napięciem z 1 uzwojenia, w sam raz do głośnika 4R, powinno to dać około 2x 10W na głośnikach. Podobny wynik powinny dać mostki z 4 TDA2030, koszt około 4zł (po 1zł/po 2zł) większy (trzeba by pooglądać wykresy, żeby zobaczyć, który wypadnie lepiej przy niskim napięciu, przy wyższym TDA2030). Oba te układy są 5-nóżkowe, więc łatwy montaż. W rozsądnej cenie (~10zł) można kupić TDA7294 (niestety 15 nóżek, bardziej złożony układ, można zasilać większym napięciem, z 2 uzwojeń połączonych szeregowo, teoretycznie może dawać do 100W, ponoć praktycznie trudno przekroczyć 60, jak kiedyś podłączysz mocniejszy transformator).

  Niezależnie od tego, jakie scalaki, trzeba pomyśleć o odpowiednich radiatorach - do TDA7294 wypadałoby dać duży, jeśli układ ma się nadawać do użycia z mocniejszym transformatorem.

  Co do LM1875, którego poleca aksakal - nie wiem, gdzie i za ile można go kupić, dane są zachęcające.
 • #27
  aksakal
  Tube devices specialist
  Kolega , _jta_! TDA2030A TDA2030AV TDA2030AH - U max.= +-22V.
 • #28
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  mateusz140 wrote:
  Transformator nadaje sie do zasilenia takiego ukladu?

  Nie!
  Kolega nie czyta czy nie rozumie? - posty nr 21, 24.
  aksakal wrote:
  chcę poprosić popatrzeć tablicę z rekomendacjami po wyborze mocy transformatora dla zasilania wzmacniacza z użyciem ukl. scal. typu LM1875

  I po co kolega to pisze? Ktoś tu proponował TDA1875?
  Przede wszystkim LM1875 to kiepski wzmacniacz, zwłaszcza pod względem sprawności, która zaledwie zbliża się do 50% - dlatego pobiera sporo mocy i produkuje ciepło. A w tej tabelce policzono moc zasilacza wg "starej szkoły" jako sumę Pwy i Pstrat ( http://www.ti.com/lit/ds/snas524a/snas524a.pdf - Figure9, Figure10) - stąd takie moce zasilacza.
 • #29
  _jta_
  Electronics specialist
  TDA2050 to dobry pomysł, nie zaszkodzi mu 2x22V, powinien dać około 20W na 4R przy zasilaniu 2x15V, jest tylko kwestia, na ile napięcie zasilania będzie spadać pod obciążeniem i na ile to ograniczy moc.

  2x 20W na głośnikach 4R oznacza pobór prądu 2A; pojemność kondensatora nie powinna być mniejsza, niż 10 000uF, co przy prądzie 2A da tętnienia 2V, w zakresie 15V-17V. To powinno sensownie działać.

  Oczywiście, transformator przy takiej mocy wyjściowej będzie zdecydowanie przeciążony - około 1.7x większym prądem, uzwojenia będą się nagrzewać 3x bardziej, niż przy normalnym obciążeniu.

  I nawet można w miarę tanio kupić - znalazłem u Piekarza w cenie około 3zł/szt.
 • #30
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  _jta_ wrote:
  Oczywiście, transformator przy takiej mocy wyjściowej będzie zdecydowanie przeciążony - około 1.7x większym prądem, uzwojenia będą się nagrzewać 3x bardziej, niż przy normalnym obciążeniu.

  Tego się tak nie liczy, wzmacniacz to nie generator sinusa, muzyka oznacza że pobór prądu jest tylko impulsowy a dla transformatora ważna jest wartość średnia. Dopasowuje się tylko napięcia i moc.
  _jta_ wrote:
  powinien dać około 20W na 4R przy zasilaniu 2x15V

  Skąd te 15V?