Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa cyfrowego amperomierza panelowego.

28 Sty 2017 21:59 672 4
  • Poziom 10  
    Witam.
    Jakiś czas temu zbudowałem sobie prostownik z kitu AVT3120. Postanowiłem jednak dodać do niego amperomierz. Wybór padł na popularne chińskie amperomierze panelowe. Niestety po pewnym czasie amperomierz zaczął zawyżać wartości. Zamiast np. 5A pokazywał ich ponad 10. Pomyślałem, że się zepsuł więc wymieniłem go. Niestety okazało się, że i następny długo nie wytrzymał. Ta sama przypadłość go dopadła. Jako, że mój znajomy ma znajomego elektronika postanowiłem mu dostarczyć prostownik aby sprawdził czy da się naprawić amperomierz lub może coś źle podłączyłem i dlatego się psują. Kolega zawiózł prostownik i po 2 dniach odebrał naprawiony. Na pytanie co było nie tak, otrzymałem odpowiedź "błąd techniczny". Po rozkręceniu prostownika zauważyłem, że został dolutowany kondensator tantalowy do "czegoś". O ile dobrze odczytałem symbol, to widnieje na "tym czymś" S0BDL. I tu moje pytanie. Co to za błąd techniczny? Po co ten kondensator? I dlaczego się psuły te amperomierze?
    Dołączam zdjęcia tego amperomierza.
    Pozdrawiam serdecznie.
    Błażej
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Zakłócenia robiły swoje. Poprzez dodanie kondensatora są mniejsze zakłócenia przez co procesor amperomierza nie świruje.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź.
    Czy te zakłócenia pojawiają się tylko w prostownikach impulsowych i oznacza to, że nie powinno się w nich stosować amperomierzy cyfrowych? Czy może lepiej we wszystkich typach prostowników najlepiej stosować amperomierze analogowe?
  • Pomocny post
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Trudny jest pomiar prądu w warunkach tak dużego zakresu odkształceń.
    Dziwne jest też zachowanie mierników, które po czasie zmieniały wskazania. Ktoś wlutował kondensator w jakieś miejsce... Bez schematu miernika trudno cokolwiek powiedzieć.

Zastanawia mnie gdzie został wmontowany ów miernik, w którą część układu prostownika - ładowarki. Poza tym budzą moją nieufność (może niepotrzebnie) styki złącza doprowadzające prąd do miernika.

Przy tak dużym odkształceniu prądu miałbym zaufanie do wskazań miernika analogowego z ustrojem elektromagnetycznym. Reaguje na wartość skuteczną przebiegu i wyskalowany jest w jednostkach wartości skutecznej.

W rozwiązaniu zastosowanym w AVT3120 jest człon odpowiedzialny za pomiar prądu.
    Chyba najlepszym sposobem byłoby wykorzystanie napięcia z wyjścia LM358 (nóżka 1), które jest reprezentacją prądu ładowania. Oczywiście pomiar woltomierzem opisanym jako amperomierz.
  • Poziom 10  
    Miernik został podłączony na przewodzie masowym do podłączenia akumulatora.
    Dzięki za wskazówkę o podłączeniu woltomierza. Jeśli znowu nawali amperomierz, to spróbuje podłączyć woltomierz w miejsce, które opisałeś.