Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem

28 Sty 2017 22:12 3987 13
 • Poziom 9  
  Cześć.

  Monitor Gateway FPD2485W. Zasilacz z oznaczeniem 490811400100R (brak schematu, mam tylko notkę datasheet SG6902), płytka z układem scalonym ma oznaczenie 490812100201R.

  Historia monitora wygląda następująco:

  - monitor nie działa - po wyjęciu zasilacza okazało się, że spalone są tranzystory K3469 (Q853 - na zdjęciu wymontowany) oraz 11N80C3 (Q850). Niektóre elektrolity były wybrzuszone. Wszystkie elektrolity łącznie z głównym filtrującym zostały wymienione na nowe. W miejsce K3469 został zamontowany P12NM50, a w miejsce 11N80C3 wstawiłem P10NK80ZFP. Wszystkie półprzewodniki, rezystory i kondensatory zostały "z grubsza" posprawdzane.

  - podłączenie zasilania do zasilacza (wszystkie wtyczki wyjściowe zasilacza odpięte) i następuje spalenie P12NM50 oraz rezystora R870 (0,22 Ohm, znajduje się między trafo a dużym kondensatorem). Elementy zostały wymienione. Tym razem bardzo dokładnie zostały sprawdzone wszystkie kondensatory (sprawne - pojemności zgodne z opisami na obudowach), półprzewodniki (wszystkie sprawne), elementy indukcyjne (brak rozwarć), rezystory (sprawne, wszystkie odczyty zgodne z kodami paskowymi). Układ scalony SG6902SZ został wymieniony dla pewności na nowy. Przy okazji znalazłem jeden uszkodzony rezystor SMD (R817) obok scalaka. Uszkodzony SMD przy okazji zniszczył fragmencik ścieżki, więc po znalezieniu przedłużeń ścieżek w odpowiednie miejsce wstawiłem rezystor przewlekany o rezystancji zgodnej z oznaczeniem na rezystorze SMD. Reszta elementów na płytce ze scalakiem wydaje się sprawna.

  - podłączenie zasilania do gołego zasilacza i pomiary napięć bez obciążenia: na wyjściu do płytki logiki 5,5V (trochę za wysokie?), na wyjściu do płytki inwertera 23V (trochę za niskie? powinno być zdaje się 24V)

  W międzyczasie na inwerterze zostały wymienione oba elektrolity (jeden miał lekkie wybrzuszenie). Na płycie logiki również wymieniłem wszystkie elektrolity (sporo z nich miało wybrzuszenia, między innymi dwa większe na wejściu 5V). Po podaniu z zewnątrz 5V (2A) na płytę logiki przyciski dotykowe podświetlają się na kilka sekund, a głośniczek wygrywa muzyczkę powitalną.

  - ponieważ akurat nie miałem sprawnej żarówki 6V podpiąłem płytę logiki do płytki zasilacza. Po podłączeniu zasilania następuje wtedy uszkodzenie P12NM50. Po podmianie znów na sucho napięcia 5,5V i 23V.

  Może ktoś ma pomysł gdzie powinienem poszukać problemu?  Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem
 • Zasilacze UPS
 • Pomocny post
  Spec od monitorów
  Pali tranzystor w układzie PFC.(z winy sterowania)
  masz opcje:
  1. albo złe zasilanie układu , max.15V
  2. lub aczej kupiłeś uszkodzony układ SG6902
  Pomierz miernikiem analogowym > na ohmy ustawiony, zakres x1K:
  - minus na pin.13 i plus kolejno na pin.12/14 / potem 15.
  13 - 15 Dobra (b.duża opornośc),zły - ok.100k
  13-12/13-14 100k/ bliskie 0

  Nie ma schematu na ten zasilacz QLP-001 (490811400100R ) dla modelu: LP2407 FPD2485W
  Jest datasheet na SG6902 Link

  p.s
  Wymień ! opornik R853 w S polowego , wart.=poniżej 0.3 ohm
  * jest to warunek konieczny przy tego typie awarii (+ transoptor, + układ TL431 (reg. Zener)
  Poczytaj na tym forum o naprawie innych ukł.PFC

  Pomocne Link_ HP W2408

  Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem
 • Poziom 9  
  Dzięki za wskazówki. Zastosuję się do nich i dam znać.
 • Zasilacze UPS
 • Poziom 9  
  Dziś załatwiłem wreszcie nowy układ SG6902SZ i nie wiem, czemu mam takie a nie inne wyniki:

  Miernik analogowy na zakresie x1k, minus do wyjścia GND układu (13), plus kolejno do OPWM (12), OPFC (14) i VDD (15). Każdy z tych pomiarów pokazuje wynik ~4,5k. Pomiary dają takie same wyniki dla dwóch układów scalonych, które były używane w zasilaczu, jak również dla dwóch sztuk nowych, nieużytych jeszcze układów.

  Wlutowałem jeden z nowych układów. Wstawiłem nowy tranzystor do układu PFC (tym razem już taki jaki był oryginalnie, czyli K3469), wymieniłem również R853 oraz transoptor i TL431.

  Po podłączeniu do zasilania na wyjściach praktycznie to samo, co poprzednio: 23,1V i 5,4V. Na razie nie podłączałem żadnego obciążenia do wyjść zasilacza.

  Napięcie na VDD układu SG6902SZ wynosi 12,5V (poprzednio również tak było).

  Jedna rzecz mnie bardzo zaniepokoiła. Przy pierwszym podłączeniu zasilacza do prądu wydobył on z siebie od razu odgłos trwający ok. 2 sekund przypominający pisk luźnego paska do napędu np. alternatora, czy pompy wspomagania kierownicy w samochodzie.
 • Poziom 9  
  Po kolejnym przejrzeniu wszystkiego wokół układu scalonego i nie znalezieniu żadnych problemów podłączyłem obciążenie do zasilacza i okazało się, że układ PFC działa prawidłowo. Napięcie na głównym elektrolicie wynosi 380 V. Monitor działa.

  Lisek dzięki za pomoc, twoje rady były strzałem w dziesiątkę. Wymiana elementów opisanych w moim poprzednim poście rozwiązała problem.

  Problem rozwiązany, więc temat zamykam.
 • Poziom 9  
  Zasilacz jest sprawny. Napięcia to: 325V na gł. kondensatorze przy wył. PFC, ~385V przy włączonym PFC oraz ~5,15V i 24,2 na wyjściu podczas pracy. Jest jednak pewien problem, który pojawia się dopiero po całkowitym rozgrzaniu monitora.

  Gdy monitor jest zimny wszystko jest ok. Po rozgrzaniu nadal pracuje poprawnie. Dowolnie długo. Natomiast gdy wyłączę go przyciskiem, słychać dość głośne cyknięcie z zasilacza. Gdy spróbuję go ponownie włączyć od razu, to monitor się załączy, pojawia się obraz, ale słychać odgłos przypominający trzeszczenie lub syczenie i po chwili następuje restart. Po jednym lub kilku samoczynnych restartach załącza się i pracuje już prawidłowo. Gdy wyłączę go wyjmując wtyczkę z gniazda, problem nie występuje.

  Po rozebraniu monitora celem wykonania jakichś pomiarów ciężko jest doprowadzić do wystąpienia problemu. Zapewne przez niższą temperaturę. Raz jednak mi się udało i przed restartem zdążyłem pomierzyć napięcia. Na wyjściu zasilacza napięcia są wtedy lekko zaniżone (~23V oraz ~4,5V). Napięcie w układzie PFC wynosi wtedy tylko 365V.

  Czy dobrze rozumuję, że problemu powinienem szukać w układzie PFC? Może ktoś miałby jakieś sugestie, bo nie wiem, czy od razu zabrać się za wymianę wszystkich elementów w układzie kontroli PFC?
 • Spec od monitorów
  Na pocz. dokładnie pomierz ( wylut) oporniki dzielnika podłączonego pod pin.18
  układu PFC.
 • Poziom 9  
  Rezystory przewlekane wg. kodów paskowych to 1MΩ o tolerancji 1%. Według pomiaru oba mają rezystancję 1,012 MΩ.
  Druga część dzielnika to rezystor SMD 24kΩ o tolerancji 1% (oznaczenie 2402). Pomiar wykazał rezystancję 23,88kΩ.

  _____________________________

  Zapomniałem o rezystorze między wyjściami FBPFC i RANGE, który zgodnie ze specyfikacją przy naszym napięciu sieciowym będzie włączony równolegle do tego 24kΩ. Zmierzę wieczorem i dam znać.

  _____________________________

  Rezystor SMD wpięty pomiędzy FBPFC i RANGE opisany jest jako 473 i pomiar również wykazał 47kΩ.
 • Poziom 16  
  Ja już rozwiązałem problem z zasilaczem z którym się męczysz, jak zobaczysz w nocie katalogowej wejście IAC poprzez dwa rezystory to jest jego początkowe zasilanie w momencie startu, jeśli będzie zaniżone monitor nie wystartuje, zobacz w wewnętrzną strukturę scalaka, IAC jest połączony przez chwilę z VDD, później jest zasilany z zasilacza poprzez diodę impulsową , na lini VDD jest kondensator elektrolityczny który trzeba wymienić ze względu na upływność, głównym winowajcą okazał się kondensator ceramiczny który jest równolegle do tego kondensatora elektrolitycznego.
 • Poziom 11  
  Witam.
  Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne i niestety zasilacz nadal nie pracuje.
  Zastosuję jeszcze zmianę kondensatora ceramicznego i zobaczymy jaki da to efekt. Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem Gateway FPD2485W - Zasilacz pali tranzystor pod obciążeniem
  Rozumiem że chodzi o kondensator smd (c822, według elementów mojej wadliwej płytki) , a na schemacie ideowym c27

  NIESTETY NIC TO NIE POMOGŁO.
 • Poziom 16  
  Zdaje się C27 z kawałka schematu zamieszczonego który jest z elektrolitem... Ten wymieniałem. Wiem że ten ceramiczny na linii zasilania układu, rezystory zbijające napięcie, kondensator ceramiczny, rezystor i elektrolit, dioda prostownicza i elektrolit jeśli czegoś nie pomieszałem? wiem że na elektrolicie zasilającym miałem za niskie napięcie zasilania scalaka żeby przetwornica wystartowała.

  Dodano po 47 [minuty]:

  A już sobie przypomniałem, schemat wyżej jest nie kompletny lub braki w częściach których na schemacie nie ma, dwie diody prostownicze działające osobno D2, rezystory zbijające napięcie i musi być na tej linii kondensator ceramiczny jeśli jest to go wymień.

  Ok, przeanalizowałem płytkę ze zdjęcia, są te dwie diody D85.. ucięte oznaczenie, później trzy rezystory R872, R873, R874, sprawdź te rezystory i wymień C812. powinno pomóc, widzę że płytka jest inna może inne wersje tego samego zasilacza. Tutaj jest trochę inaczej tu jest zasilana linia VRMS. A sprawdź czy 20 noga scalaka nie łączy się z czymś pod scalakiem? np. C814 a może jakiś elektrolit?czy od razu wchodzi do scalaka?
 • Poziom 11  
  Daniel_dan napisał:
  Zdaje się C27 z kawałka schematu zamieszczonego który jest z elektrolitem... Ten wymieniałem. Wiem że ten ceramiczny na linii zasilania układu, rezystory zbijające napięcie, kondensator ceramiczny, rezystor i elektrolit, dioda prostownicza i elektrolit jeśli czegoś nie pomieszałem? wiem że na elektrolicie zasilającym miałem za niskie napięcie zasilania scalaka żeby przetwornica wystartowała.

  Dodano po 47 [minuty]:

  A już sobie przypomniałem, schemat wyżej jest nie kompletny lub braki w częściach których na schemacie nie ma, dwie diody prostownicze działające osobno D2, rezystory zbijające napięcie i musi być na tej linii kondensator ceramiczny jeśli jest to go wymień.

  Ok, przeanalizowałem płytkę ze zdjęcia, są te dwie diody D85.. ucięte oznaczenie, później trzy rezystory R872, R873, R874, sprawdź te rezystory i wymień C812. powinno pomóc, widzę że płytka jest inna może inne wersje tego samego zasilacza. Tutaj jest trochę inaczej tu jest zasilana linia VRMS. A sprawdź czy 20 noga scalaka nie łączy się z czymś pod scalakiem? np. C814 a może jakiś elektrolit?czy od razu wchodzi do scalaka?


  Jutro postaram sie kupić kondensator i dam znać...
 • Poziom 16  
  Ok. Wiem że namieszałem bo naprawiałem go 4 miesiące temu, wiem że elektrolity przy okazji wymieniłem, scalaka wymieniłem i nic nie pomogło, ale w nocie katalogowej pisze że jest zasilany od 15V, a miałem zaniżone do prawie 12V i dlatego uczepiłem się w tedy tej linii bo też nie chciał wystartować, tak więc wymieniłem tego ceramika i wtedy wystartował. Także jak tym razem nic nie pomoże to sprawdź pomiędzy masą a nóżką pierwszą zasilanie i masą a 20 nóżką zasilania, on ma dwa zasilania, jedno to do wystartowania scalaka, a drugie do podtrzymania przetwornicy jak wystartuje...