Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poprawność instalacji - Czy ta instalacja jest poprawna

tosiek83 28 Jan 2017 23:01 1218 2
IGE-XAO
    tosiek83
    Level 1  
    Witam
    Planuje wymianę instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu zupełnie na nową. Poczytałem trochę w necie o instalacjach i wyrysowałem sobie taki schemat i chciałbym się dowiedzieć czy jest on poprawny i czy wszystko zadziała jak należy.

I moje drugie pytanie to jak odłączyć starą instalację od licznika i podpiąć do nowej? Trzeba wzywać jakiegoś fachowca z elektrowni?

Z góry dzięki za odpowiedź
  • IGE-XAO
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    tosiek83 wrote:
    Witam
    Planuje wymianę instalacji elektrycznej w całym mieszkaniu zupełnie na nową. Poczytałem trochę w necie o instalacjach i wyrysowałem sobie taki schemat i chciałbym się dowiedzieć czy jest on poprawny i czy wszystko zadziała jak należy.

To nie jest schemat tylko rysunek. Brakuje tam informacji o przekrojach przewodów, nominałach zabezpieczeń, informacji na temat zabezpieczenia przedlicznikowego, rodzaju sieci zasilającej itd.
    Zadziałać może i zadziała ale z jakim skutkiem to trudno powiedzieć.

Gdzie obwód na zmywarkę, piekarnik i pralkę? Każde urządzenie powyżej 2kW ma mieć osobny obwód. Warto przewidzieć przyszłościowe zasilanie pod płytę grzewczą.
    Dużym udogodnieniem jest zastosowanie drugiego RCD lub RCBO na oświetlenie.
    Przydałby się też wskaźnik zasilania z zabezpieczeniem.

tosiek83 wrote:
    I moje drugie pytanie to jak odłączyć starą instalację od licznika i podpiąć do nowej? Trzeba wzywać jakiegoś fachowca z elektrowni?

Tak! Trzeba wezwać fachowca, który ogarnie cały temat.
    jann111
    Level 32  
    tosiek83 wrote:
    jak odłączyć starą instalację od licznika i podpiąć do nowej?

Należy uzyskać zgodę na rozplombowanie układu pomiarowego.
    Gdzie jest ten licznik zlokalizowany?
    Bezpośrednio pod zaciskami licznika nie ma przewodu PE.
    Wszelkie pracy powinna wykonać osoba ze stosownymi kwalifikacjami więc potwierdzam, należy taką osobę wezwać.