Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separacja zasilania stałego - wzmacniacz audio

29 Sty 2017 12:55 954 14
  • Poziom 27  
    Witam,
    borykam się z problemem wspólnej masy na zasilaniu w module luetooth oraz wzmacniaczu Audio, pojawia się brzydki przydźwięk który nie występuje w momencie dam dwa oddzielne zasilania.

Wiec sam BT jest zasilany z 3.3V i układem ładowania ogniwa 18650, z ogniwa napiecie idzie od razu na BT oraz na przetwornicę DC-DC 3/4.2 -> 5.5V 3A.
    I potrzebuję własnie odseparować jakoś zasilanie między wzmacniaczem a BT, przetwornice które oglądam mają wspólną masę niestety i nie wiem jak to pominąć :(

Doradzicie coś ? Sam niestety nie mam już pomysłów :(
  • Poziom 43  
    Jedynie za pomocą przetwornicy z izolacją galwaniczną między wejściem a wyjściem. Ich wadą jest niestety cena, wyższa od tanich przetwornic bez izolacji.
  • Poziom 12  
    Bullseye napisał:
    Witam,
    borykam się z problemem wspólnej masy na zasilaniu w module luetooth oraz wzmacniaczu Audio, pojawia się brzydki przydźwięk który nie występuje w momencie dam dwa oddzielne zasilania.

Wiec sam BT jest zasilany z 3.3V i układem ładowania ogniwa 18650, z ogniwa napiecie idzie od razu na BT oraz na przetwornicę DC-DC 3/4.2 -> 5.5V 3A.
    I potrzebuję własnie odseparować jakoś zasilanie między wzmacniaczem a BT, przetwornice które oglądam mają wspólną masę niestety i nie wiem jak to pominąć :(

Doradzicie coś ? Sam niestety nie mam już pomysłów :(

Potrzebujesz przetwornicę z separacją galwaniczną. Czyli z transformatorem.
  • Warunkowo odblokowany
    Zakupić i zastosować przetwornicę DC/DC z separacją galwaniczną. Co to za wzmacniacz, jak zasilany, jakie napięcie, jaki prąd pobiera Bluetooth ? Bez tych informacji wróżyć nie będziemy .
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Bullseye napisał:
    I potrzebuję własnie odseparować jakoś zasilanie między wzmacniaczem a BT, przetwornice które oglądam mają wspólną masę niestety i nie wiem jak to pominąć

Separacja mas to ostateczność , radzę na początek mądrze poprowadzić masę (pokaż jak jest teraz poprowadzona) i filtrować zasilanie modułu BT.

cooltygrysek napisał:
    Co to za wzmacniacz, jak zasilany, jakie napięcie, jaki prąd pobiera Bluetooth ? Bez tych informacji wróżyć nie będziemy .

Do tego - pokaż zdjęcia jak to jest połączone.
  • Poziom 27  
    wzmacniacz PAM8302 zasilany przez przetwornicę 5V, BT gotowy z Allie, ma on wbudowany moduł do ładowania 18650, i bezpośrednio z baterii tej idzie zasilanie na przetwornicę wzmacniacza, dodatkowo tor audio łaczący BT i wzmacniacz z masą wspólną (i tutaj robi się pętelka jak mniemam
    Bullseye napisał:
    wzmacniacz PAM8302 zasilany przez przetwornicę 5V, BT gotowy z Allie, ma on wbudowany moduł do ładowania 18650, i bezpośrednio z baterii tej idzie zasilanie na przetwornicę wzmacniacza

Pokaż jak to jest połączone. Przetwornica i wzmacniacz są elementami tego samego modułu?
    Kondensatory blokujące zasilanie są tam gdzie mają być?
  • Poziom 27  
    Połączenie to pająk w powietrzu na razie bo walczę z tą masą.
    Co do kondensatorów to nie wiem, gdzie powinny być ? chodzi o oddzielenie składowej stałej na wyjściu audio ??

Przetwornica to oddzielny moduł, nie jest zintegrowany ze wzmacniaczem.
    Bullseye napisał:
    Połączenie to pająk w powietrzu na razie bo walczę z tą masą.

No i właśnie ci mamy doradzić co poprawić, po to potrzebne zdjęcie.
    Sugerowałbym:
    Połączenia masy:
    - z baterii do GND przetwornicy (gruby przewód)
    - z GND wzmacniacza do GND przetwornicy (gruby przewód)
    - z GND BT do GND wzmacniacza (gruby przewód)
    Połączenia + baterii:
    - z + baterii do + przetwornicy
    - z + baterii do +BT
    Do tego oczywiście z + wyjścia przetwornicy do + zasilania wzmacniacza oraz przewody sygnałowe L i R z BT do wzmacniacza. Ekran sygnałowych podłącz tylko po jednej stronie.

Bullseye napisał:
    Co do kondensatorów to nie wiem, gdzie powinny być ? chodzi o oddzielenie składowej stałej na wyjściu audio ??

Nie, o zwarcie zasilania dla przebiegów zmiennych.
    Bullseye napisał:
    Co do kondensatorów to nie wiem, gdzie powinny być ?

Miedzy + zasilania a GND przetwornicy przede wszystkim. Drugi możesz spróbować dołożyć na zasilaniu BT, ale tu trzeba poeksperymentować - minus tego kondensatora być może warto podłączyć do GND przetwornicy.
  • Poziom 27  
    Jakbym tego nie łączył zawsze mam brzydki przydźwięk, jeżeli podłączę bezpośrednio słuchawki do wyjścia BT dźwięk jest piękny, tak samo jak puszcze dźwięk z PC na wzmacniaczyk 5V to dźwięk też idzie piękny.
    Przy połaczeniu BT+Wzmacniacz PAM = są szumy i pikania cały czas.
    Bullseye napisał:
    Jakbym tego nie łączył zawsze mam brzydki przydźwięk,

Próbkę prosimy. I schemat lub zdjęcie z widocznymi połączeniami.

Bullseye napisał:
    jeżeli podłączę bezpośrednio słuchawki do wyjścia BT dźwięk jest piękny,
    Przy jednocześnie podłączonym i obciążonym głośnikami wzmacniaczu?

Bullseye napisał:
    Przy połaczeniu BT+Wzmacniacz PAM = są szumy i pikania cały czas.

Czyli rozumiem wyeliminowałeś przetwornicę i dalej masz problem?
    Jaką filtrację zastosowałeś?
    Przydźwięk zniknął?
  • Poziom 27  
    jdubowski napisał:
    Próbkę prosimy. I schemat lub zdjęcie z widocznymi połączeniami.

Separacja zasilania stałego - wzmacniacz audionowy.jpg Download (20.82 kB)
    sygnał idzie z wyjścia słuchawkowego ekranowanym przewodem wprost do wzmacniacza.

jdubowski napisał:
    Przy jednocześnie podłączonym i obciążonym głośnikami wzmacniaczu?

Jeżeli są same słuchawki to gra ładnie, jeżeli wyjście słuchawkowe obciążę głośnikiem 2W to też gra ładnie, problem jest tylko jak dodam wzmacniacz.

jdubowski napisał:
    Czyli rozumiem wyeliminowałeś przetwornicę i dalej masz problem?
    Jaką filtrację zastosowałeś?
    Przydźwięk zniknął?

Bez przetwornicy, gdy wzmacniacz zasilam drugą baterią dalej jest to samo.
    Filtracja przy baterii to 100n +1uF

Nagrania, na których myślę że idealnie słychać o co chodzi :)
    record.zip Download (209.7 kB)
    Zdjęcia sie nie doczekamy?
    Bullseye napisał:
    Jeżeli są same słuchawki to gra ładnie, jeżeli wyjście słuchawkowe obciążę głośnikiem 2W to też gra ładnie, problem jest tylko jak dodam wzmacniacz.

Nie o taki test szło, bo celem było ustalenie czy to przetwornica zakłóca czy BT.

Czyli szło mi o podłączenie do wyjścia BT jednocześnie słuchawek i wzmacniacza obciążonego głośnikami, dla stwierdzenia gdzie się pojawią zakłócenia.

Bullseye napisał:
    Bez przetwornicy, gdy wzmacniacz zasilam drugą baterią dalej jest to samo.

Ale wcześniej pisałeś:
    Bullseye napisał:
    pojawia się brzydki przydźwięk który nie występuje w momencie dam dwa oddzielne zasilania

To jaka jest prawda?

Bullseye napisał:
    Filtracja przy baterii to 100n +1uF

1µF? Grubo za mało. 1000µF daj. Ponadto wybór urządzenia zawierającego w zintegrowanym układzie BT + ładowarkę był niezbyt szczęśliwy - pytanie czy to urządzenie w ogóle posiada wyjście zasilania do zewnętrznego urządzenia, czy się "na dziko" podłączyłeś do akumulatora? Zdajesz sobie sprawę że "-" akumulatora nie musi być połączony z GND urządzenia?