Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodnia - dogrzewanie pomieszczenia grzałkami odszraniania

29 Sty 2017 17:33 3942 9
 • Poziom 39  
  Witam.
  Problem polega na tym, że w pomieszczeniu chłodni przechodzi mróz zimą, przez co konieczne jest dogrzewanie farelką. Normalna temperatura w chłodni to od +8°C do +2°C, w zależności od towaru, temperatura ujemna niszczy przechowywany towar.
  Sterowanie oparte jest na prostym sterowniku Carel, nie posiada on funkcji grzania, ilość parametrów też jest znikoma. Sterowane są osobno: agregat, wentylatory parownika, grzałki odszraniania.
  Czy istnieje możliwość zrealizowania dogrzewania przez te grzałki? Prosiłbym o zaproponowanie sterownika umożliwiającego tą funkcje.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 12  
  nie szkoda Ci prądu? zrób lepszą izolację zamiast grzałek
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 39  
  Nie chodzi o izolację, mróz i tak przejdzie jeśli wewnątrz nie będzie żadnego źródła ciepła.
  Z mojej strony zwróciłem uwagę że podłoga nie jest ocieplona dlatego latem jest strata energii, ale z drugiej strony z tego co widzę na internecie to stosuje się dodatkowe ogrzewanie podłogi aby nie przymarzała...
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Ogrzewanie podłogi stosuje się tylko w komorach mroźniczych . Jak najbardziej można zrobić tak aby dogrzewać pomieszczenie grzałkami które są w chłodnicy. Nie koniecznie na tym sterowniku co masz bo wróżką nie jestem ;). Praca grzałek plus wentylatory. Jaki masz towar?
 • Poziom 39  
  Sterownik Carel PJ32 patrząc po zdjęciach (obecne mają kolorowe diody na przyciskach, ale sterownik jest pewnie z lat '90 i tam przyciski świecą na zielono).
  Towar obecnie to ziemniaki (sezonowo inne warzywa).
  Przeglądałem różne sterowniki, ale nie znalazłem sterownika pełniącego funkcję grzania+chłodzenia, wszystko jest na funkcję grzania lub funkcję chłodzenia.
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Nie lubię tej firmy ale ma to czego szukasz http://www.geco.pl/biblioteka/docs/Instrukcja%20G-203-P10_S_v01_w02%20POL.pdf Lub inny z ich portofolio.
  Może masz wyjście przekaźnikowe alarmowe, alarm niskiej temperatury spowoduję załączenie przekaźnika pod który podłączysz grzałki i wentylator.
 • Poziom 39  
  Przedstawiony sterownik nie posiada obsługi odszraniania. Na pozostałe nie patrzę gdyż te bardziej rozbudowane są w konstrukcji dwóch modułów, a w skrzynce sterującej nie ma już więcej miejsca.
  Też myślałem aby wykorzystać funkcję alarmu, ale na tym sterowniku się nie da. Brak wyjścia alarmu oraz zależność alarmu niskiej temperatury od temperatury zadanej.
  PLC wyjdzie za drogo.
 • Poziom 12  
  posiadam komory chłodnicze gazoszczelne z płyty warstwowej z rdzeniem styropianowym 20 cm bez izolacji posadzki
  przechowuję tam jabłka schładza je do 1,2-1,5 oC nawet przy mrozach - 20 rzadko ale agregat musi się włączyć żeby schłodzić towar .
  w mojej okolicy jest wiele chłodni a o dogrzewaniu nie słyszałem. Dobór chłodnic w zależności od towaru jaki się w niej przechowuje ma spore znaczenie biorąc pod uwagę przesuszanie owoców i warzyw przez wentylatory, odparowywanie wody itd. .Jak zaczniesz je traktować ciepłym powietrzem z chłodnic możesz obudzić się bez towaru i pieniędzy na prąd. Oby nie! Pozdrawiam.
 • Poziom 39  
  Ostatecznie właściciel zarzucił pomysł inwestowanie w systemy dogrzewania.
  Zamykam.