Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika BLDC - prośba o sprawdzenie schematu.

karol1996 29 Sty 2017 18:41 975 0
 • #1
  karol1996
  Poziom 19  
  Witam
  Jestem w trakcie projektowania sterownika do silnika BLDC ze sprzężeniem zwrotnym w postaci czujników Halla oryginalnie znajdujących się w silniku.
  Oto schemat:
  Sterownik silnika BLDC - prośba o sprawdzenie schematu.
  Idea działania jest bardzo prosta.
  Część układu ze wzmacniaczami operacyjnymi służy do przystosowania napięć wychodzących z Halli (2,4V gdy nieaktywny, 2,6V, gdy aktywny), oraz do ich zasilania.
  Następnie, mamy 12 MOSFETÓW, które tworzą w sumie 6 półmostków H (sterownik ma "obsłużyć" 2 silniki. Do sterowania MOSFETAMI zastosowałem scalone drivery (IR2101), podłączone zgodnie z notą katalogową).
  Dwa dodatkowe MOSFETY (Q1 oraz Q4), poprzez podawany na nie sygnał PWM będą sterować prądem płynącym przez klucze mostka, co ma być odpowiedzialne za regulację prędkości silników.
  Mikrokontroler ATMega644 będzie, na podstawie sygnałów z Halli, przełączał w odpowiedni sposób MOSFETY w mostkach (sygnał z Halli "reprezentujący" daną komutację będzie, poprzez procesor, "wyzwalał" kolejną komutację). Oprócz tego, uC będzie generował sygnały PWM o wypełnieniu odpowiednim do nastaw potencjometrów.

  Czy tak skonstruowany układ ma prawo zadziałać?

  Pozdrawiam,
  Karol
 • IGE-XAO