Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak sygnału, słaby sygnał DVB-T

MG-42 29 Jan 2017 20:10 7656 15
    MG-42
    Level 6  
    W wyniku remontu musiałem zmienić lokalizację anteny do odbioru telewizji naziemnej (jest to antena kierunkowa). Niestety, po tej zmianie lokalizacji sygnał jest bardzo słaby, połączenie często się zrywa, nie działają wszystkie kanały z multipleksu. Pewnie nie byłoby problemu, lecz dom jest położony w obniżeniu terenu, dodatkowo otoczony jest innymi budynkami i to wyższymi. W kierunku na maszt przekaźnikowy jest również budynek. Sama stacja przekaźnikowa jest w odległości około 40-50km. Moje pytanie brzmi - czy pomoże zmiana anteny na siatkową, która może zbierze odbity rozproszony sygnał? Może warto zastosować antenę dookólną, która wg opisu zbiera sygnał w obrębie 360 st? Jakie są wasze opinie?. Zaznaczam, że nie jestem specjalistą od anten. Proszę o radę, a w razie gdybym powielał temat o link do tematu ze zbliżonym problemem lub przekierowanie tematu. Z góry dzięki.
    (nadajnik: Trzeciewiec koło Bydgoszczy)
    LeDy
    Level 43  
    Quote:
    W wyniku remontu musiałem zmienić lokalizację anteny do odbioru telewizji naziemnej (jest to antena kierunkowa). Niestety, po tej zmianie lokalizacji sygnał jest bardzo słaby

W czym problam aby dać w podobne, zbliżone miejsce?
    Podłączyłeś wszystko prawidłowo?
    MG-42
    Level 6  
    Budynek jest parterowy z dachem dwuspadowym. Wcześniej maszt był założony na kominie ale z racji remonty komina i elewacji nie wróci już na to miejsce. Poprzednio (na maszcie przymocowanym do komina) była zainstalowana antena siatkowa nie było większych problemów zbierała sygnał dobrze, dodatkowo maszt miał około 3m. Obecnie mam uchwyt antenowy zamocowany na ścianie szczytowej najwyżej jak mogłem (około 5 metrów od poziomu terenu). Problem z anteną kierunkową był już na początku strasznie trudno było ją ustawić i przesunięcie rzędu milimetra gubiło sygnał. Dlatego myślę o wymianie anteny z powrotem na siatkową lub dookólną - o dookólnych nie ma zbyt wielu informacji w internecie także nie wiem czy warto i czy nie mają zbyt małej polaryzacji pionowej.
  • Helpful post
    TELMOR_PL
    Level 32  
    W terenie trudnym antena kierunkowa nie do końca się sprawdza, ma za mały kąt połowy mocy i trudno jest ją ustawić precyzyjnie. Do tego dochodzą warunki lokalizacyjne, pofałdowania, zabudowania itp. Najlepiej aby anteny nadawcza i odbiorcza się "widziały".
    Przysłowiowa siatka w takich warunkach mogłaby się lepiej sprawdzić. Ma szerszy "kąt widzenia" stosunkowo bez większych strat sygnału. Niestety nie znam lokalizacji, więc trudno jest coś więcej doradzić. Sądząc po podanej odległości od Trzeciewca (ok 40-50 km) i zakładając, że sygnał będziemy pobierali z odbić, to bez przedwzmacniacza się raczej nie obejdzie.
  • Helpful post
    LeDy
    Level 43  
    Jak wyżej napisano , w antenie wzmacniacz , ja używam SWA-9001 cer, lub daj LNA 169, 177 i zasilacz z regulacja.
    Adi01
    Level 19  
    MG-42 wrote:
    (jest to antena kierunkowa). Niestety, po tej zmianie lokalizacji sygnał jest bardzo słaby, połączenie często się zrywa,

Nie podałeś najważniejszej informacji. Co to za antena? Podaj producenta i model lub daj link do niej.
    MG-42
    Level 6  
    Teraz mam antenę (Antena kierunkowa ARKAS DVB-T Xenic UHF-141 z filtrem LTE). myślę, że nie jest to wina anteny, jakiś jej wad, jest to problem kłopotliwego usytuowania budynku. Więc gdybym założył antenę siatkową ze wzmacniaczem i zasilaczem z regulacją to by pomógł? Nie jestem specjalistą co to jest ten "przedwzmacniacz" mam jeszcze w domu "Wzmacniacz DSE TLA-200A 28dB z regulacją" nada się do czegoś?
    Adi01
    Level 19  
    Link Jeśli to ta antena, to jest dość podejrzana - pasywna o zysku 28dBi (u innych sprzedających podają zysk 20dBi), przy tych gabarytach to raczej niemożliwe.
    Jeśli dobrze zrozumiałem, to nową antenę zamontowałeś na uchwycie takim jak do anten satelitarnych, czyli jest dobre kilka metrów niżej niż dotychczasowa siatka, a to robi sporą różnicę.
    Pomyśl o montażu masztu (przykręconego do ściany) aby antena była minimum na tej wysokości, co stara siatka lub wyżej. W trudnym terenie każdy metr robi różnicę.
  • Helpful post
    _kli_
    Level 39  
    Ta antena wygląda na "ulepszoną" plastikami wersję anteny Dipol 17/21-60, która wg producenta w wersji pasywnej ma zysk do 14 dBi. Przed ok. dwoma laty porównywałem ją z Dipol 19/21-60 i w tych samych warunkach i tym samym miejscu uzyskałem na niej sygnał o trochę gorszych parametrach - siła porównywalna, jakość gorsza.
    MG-42 wrote:
    Dlatego myślę o wymianie anteny z powrotem na siatkową lub dookólną

O dookólnej nawet nie myśl. W środku masz kawałek drutu i mocny wzmacniacz
    Brak sygnału, słaby sygnał DVB-T
    Adi01
    Level 19  
    Ja bym tam widział coś pokroju Maximum UHF 200, Vivanco TVA 502A ale bez odpowiedniej wysokości masztu, każda antena będzie miała problem. Dochodzi jeszcze kwestia Mux 8 - druga antena (na pasmo VHF) i zwrotnica, ewentualnie jedna antena Combo (Trzeciewiec nadaje w pol. H) ale to zależy od lokalizacji anten odbiorczych.
    eprom
    Level 25  
    A ja bym założył siatkową i sprawdził na płytce ze wzmacniaczem lub bez bo czasem zasilacz pogarsza odbiór już nie raz się osobiście przekonałem
    LeDy
    Level 43  
    eprom wrote:
    A ja bym założył siatkową i sprawdził na płytce ze wzmacniaczem lub bez bo czasem zasilacz pogarsza odbiór już nie raz się osobiście przekonałem

Aleś wymyślił, wydziwił? Jak zasilacz jest przyczyną to się go wymienia, naprawia a nie, że wzmacniacz i bez zasilacza.
    MG-42
    Level 6  
    Myślę, że założę antenę siatkową ze wzmacniaczem SWA-9001 cer, lub daj LNA 169, 177 i zasilaczem z regulacją. Jak to nie pomoże to będę kombinował z umieszczeniem anteny wyżej...
    TELMOR_PL
    Level 32  
    Pomoże, pomoże.
    Nie jestem zwolennikiem "siatek" ale w trudnych warunkach dość często się sprawdza - łapie wszystko, ... co jest i zaletą i wadą niestety. Niewątpliwą zaletą jest jej cena :D
    Miałem podobny przypadek w samej Bydgoszczy, na dole przy MM/SATURN, skrzyżowanie Jagiellońskiej z Pestalozziego, Ip od ulicy. Siatka dała radę - tylko z odbicia i ze wzmacniaczem. A myślałby kto,.. Trzeciewiec za pasem...
    MG-42
    Level 6  
    Założyłem antenę siatkową ze wzmacniaczem SWA-9001 cer i na razie jest dobrze :) Także dzięki za pomoc :)