Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena nadawcza na pasmo UKF - Dipol zamknięty

Rezystor240 29 Sty 2017 21:37 4248 17
  • #1 29 Sty 2017 21:37
    Rezystor240
    Poziom 35  

Witam!

Konstruowałem wiele anten typu dipol otwarty, nie było z tym żadnego problemu.
    Lecz chciałbym zrobić dipola zamkniętego i tu pojawia się problem, bo nie mogę znaleźć opisu takiej anteny, jak ją stroić, jaki dobrać balun czyli dopasowanie impedancji nadajnika do impedancji anteny.
    Jedyne co znalazłem jak Pan z filmu użytkuje w praktyce taką antenę:
    https://youtu.be/gj0YxkfiHyo?t=1m9s
    Moje pytania:
    -Jak skonstruować taką antenę (z czego wykonać jakie elementy)?
    -Jak ją zestroić do konkretnej częstotliwości?
    -Jaki zastosować balun?
    -Jaka jest charakterystyka takiej anteny?

0 17
  • #2 29 Sty 2017 22:00
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 28  

Rezystor240 napisał:
    , bo nie mogę znaleźć opisu takiej anteny,

No nie do uwierzenia!
    Hint: "Poradnik Ultrakrótkofalowca"

0
  • #3 29 Sty 2017 22:30
    Rezystor240
    Poziom 35  

Włodzimierz Wojtiuk napisał:
    Rezystor240 napisał:
    , bo nie mogę znaleźć opisu takiej anteny,

No nie do uwierzenia!
    Hint: "Poradnik Ultrakrótkofalowca"

Czytałem to i nie ma tam opisu wykonania takiego dipola, lecz dowiedziałem się jak ta antena będzie promieniowała.

Dodano po 6 [minuty]:

To Będzie coś takiego
    Ale jak to się stroi?
    Tymi rurkami, które muszą być ruchome podczas strojenia?
    I balun musi być podłączony według rysunku, ile zwoj?

0
  • Pomocny post
    #5 29 Sty 2017 22:36
    c2h5oh
    Moderator

Rezystor240 napisał:
    ...Czytałem to i nie ma tam opisu wykonania takiego dipola, lecz dowiedziałem się jak ta antena będzie promieniowała.

Od strony 851
    Potem strona 857 dział 7.2.4 Dołączenie linii do wibratora.
    Część informacji dotyczy wibratora otwartego a część zamkniętego 300Ω...
    Może mamy inne książki?

p.s w antenie z dipolem zamkniętym impedancję dipola zmienia się poprzez zmianę położenia pierwszego direktora.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sty 2017 22:37
    Włodzimierz Wojtiuk
    Poziom 28  

Rezystor240 napisał:
    To Będzie coś takiego
    Ale jak to się stroi?
    Tymi rurkami, które muszą być ruchome podczas strojenia?

Można by, generalnie to się liczy na konkretną częstotliwość i już (w 2 linku kalkulator).

Rezystor240 napisał:
    I balun musi być podłączony według rysunku, ile zwoj?

Jedna pętla (zwój), wg rysunku.

0
  • Pomocny post
    #7 29 Sty 2017 23:07
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Będzie promieniować podobnie do dipola otwartego, ma tylko trochę szersze pasmo niż dipol otwarty. Balun kablowy niepotrzebny, do 10W przeniesie ci tą moc najzwyklejszy symetryzator ferrytowy jakie ma w puszcze większość anten czyli przejście z symetrycznego 300 Ohm na współosiowy koncentryk 75 Ohm. Resztę do doczytania w książce: Anteny telewizyjne - Lew Michajłowicz Kapczyński, WKŁ 1985, oraz: Amatorskie anteny KF i UKF Zbigniew Bieńkowski, Edmund Lipiński, WKŁ 1978.

0
  • #8 29 Sty 2017 23:39
    Rezystor240
    Poziom 35  

Andrzej L. napisał:
    Balun kablowy niepotrzebny, do 10W przeniesie ci tą moc najzwyklejszy symetryzator ferrytowy jakie ma w puszcze większość anten czyli przejście z symetrycznego 300 Ohm na współosiowy koncentryk 75 Ohm.

Na 50Ω też da radę? Bo na takim sztucznym obciążeniu był nadajnik strojony.

Dodano po 9 [minuty]:

Z symetryzatorów na rdzeniu ferrytowym mam coś takiego:
    Potrzebne mi to było do anteny odbiorczej do radia ale nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów.

0
  • #9 30 Sty 2017 19:11
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z jakiej anteny masz ten symetryzator? Chodzi o pasmo na jakim pracował i czy sam go wykonałeś, bo może rdzeń nie taki jak powinien być.
    Po drugie:
    na jakie częstotliwości chcesz wykonać Twoją antenę, bo pojęcie UKF jest bardzo szerokie?

0
  • #10 30 Sty 2017 20:30
    Rezystor240
    Poziom 35  

kriss51 napisał:
    Z jakiej anteny masz ten symetryzator?

Było to przy antenie odbiorczej mojej konstrukcji konkretnie dipol otwarty 75Ω zestrojony na środek pasma UKF czyli 98Mhz.
    kriss51 napisał:
    i czy sam go wykonałeś, bo może rdzeń nie taki jak powinien być.

Tak, sam wykonałem ten symetryzator są tam trzy uzwojenia nawinięte bifilarnie, jedno z uzwojeń ma zamienione początek z końcem, można się tego dopatrzeć na zdjęciu.
    Rdzeń nie wiem konkretnie jaki to jest, ale raczej powinien się nadawać.

0
  • Pomocny post
    #11 30 Sty 2017 22:59
    mkpl
    Poziom 37  

Ja zapytam inaczej dlaczego dipol zamknięty a nie klasycznie otwarty? Miałbyś od razu 75Ohm i licząc się z SWR do 1.5 możesz nadawać do woli bez uszkodzenia końcówki mocy. No chyba, że robisz piracki nadajnik UKF gdzie każdy tranzystor jest wyżyłowany na 120% normy to to nawet padnie przy SWR 1.1 hehe...

Co do symetryzatora to rdzeń wygląda na jakiś z zakresu 100kHz do 10MHz max. Typowy przeciwzakłóceniowy który mocy nie przeniesie bo się nasyci.

0
  • #12 30 Sty 2017 23:06
    Rezystor240
    Poziom 35  

mkpl napisał:
    Ja zapytam inaczej dlaczego dipol zamknięty a nie klasycznie otwarty?

To taki mój wymysł, sam nie wiem czemu.
    mkpl napisał:
    możesz nadawać do woli

Niestety, nie w tym kraju....
    mkpl napisał:
    No chyba, że robisz piracki nadajnik UKF gdzie każdy tranzystor jest wyżyłowany na 120% normy to to nawet padnie przy SWR 1.1 hehe...

Żebym z tranzystora 60% mocy wycisnął to bym się cieszył a co dopiero 120%.

0
  • #13 31 Sty 2017 11:59
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Przy twoich mocach wstawiasz taki https://obrazki.elektroda.pl/2227607200_1347389691.jpg i działasz.
    Dopasowanie do 50 Ohm także jest możliwe, szukaj w książkach o antenach tam są podawane różne kombinacje dopasowań i kombinacji systemów antenowych, w tym momencie nie przypomnę sobie gdzie było konkretnie to pokazane. Czy to problem zestroić stopień końcowy do obciążenia 75 Ohm?
    Generalnie szkoda zachodu z tym pętlowym dipolem. Zapinasz się do otwartego półfalowego dipola, na koncentryk przy zaciskach anteny (ramionach dipola) nakładasz kilka ściśle przylegających do płaszcza koncentryka pierścionków ferrytowych - taki najprostszy symetryzator - żeby ekran nie robił za aktywną część anteny.

0
  • Pomocny post
    #14 31 Sty 2017 16:07
    djbpm
    Poziom 21  

Rezystor240 napisał:
    Jedyne co znalazłem jak Pan z filmu użytkuje w praktyce taką antenę:
    https://youtu.be/gj0YxkfiHyo?t=1m9s

Ten dipol to chyba na jakieś 200MHz, bo na 100 to nie bardzo.

Rezystor240 napisał:
    Moje pytania:
    -Jak skonstruować taką antenę (z czego wykonać jakie elementy)?

Ja robiłem z rurki aluminiowej, którą zasypałem piaskiem, aby się nie łamała przy wyginaniu. Prościej z pręta aluminiowego.

Rezystor240 napisał:
    -Jak ją zestroić do konkretnej częstotliwości?

Nie bardzo się da regulować długość ramion, chyba, że ktoś wpadł na jakiś sposób. W antenie w środku konstrukcji płynie największy prąd, więc nie ciął bym jej tam, ponieważ zepsuje to jej rezystancję w tym miejscu, i strata tym związana będzie większa niż zysk z dostrojenia.
    Ja robiłem tak, że dipol był z jednej strony cały osłonięty masztem, i odległość od masztu miała wpływ na część rzeczywistą impedancji. Część urojona musiała zostać tam, gdzie wyszła.
    Rezystor240 napisał:
    -Jaki zastosować balun?

Taki, jak w poście nr 3. Dodatkowo, długość pętli będzie miała wpływ na część urojoną impedancji, więc można tą długością antenę lekko przestroić

Rezystor240 napisał:
    -Jaka jest charakterystyka takiej anteny?

to zależy jak ją zrobisz, jaka polaryzacja, odległość od masztu itp.

Rezystor240 napisał:
    Na 50Ω też da radę? Bo na takim sztucznym obciążeniu był nadajnik strojony.

Zarówno symetryzator z pętli półfalowej, jak i ten https://obrazki.elektroda.pl/2227607200_1347389691.jpg dzielą impedancję anteny przez 4, więc z anteny 300 ohm wyjdzie 75 a z anteny 200 wyjdzie 50.

Rezystor240 napisał:
    Żebym z tranzystora 60% mocy wycisnął to bym się cieszył a co dopiero 120%.

120% jest jak najbardziej możliwe, zależy od tranzystora.

0
  • #15 31 Sty 2017 20:15
    Rezystor240
    Poziom 35  

Odpuszczę sobie tego dipola zamkniętego bo ma więcej wad i jest trudniejszy do wykonania podług dipola otwartego.
    -Jest bardziej skomplikowany w budowie.
    -Ma dużą impedancję wejściową 300Ω
    -Stosowanie kilku symetryzatorów.
    -Jest cięższy bo ma ''więcej promiennika'' czyli problem z solidnym mocowaniem.
    -Brak możliwości dostrajania do konkretnej częstotliwości.

1
  • #16 01 Lut 2017 15:01
    Rezystor240
    Poziom 35  

Mam jeszcze jedno, może trochę dziwne pytanie.
    Standardem jest stroić nadajnik do 50Ω lub 75Ω, ale czy można by było zestroić przykładowo do 30Ω jaki to będzie miało skutki?

0
  • Pomocny post
    #17 01 Lut 2017 16:27
    djbpm
    Poziom 21  

Rezystor240 napisał:
    Standardem jest stroić nadajnik do 50Ω lub 75Ω, ale czy można by było zestroić przykładowo do 30Ω jaki to będzie miało skutki?

Można, tylko skąd weźmiesz kabel i złącza 30Ω?
    Z tego co pamiętam standard 75Ω wyniknął z tego, że przy tej impedancji jest najniższe tłumienie sygnału w kablu z dielektrykiem powietrznym. (których się raczej nie stosuje), Zazwyczaj stosuje się dielektryk mocno spieniony, który ma minimum tłumienia przy koło 65Ω, ale dla 75Ω tłumienie jest niewiele większe. Oraz impedancja pasuje do dipola. Standard 50Ω jest kompromisem 75Ω i 30Ω. Przy 30Ω jest maksimum mocy jaką może przenieść danej grubości kabel, oraz przy kablu z dielektrykiem stałym jest to minimum tłumienia, oraz impedancja pasuje do anten GP i 5/8

0
  • Pomocny post
    #18 01 Lut 2017 21:22
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rezystor240 napisał:

Oczywiście że można tylko potem poszukaj sobie kabla 30Ω i wykonaj antenę o tej samej impedancji. Efekt będzie dokładnie taki sam gdybyś zestroił wyjście nadajnika do 50Ω, zastosował kabel 50Ω i podłączył byś antenę o tej samej impedancji.
    Pozdrawiam

0