Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka Whirlpool - Suszarka USA a polskie standardy sieci, jak podłączyć

29 Sty 2017 22:46 2934 18
  • Poziom 15  
    Witam,

Znajoma przywiozła sobie nowiutką suszarkę do ubrań z USA marki Whirlpool. model WED5000DW2, dedykowaną do tamtych napięć.
    Typy podłączenia wg tabliczki. 3 wire and 4 wire POWER SUPPLY.

Oryginalnych kabli nie ma(ktoś przede mną zdemontował), udało mi się znaleźć schemat urządzenia i jedną stronę instrukcji. Niestety nie czaję chyba do końca jak to jest z tymi napięciami w USA. Czy standardowym podłączeniem takich urządzeń jest napięcie 2fazowe 120V + uziemiony neutralny ? (3wire ) i 2fazowe + N + PE (4wire) ?
    W tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1653522.html#8017571
    opisują "W ameryce nie ma instalacji dwu fazowych w domach. Jest to instalacja jednofazowa z połączeniem środka do uziemienia". I tutaj mam zonk.

Czy da się podłączyć powyższą suszarkę bez przerabiania całości ?
    Do dyspozycji jest transformator 230V-110V 5kw.
    Ktoś przede mną podłączył tak że działało kręcenie bębnem i sterowanie (cały programator i inne cuda są mechaniczne więc nie przeszkadza im zmiana częstotliwości) niestety jak sprzęt dochodzi do grzania to cisza, więc rozumiem że brakuje mu napięcia międzyfazowego (schemat) ?
    W budynku najbliższa siła jest 2 piętra wyżej więc kiepsko. I musiały by pracować 2 transformatory.

Załączam tabliczkę, schemat do tego urządzenia i stronę instrukcji i gniazdo w suszarce, (obecnie wiszą tam resztki czegoś czym się lepiej nie sugerować) Gniazdo ma biały neutralny połączony z obudową.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Grzałka jest na 230V a sterowanie na 110V. Da się to podłączyć ale trzeba trochę pokombinować z tym transformatorem. W USA pomiędzy L1 i L2 jest właśnie 240V.
  • Poziom 15  
    Tak, tylko że nie mamy odniesienia do N tylko do drugiej fazy. Więc wpychanie tam naszego 230V nie przejdzie. L1 i L2 nie zmostkuję bo nie będę miał grzania. Transformator to jakaś chińszczyzna w zanitowanej obudowie więc nie mam dostępu do uzwojeń.
    Myślałem czy nie podać na grzałkę 230V (osobna wtyczka, a co) przez przekaźnik sterowany 110V wpięty w oryginalne przewody zasilania grzałki. Ale nie wiem czy zdobędę taki przekaźnik w Krakowie i czy to wogóle będzie działać.
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista elektryk
    No i nie zapomnieć o innej częstotliwości sieci.
  • Poziom 27  
    Kolego 3 lata prasowałem w USA jako elektryk i wiem co piszę. Da się to podłączyć u nas posiłkując się tym transformatorem.

Co do częstotliwości to tu może być problem z silnikiem (bo nie wiadomo jaki jest) ale nie musi.
  • Poziom 15  
    djlukas napisał:
    Kolego 3 lata prasowałem w USA jako elektryk i wiem co piszę.

hehe, No właśnie nie wiem jak. Siedzę nad tym od piątku i brakuje mi pomysłów już.

Silnik działa całkiem sprawnie na 50Hz. Pewno zmieniła się prędkość ale nie grzeje się ani nic.

Przekaźnik na grzałkę to jeden z pomysłów. A tak to kompletna klapa już.
    http://www.sklep.monster.pl/Przekazniki_110V(3,36518,).aspx jest kilka.... plus dochodzi kwestia zabezpieczenia takiej grzałki na wypadek zwarcia przekaźnika....
  • Poziom 27  
    Zmierz jakie jest napięcie pomiędzy L przed transformatorem a poszczególnymi zaciskami za transformatorem.

Bo może faktycznie trzeba będzie trochę przerobić obwody w samym urządzeniu tak aby grzałkę zasilić osobnym przekaźnikiem.
  • Poziom 15  
    Jak tylko się tam wybiorę to pomierzę. Sprawdzać jakie napięcie pomiędzy L przed transformatorem a L za transformatorem widzi ?

W sumie połączenie L2 z Nką spowodowało by ze na grzałkę podawało by 120V więc całość powinna śmigać tylko by słabiej grzała. Bo w kwesti przekaźnika. Sterowanie jest po stronie L2 więc bez niego nie mam czym zasilać przekaźnika, więc i tak coś tam muszę wymyślić.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Jeśli chce się to jakoś uruchomić to w Europie to trzeba kombinować z połączeniem "4-wire".
    Na zdjęciu widzę, że biały przewód z suszarki podłączony jest do obudowy a to jest pierwszy błąd - taka konfiguracja jest do połączenia 3-wire czyli do starych instalacji amerykańskich (wspólny przewód ochronny i neutralny w obwodzie suszarki). Ten biały przewód trzeba odkręcić od obudowy i przełożyć pod śrubę na środkowym zacisku.
    W to miejsce, gdzie do obudowy przyłączony jest teraz biały przewód, trzeba przyłączyć przewód ochronny (zielono-żółty) z przewodu zasilającego - trzeba na nim zacisnąć końcówkę oczkową.
    Przewód fazowy i neutralny (brązowy i niebieski) z zasilania powinny iść do L1 i L2 suszarki - czyli tak jak teraz przyłączone są te resztki przewodu.

Ze schematu wynika, że część suszarki zasilana napięciem 120V wymaga takiego napięcia tylko między L1 a N suszarki, czyli pomiędzy przewodami czarnym i białym wychodzącymi z suszarki.
    Uzwojenie wtórne transformatora dające 120V trzeba więc podłączyć do przewodu czarnego i białego, sam transformator zasilić normalnie z sieci.

Ważne jest tylko, żeby był to klasyczny transformator z odseparowanymi uzwojeniami, a nie np. autotransformator, bo autotransformator taki mostek jak na rysunku ma "w komplecie" i trzeba to wtedy wziąć pod uwagę.

Kolejna sprawa - suszarka przy pracy będzie pobierać ok. 25A - przewód zasilający musi mieć przekrój przynajmniej 4 mm^2, od takiej cienizny jak na zdjęciu maszyna kiedyś po prostu spłonie. Zapomnieć należy też kompletnie o zasilaniu tego wszystkiego ze standardowego gniazda - ono nadaje się do max. 16A. Trzeba w instalacji wydzielić dedykowany obwód z rozdzielnicy z zabezpieczeniem przynajmniej 25A i przewodem o odpowiednim przekroju, do tego odpowiednie gniazdo i wtyczka, np. IEC 32A 2P+E, ewentualnie podłączenie na stałe w jakiejś puszce.
    W instalacji musi być też możliwość wykonania takiego obwodu - chodzi o zabezpieczenie przedlicznikowe, które powinno mieć w tej sytuacji przynajmniej 32A. Z opisy wnioskuję, że ta suszarka ma być użytkowana w mieszkaniu z zasilaniem jednofazowym, czyli możliwe jest, że będzie z tym problem, bo przy jednej fazie w Polsce rzadko tyle dają i pewnie jest najwyżej 25A (aczkolwiek pytać można). Jeśli na jednej fazie nie da rady to w grę wchodzi w zasadzie tylko przeróbka przyłącza na trójfazowe i wystąpienie o moc przyłączeniową rzędu 20kW, żeby dostać 3x32A przed licznikiem.

Teraz jeszcze niech znajoma zastanowi się jak wyprowadzić na zewnątrz budynku kanał z suszarki, bo na 99% jest to suszarka wywiewowa (jak prawie wszystkie w USA). W domu jakoś da radę ale w mieszkaniu będzie spory problem.
    Sprowadzanie dużego AGD ze Stanów to generalnie nie jest dobry pomysł, ciężko to w europejskich realiach uruchomić bez kombinowania, czasem i z kombinowaniem nic z tego nie wyjdzie...
  • Poziom 27  
    Kolega michcio właśnie ci narysował jak by to miało wyglądać. O tym samym połączeniu pisałem.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie za odpowiedzi, suszarka wywiewowa z wyprowadzonym już na zewnątrz odciągiem więc o to nie ma problemu. Jest to dom jednorodzinny więc nie ma aż takiej paniki.
    Schemat jak najbardziej wygląda ok, tylko muszę transformator pomierzyć bo wstępnie chyba ma już mostek niestety.

Skąd 25A ? Skoro sprzęt na 110V ma opisane na tabliczce 24A-26A poboru maksymalnego to na 240A nie powinien pobierać o połowę mniej z gniazda 240V ?? Wtyczka, gniazdo i przewody jak najbardziej mogę te na 32A zrobić, nawet dodatkowy przyłącz na osobnym bezpieczniku brany jest pod uwagę, (przewiercenie stropu i kabel po ścianie do skrzyni rozdzielczej :D ).

@edit:
    Coś takiego prawdopodobnie jest do dyspozycji. Nie ma oznaczenia firmy ale wygląda identycznie a chińszczyzna to chińszczyzna. 5000W wersja.
    https://www.hometownevolutioninc.com/high-wat...tep-down-voltage-converter--220v-to-110v.html
  • Poziom 27  
    MaXo90 napisał:

Skąd 25A ? Skoro sprzęt na 110V ma opisane na tabliczce 24A-26A poboru maksymalnego to na 240A nie powinien pobierać o połowę mniej z gniazda 240V

Kolego 110V masz na sterowaniu i silniku a tam jest niewielki prąd. 240V masz na grzałce (W USA L1 do L2 = 240V) i tu jest największy pobór prądu. A te 25A masz w sumie na całym urządzeniu.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Ten transformator nie musi mieć wielkiej mocy, większość obciążenia (grzałka) zasilana będzie bezpośrednio z sieci bez transformacji napięcia.
    Zasilania przez transformator wymaga tylko silnik i sterowanie (no i ten element na schemacie oznaczony "thermostat heater", który wygląda na jakąś grzałkę, ale jaką ma moc nie wiem - główna grzałka w każdym razie to to nie jest) dlatego powinien wystarczyć taki o mocy kilkuset watów - kwestia oszacowania tego poboru.
    To ustrojstwo z linku nie wiadomo jak jest podłączone wewnątrz i jest nieporęczne, najłatwiej byłoby zastosować jakiś prosty transformator np. toroidalny, na który być może znalazłoby się miejsce nawet wewnątrz suszarki. Byle tylko nie przewlekać przez rdzeń pętli z czegoś przewodzącego w celu jego zamocowania. Takie trafo kupisz na "popularnym portalu akcyjnym na A" za stosunkowo niewiele.

24-26A to nie przy 120V tylko przy 240V bo to z takiego napięcia są zasilane Amerykańskie suszarki (ewentualnie 208V przy zasilaniu trójfazowym, ale wtedy płynie też odpowiednio mniejszy prąd). Obwód suszarki w USA zabezpiecza się standardowo wyłącznikiem 30A i jest to obwód zapewniający jednocześnie 120V i 240V (w Europie powinno wystarczyć 25A z racji tego, że tamtejsze zabezpieczenia dobiera się trochę inaczej - uwzględnia się tzw. de-rating, płynąć może przez nie w sposób ciągły prąd o wartości tylko 80% prądu znamionowego zabezpieczenia, inaczej niż w przypadku zabezpieczeń stosowanych w m. in w Europie).

Co najmniej 32A przed licznikiem, o których pisałem poprzednio, wynika z tego, że w instalacji nie powinno się stosować zabezpieczeń o jednakowych prądach znamionowych, połączonych jedno za drugim. Suszarka będzie potrzebować 25A dlatego następne w typoszeregu zabezpieczenie to 32A i przynajmniej taki prąd powinno mieć zabezpieczenie przed licznikiem, jeśli w instalacji chcemy mieć obwód z zabezpieczeniem 25A.
  • Poziom 15  
    Dorwałem transformator 1000W (wg tabliczki przynajmniej) 240V/120V w ramach testu. Polskiej firmy, w obudowie do zasilania amerykańskich sprzętów.
    Trochę wstyd bo w środku goło i wesoło,autotransformator toroid , bezpiecznik i tyle. Większość połączeń zabezpieczona Hot-glue (w tym gniazda żeby nie wypadały). Przy podłączeniu jak w załączniku (odwróciłem tylko L1 z N w konfiguracji w obudowie transformatora) otrzymuję pożądany rozkład napięć L1-120v-n L1-240-L2.
    Całość planuję podłączyć na 3x żyłach 2,5mm bezpośrednio z gniazda 25A na wtyczce 32A (zgodnie z zaleceniami kolegów) i zrobić podczep do tego transformatora żeby go zostawić na zewnątrz. Trochę mu nie ufam, zwłaszcza obawiam się jak się całość zachowa jak nam nagle braknie N w zasilaniu jak się dziad spali.

Ale. Nie wiem jak ktoś tego może używać bo ten toroid jest na tyle duży że wybija eSa b16. Na sucho w pokoju bez obciążeń, przy testach. Po podniesieniu S już ładnie pracuje więc to wina prądu łączeniowego. Zastanawiam się czy na bezpieczniku 25A problem dalej będzie występował. Czy dodatkowo do niego jakiś soft-start muszę dołożyć czy po prostu instruować żeby pierw wpinać maszynę a później podnosić eSa od niej ...
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Trzeba sprawdzić żeby się przekonać, być może przy 25A zabezpieczeniu nie będzie już tego problemu.

Co do przekroju przewodów, to 2,5 mm^2 wydaje mi się nieco za cienkie, 25A jest na granicy obciążalności takiego przewodu dla ułożenia w powietrzu. Przewody przyłączeniowe suszarek mają oryginalnie żyły o przekroju #10 AWG czyli 5,26 mm^2, w naszych warunkach wystarczy jednak 4 mm^2 (mniejsze zabezpieczenie).
    Gdyby brakło N w zasilaniu suszarki to nic złego nie powinno się dziać, po prostu zasilanie straci elektronika. Problem byłby, gdyby obwody 120V wewnątrz suszarki zasilane były częściowo z L1 i częściowo z L2, ale wg schematu tak nie jest.
  • Poziom 15  
    Suszarka działa śmiga i obyło się bez soft-startu do transformatora. Wielkie dzięki wszystkim udzielającym się w temacie.

Na koniec akcent humorystyczny: podczas próbnych rozruchów i testów czy nic się nie grzeje pan domu zagaja:
    "Ona będzie oszczędna nie ?"
    "słucham ?"
    "No, nie będzie dużo prądu brała ?"
    badumtszzsz
  • Moderator
    MaXo90 napisał:

"No, nie będzie dużo prądu brała ?"
    badumtszzsz

To dlatego była targana aż z Hameryki? Ciekawe założenie.
  • Specjalista elektryk
    Zużyje tyle ile każda inna suszarka (pomijam te z pompą ciepła), czyli zależnie od wsadu i wilgotności (a więc od tego jak szybko pranie było wirowane).
    Typowo dla 8 kg (na sucho) bawełny odwirowanej na 1000 obr/min jest to około 4,5 kWh czyli przeciętnie 2,70 zł.
  • Poziom 1  
    Dzień dobry!
    Pytanie nieco z innej beczki, a mianowicie - jak znajoma to zrobiła, że sprowadziła sobie amerykański sen (sprzęt) do PL?
    Mieszkałem w USA i w Kanadzie i zakochałem się w ich systemie prania. I może sama pralka nie jest jakąś rewelacją, to suszarka bębnowa wywiewowa mi się marzy. U nas dostępne są jedynie sprzęty używane w niepewnym stanie... i stąd moje pytanie ;)