Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599+PGA2320

korrus666 30 Jan 2017 13:53 14331 4
Tespol
 • Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599+PGA2320

  To już druga odsłona mojego wzmacniacza słuchawkowego, poprzednia wersja znajduje się tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3259068.html

  Trochę się zmieniło od tamtej pory. Główny wzmacniacz został ten sam bez żadnych zmian, czyli TPA6120+AD8599, dodałem natomiast cyfrową regulację głośności na układzie PGA2320. Jest to w zasadzie to samo, co PGA2311 z tą różnicą, że można go zasilać napięciem symetrycznym +/-15 V, a PGA2311 miał tylko +/-5 V. Daje to większą odporność na przesterowanie sygnałem wejściowym, choć w tym przypadku pewnie nie jest to potrzebne. Tak czy inaczej PGA2320 zasilany jest tym samym napięciem, co TPA6120 z jednego transformatora. Część cyfrowa zasilana jest z zasilacza impulsowego z odzysku. Zasila on układ sterowania i część cyfrową PGA2320.
  Do sterowania głośnością i wyświetlaczem użyłem procesora PIC18F2520 w obudowie QFN28, bo akurat taki miałem. Program napisany w C. Wyświetlacze sterowane wierszami przez trzy rejestry przesuwne z wejściem szeregowym i 7 tranzystorów. Tranzystory załączają poszczególne wiersze, a rejestry odpowiadają za kombinację w wyświetlanym wierszu. Żeby wyświetlić całą liczbę na wyświetlaczu potrzeba zatem 7 cykli. Nie pamiętam w tej chwili, ile trwa jeden taki cykl, ale odświeżanie jest na tyle szybkie, że migotania nie widać. Wyświetlacze są z odzysku i niestety nie mają dużej jasności, stąd w słoneczny dzień widoczność nie jest najlepsza. Być może da się jeszcze podnieść prąd, ale muszę sprawdzić, ile trwa włączenie i ile mogę go jeszcze podnieść, żeby nie uszkodzić wyświetlaczy. Do regulacji głośności służy enkoder obrotowy mechaniczny. Początkowa wartość tłumienia ustawiona jest zawsze na -60 dB. Może to dużo, ale przy odtwarzaczu CD, którego używam sygnał na wyjściu jest na tyle silny, że już przy takim tłumieniu słychać dość dobrze, a przy -40 dB jest dość głośno. Enkoder ma 24 impulsy na obrót; przy skoku 0,5 dB daje 12 dB regulacji na jeden obrót enkodera.

  Obudowa składa się z kilku materiałów; dół, boki oraz tył zrobione z cienkiej blachy stalowej, więc w miarę łatwo dało się ją wygiąć. Najpierw powstał dół i boki przez wygięcie blachy w kształt U, tył został przynitowany przez umieszczenie na rogach i spodzie kątowników aluminiowych. Do boków przykręciłem drewniane boczki sosnowe pokolorowane bejcą. Przedni panel i góra to dibond, który udało mi się kupić jakiś czas temu za śmieszne pieniądze. Dibond ciąłem nożem do tapet; nie wyszło idealnie, ale lepszej domowej metody nie znalazłem. Najtrudniej było wyciąć otwór na wyświetlacz i niestety, nie jest równo. Muszę czymś go zamaskować, ale jeszcze nie mam pomysłu. Napisy na przednim panelu to termotransfer.

  Wrażeń odsłuchowych nie będę opisywał - są identyczne, jak poprzednim razem.
  Zapraszam do zadawania pytań.

  Dorzucam zdjęcie wnętrza:
  Wzmacniacz Słuchawkowy TPA6120+AD8599+PGA2320

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  korrus666
  Level 40  
  Offline 
  Has specialization in: programowanie - java; mikrokontrolery avr, pic
  korrus666 wrote 5213 posts with rating 439, helped 581 times. Live in city Łódź. Been with us since 2007 year.
 • Tespol
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  Do cięcia tych płyt przydałaby się piła taśmowa, ewentualnie brzeszczot z drobnym zębem i płyta dobrze przymocowana do blatu :)
  Co do otworu na wyświetlacz - dremel z małą tarczą do cięcia, a później imadełko, jakaś guma lub gruba tektura w szczęki żeby nie pokaleczyć płyty i pilniczki... Przed CNC ludzie sobie tak radzili i całkiem dobrze to wychodziło :)

  Z chęcią zobaczyłbym zdjęcia wnętrza. Z zewnątrz wygląda o wiele lepiej jak poprzednia wersja :)
 • Tespol
 • #3
  pikarel
  Level 35  
  korrus666 wrote:
  (...)Najtrudniej było wyciąć otwór na wyświetlacz i niestety, nie jest równo. Muszę czymś go zamaskować, ale jeszcze nie mam pomysłu(...)

  Otwór na wyświetlacz zaklej z przodu prostokątem z czarnej, matowej folii samoprzylepnej, ok. 2 mm większym (z każdej strony), niż otwór na wyświetlacz.
  Folię ze środka wytnij precyzyjnie nożem do folii. Można to zrobić nawet dopiero po włożeniu wyświetlacza, wystarczy nożem delikatnie ciąć tak, aby nie porysować filtra wyświetlacza (na wyświetlacz możesz nakleić czerwoną folię transparentną jako filtr i jednoczesne zabezpieczenie przed porysowaniem).

  Margines z folii zleje się z bryłą wyświetlacza (bo to ciemne kolory) i otrzymasz idealny prostokąt, który z pewnej odległości będzie dla oka stanowił jedność, maskując przy tym nierówno wycięty otwór.
  Robienie tego marginesu z pasków folii nie da takiego efektu, jak z całego prostokąta.
  Oczywiście aby to zrobić wyświetlacz musi być idealnie w jednej płaszczyźnie z panelem przednim.
 • #4
  tata30
  Level 12  
  Witam. Chciałoby się napisać "Achtung" . Na pokładzie coś fajnego.....czcionka zachęca do takiego wpisu. A tak poważnie to nie kusiło Cię, żeby dodać w programie obsługę wskaźnika wysterowania na tym wyświetlaczu? Jest super. Pozdrawiam
 • #5
  korrus666
  Level 40  
  tata30 wrote:
  A tak poważnie to nie kusiło Cię, żeby dodać w programie obsługę wskaźnika wysterowania na tym wyświetlaczu?

  Samo wysterowanie wyświetlacza jest skomplikowane, więc dodanie do tego jeszcze jakiegoś wskaźnika wysterowanie mocno skomplikowałoby program. Jeśli to miałby być prosty wskaźnik, to wystarczyłoby użyć ADC i jakoś to zaprezentować. Jeśli miałoby to działać jak analizator widma, to już sprawa robi się dużo bardziej skomplikowana.