Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór karty graficznej do takowej konfiguracji

30 Sty 2017 20:26 453 7
  • Poziom 6  
    Witam serdecznie użytkowników forum. Jestem zapalonym graczem CS GO - ot takie moje hobby po pracy. Wszystko jest fajnie, tylko że na moim obecnym sprzęcie (rozpiska za chwilę...) wyciągam max 60 fps na rozdzielczości 800x600 i wszystkich możliwych detalach na low i nawet te 60 spada czasem(w smoku lub Molotovie) do 20-30 fps. Z racji tego, że mój budżet jest bardzo ograniczony chciał bym podjąć się wymiany karty graficznej, ponieważ domniemam że to grafika jest najbardziej winna takiego nie innego stanu rzeczy jeśli chodzi o płynność gry. Oto specyfikacja mojego PC'eta:
    - PŁYTA GŁOWNA: Gigabyte GA-M61PME-S2P
    - PROCESOR: QuadCore AMD Phenom X4 9550, 2200 MHz (11 x 200)
    - KARTA GRAFICZNA: NVIDIA GeForce GT 120 ver.1GB rozmiaru pamięci
    - RAM: Pamięć fizyczna 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
    - ZASILACZ: co do tego mam sprzeczne informacje, ponieważ mam chińczyka (LOGIC ATX) i nigdzie nie ma info nt mocy - tzn jest tabelka i mam zaznaczona kropkę markerem przy 500w to domniemam iż to ten model i te W. Nie wiem jak to zweryfikować
    - Windows 7 Ultimate Edition

Co do samej karty to zriserczowałem cały net w poszukiwaniu sterowników - znalazłem aż jedne do tego modelu karty. Generalnie w trakcie gry mam czasami takie 2-3 sekundowe ściny, które poważnie nadwyrężają moją kondycję psychiczną, w szczególności kiedy liczy się refleks (gracze zrozumieją :D). Nie mam jakiegoś super budżetu, chciał bym kupić jakąś używkę do 150 pln, byle poprawić minimalnie komfort gry. W kolejnym miesiącu kupię może jakiś RAM i tak sukcesywnie chciał bym upgrade'ować swojego PC'eta. Co mi polecicie? Może problem nie tkwi w karcie(aczkolwiek wiem, że trzeba było by wymienić całego PC ale fundusz nie pozwala). Liczę na Wasze odpowiedzi, chętnie też udzielę bardziej szczegółowych informacji w razie potrzeby. Miłego wieczorku!
  • Poziom 14  
    Po pierwsze dołóż RAMU, 2 Gb do grania to zdecydowanie za mało. Używana DDR2 2Gb można kupić za parę złoty, a po tym radził bym Radeona 7770 lub 7850, przeskok w porównaniu z twoja kartą powinien być nie porównywalny. Raczej wpasują się w twoja konfiguracje a cena używanego 7770 na allegro jest w twoim budżecie.
    Porównanie GT120 z 7770 : Wynik PassMark Radeona 7770 to 2,184, a twojej karty niecałe 300.
    Mam nadzieje że pomogłem, pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    dawidsonki napisał:
    radził bym Radeona 7770 lub 7850

Te karty to już wydatek bliżej 200zł lub trochę więcej.

Radeon HD 5770 powinien się nadać i spokojnie go znajdziesz do 150 zł.
  • Poziom 14  
    Aktualnie na alegroszu jest 7770 za 175, ale na aukcji da się zgarnąć spokojnie za 150 tylko trzeba mieć dobrą ofertę. Ja kupiłem swoją z club na olx za 120 złotych. Ale 5770 też elegancki będzie.
  • Poziom 6  
    ooo super odzew :) no mało ramu niestety, aczkolwiek mam drugą kość ramu 2gb w takiej jakby obudowie(czymkolwiek to jest), ale system wykrywa tylko 3gb ramu (64 bitowy system). Wyciągnałem w obawie o spalenie mojego "trupa". Właśnie polecano mi 7770 lub 6850 lecz z tego co patrzę to przekraczają one mój skromny budżet. Temat założony żeby jakoś stopniowo ulepszać mojego pc przeznaczając na to moje zaskórniaki aby ten CS śmigał płynnie, bo maszynkę do grafiki mam w pracy i przychodząc do domu i widząc ten złom to trafia mnie szlag :D

Dodano po 4 [minuty]:

@dawidsonki rozumiem że passmark jest jakimś wymiernym czynnikiem odróżniający shit od dobrych grafik? :)

znalazłem taką oto na OLX'ie: https://www.olx.pl/oferta/karta-graficza-xfx-...on-hd-7770-1-gb-CID99-IDjSiMN.html#034d157fd0

na co warto zwrócić uwagę kupując używaną grafę, o co pytać, lepiej chłodzenie pasywne czy z wiatraczkiem? Niestety jestem totalnym laikiem tematu :D
  • Poziom 14  
    Jak chcesz budżetowo tylko do CS'a to także polecam Nvidie GT9600 lub GTX9800, nawet w dobrej rozdzielczości spokojnie wystarczy.

bartoszandrzejewski napisał:
    rozumiem że passmark jest jakimś wymiernym czynnikiem odróżniający shit od dobrych grafik?

To wynik jaki karty osiągają w teście wydajności w tym wypadku test PassMark, im większy tym lepszy.

Apropo chłodzenia kart to zdecydowanie lepsze są chłodzenia aktywne, dają lepsze temperatury i możliwości podkręcania. Jeśli jednak bardzo cenisz sobie cisze to wybierz pasywne chłodzenie, ale 'starsze' wydajne karty zazwyczaj posiadają tylko chłodzenie aktywne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie karty ? Jeśli odbierasz osobiście jak np na olx to sprawdź czy karta ma ruszane śrubki (trzeba sie nie raz przyjrzeć), wtedy ktoś mógł zmieniać pastę termoprzewodzącą lub czyścił z kurzu poprostu, ale także może to sugerować że karta była "grzana" i może pochodzić miesiąc i paść. Zawsze istnieje ryzyko przy zakupie używanego sprzętu.
  • Poziom 6  
    z tego co widzę warto zdecydować się na tego radeona 5770. Ciekawe czy to rozwiąże mój problem ze ścinkami. Jeśli udało by mi się tanio dostać tego radka to dobrym pomysłem było by dokupienie chociaż 2GB ramu. Z tego co wiem muszę kupić identyczny RAM jak taki, który posiadam(chyba?). Dziękuję Ci drogi kolego za odpowiedź, niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi :)
  • Poziom 14  
    No jak masz 32 bitowy system to dokładając kolejne 2Gb i tak będziesz miał wykorzystane około 3Gb, ale na to Ci starczy :) Moim zdaniem będziesz zadowolony, ciesze się że mogliśmy pomóc. Pozdrawiam.