Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Dokumentacja dla instalacji sterowania maszyn - CE

Sejbek888 31 Sty 2017 10:35 411 1
 • #1 31 Sty 2017 10:35
  Sejbek888
  Poziom 7  

  Jestem konstruktorem maszyn, od pewnego czasu jestem odpowiedzialny za znak CE do naszych wyrobów - firma w której pracuje jest małym - polskim producentem maszyn. Są to maszyny nietypowe, pod specjalne zamówienie.

  Mam kilka pytań odnośnie wymagań, jakie każda maszyna musi spełniać pod kątem LVD oraz o dobrych praktykach jak powinny się być (a nie są wymagane prawnie)
  Sprawa dotyczy starych maszyn ( już z CE) oraz upierdliwego, nowego i chcącego zaistnieć pracownika w firmie do której część maszyn trafiało.

  1. Czy jest wymóg prawny, aby każda instalacja elektryczna była w specjalnej "kupnej" szafie sterowniczej (jest to dobra praktyka, którą teraz stosujemy, ale kiedyś bywało różnie) w starych maszynach instalacja była zamieszczana w skrzyniach przez nas projektowanych dopasowanych kształtem do maszyny, zamykana na klucz.
  Maszyny o których mowa pracują w zamkniętej hali, AC 230 / AC 400V i sterowanie 24DC. Kupne szafy sterownicze pod rozmiar LOGO i Zasilacza były większe od samych małych maszyn..

  2. Czy jest wymóg prawny aby każdy przewód elektryczny w szafie był oznaczony np.:pierścieniem, a oznaczenie przeniesione do schematu (oczywiście wiem, że to pomaga), natomiast przy maszynach, gdzie występował sterownik Siemens LOGO oraz łącznie z 4 WEJŚCIA / WYJŚCIA plus zasilacz, oznaczane były tylko wyjścia...

  3. Czy w szafie sterowniczej może się znaleźć pneumatyczna listwa zaworowa?

  Nigdzie w dyrektywie LVD i MD nie znalazłem takich wzmianek.

  Są to proste i małe maszyny pracujące na małych mocach z silnikami DC i krokowymi. (wytrząsarki, wibratory i dozowniki)

  Podsumowując: Czy Klient któremu dostarczyliśmy takie maszyny 7 lat temu, ma podstawy prawne, aby przez te rozwiązania zakwestionować nam znaki CE.

  Pozdrawiam

  0 1
 • Sklep HeluKabel
 • #2 31 Sty 2017 13:31
  Flesz
  Poziom 20  

  AD 1 -NIE
  AD2 - NIE
  AD3- TAK - aczkolwiek pachnie to amatorszczyzną.
  Klient nie ma podstaw prawnych do kwestionowania CE o ile nie udowodni że ma rację.
  Prawo nie działa wstecz, a przepisy się zmieniają, maszyna musi spełniać aktualne wymogi w momencie oddawania do użytku.
  Proponuję zażądać wskazania konkretnego punktu w dyrektywach lub normach zharmonizowanych - do którego pan ma zastrzeżenia.

  0