Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Orange światłowód Funbox 2.0 - transfer gorszy niż z UPC

31 Sty 2017 11:41 1515 6
  • Poziom 8  
    Witam
    Wczoraj zainstalowałem sobie Orange światłowód, łącze do 100Mb/s, modem Funbox 2.0. Podpięte tylko jedno urządzenie 2-letni laptop ASUS. Do tej pory miałem internet od UPC - Fiber Power 60Mb/s. Instalacja sprawna, wszystko miga i śmiga, wynik na speedteście przekraczający nawet 100Mb/s, w porywach do 115Mb/s więc już myślałem, że będę zadowolony.

Problem pojawił się później, mam konto premium na catshare i zacząłem coś ściągać, ale okazało się, że realny transfer jest fatalny średnio ok 230kb/s. Pomyślałem, że może to chwilowy problem z którymś serwerem na którym jest ten konkretny plik więc próbowałem odczekać, próbować na innych plikach itp. Nic nie pomaga - cały czas to samo.

Przejściowo mam jeszcze dziś dostarczany internet przez obydwu operatorów więc zrobiłem eksperyment i porównałem na tym samym pliku ściąganym przez to samo konto premium na catshare, po kablu od UPC i od Orange. Na UPC Fiber Power 60Mb/s praktycznie każdy plik ściąga mi się się z transferem ok 2,6 Mb/s a przy światłowodzie Orange - nadal tylko ok 230Kb/s.

Co się dzieje i na czym może polegać problem? Czy to kwestia konfiguracji modemu (Funbox 2.0 cały czas na ustawieniach jakie zostawili technicy, nic nie grzebałem jeszcze, bo się nie znam ) czy właśnie wkopałem się na 2 lata w internet o tragicznych parametrach? Rozumiem jeszcze przez wifi, ale po kabelku aż takie słabe parametry?

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, trochę pogrzebałem w google i na forum, ale nie znalazłem odpowiedzi.
  • Poziom 8  
    Mogę dzwonić na tą pomoc techniczną Orange tylko najpierw chciałem się upewnić, że rzeczywiście jest problem i mam do czegoś prawo, żeby mnie nie zbyli tekstem typu: skoro pomiar prędkości na naszej stronie pokazuje, że jest 100Mb/s to wszystko jest ok i proszę się odczepić.

jprzedworski napisał:
    Zrób jeszcze test na tych plikach i obu operatorach:
    http://noc.pirx.pl/

Test wykonany, wyniki dla UPC 60Mb/s:

Wyniki dla Orange światłowód 100Mb/s:

Z Orange szło wyraźnie wolniej.

bogiebog napisał:
    Jaki wynik an orange speedtest ?

http://www.orange.pl/portal/speedtest.phtml

Wynik z orange speedtest po światłowodzie wygląda tak:

A dla porównania UPC tak:

Jedyne w czym jak na razie udało mi się coś ściągnąć z lepszą prędkością przez światłowód to pliki z chomikuj. Tutaj faktycznie ciągnie się od ok 4 do 12 mega na sekundę.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Znaczy orange dostawca nie blokuje raczej.

Może orange ma jakieś słabe łącza do dostawcy gdzie są ulokowane serwery gdzie ściągasz ?
  • Poziom 8  
    Nie mam pojęcia gdzie są serwery. Nie ściągam niczego specjalnie na jakąś masową skalę ot tak od czasu do czasu, ale tak kiepski transfer nawet przy okazjonalnym ściąganiu byłby uciążliwy biorąc pod uwagę, że związałem się z Orange na 2 lata. Zresztą nawet dla zasady jak już za coś płacę to chciałbym, żeby spełniało parametry. Instalatorzy z Orange początkowo chcieli wykorzystać część kabli UPC przy instalacji, ale ostatecznie poprowadzili mi światłowód bezpośrednio do mieszkania od szafki na klatce schodowej więc myślałem, że będzie ok. Mieszkam w średniej wielkości mieście wojewódzkim.