Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator ochronny - czy powinien być uziemiony?

31 Sty 2017 13:04 3429 24
  • Poziom 9  
    Witam, czy transformator ochronny 230/24V powinien mieć uziemioną kadź lub/i rdzeń?
    Mam u siebie 3 transformatory ochronne: 1 z przewodem, który wygląda na fabryczny i są dwie żyły (brak podłączenia do kadzi lub rdzenia) i dwa z prawdopodobnie przerobionymi przewodami 3-żyłowymi.
    Chcę wiedzieć czy moi poprzednicy elektrycy postąpili prawidłowo podpinając rdzeń do żyły PE przewodu zasilającego stronę 230V.

• Moderator sekcji Technicznej
    jjg83 napisał:

Mam u siebie 3 transformatory ochronne: 1 z przewodem, który wygląda na fabryczny i są dwie żyły (brak podłączenia do kadzi lub rdzenia) i dwa z prawdopodobnie przerobionymi przewodami 3-żyłowymi.

Ten niby fabryczny, też może być i jest wymieniony.
    Takie transformatory spotkałem już w pierwszej klasie technikum, na zajęciach warsztatowych. Dorabialiśmy do nich te białe listwy, na których jest bezpiecznik i/albo listwy, za pomocą których transformator jest mocowany do kadzi. Wszystko to robiliśmy z tekstolitu odpowiedniej grubości Oryginały były złamane. Poza tym wszystko było identyczne.
    Transformator był zasilany przewodem 3 - żyłowym, trzeci przewód połączony z rdzeniem. Z kadzią się go nie łączyło, gdyż mocowanie trafo jest realizowane poprzez listwy izolacyjne.
  • Poziom 19  
    Sprawdź Kolego tabliczkę znamionową transformatora lub lepiej całego urządzenia. Tam powinna być określona klasa izolacji - i znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Chyba, że ktoś ją usunął - Wtedy należy poszukać zacisku PE lub śladu po nim. Od razu zaznaczam, że nie jestem naprzeciwko dodatkowym zabezpieczeniom. Z fotki wynika, że aluminiowa obudowa w zasadzie powinna się znaleźć "na potencjale" PE.
  • Poziom 9  
    No właśnie. Taki szczegół, taka "pierdoła", a już są różne zdania.
    Jest druga klasa ochronności, więc powinny być dwie żyły. Poprzednicy przerobili na 2 żyły + PE do rdzenia, nie do obudowy.

Nie daje mi to spokoju, więc zadam to oczywiste pytanie: tak btw to transformator ochronny ma taką samą właściwość jak transformator separacyjny, że ma galwanicznie oddzielone uzwojenia? Czy tr ochr to zwykły transformator obniżający napięcie?
  • Moderator Elektrotechnika
    Piszesz że to 2 klasa, daj zdjęcie tabliczki.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    jjg83 napisał:
    No właśnie. Taki szczegół, taka "pierdoła", a już są różne zdania.
    Jest druga klasa ochronności, więc powinny być dwie żyły. Poprzednicy przerobili na 2 żyły + PE do rdzenia, nie do obudowy.

Więc zrobili źle . Zapewne sugerowali się takim samym trafo tylko nie 2 klasy o którym pisał kolega moderator.
  • Poziom 9  
    Panowie, nie gniewajcie się, ale może ktoś się pochwali jakąś wiedzą merytoryczną:)
    Chodzi mi głównie o podłączenie PE do rdzenia.
    jjg83 napisał:
    Panowie, nie gniewajcie się, ale może ktoś się pochwali jakąś wiedzą merytoryczną

Kolego co jest nie merytoryczne, dałeś zdjęcie skrzynki z której wynika że to 2 klasa dałeś , to w czym problem . Gdzie się pchasz z tym PE .
    Sam piszesz że to samoróbka wiec czego ty oczekujesz jeszcze .
    jjg83 napisał:
    Poprzednicy przerobili na 2 żyły + PE do rdzenia, nie do obudowy.

Przypomnę ci że norma PN-EN 61140:2005 ( wersja polska) – „Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym — Wspólne aspekty instalacji i urządzeń” dzieli urządzenia elektryczne oraz elektroniczne na cztery klasy ochronności: 0, I, II, i III w zależności od zastosowane środka ochrony.
    II klasa ochronności
    W drugiej klasie ochronności urządzenia posiadają izolację podwójną lub wzmocnioną – eliminuje to konieczność stosowania zacisku ochronnego, przez co również przewód zasilający, jeżeli występuje nie posiada żyły ochronnej. Również wtyczka nie ma styku ochronnego.
  • Poziom 9  
    Chyba się źle wyraziłem...
    Jak reaguje transformator (230/24V), jakie procesy w nim zachodzą, przy zwarciu przewodowym po stronie niskiej?
  • Poziom 21  
    Kolego możesz i w niczym to nie przeszkadza , jeśli więcej zrobisz dla zabezpieczenia przed wystąpieniem napięcia na rdzeniu trafa to nic szkodliwego, ja tez bym tak zrobił przy wymianie przewodu na 3 żyłowy im więcej tym bezpieczniej , pamiętać należy tylko by nie uziemiać i nie łączyć do obudów metalowych uzwojeń transformatorów separacyjnych obwodu wtórnego . Wiadomo ,że 24v to bezpieczne obniżenie napięcia ale także w pewnym znaczeniu separacja .
    Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady.
    Za dalsze głoszenie takich herezji kolega otrzyma urlop od pisania.

Tuning Marek napisał:
    Kolego możesz i w niczym to nie przeszkadza , jeśli więcej zrobisz dla zabezpieczenia przed wystąpieniem napięcia na rdzeniu trafa to nic szkodliwego, ja tez bym tak zrobił przy wymianie przewodu na 3 żyłowy im więcej tym bezpieczniej , pamiętać należy tylko by nie uziemiać i nie łączyć do obudów metalowych uzwojeń transformatorów separacyjnych obwodu wtórnego . Wiadomo ,że 24v to bezpieczne obniżenie napięcia ale także w pewnym znaczeniu separacja .

Co ty się kolego w wytwórcę bawisz, masz prawo zmieniać klasę ochronną urządzenia .
    Do części przewodzących, które są dostępne po otwarciu lub usunięciu obudowy izolacyjnej,
    nie wolno przyłączać przewodu ochronnego PE to święty zakaz bo musiałbyś zmienić klasę transformatora na I .
  • Poziom 40  
    jjg83 napisał:
    Chyba się źle wyraziłem...
    Jak reaguje transformator (230/24V), jakie procesy w nim zachodzą, przy zwarciu przewodowym po stronie niskiej?
    Posiada bezpiecznik na stronie pierwotnej.
  • Poziom 21  
    Nie bawię się w wytwórcę, tylko trochę logiki. Jeśli autor postu chce, to spokojnie może podłączyć przewód PE do rdzenia, co wzmocni ochronę. A skąd kolega wie, że nie nastąpi przegrzanie uzwojenia pierwotnego, co przypali obudowę i nastąpi przebicie na metalowy stół? Po co zaprzeczać czemuś, co jest logiczne? Co do wytwórcy to proszę sprawdzić jaki jest sprzedawany przewód zasilający do lampek choinkowych "chiński" jaka jest izolacja? I co może być? I jest zgoda na sprzedaż w Polsce. Pozdrawiam.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

Słowa dotrzymuję za szkodliwe porady jak i rozumowanie mylne dam koledze czas na przemyślenia.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady.

• Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    jjg83 napisał:
    Nie daje mi to spokoju, więc zadam to oczywiste pytanie: tak btw to transformator ochronny ma taką samą właściwość jak transformator separacyjny, że ma galwanicznie oddzielone uzwojenia? Czy tr ochr to zwykły transformator obniżający napięcie?
    Przeczysz sam sobie :cry: Każdy transformator ma galwanicznie rozdzielone uzwojenia, jeżeli tak nie jest, staje się on autotransformatorem. Transformatorem separacyjnym zwykło nazywać się transformator o przekładni 1 /1 celem separacji odbiornika od sieci(np. w serwisie RTV). Transformatorem ochronnym przyjęło się nazywać transformator 220VAC / 24VAC do zasilania np. lamp przenośnych. Ciekawostka - Niemcy przez wiele lat nie podłączali w takich transformatorach PE do rdzenia i stosując rdzenie typu ,,O'', wychodzili z założenia, że gdy nastąpi przebicie wtórnego uzwojenia do nieuziemionego rdzenia, to jeszcze izolacja pierwotnego będzie działała :D
  • Poziom 40  
    Tuning Marek napisał:
    Nie bawię się w wytwórcę , tylko troche logiki jeśli autor postu chce to spokojnie może podłączyć przewód PE do rdzenia co wzmocni ochronę ...
    Nie powinien. Dlatego, że na przewodzie ochronnym może pojawić potencjał przywleczony.
    I dostanie się na obudowę tego urządzenia.
    Druga klasa - oznacza podwójną izolację elementów dostępnych od sieci.
    Podłączjąc PE do elementu dostępnego traci się separację od sieci.
    TN - przewód PE jest podłączony do PEN w punkcie rozdziału.
    W przypadku awarii PEN na PE mamy napięcie asymetrii utrzymujące się ciągle.
  • Poziom 9  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    jjg83 napisał:
    Przeczysz sam sobie

Szanowny kolego,
    Na końcu mojego zdania jest znak zapytania, więc skoro pytam - nie mogę sobie przeczyć. Próbuję się dowiedzieć, nie stwierdzam. Dzięki za ciekawostkę;)
  • Poziom 35  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Każdy transformator ma galwanicznie rozdzielone uzwojenia, jeżeli tak nie jest, staje się on autotransformatorem. Transformatorem separacyjnym zwykło nazywać się transformator o przekładni 1 /1 celem separacji odbiornika od sieci(np. w serwisie RTV). Transformatorem ochronnym przyjęło się nazywać transformator 220VAC / 24VAC do zasilania np. lamp przenośnych.

To generalnie prawda, ale ani transformator separacyjny ani bezpieczeństwa nie jest takim zwykłym transformatorem, o takiej czy innej przekładni. Izolacja między ich uzwojeniami musi spełniać pewne wymagania. Tak jak każdy odbiornik energii ma części przewodzące odizolowane od obudowy, ale nie każdy jest odbiornikiem klasy drugiej.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Tak, ale transformator postawiony na stole objętym połączeniem wyrównawczym klasy ochronności nie zmienia, tak jak nie zmieni jej oprawa w tejżesamej klasie, którą zamontowano na metalowej a uziemionej konstrukcji.
  • Poziom 1  
  • Moderator sekcji Technicznej
    jjg83 napisał:
    Witam, czy transformator ochronny 230/24V powinien mieć uziemioną kadź lub/i rdzeń?

Jak widać, na tak postawione pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Jak Koledzy udowodnili, są różne wykonania transformatorów ochronnych, jedne w I klasie, inne w II klasie i od tego zależy decyzja.

Temat zamykam.