Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aceton transfer PCB - alternatywa dla termotransferu.

Hetii 14 Lut 2017 14:54 42837 77
  • #61 14 Lut 2017 14:54
    Joseline
    Poziom 9  

Piottr242 napisał:
    Wasze płytki mają miedź poharataną szlifowaniem jak ręce weterynarza kotem

To są zdjęcia w powiększeniu, dlatego widać rysy. Rzeczywisty rozmiar płytki to 16x16mm. Przed transferem warstwa tlenku usuwana była za pomocą mleczka CIF oraz gąbki kuchennej. Potem dokładnie odtłuszczona z zastosowaniem acetonu (cz. d. a. + chusteczki bezpudrowe Kimtech).

Bez powiększenia ta sama płytka wygłąda jak poniżej. Dorzucam pisak żeby była jasność co do skali.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #62 14 Lut 2017 15:00
    perlon
    Poziom 19  

Papier ścierny 2000 pod kran z wodą i daje radę.

• #63 14 Lut 2017 15:06
    matti0010
    Poziom 11  

Osobiście PCB myję płynem do mycia naczyń pod bieżącą wodą i używam gąbki do naczyń (ostrej strony). PCB zawsze jest fajnie wyczyszczona. Do tego nie ma głębokich bruzd takich jak od papierów ściernych. Oczywiście potem po wytarciu PCB do sucha ręcznikiem papierowym myję ją jeszcze spirytusem albo acetonem.

• #64 14 Lut 2017 16:36
    Joseline
    Poziom 9  

robig napisał:
    Literki czy inne wydruki nie mają znaczenia, bo nie są pomiędzy laminatem a warstwą toneru.

Moim skromnym zdaniem mają. Chodzi o to że podczas usuwania papieru w miejscach gdzie są literki toner znacznie moczniej przywiera do papieru co stwarza kłopoty przy jego odwarstwianiu i usuwaniu.
    Dopuszczam oczywiście że to w dużym stopniu może być załężne zarówno od jakości samego papieru jak i od rodzaju atramentu użytego przy wydruku czasopisma. Przy stosowaniu kartki bez nadruku z tego samego czasopisma wynik wychodził znacznie liepszy.
    Dodano po 15 [minuty]:
    perlon napisał:
    Papier ścierny 2000 pod kran z wodą i daje radę.

Generalnie młeczko CIF daje podobny wynik jak nie liepszy. Ten środek - to pasta z bardzo drobnymi cząsteczkami + składnik powierzchniowo czynny.
    Czyli stosowane było to młeczko + gąbka + kran z wodą. Minuta - dwie szorowania i uzyskuje się ladną jednorodną lekko matową powierzchnie.

Adhezja do lekko chropowatej powierzchni zawszy jest liepsza porównująć do lustrzanej (szorstkość <1microna). Tą granice można oszacować na oko. Wystarczy spójrzeć na odbicie własnego oka na polerowanej płytce. Jeżeli wyrażnie widać odbicie poszczególnych włosków rzęs to jest szorstkość poniżej 1 mikrometra (lustrzana powierzchnia). Ale jeżeli chodzi o polerowanie miedzi to nie widzę t wym żadnego sensu.

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

neo_84 napisał:
    czekamy aż rozpuszczalniki trochę odparują i przepuszczamy przez laminator 2-3 razy

Czy mogę prosić o parę dodatkowych zdań na temat laminatora?
    Jak rozumiem był to przerabiany laminator a nie orginalny ze sklepu. Jaka temparatura była stosowana?

• #65 14 Lut 2017 17:18
    marianm68
    Poziom 16  

To jaką farbą papier był zadrukowany może mieć znaczenie bo aceton jest dość "agresywnym" rozpuszczalnikiem i może razem z tonerem przenieść na laminat farbę drukarską.
    Temat papieru bez wydruku: ja używam do termotransferu papieru kredowego błyszczącego o gramaturze 100. Kupiłem go na alledrogo kilka miesięcy temu. Bardzo ładnie się odkleja w wodzie (z naciśkiem na "się odkleja"). W ciągu minuty sam odpływa z płytki, wystarczy poruszyć kuwetą, potem jeszcze zmywam octem pozostałości kredy.
    Jeśli ktoś chce poeksperymentować to mogę na priv dać namiary sprzedawcy- bardzo dobry kontakt telefoniczny ze sprzedawcą.

• #66 15 Lut 2017 10:44
    Joseline
    Poziom 9  

neo_84 napisał:
    czekamy aż rozpuszczalniki trochę odparują i przepuszczamy przez laminator 2-3 razy

Jaki laminator był do tego użyty?
    Na jaką temperaturę był ustawiony?

Czy był to łaminator przerabiany i dedykowany do termotransferu, czy zwykły bez żadnych przeróbek?

Na ogół robię płytki z łaminatu o grubości ok. 2mm. Podejrzewam że nie kążdy laminator dopuszcza przepuszczenie przez niego tak grubego materiału bez dodatkowych przeróbek.

• #67 16 Lut 2017 14:23
    marian paszek
    Poziom 18  

Jezli ustawisz jakkolwiek temp to już nie będzie to chemiczny transfer . To już polaczenie 2 metod . Przez laminator przepuszczają aby równomiernie dociskać i w opcji z wyl grzalka .
    W kwesti papieru to jedynie na lidlowym przetranformowalo czerwony barwnik .Dlatego lidlowy dla mnie nie istnieje . Aktualnie robie na w miare jasnych(mogą być drukowane czy ze zdjęciami ale w jasnych barwach )kartkach z muratora lub gazetka z biedronki -nawet na netto wyszlo ok . Aby cie pocieszyć to nie mam własnej drukarki tylko korzystam z p-ktu xsero lub wydruk robie fotografa . Fotograf początkowo mocno marudzil ale jak mu pokazałem wydruki z xsero to z dużym niedowierzeniem zaryzykowal . Maszynie nic się nie stalo . Kolejnym razem już drukowal bez problemu .

• #68 17 Lut 2017 09:47
    Joseline
    Poziom 9  

marianm68 napisał:
    Temat papieru bez wydruku: ja używam do termotransferu papieru kredowego błyszczącego o gramaturze 100. Kupiłem go na alledrogo kilka miesięcy temu. Bardzo ładnie się odkleja w wodzie (z naciśkiem na "się odkleja"). W ciągu minuty sam odpływa z płytki, wystarczy poruszyć kuwetą, potem jeszcze zmywam octem pozostałości kredy.
    Jeśli ktoś chce poeksperymentować to mogę na priv dać namiary sprzedawcy- bardzo dobry kontakt telefoniczny ze sprzedawcą.

Dzięki za podpowiedź na temat papieru. Ten papier sprawdza się dobrze.

Bardzo istotnym szczegółem tu jest dodawanie kwasku cytrynowego, octu, odkamieniacza, ... i temu podobnych środków.

Chodzi o to że 'kreda' i tego typu substancje którymi powlekany papier reagują na kwaśne środowisko i produkują bąbelki. Te pęcherzyki powstają również pomiędzy płytką a papierem i powoli delikatnie odwarstwiają papier. Nie trzeba szorować czy cokolwiek robić, po prostu wrzucić laminat z papierem do naczynia z kwaśną wodą i poczekać kilka minut. Jak tylko papier zostanie odwarstwiony, te same pęcherzyki powietrza sprawią że wypłynie on na powierzchnie.

Dodano po 10 [godziny] 29 [minuty]:
    matti0010 napisał:
    Jeżeli słabo Ci się trzyma toner PCB spróbuj podgrzać laminat po przeniesieniu. Możesz użyć np. HotAir

Po wykonaniu kilku prób, mogę powiedzieć, że z podgrzewaniem zawsze wychodziło gorzej. Płytka była podgrzewana przemysłową suszarką (opalarka) z regulacją temperatury.
    Lepsze wyniki wychodzą gdy dobrany jest równomierny docisk z odpowiednią siłą. Na przyszłość rozważam przepuszczenie płytki przez zimne rolki laminatora albo skonstruowanie specjalnej prasy, która zapewni równomierny docisk na całej powierzchni.

Do prób zostało wykorzystane imadło. Robię dwie płytki na raz i po włożeniu kilku chusteczek pomiędzy nimi, robię kanapkę, nadrukiem do nadruku którą potem ściskam imadłem. Szczęki imadła mają płaskie i szerokie aluminiowe nakładki.

Wynik na razie nie powała na kolana, ale jakość płytek jest już do zaakceptowania.

Aceton transfer PCB - alternatywa dla termotransferu. Aceton transfer PCB - alternatywa dla termotransferu.

Przestawione na tych zdjęciach płytki zostały już pocynowane stopem Lichtenberga.

• #69 26 Lut 2017 20:47
    marianm68
    Poziom 16  

Skoro w tytule jest użyte "alternatywa dla termostransferu" to postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze.
    Ciekaw jestem jak to jest z tym chemiotransferem? Daje takie rewelacyjne rezultaty o jakich wspomina się w tym wątku? Bo zdjęcia zamieszczane w postach nie zrobiły na mnie wrażenia. Płytki są małych rozmiarów no i raczej "średniej" jakości.
    Ostatnio popełniłem termotransferem coś takiego:
    i ciekaw jestem czy przy pomocy chemii można wykonać płytkę tej wielkości i "złożoności" w porównywalnej jakości (a może lepszej)?
    Czy któryś z kolegów mający doświadczenie w "aceton transferze" mógłby odpowiedzieć na moje pytanie? A może dla rzeczowego porównania metod podejmie się wykonania takiej płytki?
    Albo chociaż transferu na laminat (bez trawienia). W wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3312278.html zamieściłem pliki potrzebne do jej wykonania.

PS
    Już sam sobie odpowiedziałem: wykonałem chemicznym transferem na próbę wycinek tej płytki (ścieżki szerokości od 4 do 10mils czyli 0,1 do 0,25mm). Efekt na zdjęciu, porównywalny z termotransferem
    Ten kawełek pcb ma wymiary 5 na 5 cm

• #70 19 Sie 2017 20:46
    lukasku
    Poziom 9  

Mi nigdy nie wychodził termotransfer, jakoś nie miałem cierpliwości (lub coś źle robiłem nie wiem). Za to jak nie mogłem wydrukować zawsze robiłem tą metodą z tym, iż zamiast robić mieszanki, używałem zwykłej benzyny(spryskiwaczem skrapiałem płytkę). W tej metodzie najważniejszy jest papier. Obecnie testuje papier fotograficzny Staedtler (ma cieniutką folię od strony druku) i o ile nie zostają te "frendzle" (jak na papierze kredowym)to ciężko usunąć folię(bardzo cienka). Mimo to w wolnym czasie walczę, gdyż poza problemem z folią, znakomicie przenosi toner.

• #71 19 Sie 2017 21:19
    Hetii
    Poziom 14  

To ja jeszcze pozwolę sobie wkleić fotkę kawałka płytki ze scalakiem 3x3mm2 :)

• #72 19 Sie 2017 22:05
    jacynka84
    Poziom 26  

Bardzo ładne a co to za układ ten z dwoma scalakami obok siebie na górze w prawym rogu?

• #73 19 Sie 2017 23:03
    Hetii
    Poziom 14  

jacynka84 napisał:
    Bardzo ładne a co to za układ ten z dwoma scalakami obok siebie na górze w prawym rogu?

Jest to kawałek płytki dla mojego HTPC opartego na Odroidzie XU4, te dwa scalaki to konwerter logiczny 1v8->3v3 oraz 24 bitowy DAC CS4344.

• #74 25 Maj 2018 14:49
    karel21
    Poziom 27  

Na toner z mojej drukarki aceton działa bardzo słabo. Za to rozpuszcza go bardzo dobrze Birol, ta metoda też działa, proporcje podobne do użycia acetonu.

• #75 25 Maj 2018 16:14
    Freddy
    Poziom 43  

Birol, to mieszanka acetonu z toluenem, a toluen rozpuści "chyba wszystko" :)
    Uwaga opary toluenu są "bardzo wybuchowe" :)
    Poza tym toluen jest bardzo uczulający dla alergików i jest z tego co pamiętam zakazany w Unii.

• #76 29 Gru 2018 21:58
    Pawelk79
    Poziom 1  

Ja użyłem spirytusu i rozpuszczalnika uniwersalnego firmy dragon (2:1) i też ładnie wyszło

• #77 30 Gru 2018 09:57
    Grzegorz_madera
    Poziom 31  

Niedawno byłem zmuszony wymienić toner w mojej drukarce Samsung i klapa. Aceton rozpuszcza toner tak, że ten wsiąka w kartkę i powiedzmy połowa tonera zostaje na płytce. Powoduje to podtrawianie ścieżek. Dlatego stanąłem przed dylematem: kupić oryginalny Samsung czy przejść na termotransfer. Wybrałem to drugie. Zamówiłem metalowy laminator z 4 wałkami za 260 zł i płytki wychodzą idealnie. No i laminatora mogę użyć też do nakładania folii światłoczułej na laminat. Używam papieru kredowego 115g za 9zł/100szt. Gdyby nie ten toner to pozostałbym przy transferze chemicznym, bo to najtańsza metoda (nie wymaga drogiego sprzętu).

• #78 08 Sty 2019 17:16
    Joseline
    Poziom 9  

Freddy napisał:
    toluen jest bardzo uczulający dla alergików i jest z tego co pamiętam zakazany w Unii.

Stanowczo nie polecam toluenu, śmierdzi jak cholera, chyba że macie dobre dygestorium w domu. Mój organizm chce wymiotować po tym zapachu.