Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowych

01 Lut 2017 12:36 2502 28
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie całą społeczność. Choć na forum zalogowany jestem już od jakiegoś czasu i poczytuje je w wolnej chwili to formalnie jest to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.
    Nie jestem także elektronikiem fachowo zajmującym się sprzętem audio a jedynie domową „złota rączką” która nie pogryzie się z multimetrem czy tez stacją lutowniczą. (bo to moje elektroniczne zaplecze – oscyloskopu i generatora brak choć widziałem że są jakieś aplikacje do ściągnięcia na telefon )

Jakiś czas temu zanabyłem – amplituner Elac 4000T. Sprzęt w miarę na chodzie, do poprawy potencjometry bo ciężko chodziły i balans nie odcinał jednego kanału. Poza tym słabo łapał fale, tj prawdopodobnie niezbędne jest dostrojenie FM gdyż wskaźnik sygnału dochodził jedynie do 20 na skali- antena jest fabrycznie montowana w obudowie drewnianej radia).
    Ponieważ sprzęt spodobał się żonie (a to jak wiemy duży plus przy różnego rodzaju męskich zakupach) postanowiłem trochę w niego zainwestować . Powymieniałem w torze audio wszystkie elektrolity zastępując stare (które nie zawsze trzymały parametry, kilka się wylało) Nichiconami lub tez Elnami. Niestety nie mogłem znaleźć kondensatorów o danych parametrach z jednej firmy stąd tez taki lekki misz-masz (zakupy na alle..). Musze jeszcze sprawdzić kondensatory przy zasilaczu.

Po tych wszystkich zabiegach zauważyłem że na włączonym radiu gdy wszystkie potencjometry rozkręcone są na maxa (max basu, średnich i wysokich) oraz max głośność bez podpiętych głośników słychać fonię na tranzystorach końcowych(kapelusze-2N3055 i BD130) Podejrzewam, iż nie jest to „normalny objaw” jednakże wole się spytać Was co o tym sądzicie. Ma to związek może z wygrzewaniem nowych kondensatorów czy tez z uszkodzeniem kapelusza (jeszcze ich nie sprawdzałem) Sprawdziłem napięcia na płytce i sa ok - różnice ok 0,8v w stosunku do schematu jednakże nia ma tam żadnej mega zaniżonej bądz zawyżonej wartości.

Co do części FM. Czy bylibyście w stanie ze zdjęć zweryfikować które z poniższych cewek odpowiedzialne są za dostrajanie mocy sygnału. Po remoncie widzę że jest jeszcze jakiś problem z żarówką od Stereo. Sieci się cały czas a w zasadzie żarzy. Zacząłem pobieżnie sprawdzać napięcia wg schematu jednakże na nic nie natrafiłem. Czy gdzies na elektrodzie jest opisane bardziej dla laika – początkującego jak korzystać z generatora przy ustawianiu /dostrajaniu toru FM ?

Poniżej schemat oraz zdjęcie płytki stereo (płytka w centralnej części zdjęcia)

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

Ponieważ nie dawalo mi to spokoju pomierzylem jeszcze raz napiecia na plytce przed końcówkami mocy i znalazlem napiecie o 8V za male. Szukajac przyczyny odnalazlem wadliwego PNP AC 132. Niestety nie znalazlem takowego germana na alle ani zamiennika AC128 AC151 AC153 jakie wskazała szukajka na elektrodzie. Gdzie tego szukac? jak znajde to go wymienie a teraz jeszcze zobacze jak z końcowymi tranzystorami sprawa wygląda.

Podrzuce później schemat rzeczonej płytki.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Schemat który wkleiłeś jest schematem tranzystorowego dekodera stereo.Możesz w jego układzie posprawdzać elementy (dla świętego spokoju).Nie kręć tam w żadnych cewkach,bez oprzyrządowania nie masz szans na poprawienie ustawień,gdyby były rozjechane.Niepoprawny odbiór stereo spowodowany jest najpewniej odstrojeniem detektora FM.Tam może wystarczyć naprawdę minimalna korekta.Za uszkodzonego AC132,jeżeli nie znajdziesz lepszego,spróbuj podstawić naszego TG50.Jeszcze osiągalne.
  • Poziom 9  
    fzyga43 dziękuje za podpowiedź z tym TD50.

Udało mi się namierzyć osobę która posiada zamiennik AC132 - tj AC151 co prawda z wylotu jednakże sprawny wiec nie mam co wybrzydzać. Jeżeli nie znajdzie to zastosuje się do Twej sugestii.

Tak wiem że to schemat dekodera stereo. Sprawdzę go tak czy siak gdyż jak pisałem wyżej żarówka wciąż się żarzy. Jak widać ze schematu (ten wyższy wklejony w pierwszym poście) żarówka dostaje napięcie z ww dekodera a na druga nóżkę żarówki idzie napięcie prosto z transformatora ok -36V pomniejszone jednym rezystorem do wartości ok -15V. Jak rozumiem na napięcie -15V nie ma nic wpływu (no chyba że ten rezystor się posypał) to na napięcie od drugiego przyłącza żarówki wpływ ma tor stereo i tam należałoby szukać przyczyny żarzenia. Czy dobrze rozumuję?

Odnośnie dekodera FM
    Dwa ostatnie zdjęcia w pierwszym poście przedstawiają owy dekoder czy sie mylę?

Podrzucam jeszcze schemat - jeżeli to nie schemat dekodera to dajcie znać.
    Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowych Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowych

Może teraz będzie przejrzyściej czym i jak tu pokręcić aby wzmocnić odbiór sygnału.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    To co teraz podrzuciłeś to według mnie wzmacniacz pośredniej częstotliwości. Dobrze by było abyś wrzucił schemat od głowicy FM aż do dekodera tylko żeby można było śledzić trasę połączeń. A co do dekodera to poczytaj sobie instrukcję serwisową Amatora tam jest opisany bardzo podobny dekoder tylko ten jest trochę bardziej rozbudowany.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Dekoder stereo to schemat zaczynający się tranzystorem BC148B (nie widzę numeru wg schematu) i kończący się tranzystorami T892 BC179B.Detektor FM to cewki L314 i L306.Tranzystorem włączającym żarówkę stereo jest T890.Też germanowy,może ma walnięty prąd zerowy-do sprawdzenia.Zamiennikiem może być dowolny m.cz. krzemowy pnp.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak jak Ci napisał fzyga43 wej. dekodera to tranzystor T 886 (bc 148B). Cewki L-32 i L-33 nastrojone są na częstotliwość pilota 19 kHz ( jak popatrzysz dobrze na schemat to odczytasz). Natomiast cewka L-34 nastrojona jest na 38 kHz ( częstotliwość podnośnej) - też można odczytać. Tranzystory T-892 ( dwa o tym samym numerze?????? to wyj lewego i prawego kanału FM.Co do T 890 to zgoda ale nie tylko on ma swój udział w świeceniu żarówki (stereo) bo tranzystor T- 891 też ma swój udział i też go trzeba sprawdzić, a że to germany to szczególna UWAGA.
  • Poziom 9  
    Trochę czasu minęło i odbiornik stał w miejscu w związku z oczekiwaniem na AC 151. W końcu do mnie dotarły w związku z czym można działac dalej. Wymieniłem wadliwy tranzystor jednakże nic się nie zmieniło.
    Jak widać na powyższym rysunku napięcie -27V u mnie wynosi ok -19V. Coś mnie tknęło i sprawdziłem R01 zarówno kolorami pasków jak i miernikowo rezystor R 01 u mnie ma 1kOm. Wg powyższego schematu ma jak dobrze czytam 560 Omów, . Był on zalutowany fabrycznie(nie widoczna była żadna ingerencja) i teraz nie wiem czy fabryka walnęła się przy lutowaniu czy też coś nie tak jest ze schematem. Podmienić go na 560 ?

Sprawdziłem także oba tranzystory odpowiedzialne za świecenie żarówki tj T890m i T891 i niby wsystko ok (sprawdzałem miernikiem na wskazaniach "sprawdzanie diody" dwie wartości (baza emiter i baza kolektor przy odpowiedniej fazie miernika- wynosiły 180 dwie kolejne nieskończoność). Czytałem gdzieś że te wskazania niekoniecznie oznaczają sprawny tranzystor. Dlaczego przy Germanach jest szczególna UWAGA jak pisałeś wyżej? T890 i T891 to AC 121 jeszcze dostępne na rynku więc może wymienić je profilaktycznie?
    Nie bardzo wiem gdzie dalej szukać przyczyny świecenia żarówki.

Odnośnie dostrajania mocy FM jak rozumiem cewki 306 i 314 odpowiadają za moc sygnału i to nimi trzeba z delikatnie pokręcić jak uporam się z tą żarówką?
    Niestety na płytce w żaden sposób nie są one oznaczone - jak można sprawdzić która jest która? Tylko empirycznie kręcąc? Zdjęcie płytki z radia wrzucone w poście wyżej.

Wrzucam także cały schemat amplitunera -jak coś nie działa dajcie znać

schematic ...000T 2.pdf Download (267.52 kB)
    schematic ...000T 1.pdf Download (233.59 kB)
    elac 400..3.pdf Download (247.85 kB)
  • Poziom 9  
    Dzisiejsze popołudnie dało kilka zmian.
    Żarówka stereo działa teraz poprawnie. Poprawiłem podejrzane luty i jest ok.
    Sprawdziłem tranzystory końcowe - wszystkie 4 sprawne. Dostały nowa pastę termo przewodzącą i jest ok jednakże cały czas przy max głośności i potencjometrach barwy dźwięku także na max w okolicy końcówek mocy słychać muzykę. Ta sprawa nie jest wciąz rozwiązana.

Poszukiwałem trochę informacji na necie na temat tego modelu jednakże nic nie znalazłem . Udało mi sie znaleźć schemat do modelu wyższego - 4100
    Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowychelac schem...t 4100.jpg Download (159.04 kB)

i porównałem to ze schematem płytki zamieszczonym wyżej. W tym przypadku także mamy napiecie -27V jednakże R01 ma 820 Omów. Co prawda inne są tranzystory, jednakże wartości napięcia są takie same wszędzie oraz wielkość rezystorów czy tez kondensatorów. Jak by ktoś bardziej ogarnięty rzucil okiem i porównał je byłbym wdzięczny.

Ściągnąłem także schemat umiejscowienia cewek
    Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowychelac ce...jpg Download (560.34 kB)
    porównałem to z moim radiem i jest bardzo zbliżony. Dzieki temu odnalazłem L306 i L314.
    Delikatne obroty rzędu 1 obrot czy to w prawo czy też w lewo nie wprowadziły zmian. Troszkę ruszyły wskaźnikiem ale bez rewelacji. Niestety moc sygnału zostaje taka sama
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Po przestudiowaniu tych 3 schematów które zamieściłeś to poprzedni mój wpis ma błędy. Otóż płytka UK to głowica UKF, z jej 10 syg.p.cz.FM "leci"na płytkę ZF na 7. Potem na L301(BV04521),T374,T375.L302(BV04522),L303(BV04521),T376,L304(BV04521),L305(BV04521),T377,L306(BV04522),L307(BV04591,L308(BV04668),L309. Z płytki ZF z 2 leci na 9 RA a z 10 to na diodę w głowicy (ARCz). Z RA 2 to wyj syg.FM który leci na wej dekodera ST na 2, a cewka L 31 jest nastrojona na 60 lub 68 kHz (nie mogę odczytać).Natomiast BS to płytka w.cz.AM, sygnał z niej wchodzi na 3 i 4 płytki ZF potem na L10(BV04516),L311(BV04518),T 376,L312(BV04518),L313(BV04517),T377,L314(BV04519), a 12 to wyj AM.Możesz delikatnie spróbować pokręcić cewkami 301 do 305 czy coś się polepszy ale sprawdż czy dobrze jest przestrojona głowica UKF, bo może ona jest mało czuła. Nie mogę tylko rozpracować układu na płytce RA oraz T 378 z cewką L307 z częstotliwością 12,86 MHz i T16 z cewką L308 z częstotliwością 2,14MHz.
  • Poziom 27  
    To co wrzuciłeś nie wiele pomogło, bo to po niemiecku a za moich czasów podstawowy język był ruski.Ale z tego można wywnioskować że te cewki 301 do 305 stroić na max. Nie wiem czy przestrajałeś kiedyś głowice na nowe pasmo CCIR, cewkami L 101 i L 102 stroi się na 88 na max a trymerami C 118 i C 125 na 104 MHz też na max.Tranzystor w głowicy T159 to wzm w.cz., T161 to mieszacz, a T160 to heterodyna. Cewką L 103 ustawiasz 88 MHz, a trymerem C 131 - 104 a może się uda 108 MHz.
  • Poziom 9  
    Wziąłem w obroty cewki 301-305 i rzeczywiście ruchy nimi powodują wzmocnienie lub oslabienie sygnału. Niestety w żadnym wypadku nie udało mi się wzmocnić sygnalu aby na skali było więcej jak 20 - czyli tak na prawdę wartość przed kręceniem.
    Mam problem z cewką 301 i 302 gdyż obracają sie tylko o ok 0,5 obrotu. Podejrzewam, że coś się zastało- czuć wyraźny opór. Czy można wpuścić tam jakiegos penetratora typu W40 aby je rozruszać czy z tym już nic się nie zrobi?
    Byc może jak one by poszły to i sygnał by się wzmocnił gdyż są na początku tej całej cewkowej piramidy.

Nie przestrajałem nigdy na CCIR.
    Czy dostrajanie to o którym [piszesz na końcu także może powodować wzmocnienie sygnału czy jest ono tylko po to by złapać odpowiednią częstotliwość dla odpowiedniej wartości na skali radia?
  • Poziom 27  
    Nie, tylko nie W40. Możesz wpuścić po kropelce oleju na rdzenie np, od maszyny do szycia, albo spróbować dostać się do cewki od spodu. Sprawdż też same rdzenie czy nie są pęknięte, a stroik powinien być z tworzywa sztucznego lub z mosiądzu i dobrze dopasowany do otworu w rdzeniu, bo bardzo łatwo uszkodzić (pękną lub się ukruszą) rdzenie podczas strojenia. Heterodyna to jest generator lokalny który generuje odpowiednią częstotliwość dla odpowiedniej wartości na skali radia. Możesz jeszcze spróbować pokręcić cewkami L101 i 102 oraz trymerami C 118 i 125, ale zasada jest taka że na niskich częstotliwościach zakresu około 88 MHz stroisz cewkami a na wyższych 104 MHz trymerami, chodzi o to aby wzm.w.cz. pracował na równym poziomie w danym zakresie. Robi się to w ten sposób że dostrajasz się do stacji w okolicach 88 i cewkami stroisz na max potem dostrajasz się do stacji w okolicach 104 i stroisz trymerami na max, powracasz do 88 i tak kilkakrotnie aż nie będziesz musiał poprawiać. Czy ten wskażnik pokazuje sygnał na AM-ie czy FM-ie, czy na tym i na tym?
  • Poziom 9  
    Kropelka oleju nie pomogła. Znając moje szczęście będzie rozwalone coś wewnątrz - spękane rdzenie itp. Nie pozostaje mi nic innego jak je wylutowac i dobrać się do nich. Po wylutowaniu delikatnie da się ściągnąć ta kwadratową blaszkę w której siedzą aby zobaczyć co ją boli? Czy napotkam się tam na jakieś niespodzianki demontażowe? Czy po wylutowaniu winno sie to spokojnie wysunąć? Co w przypadku popękanego rdzenia? Klei się go jakoś czy trzeba wymienić na nowy? Gdzie znaleźć takowy?
    Co do stroika to wymodziłem sobie takiego z "drewnianych"chińskich pałeczek do jedzenia - potrzeba matką wynalazków :)

NIe sprawdzałem AM gdyż te fale nie sa mi potrzebne - zobacze czy na AM także wskazuje i dam znać.
    Okazało sie także że radio jest trochę przestawione tj stacje która winna być na skali w okolicach 100 odbiera na 94MHz więc konieczne będzie dostrojenie o którym piszesz . Kapnąlem się dopiero jak przymierzałem skale by zobaczyć co w ogóle odbieram.
    Co to znaczy że stroisz na max.? Chodzi o najlepszy odbiór?
  • Poziom 27  
    Fizycznie w rękach tego radia nie miałem więc opieram się tylko na schemacie i na zdjęciu rozmieszczenia elementów. Dobrze by było abyś zrobił wyrażne zdjęcie tych "zablokowanych" cewek. Podpowiem też że jeżeli nie można dostać się od góry to trzeba wywiercić otwór na przeciw rdzenia od spodu , ale to bardzo delikatna sprawa bo trzeba uważać na druk. Można też spróbować wylutować daną cewkę i dobrać się do niej ale UWAGA na bardzo cienki drut nawojowy. A jakie to są rdzenie to nie wiem bo to produkcja( niemiecka?), ale poszukaj coś na temat tych cewek L301 i 302 a oznaczenia ze schematu to BV04521 i BV04522 ale chyba w niemieckim sprzęcie.Rdzenie jak pęknięte to wymieniam na nowe. Z tego co napisałeś wskażnik pracuje na UKF -ie, więc możesz stroić na max wychylenia wskażnika i pamiętaj zaznaczaj przed strojeniem w jakiej pozycji był rdzeń (nacięcie w rdzeniu) aby jak nie stroi powrócić do pierwotnej pozycji.Widzę że jeszcze można spróbować postroić cewką L 306 ale gdyby nie stroiła to powróć do początkowego położenia rdzenia.Czy te cewki L 301 i 302 to są takie jak nasze 211 ( 7x7)?
  • Poziom 9  
    Radio a w zasadzie amplituner jest prod niemieckiej.
    Niestety internet milczy na temat BV04522 i BV04521. Wizualnie wyglądają tak jak te które przedstawiłeś np 211 ( 7x7). Wieczorem dorzucę jakieś ich foto. Nie wiem tylko ile i jak mają rozmieszczone nóżki do przylutu - sprawdzę i dam znać.
    Byc może można je sprawdzić jakoś miernikiem aby dobrać coś z naszego wyrobu.
  • Poziom 9  
    Dziś udało mi się wlutować jedną cewkę BVO4521, co ciekawe druga przy niej ma takie same oznaczenia. Wg schematu 301 to 4521 a ta druga zaraz obok to 4409 nie oznaczana na schemacie jako jeden z elementów seri 3xx. Nie wiem czy tak winno byc - taki stan rzeczy już zastałem.
    Poniżej zdjęcia tych dwóch cewek - obie z oznaczeniem 521. (to te 2 cewki blisko siebie w centralnej części zdjęcia)

Cewka ma 5 odczepów.

Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowych Elac 4000T - Świecąca żarówka stereo fonia na tranzystorach końcowych

Widać pęknięcie rdzenia- stąd problem z przekręceniem.

Teraz pytanie czy wymienić to na jakieś inne cewki (tylko jakie - nie mam parametrów 521, niestety internet milczy o szczegółach prądowych) czy tez przełożyć rdzeń zarówno w jednej jak i w drugiej - bo tam podejrzewam będzie podobny problem. Jeżeli przekładać to z czego i mniej więcej jak to technicznie rozegrać aby nic nie schrzanić?
  • Poziom 27  
    Jak popatrzysz dobrze na schemat to zobaczysz że cewka L 301 jest strojona a następna cewka zaznaczona jako BV04409 jest zaznaczona jako nie strojona. Cewki w p.cz. FM są strojone na 10,7MHz, ale czy na pewno w tym radiu? Nasze cewki np. 211 (7x7) są trochę inaczej zbudowane, rdzenie są bardzo małe, ale można się "pobawić - podstawiając" i zobaczyć co z tego wyjdzie. Nasze cewki do FM to od 211 do 234.Zobacz w katalogu Polferu, kiedyś wrzuciłem dla potrzebujących.
  • Poziom 9  
    A czy na bazie pomiarów jakiś wartości (jakich i na których nóżkach) idzie dobrać zamiennik z Polferu?
    Bo klejenie jakąś kropelka czy inne druciarstwo jak rozumiem nie wchodzi w gre?
  • Poziom 27  
    Ze zdjęcia widać że te cewki są fabryczne, tylko nie bardzo mi pasują do "rozmieszczeń elementów" czy to na pewno to samo? Sprawdż to od strony druku, gdzie podłączona jest cewka nie strojona czy zgodnie ze schematem. Rozmieszczenie wyprowadzeń cewek masz opisane: 3 i 4 to jest cewka, a 2 to jest środek cewki (sprawdż omomierzem) i dokładnie obejrzyj gdzie podłączony jest kondensator 47 pF do 1 i 3. Cewka L 301 z kondensatorem w środku pracuje moim zdaniem na częstotliwości rezonansowej p.cz.FM 10,7 MHz w układzie szeregowym. To znając częstotliwość i wartość kondensatora można obliczyć indukcyjność cewki i podpasować coś naszego. A o szczegółach prądowych tych cewek to pomińmy milczeniem. Co do parametrów tych cewek to może masz jakiegoś Niemca - elektronika może on by pomógł.
  • Poziom 9  
    Wziąłem duże szkło powiększające i sprawdziłem cewkę L 301. Podłączenia zaznaczyłem na poniższym rysunku. Kondensator podłączony jest do skrajnych prawych pinów.

Na schemacie zamieszczonym niżej (tym zielonym) cewka posiada 7 pinów- te 2 umieszczone w środkowej kolumnie to obudowa cewki podłaczona do masy.

Masz rację - cewka L301 to połączone dwie cewki BV04521.
    Na internecie znalazłem połączenia na płytce ZF modelu 4100. W mym modelu płytka jest dokładnie taka sama.
    L301 umieszczone są w lewym dolnym roku schematu.
    Szukałem informacji w jaki sposób obliczyć indukcyjnośc cewki mając parametry o których piszesz jednakże podejrzewam, że to jeszcze za wysokie loty jak na me umiejętności
  • Poziom 27  
    No to nr nóżek cewki masz rozrysowane, a co do obliczeń to wpisz w wyszukiwarkę (ekalk)kalkulator online. Natomiast schemat ZF (02371) z zieloną płytką się nie zgadza.Od wej (7) syg. wchodzi na 4 cewki(1), wychodzi 1, wchodzi na 4 cewki(2) wychodzi 1 na cewkę nie strojoną i kondensator 344 a z kondensatora na bazę T374. Tak jest na płytce zielonej, a na schemacie brakuje cewki(2). Ale obydwie cewki powinny stroić się na p.cz. FM. Jak już dałeś zdjęcie druku płytki zielonej to powinieneś dać zdjęcie elementów tej płytki.
  • Poziom 39  
    @mejamary przeczytałem cały temat i jedynie co mogę tobie doradzić to nie wymieniaj oryginalnych cewek, nie przerabiaj nic i nie montuj polskich cewek. Skoro w czasie regulacji słyszysz (widzisz na mierniku) zmiany w sile sygnału to znaczy, że cewka wraz z kondensatorem w nim umieszczonym jest sprawna. Jeśli nie widać pod szkłem powiększającym pęknięcia rdzenia, którym kręciłeś to znaczy, że cewka i rdzeń jest sprawna.
    Nie rozpierniczaj w drobny mak czegoś co sam już nigdy nie poskładasz tak jak zrobiła to fabryka (brak generatora, wobulatora, oscyloskopu, wiedzy).
  • Poziom 9  
    krakarak napisał:
    Skoro w czasie regulacji słyszysz (widzisz na mierniku) zmiany w sile sygnału to znaczy, że cewka wraz z kondensatorem w nim umieszczonym jest sprawna. Jeśli nie widać pod szkłem powiększającym pęknięcia rdzenia, którym kręciłeś to znaczy, że cewka i rdzeń jest sprawna.

Właśnie o to się rozchodzi, że rdzeń jest pęknięty. Stąd całe te kombinacje.

Schemat do zielonej płytki zaczerpnięty z http://elac.pytalhost.com/4100Ts/ tam tez znajduje się cały schemat modelu 4100
  • Poziom 27  
    Nie czytasz uważnie schematu, bo tam masz schemat ZF 02375 i dokładnie to jest to co na zielonej płytce,.
  • Poziom 9  
    Faktycznie.
    No niestety nie jestem w tym biegły i duuużo wody musi upłynąć abym poruszał się w nim wystarczająco biegle.

Odwiedziłem stronę , którą mi podałeś.
    Po wstawieniu danych do wzoru na obwód rezonansowy LC (bo o ten wzór się rozchodziło?) L = 4,70 μH

Korzystając z katalogu http://radio.elektroda.net/pdf/cewki7x7.pdf najbardziej przybliżonymi cewkami sa dwie
    - nr 218 z L=4,16
    - nr 223 z L = 5,6

Sprawdźcie, czy dobrze rozumuje, że 223 bardziej odpowiada ze względu na rozłożenie pinów podłączeniowych i schemat wewnętrzny.
  • Poziom 27  
    Jedną i drugą cewkę możesz wstawić, ale tak w pierwszej jak i w drugiej trzeba wyciąć wtórne uzwojenie,wyciąć kondensator w cewce 223 i w cewkę (polską) którą będziesz wstawiał trzeba wlutować kondensator na 1i3 47pF (w starej cewce taki jest według schematu).A końcówkę cewki z 1 przelutować na 4 i to powinno działać zamiast tej uszkodzonej cewki.
  • Poziom 9  
    Trochę czasu minęło ale udało mi się ogarnąć amplituner.
    Po podmienieniu cewki i kondensatora radio łapie zdecydowanie wyraźniej stacje w stereo. Co prawda siła sygnału nadal nie przekracza 3jednostek ale brak już charakterystycznego szumu przy słabym odbiorze stereo.
    Być może tranzystory w głowicy powoli kończą swój żywot stąd tak słaby sygnał odbioru - Unitrowsi At 9100 na tej samej antenie i tym samym miejscu spokojnie dociągał do końca skali siły sygnału.
  • Poziom 27  
    A kto Ci powiedział że tranzystory w głowicy kończą swój żywot? Tranzystory to nie lampy że z czasem tracą emisję. Może w głowicy trzeba posprawdzać obwody wej. (podstroić) i wzm.w.cz. tzn.pierwszy tranzystor czy ma dobre napięcia na elektrodach.