Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 55PFL5507k - Uszkodzony element matrycy

01 Lut 2017 12:08 711 5
  • Poziom 8  
    Witam!

Na wstępie przeprosiny należą się za jakość tematu - chętnie poprawię element na nazwę właściwą, gdy dowiem się co to takiego.

Dostałem uszkodzony Philips 55PFL5507k. Problem polega na zjawisku, które zostało wcześniej określone na forum jako "magiczne pasy".
    By sprecyzować, oznacza to, że telewizor włącza się i działa, jednak przy dowolnym źródle sygnału ekran podzielony jest na 4 równe poziome pasy, jaśniejsze i ciemniejsze.
    Po rozmontowaniu oczom (nawet ignoranta) ujawniają się sprawcy - dwa niewielkie spalone elementy nalutowane na 2 z 4 tasiemek wystających po jednej ze stron matrycy (załącznik, wrzucony także niespalony dla porównania). Co ciekawe, problem magicznych pasów zmniejsza się całkowicie w stronę nieuszkodzoną matrycy. Po stronie uszkodzonej pasy są jasne przy spalonych elementach (dalej widać obraz, tylko jest sporo jaśniejszy) natomiast przy tych bez widocznych uszkodzeń są ciemniejsze.
    Tajemnicze układy są oznaczone (lub zakończenie tasiemki po prostu) symbolem LN270118, jednak bez schematu (może źle szukałem, nie znalazłem na elektrodzie) nic z tego oznaczenia nie wynika.
    Na zasilaczu żadnych cieknących ani napuchniętych kondensatorów nie widziałem, więc zastanawia mnie, co mogło spowodować aż tak dramatyczne przepalenie się tych elementów.

Dzwoniłem do serwisu philipsa, nie naprawią, bo nie posiadają matryc (Samsung LTA550HW03-001). Serwisy RTV małe odmawiają, z tych samych przyczyn. Da się z tym cokolwiek zrobić? Nie mam narzędzi do pracy na poziomie smd - przewlekaną ogarniam bez problemu.
    Philips 55PFL5507k - Uszkodzony element matrycy20170129_2..036.jpg Download (81.06 kB) Philips 55PFL5507k - Uszkodzony element matrycy20170129_2..024.jpg Download (87.17 kB)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Matryca do wymiany. Nic z tym nie zrobisz. Tego się nie wymienia.
  • Poziom 8  
    Rozumiem, dzięki. Poszukam jeszcze, może ktośte matryce ma... a jak nie, to pójdzie na olx na części.
  • Poziom 2  
    Witam czy naprawił pan ten telewizor czy jednak sprzedał na części?
  • Poziom 8  
    Sprzedany. Gdybym miał narzędzia i możliwości przygotowywania takich podzespołów, to przypuszczam, że dałoby się to naprawić - kupujący był pewien, że naprawi.
  • Poziom 2  
    ???????? ???????????