Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)

RomanWorkshop 01 Feb 2017 12:13 24963 93
Altium Designer Computer Controls
  • Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)

    Jest to moja wersja tego bardzo udanego i popularnego testera z wyświetlaczem LCD 2x16 znaków, opartego o mikrokontroler ATmega168 lub ATmega328 (ten drugi zapewnia większe możliwości i lepszą dokładność pomiarów). Tester pozwala badać: rezystory i potencjometry (do 50M), kondensatory (do 100mF), cewki (do 20H), diody (uniwersalne/prostownicze, Shottky, germanowe, LED/IR/UV, a także Zenera o napięciu do 4.5V), tranzystory (bipolarne, MOSFET/JFET/IGBT z napięciem bramki do 5V, Darlingtona, germanowe), tyrystory i triaki (małej mocy - prąd testowy to ok. 6 mA). Jednak w zależności od użytego mikrokontrolera ma też inne funkcje, jak: pomiar napięcia (0-49V) i częstotliwości (do ok. 3.75MHz), generator częstotliwości (1Hz-2MHz) i wypełnienia PWM (0.1-99% przy stałej częstotliwości 7812.5Hz), czy funkcję testowania enkoderów obrotowych.

    Najpierw wykonałem oryginalną wersję z automatycznym wyłączaniem zasilania, ale nie podobało mi się szybkie znikanie wyniku pomiaru, gdy był mi on potrzebny w późniejszym czasie. Dlatego pozbyłem się bloku automatycznego wyłączania zasilania i dodatkowo zmodyfikowałem oprogramowanie sterujące tak, aby nie wznawiało pomiarów automatycznie tylko dopiero po naciśnięciu przycisku TEST.
    Konsultowałem się z autorem oryginalnego oprogramowania, którym jest Karl-Heinz Kübbeler (Link) i wyjaśnił mi on szczegółowo wiele kwestii związanych z testerem.

    Ponadto w mojej wersji użyłem łatwo dostępnych części, takich jak LM1117-5.0, czy TL431A. Tester można zasilać napięciem stałym DC=6.5-12V z zasilacza lub z baterii/akumulatorów, ale nie z tych dwóch źródeł jednocześnie. Dioda D1 zabezpiecza tester przed odwrotnym podłączeniem napięcia zasilania (występuje na niej spadek 300mV przy prądzie do 100mA). Modelowy tester przy napięciu DC=9V pobierał 36mA prądu (niebieski wyświetlacz LCD z podświetleniem).

    Tester zmontowałem na płytce dwustronnej o wymiarach 82x60 mm (2 przelotki), wykonanej metodą transferu chemicznego. W rogach płytki znajdują się cztery otwory montażowe o średnicy 3 mm, dzięki którym tester można przykręcić do obudowy lub zamontować w nich jakieś nóżki w przypadku braku obudowy. Dwa dodatkowe otwory 3mm na środku płytki służą do przymocowania tulejek dystansowych (wysokość 11-12mm), do których można przykręcić wyświetlacz LCD. Płytka jest tak zaprojektowana, aby tester mógł być używany zarówno po zamontowaniu w obudowie, jak i bez niej. Ponadto na płytce znajdują się pola, które służą do testowania elementów SMD (trzeba je pocynować).

    Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328) Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328) Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)

    W dołączonym archiwum znajdują się: schemat w Eagle, płytka w DipTrace, wsady dla ATmega168/328 oraz szczegółowa dokumentacja zarówno oryginalna, jak i moja. Jest tam również płytka jednostronna testera (3 zworki), bez pól do badania elementów SMD. Najnowszą wersję programu sterującego i dokumentacji można znaleźć na mojej stronie: Link.

    AVRtest.7z Download (2.88 MB)

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    RomanWorkshop
    Level 12  
    Offline 
    RomanWorkshop wrote 137 posts with rating 210. Been with us since 2013 year.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #3
    Anonymous
    Anonymous  
  • #4
    michas
    Level 23  
    WItam fajna konstrukcja może opisz działanie i jakie elementy mozna tym testerem badać by bez sciągania załączników odrazu było wiadomo. Nie podoba mi sie brak opisów w które miejsce włączamy element i jaki, chyba ,że opisy będa na obudowie.
    Pozdrawiam
    Michał
  • #5
    jaclew
    Level 17  
    Nareszczcie kompletny od A do Z projekt, na którym można się wzorować bez stresu, że kolejny wsad nie działa tak jak powinien.
    Przeczytałem dokładnie opis w podanym linku autora tematu i podjąłem decyzję o zdudowania takiego tester dla siebie.
    Bo podoba mi się to, że ekran nie wygasza się samoczynnie , planuję bowiem zasilanie nie z baterii ale na biurku z zasilacza.
    Mam pytanie - czy Twój soft obsłuży pomiar częstotliwości gdy oczywiście dołożę przystawkę do tego celu - te kilka rezystorków i kodnensator do wejścia PD4 Atmegi:
    Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)



    michas wrote:
    opisz działanie i jakie elementy mozna tym testerem badać by bez sciągania załączników

    Wszystko opisane dokładnie zostało w linku autora; czytaj uważniej a potem marudz :!:
  • #6
    RomanWorkshop
    Level 12  
    Częstotliwość można mierzyć na ATmedze328. Podawałem sygnał przez rezystor 470 omów połączony szeregowo z kondensatorem 100nF, bezpośrednio do wyprowadzenia D4 (11) na płytce wyświetlacza LCD. Tester bez problemu mierzył częstotliwość do ok. 3.75 MHz.
  • Altium Designer Computer Controls
  • #7
    michas
    Level 23  
    Ale chyba jedno zdanie podstawowe może autor napisać w wątku np. tester służy do badania tranzystorów diod kondensatorów, nie można nim sprawdzać diod zenera. A jeśli mnie to zainteresuje mogę odwiedzać źródła ,ściągać załączniki. Koniec kropka. Moim zdaniem wymaga tego staranność.

    Pozdrawiam
    Michał
  • #8
    Freddy
    Level 43  
    jaclew wrote:
    Wszystko opisane dokładnie zostało w linku autora; czytaj uważniej a potem marudz
    ... a powino być na forum w temacie :)
    @RomanWorkshop W swoim opisie podajesz
    Quote:
    Zamieszczony program sterujący jest zmodyfikowaną przeze mnie wersją oryginalnego
    oprogramowania, którego autorem jest Karl-Heinz Kübbeler
    Jaki modyfikacje zostały wprowadzone?
  • #9
    RomanWorkshop
    Level 12  
    To jakie elementy można badać było wielokrotnie opisywane, ale poprawiłem opis dla tych, którzy w ogóle nie znają tego testera. Reszta informacji w załącznikach, bo nie ma sensu przepisywać tych danych.

    Quote:
    Nie podoba mi sie brak opisów w które miejsce włączamy element i jaki, chyba ,że opisy będa na obudowie.

    Elementy zasadniczo można podłączać w dowolny sposób, jedynie w przypadku kondensatorów spolaryzowanych (zwłaszcza tantalowych) może to mieć wpływ na wyniki pomiarów pojemności.

    Quote:
    Jaki modyfikacje zostały wprowadzone?

    Modyfikacje obejmują: usunięcie automatycznego wyłączania zasilania i wznawiania pomiarów, zmianę wartości spadku napięcia na diodzie D1 (w tym przypadku 300mV) oraz wartości progowych podczas testowania napięcia DC zasilania (baterii) - decydują one o tym, kiedy pojawiają się ostrzeżenia o niskim napięciu zasilania (OK/weak/empty).
  • #10
    jaclew
    Level 17  
    RomanWorkshop wrote:
    usunięcie automatycznego wyłączania zasilania i wznawiania pomiarów

    ... i to jest zaleta jak dla mnie. Jeszcze dzisiaj zabieram się za wykonanie PCB ale wg własnego projektu bo chciałbym druk jednostronny jednak.

    I jeszcze dopytam: czy gdyby wykonać do pomiarów diod Zenera >4 V taką przystawkę to czy tester zapewni ich obsługę na Twoim sofcie?
    Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)
    Oczywiście cały czas mam na myśli wykorzystanie Atmega 328

    Czytam, że pomiar napięć zewnętrznych 0-49 V (na CON6) niesie ryzyko uszkodzenia kontrolera gdy polaryzacja zostanie źle podana na to wejście.
    Czy można byłoby wsadzić w szereg zabezpieczającą diodę Schottkyego i uwzględnić w kodzie spadek napięcia na niej?
    Jest to wogóle wykonalne bez kodu źródłowego, a jedynie modyfikując Makefile?
  • #11
    Freddy
    Level 43  
    jaclew wrote:
    Jest to wogóle wykonalne bez kodu źródłowego, a jedynie modyfikując Makefile?
    Przecież wersje źródłowe wszystkich wersji testerów są na stronie Karl-Heinz Kübbeler, a link jest w pierwszym poście.
  • #12
    RomanWorkshop
    Level 12  
    Tak, tester będzie współpracował z tą przystawką, bo w tym przypadku pomiar napięcia diod Zenera polega na pomiarze ich spadku napięcia (funkcja pomiaru napięcia 0-49V).

    Program sterujący nie został tak napisany, aby modyfikować wartość mierzonego napięcia 0-49V. Nawet teoretycznie zakładając, że program dodaje "na sztywno" jakąś wartość (spadek diody, np. 0.3V) do zmierzonej wartości napięcia, to przy zerowym napięciu wynik byłby 0.3V i nie dałoby się mierzyć napięć mniejszych od napięcia spadku na diodzie. Jest to kiepskie rozwiązanie.

    Plik Makefile zawiera tylko opcje, które zostały użyte podczas kompilacji źródeł programu. Jego modyfikacja nie wpływa na wsady pamięci FLASH i EEPROM.

    Quote:
    Jeszcze dzisiaj zabieram się za wykonanie PCB ale wg własnego projektu bo chciałbym druk jednostronny jednak.

    W zasadzie górną warstwę płytki dodałem tylko po to, aby umieścić na niej pola do testowania elementów SMD. Bez większych modyfikacji możesz zrobić płytkę jednostronną, wykorzystując tylko dolną warstwę (pomiędzy dwie przelotki wlutujesz zworkę).
  • #14
    Freddy
    Level 43  
    nici wrote:
    Przepraszam że może zadam głupie pytanie, ale czy za pomocą arduino i w/w LCD da się wykonać taki tester?
    Tak można wykonać podobny tester.
  • #15
    belfegor1988
    Level 17  
    Witam, podoba mi się projekt, niestety nie mogę sobie poradzić ze zrobieniem wzoru scieżek do wydruku. Może mógł by ktoś podrzucić w wersji pdf wzór ścieżek, albo gotowy plik brd do eagle. Dziękuję.
  • #17
    hobbyelektronik
    Level 27  
    Witam.......
    Bardzo dobrze udokumentowany opis kol.Romana, osobiście posiadam od trzech lat wersję:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2756223.html
    moje pytanie brzmi:czy jeśli dorobię przystawkę do pomiaru częstotliwości i zmienię soft nie trzeba wprowadzać zmian w mojej starej konstrukcji?
  • #18
    RomanWorkshop
    Level 12  
    No niestety, według schematu jest to wersja "normalna", natomiast moja wersja to "strip_grid". Różnice polegają na sposobie podłączenia wyświetlacza i przycisku TEST do portu D mikrokontrolera. Konieczne jest wprowadzenie zmian w tym zakresie.
    Poza tym przystawka do pomiaru częstotliwości jest opcjonalna i nie jest konieczne jej wykonanie, jeśli nie korzysta się z funkcji pomiaru częstotliwości.

    Choć patrząc na płytkę, to jest ona w wersji "strip_grid", widocznie w zalinkowanym temacie jest zamieszczony błędny schemat, nie pasujący do płytki. Trzeba sprawdzić połączenia na płytce i porównać z moim schematem, ale według mnie wszystko powinno działać bez problemu.
  • #19
    Tototamtotakieto
    Level 9  
    Próbowałem ściągnąć załącznik ( w sumie dwa razy) i za każdym program antywirusowy blokuje mi pisząc " Niepowodzenie - wykryto wirusa"...
  • #21
    Trabi
    Level 36  
    Tototamtotakieto wrote:
    Próbowałem ściągnąć załącznik...

    Załącznik jest w porządku.

    Fajna sprawa ten tester, chyba zrobię sobie go jako drugi. Druk dwustronny... hmm... ciężko domowymi sposobami spasować. Faktycznie żeby wyposażyć go w pola stykowe, jest niezbędny. Mimo to, chyba nie ma sensu lutować elementów z góry jak są z dołu? Chyba że trzeba. Posiedziałem, pokombinowałem i w DipTrace zrobiłem (z niewielkimi przesunięciami ścieżek) druk jednostronny; wymagana jest tylko jedna przelotka. Co prawda pola stykowe sa nadal, ale nie trzeba ich robić jak ktoś nie chce, czyż nie?

    Tester elementów elektronicznych (ATmega168/328)

    Sam projekt - pierwszorzędny!
  • #22
    RomanWorkshop
    Level 12  
    Quote:
    Druk dwustronny... hmm... ciężko domowymi sposobami spasować.

    Za pierwszym razem wykonałem modelową płytkę dwustronną, stosując metodę transferu chemicznego (na zimno). Wystarczy wydrukować na jednej kartce obok siebie obydwie strony płytki, odpowiednio obrócone i z właściwym odstępem zależnym od grubości płytki. Następnie składamy wydruk na płytce, zszywamy na około płytki żeby się nie przesuwał (czyli robimy tzw. kopertę), polewamy z dwóch stron roztworem i ściskamy. Wyszło mi minimalne przesunięcie górnej warstwy, ale dolna jest najważniejsza, bo w niej wierci się otwory i do niej lutuje się elementy.

    Quote:
    Posiedziałem, pokombinowałem i w DipTrace zrobiłem (z niewielkimi przesunięciami ścieżek) druk jednostronny;...

    Jak już wcześniej napisałem, górna warstwa jest tylko ze względu na pola do testowania elementów SMD. Bez żadnych modyfikacji można zrobić płytkę tylko z dolną warstwą (pomiędzy dwie przelotki wlutujesz zworkę), więc nie wiem po co kombinować z innym układem ścieżek, bo efekt będzie identyczny. Poza tym lepiej robić grubsze ścieżki (mniejsza rezystancja).
  • #23
    rysiek pierlej
    Level 12  
    aby pobrać użyj innej przeglądarki
    np. chrome
  • #24
    eurotips
    Level 39  
    A mnie najbardziej się podoba obudowa DIP28.
    Te testery często uszkadzają się nierozładowanym kondensatorem przy pomiarach pojemności więc podstawienie nowej Megi w obudowie DIP to bajka.
  • #25
    kyrol
    Level 11  
    Jak dokładnie wygląda chemiczna metoda transferu toneru? W sieci znalazłem coś na ten temat, niemniej być może są techniki lepsze? Co do modyfikacji oryginalnego projektu - podoba mi się, w wolnej chwili przyjrzę się temu. Ja już mam ciut zmodyfikowany tester tego rodzaju z tymże z bajerami - dzięki nieco innemu wyświetlaczowi więcej informacji jest wyświetlonych, a nawet jest informacja w postaci ikonograficznej. Przydatne w szczególności dla osób takich jak ja, znaczy zaczynających przygodę z elektroniką.
  • #26
    Trabi
    Level 36  
    RomanWorkshop wrote:
    Jak już wcześniej napisałem, górna warstwa jest tylko ze względu na pola do testowania elementów SMD. Bez żadnych modyfikacji można zrobić płytkę tylko z dolną warstwą (pomiędzy dwie przelotki wlutujesz zworkę)

    Faktycznie, umknęła mi o tym informacja. Po zrzuceniu TOP warstwy, pojawiły się 3 przelotki, z czego dwie bez problemu dało się pokryć ścieżką na dolnej warstwie.
  • #28
    mdm150
    Level 27  
    Czym wy ten załącznik z pierwszego postu rozpakowujecie bo mi w winrarze wywala błędy... .Ok, już sobie poradziłem z tym. Dało się to otworzyć 7-zip file managerem.
  • #29
    tatanka
    Level 20  
    1) dlaczego ISP jest pod LCD :?:
    2) czy nie można do oporników R6-R10 od strony procka przylutować diod zabezpieczających port :?:
    3) do testowania kondensatorów elektrolitycznych zrobić osobne wejście zwarte opornikiem ( np 100om) i w momencie testowania opornik będzie rozłączony przekaźnikiem sterowanym z przycisku test lub z wolnego wyjścia procka
  • #30
    Trabi
    Level 36  
    mdm150 wrote:
    Czym wy ten załącznik z pierwszego postu rozpakowujecie bo mi w winrarze wywala błędy...

    7-zip ---> http://www.7-zip.org