Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka LED z dotykowym włącznikiem - nie gaśnie

01 Lut 2017 12:37 930 5
  • Poziom 6  
    Witam,
    przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, więc zwracam się o pomoc.
    Lampka LED do tej pory świeciła poprawnie, włączało się ją i wyłączało dotykiem. Teraz lampka świeci non stop, po dotknięciu światło nieznacznie przygasa. Na płytce nie widać żeby coś było spalone. Zastanawiam się nad wstawieniem normalnego przełącznika przerywającego zasilanie ale to już ostateczne działanie. Czy wiecie co może być przyczyną tego że lampka nie gaśnie? Jak mógłbym to naprawić?
    pozdrawiam :)
  • Poziom 33  
    Z tego co widzę jest to tylko moduł zasilania czyli driver. A gdzie jest sam włącznik i wyłącznik ?
  • Poziom 6  
    actin napisał:
    A gdzie jest sam włącznik i wyłącznik ?

Jest łącznik dotykowy, jak na zdjęciu:
    Lampka LED z dotykowym włącznikiem - nie gaśnie
  • Poziom 40  
    Połączenia są nie widoczne ale sprawdź, tranzystor oznaczony Q1&R5
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Obstawiam że U1 to coś w stylu AT42QT1012 natomiast U2 to mały regulator napięcia dla U1.
    U2 powinien sterować wspomnianym tranzystorem Q1&R5. Dla potwierdzenia możesz poszukać połączenia między U2 a bramką Q1&R5.

Sprawdź czy po dotknięciu na bramce tranzystora zmienia się napięcie i jaka jest jego wartość.

Jeśli tranzystor nie ma zwarcia sprawdź zasilanie U2 Na żadnej z jego nóżek nie powinno być więcej niż 5V o ile słusznie założyłem że to AT42QT1012.

Jeśli tranzystor ma zwarcie wlutuj go i zanim zaczniesz szukać zamiennika sprawdź ponownie napięcia w miejscu gdzie była bramka tranzystora. Jeśli zmieniają się powiedzmy 0-5V a nie ich różnica waha się w granicy kilkuset miliwoltów to możesz przyjąć że U2 jest sprawne i można szukać zamiennika dla Q1&R5
  • Poziom 6  
    Dzięki za odpowiedzi i porady. Niestety u rodziców nie mam miernika i za dużo czasu na ewentualne wymiany elementów.
    Założyłem więc mechaniczny łącznik.