Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak pozbyć się ograniczenia prądu w tym schemacie?

01 Lut 2017 14:51 747 14
 • Poziom 6  
  Witam wszystkich. Robię aktualnie regulator mocy opartu na triaku BTA137. Poniżej przedstawiam schemat układu. Schemat jest bardzo prosty jednakże zauważam w nim regulację napięcia oraz prądu. Chciałbym,aby nie było regulacji prądu,tylko żeby można było dostosować sobie napięcie do odbiornika.Czy można to zrobić poprzez zastąpienie potencjometru 100k,rezystorem o wartości 100k? Na jakie napięcie znamionowe muszą być kondensatory na schemacie? Pozdrawiam.
  Jak pozbyć się ograniczenia prądu w tym schemacie? [/code]
 • Poziom 6  
  No dobra już wszystko wiadomo.Posiadam potencjometr liniowy 500k ale nie jest to podkówka.Czy mógłbym zamiast rezystora 100k,który idzie w szeregu z potencjometrem dać rezysyor 600k?
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Masz podane wartości elementów na schemacie.
 • Poziom 6  
  Ogólnie to regulator ma służyć do ograniczenia napięcia z sieciowego gniazdka do wartości takiej,aby po wyprostowaniu i odfiltrowaniu uzyskać około 80 V napięcia stałego. Takim napięciem chciałbym zasilać wzmacniacz na TDA 7294. Wzmacniacz potrzebuje napięcia symetrycznego. Wychodzi na to,że mam zasilanie niesymetryczne i kostka potrzebuje masy. Sztuczną masę zrobił bym za pomocą kondensatorów połączonych szeregowo,przez co kondensatory obetną potencjał o połowę i uzyskam +- oraz masę GND,oraz dokładnie +-40V. Pytanie jest następujące: czy dobrze robię,robiąc sztuczną masę z kondensatorów? Czy może są inne metody aby zrobić sztuczną masę do wzmacniacza? Nie posiadam transformatora z dwoma uzwojeniami,przez co zdecydowałem się,że zrobię to w ten sposób. Czy istnieją może jakieś zjawiska niepożądane przy tego typu zasilaniu kostki TDA?
 • Pomocny post
  Spec od sprzętu Unitra
  Kolego ty chyba zwariowałeś, że chcesz to zasilać w taki sposób. Przecież to zagrożenie dla zdrowia i życia osób używających to urządzenie. Kup odpowiedni transformator i nie igraj życiem.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Cytat:
  Ogólnie to regulator ma służyć do ograniczenia napięcia z sieciowego gniazdka do wartości takiej,aby po wyprostowaniu i odfiltrowaniu uzyskać około 80 V napięcia stałego. Takim napięciem chciałbym zasilać wzmacniacz na TDA 7294.
  To jest absurd, bez izolacji od sieci, bez stabilizacji napięcia, przy uszkodzeniu triaka może dać 320V, jesteś odporny na takie napięcia? a twoje głośniki są odporne?

  Cytat:
  Wzmacniacz potrzebuje napięcia symetrycznego. Wychodzi na to,że mam zasilanie niesymetryczne i kostka potrzebuje masy. Sztuczną masę zrobił bym za pomocą kondensatorów połączonych szeregowo,przez co kondensatory obetną potencjał o połowę i uzyskam +- oraz masę GND,oraz dokładnie +-40V.
  Nie sztuczna masa to nie tylko kondensatory, napięcia nie wyrównają sie same, do tego trzeba znać prąd jaki obciąża tą sztuczną masę a przy TDA7294 nie wiadomo jaki to jest prąd.

  Cytat:
  Nie posiadam transformatora z dwoma uzwojeniami,przez co zdecydowałem się,że zrobię to w ten sposób.
  Jeśli masz transformator z jednym uzwojeniem to zastosuj podwajacz, lepsze to niż twoje pomysły.


  Cytat:
  Czy istnieją może jakieś zjawiska niepożądane przy tego typu zasilaniu kostki TDA?
  Tak, skutkiem ubocznym takiego zasilania może być śmierć użytkownika, układu scalonego, głośników lub wszystko na raz.
 • Poziom 6  
  Dobrze,jeśli zastosowałbym podwajacz to jakie napięcie zminne musiałby mieć taki tranaformator i jakim schematem mógłbym się posłużyć do zrobienia takiego powielacza? Oczywiście załóżmy,że wzmacniacz nie pobierze więcej jak 3A prądu.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Podwajacz napięcia to dwie diody i dwa kondensatory, takie dwa prostowniki jednopołówkowe jeden daje napięcie ujemne drugi dodatnie, rozwiązanie proste, ale daje większe tętnienia i większą rezystancję wyjściową - napięcie bardziej przysiada pod obciążeniem i moc mniejsza, dlatego mało popularne, stosowałem jak nie miałem lepszego (odpowiedniego) transformatora.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Variurx napisał:
  Schemat już znam tylko w jaki sposób można obliczyć taki podwajacz?


  Z zasady podwajacze stosujemy tylko do zasilania układów pobierających niewielki prąd, a nie do wzmacniaczy mocy.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Kolego kup, że trafo choćby używane a nie kombinuj.
  np. aukcja - 6687884887