Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa kolumn głośnikowych z głośnikami skierowanymi do dołu.

01 Lut 2017 15:26 462 4
  • Poziom 9  
    Witam!
    Kolega poprosił mnie o pomoc w wykonaniu kolumn/mebli (jeszcze sam nie wie jak to nazwać), a mianowicie, maję to być dwa mebelki z szufladami i półkami, coś w gabarycie szafki kuchennej stojącej na kilko centymetrowych nóżkach, w których to na dole, w atrapie szuflady, miała by się znajdować kolumna głośnikowa z głośnikami skierowanymi do podłogi. (Mają być schowane. Czemu? Nie pytałem.)
    Mam z tym związane pytanie, czy warto jest coś takiego robić. Bo o ile widziałem subwoofery z głośnikami skierowanymi do podłogi, o tyle nie wiem jak akustycznie zachowa się pełno-pasmowa kolumna (2 lub 3 drożna) w takiej konfiguracji.
    Narazie to tylko projekt, bez jakiś konkretnych wymiarów, czy modeli głośników.
    Nie maiłem jeszcze nigdy czegoś takiego słuchać, więc pytam tutaj. :)
    Pozdrawiam Michał.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam,
    moze teoria rozchodzenia sie dzwieku cos koledze wyjasni, w skrocie wg. mnie ma to sens dla tonow niskich ale z wyzszymi bedzie coraz gorzej ze wzrostem czestotliwosci, mozna by pomyslec o elemencie rozpraszajacym/odbijajacym umieszczonym na podlodze (cos jakby fontana visaton'a ale odwrocona) tylko wysokie dzwieki rozchodzace sie blisko podlogi to raczej slaby pomysl.
    Z drugiej strony kolumna w rozmiarze szuflady - szalu nie bedzie :).
    Ciekawy jestem efektow jezeli projekt bedzie realizowany.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Subwoofer taki może być. Szału nie będzie, bo pojemność obudowy niewielka, ale grać będzie. Tony wysokie są skrajnie kierunkowe, dlatego tak ważne jest ustawienie kolumn na wysokości ucha słuchacza.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Zawsze głośniki średnie i wysokotonowe można umieścić w innej obudowie ,w innym miejscu, kierunkowo, ale pojemność subbasu misi być zachowana, tzn .litraż i szuflada może być za mała ,a trzeba będzie zarezerwować dwie.
  • Poziom 9  
    Kolumny finalnie powstały. Mają wymiary 80cm szerokości, 90cm wysokości i 60cm głębokości. Ładnie się prezentują w pokoju. Powstały z drewna dębowego pomalowanego przezroczystym lakierem.
    Co do rozmieszczenia głośników to w pełni inwencja twórcza kolegi po uwzględnieniu moich zaleceń. Zaraz pod blatem a nad półkami znalazł się pasek drewna o wysokości 5cm w którym siedzi osiem elips 5x9cm i po środku jeden wysokotonowy 5x5cm z hornem.ze starych radzieckich kolumn. Od spodu w atrapie szuflady (wyszło 80L closed) miejsce znalazły dwa GDN25/60. Całość napędzana jest w technologii bi-amp. Bass ma 120W 4ohm a sekcja średnio-wysokotonowa 40W 8ohm.

Jak kolega się ogarnie to wstawi projekt DIY na tą stronę z w/w grającymi meblami. :)

Dzięki wszystkim za pomoc. Temat zamykam.