Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Eltron wm 100 - Trafo buczy, brak stałego napięcia na wyjściu

01 Lut 2017 18:02 537 7
 • Poziom 12  
  Witam wszystkich serdecznie.
  Wiem że temat Eltronów różnego rodzaju został opisany pod różnymi aspektami na tym i innych forach ale...
  Nie znalazłem odpowiedzi na swój problem a mianowicie:
  Eltrona zakupiłem na portalu aukcyjnym. Paczka przyszła no i okazuje się że brak jednego z bezpieczników 2.5A.
  Bezpiecznik wsadziłem,podpiąłem głośnik, sygnał i tylko ciche charczenie wydobywało się z głośnika. Ściągnąłem obudowę przejrzałem wszystko na pierwszy rzut oka wyglądało ok ale ku zdziwieniu kondensator filtrujący 2x4700uF podwójna Elwa gorący można powiedzieć zagotowany. Kondensator wylutowałem pomyślałem stary i wyschnięty albo przebity. Sprawdziłem kolejno diody w zasilaczu okazało się że są w porządku.
  Wlutowałem dwa nowe kondensatory zgodnie ze schematem starego czyli +i- dwóch kondensatorów do siebie i do "masy" i pozostały + do + na płytce i -do- na płytce. Włączam sprzęt i jest ok nic się nie grzeje napięcia na wyjściach zasilacza +45V i -45V czyli jest ok. Problem pojawia się po włączeniu przełącznika ''moc'' a mianowicie buczy transformator chociaż nie tak mocno jak przy spalonych końcówkach gdzie widziałem to przy innych wzmacniaczach. Nie ma stałego napięcia na wyjściu, nie zapala się kontrolka ''przeciążenie'' i na wskaźniku wysterowania też nic się nie dzieje. Po podłączeniu głośnika słychać lekki przydźwięk sieci a po podaniu sygnału na wejście wzmacniacza słychać w głośniku ledwo słyszalnie charczącą muzykę. Dodam że charczenie da się regulować potencjometrem głośności a słychać coś dopiero na odkręconym do końca potencjometrze. Proszę o jakąś podpowiedź od czego zacząć dalsze poszukiwania usterki.
  Serdecznie pozdrawiam drazk
 • TestoTesto
 • TestoTesto
 • Poziom 12  
  Bardzo dziękuje.
  Postąpiłem według instrukcji i już zatrzymałem się na 1 punkcie... Brak oporności miedzy wyjściem a masą. Sprawdziłem przejście między tranzystorami KD 503 czyli końcowymi a masą i pomiar 460 omów około czyli jednak jakieś przejście jest niestety. Odizolowałem tranzystory KD 503 wszystkie od możliwości masowania się z obudową ale między masą a wyjściem dalej zwarcie. No cóż a więc czeka mnie sprawdzenie wszystkiego po kolei.
 • Poziom 12  
  Ten temat czytałem przed napisaniem swojego. W moim wypadku termistor w pokojowej temperaturze ma rezystancje ok. 28komów i jego odłączenie czy nawet zwarcie nic nie zmienia rezytancja między wyjściem a masą dalej jest zerowa. Zastanawia mnie jeszcze czy ewentualnie ten przełącznik MOC nie robi ciągłego zwarcia.
  Edit:
  Przewody i połączenia mam sprawdzone nie ma "wolnych" czy nie stykających przewodów :)
 • Poziom 12  
  Witam po długiej przerwie
  Przepraszam ze tak długo temat stał ale nie było kiedy się tym zająć aż do dziś.
  Przeczytałem troche ogólnych artykułow o polskich wzmacniaczach i nie tylko o eltronach tez sporo i postanowiłem sprawdzić same KD 503 po uprzednim odlutowaniu z układu.
  Okazuje się że według pomiaru diód wszystkie są sprawne. Mimo tego postanowiłem włączyć wzmacniacz bez sygnału i bez głośnika oraz bez KD. Rezultat taki że migawicznie zaczął palić się rezystor R116. Sprawdziłem wszystkie tranzystory na tej płytce z racji tego że nie ma ich dużo i okazuje się że sterujące BDP 285x2 BDP 286 są ok BD 140x2 też BC 307 też. Spalony był tylko BC 237 T105.
  Teraz moje pytanie jest takie czy tylko jego wymienić i czy można na BC 547? Czy szukać jeszcze czegoś?
  Z góry dzięki za odp.
  Pozdrawiam
 • Spec od sprzętu Unitra
  drazk napisał:
  Teraz moje pytanie jest takie czy tylko jego wymienić i czy można na BC 547? Czy szukać jeszcze czegoś?
  Może być BC547. Sprawdź jeszcze D102 i wymień palący się rezystor na nowy. Ale coś mi tu nie pasuje, że tylko ten tranzystor jest uszkodzony, a przy tym R116 się pali. Sprawdź tylko raz jeszcze wszystkie tranzystory.
 • Poziom 12  
  Witam i serdecznie dziękuje za odpowiedź.
  Tranzystory sprawdziłem dokładnie po 3 razy do tego BDP oraz BD 140 i 135 również na wzmocnienie i są ok. Dzisiaj sprawdziłem diody wszystkie na obu płytkach i są dobre. Czekam na BC 547 powinienem dzisiaj dostać, a więc wlutuję go i sprawdzać co się dzieje na odpiętych KD?Rezystor jest przykopcony ale bardzo nie znacznie można z niego kod paskowy odczytać i trzyma swoją wartość więc muszę go wymieniać? Podobnie jest z R127 który był przykopcony wcześniej.
  Nie chodzi tu o moje lenistwo tylko nie mam gdzie kupić i musiał bym jechać na wieś do rodziców gdzieś w starych gratach wydłubać :)
  Pozdrawiam
  EDIT:
  Wzmacniacz naprawiony! Wymiana BC237 na BC547 była jak najbardziej poprawna aczkolwiek główny problem tkwił trochę gdzie indziej.
  Brak rezystancji na wyjściu to był klucz. Na gniazdach wyjściowych jack 6.3mm były źle przylutowane przewody tzn. przewód sygnałowy był zamieniony z masą a że gniazda są metalowe cały czas było zwarcie do masy. Całe szczęście KD 503 jak i reszta nie zostały uszkodzone-ELTRON PANCERNIAK :)
  Remont zakończył się na wymianie T105 na BC547 oraz wymianie podwójnej Elwy w zasilaniu na 6x3300uF 50V.
  Wzmacniacz gra już kilka godzin i jest ok więc mam nadzieje że i tak pozostanie. :)
  Dziękuje za nie wielkie ale zawsze podpowiedzi i pozdrawiam.