Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soft start dla transformatorów separacyjnych 2000W

02 Lut 2017 14:48 4488 9
  • Poziom 11  
    Mam problem z transformatorem separacyjnym Wolf typ 31110.262 2000W. Co jakiś czas podczas podłączania go do sieci elektrycznej "wyrzuca" zabezpieczenie nadprądowe 16A. Wiadomo , że transformatory toroidalne mają wadę , którą jest bardzo duży prąd startowy, w tym przypadku sięgający kilkudziesięciu amperów . Fabrycznie ten transformator jest zabezpieczony modułem soft startu Block ES30, jednak mimo tego dość często "wyrzuca" zabezpieczenia 16A w rozdzielni. Znacie jakieś inne sprawdzone moduły soft startu ?

• Poziom 34  
    Jest Kolega pewny że ma układ soft-startu? Proszę o lepsze zdjęcie tego urządzenia na prawo. Wygląda bardziej na włącznik w zerze.
  • Poziom 11  
    Wygląda mi to na moduł soft-startu , bo bez niego to w rozdzielni zabezpieczenie musiało by być co najmniej 63A , ze względu na prąd rozruchowy tego trafo toroidealnego o mocy 2000VA...

• Poziom 13  
    Z opisu wygląda że jest to ogranicznik prądu o rezystancji 3,75 Ohm połączony szeregowo z obciążeniem zwierany po 3 okresach 50 Hz z wbudowanym bezpiecznikiem termicznym .
    Miałem podobny problem ale w obwodzie zasilania centralek ppoż gdzie było kilka transformatorów i przetwornic . Po zanikach napięcia wyrzucało zabezpieczenie i dopiero wymiana bezpiecznika
    /popularny S / o tym samym nominale na bezpiecznik przystosowany do takich obciążeń definitywnie zakończył temat . Mogę jutro podać jego symbol.
  • Poziom 34  
    Może łatwiej będzie zmodyfikować aktualny soft start. Zmiana rezystora na większy i opóźnienie startu (może kondensator wysechł i start się skrócił?).

Może Kolega otworzyć puszkę tego soft startu?
  • Poziom 13  
    Wiesz przypomniałem sobie dokładniej mój problem i u mnie wyzwalało różnicówkę 40A gdzie po niej był S 16A B i wymiana na różnicówkę o charakterystyce A /prąd zmienny z podmieszaniem prądu
    stałego / dopiero pomogło a w obciążeniu 4 toroidy po 300W + jakieś impulsowe.
  • Moderator
    tgo1 napisał:
    Po zanikach napięcia wyrzucało zabezpieczenie i dopiero wymiana bezpiecznika
    /popularny S / o tym samym nominale na bezpiecznik przystosowany do takich obciążeń definitywnie zakończył temat . Mogę jutro podać jego symbol.

Czasami pomaga nawet wymiana zabezpieczenia na inny egzemplarz o takich samych parametrach nominalnych. Po pierwsze, aparaty się starzeją, szczególnie pod wpływem powtarzalnych obciążeń, po drugie, przecież charakterystyki czasowo - prądowe poszczególnych egzemplarzy mają jakiś tam rozrzut. Wszystko pozostaje w tolerancji, a jednak występuje różnica w czasie reakcji.

W ostateczności można zastosować zabezpieczenie selektywne.
  • Poziom 31  
    merchel napisał:
    Mam problem z transformatorem separacyjnym Wolf typ 31110.262 2000W. Co jakiś czas podczas podłączania go do sieci elektrycznej "wyrzuca" zabezpieczenie nadprądowe 16A

Stany nieustalone w prądach załączania, transformatorów z toroidalnymi rdzeniami (bez szczeliny powietrznej), a więc o nieliniowej charakterystyce magnesowania (zbliżonej do prostokątnej), cechuje duża krotność wartości prądu załączania, maksymalnej w przypadku gdy moment załączenia wystąpi w chwili gdy sinusoidalne napięcie zasilania osiąga chwilową wartość min. Wykonanie toroidalne rdzeni transformatorów i większa nieliniowość impedancji szeregowo załączanej zwieranym łącznikiem, stwarza bardziej niekorzystne warunki w prądowym stanie nieustalonym, w porównaniu z warunkami w przypadku rdzeni transformatorowych składanych (z zastępczą szczeliną powietrzną, różną od zera).
    W/w opis dotyczy czasu mierzonego od momentu zwarcia zestyków łącznika. Układ przedstawiony w temacie, nie umożliwia wyboru chwili załączania w zależności od wartości chwilowej napięcia sinusoidalnego sieci.
    Ogranicznik prądowy "Einschaltstrombegrenzer ES 30", jest układem z dodatkową rezystancją szeregową, zwieraną po czasie np. 60ms i nie jest to aplikacja wystarczająca (zobacz ilustr. "ES 30"):
    Soft start dla transformatorów separacyjnych 2000W Inne rozwiązania problemu, znajdziesz pod właściwym hasłem- "Toroidal transformer inrush current limiter" , i Link
  • Poziom 43  
    januszx3 napisał:
    Stany nieustalone w prądach załączania, transformatorów z toroidalnymi rdzeniami (bez szczeliny powietrznej), a więc o nieliniowej charakterystyce magnesowania (zbliżonej do prostokątnej), cechuje duża krotność wartości prądu załączania, maksymalnej w przypadku gdy moment załączenia wystąpi w chwili gdy sinusoidalne napięcie zasilania osiąga chwilową wartość maksymalną (Umax). Ilustracja -Link
    Niestety nie masz racji, poszukaj w sieci dlaczego do obciążeń indukcyjnych stosuje się "peak switching SSR".
    Załączanie w zerze zmaksymalizuje prąd przy załączaniu, jeśli kierunek magnesowania będzie zgodny z pozostałością magnetyczną w rdzeniu, łatwo to zrozumieć, jeśli ma się, jakieś pojecie o tym co sie dzieje ze strumieniem magnetycznym przy zmianach napięcia.
    A co do ilustracji z linku, ktoś sobie tak wymyślił, poszukaj rzeczywistego oscylogramu - pik prądu wcale nie pojawia się jednocześnie ze szczytem napięcia, tylko na chwilę przed przejściem przez zero - dziwne co?

Moderowany przez fortronik:

Jeśli Kolega przedstawia swój teorie proszę poprzeć je w tym temacie, a nie odsyłać do wyszukiwarek. Wygląda to na zasadzie wiem, ale nie powiem

• Poziom 43  
    Cytat:
    Jeśli Kolega przedstawia swój teorie proszę poprzeć je w tym temacie, a nie odsyłać do wyszukiwarek. Wygląda to na zasadzie wiem, ale nie powiem
    Dopiero teraz zauważyłem ten wpis, sądziłem że temat jest powszechnie znany wśród fachowców i wystarczy tylko koledze januszx3 zwrócić uwagę żeby znalazł odpowiednie informacje i się poprawił.
    Nie jest to żadna moja teoria, ani nie jest nowa, produkty oparte na tej "teorii" od dawna są do kupienia w sklepach, tylko w książkach o tym rzadko piszą, bo to wiedza bardziej praktyki niż z teorii.

http://www.st.com/resource/en/application_note/cd00003867.pdf
    http://www.te.com/commerce/DocumentDelivery/D...v&DocNm=13C3206_AppNote&DocType=CS&DocLang=EN
    http://sound.whsites.net/articles/inrush.htm

SSR-y peak switching
    http://www.carlogavazzisales.com/pdfs/switchingprod/ssr.pdf