Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CROWN XLS 602 - Po wymianie kondensatorów grzejący się rezystor

dj_mati 03 Lut 2017 08:46 609 2
  • #1 03 Lut 2017 08:46
    dj_mati
    Poziom 23  

Witam. tak jak w temacie.
    Od znajomego dostałem wzmacniacz do naprawy.
    Objawy uszkodzenia: co jakiś czas włączająca się kontrolka FAULT
    Po otworzeniu okazały się uszkodzone kondensatory w zasilaczu (spuchły, suche i latały w środku jak grzechotka dla dziecka:). 4 sztuki 4700uF/100V. Kondensatory wymienione (105st) wraz z mostkiem prostowniczym (50A 1000V). Nie było oznak wylania się elektrolitu na płytę.

Po wymianie uruchomiłem wzmacniacz i wszystko niby ok, następnie podłączyłem na próbę głośnik 8ohm 35w ze starego kina domowego (akurat do kanału 2). Sygnał z laptopa. Po chwili zaczynał się przegrzewać rezystor 3R3 3W (zaznaczony na zdjęciu)

Jakiś pomysł?
    Głośnik sprawny...

Zdjęcie zapożyczone z internetu

0 2
  • #2 03 Lut 2017 11:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ten rezystor to część układu ZOBLA (poczytaj co zacz) - ma on za zadanie zabezpieczyć wyjście wzmacniacza przed obciążeniami o charakterze indukcyjnym, a zarazem zabezpiecza sam głośnik wysokotonowy (w pewnym stopniu oczywiście) podłączonej do niego kolumny przed uszkodzeniem wskutek wzbudzenia się wzmacniacza na ponad-akustycznych częstotliwościach.
    Jego grzanie się może więc świadczyć, że wzmacniacz z jakiegoś powodu pracuje niestabilnie i się wzbudza... Na początek sprawdź samą kolumnę - czy np nie ma uszkodzonych kondensatorów w zwrotnicy, spalonego (zwartego) głośnika wysokotonowego itp.
    Jeśli z kolumną wszystko jest OK, do sprawdzenia układ wyjściowy (tranzystory mocy i ich okolice - elementy współpracujące) - być może tranzystory mocy nie mają (lub mają uszkodzone) kondensatorów anty-wzbudzeniowych (o ile producent je przewidział). Masz sc\hemat stopnia końcowego?

0