Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna dolewka wody do akwariów

abeedyl 03 Lut 2017 19:05 1152 6
  • #1 03 Lut 2017 19:05
    abeedyl
    Poziom 6  

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy ;P ..no dobra jeszcze 5 m-cy do wakacji to kupa czasu ale od dłuższego czasu zastanawiałem się jak zabezpieczyć swoich podopiecznych a mianowicie krewetki na wypadek dłuższej nieobecności "nadzorcy" o ile regulację temperatury (chłodzenie) rozwiązałem ale natychmiast wynikł kolejny problem, a mianowicie uzupełniania wody odparowanej w skutek wymuszonego schładzania. W sieci jest masa wariacji na temat jak zrobić dolewkę ale żadna mi do końca nie odpowiadała albo się nie sprawdziła u mnie( grawitacyjna dolewka) w regale z krewetkariami ktoś powie nic prostszego przykryj szybą akwaria i woda nie będzie uciekać - zgoda ale odpada bo utrzymanie temperatury wody na poziomie max 25C jest priorytetowa sprawa przy hodowli krewetek a otrzymuje to przez odparowanie wody . koncept jest prosty pojemnik 30l będzie pełnić role rezerwuaru wody RO ,zbiornik znalazł swoje miejsce na poziomie podłogi a najwyższą zagospodarowana akwariami półka regału znajduje sie ponad 1,5m na poziomem podłogi wiadomo ze woda sama nie popłynie do góry wiec konieczne jest zastosowanie pompy a dokładniej 5 pomp po jednej na każdy zbiornik.
    Mój wybór padł na pompki od systemu arduino Automatyczna dolewka wody do akwariów
    pompy obsadziłem w otworach wywierconych w ściance baniaka 30l tak nisko jak to było możliwe za pomocą dławnic kablowych pg-9 dobranych rozmiarem do średnicy rurki zasysającej pompy wszelkie możliwe miejsca wycieków czyli łączenia dławnic z ścianka pojemnika i dławnicy z pompa profilaktycznie zostały uszczelnione sylikonem/klejem sylikonowym .
    każda pompa jest uruchamiana takim wynalazkiem Automatyczna dolewka wody do akwariów
    Gdy poziom wody w akwarium jest wysoki pływak jest w górze obwód zostaje przerwany prąd nie płynie pompa nie pompuje, woda paruje poziom się obniża a z nim pływak opada w dół uruchamia pompę pompa która pompuje wodę do akwarium prościej już chyba się nie da ale żeby po wypompowaniu wody z zbiornika wody RO pompy nie spaliły się pracując na sucho w ściance bańki nieco powyżej poziomu poboru wody zamontowałem kolejny czujnik pływakowy Automatyczna dolewka wody do akwariów
    który odcina zasilanie wszystkich pomp gdy poziom wody w zbiorniku jest niski
    Automatyczna dolewka wody do akwariów
    Żeby zapewnić niezawodność urządzenia wydaje się konieczne zastosować dla każdego czujnika pompy i dla czujnika bezpieczeństwa przekaźnik moje pytanie jakie przekaźniki polecacie do mojego projektu ?

1 6
  • Semicon
  • #2 03 Lut 2017 21:30
    Zbyszek_64
    Poziom 21  

Musisz pamiętać o tym , że te pływaki nie nadają się do sterowania bezpośrednio cewkami przekaźników. Budowałem kiedyś urządzenie które napełniało pojemnik wodą. Taki mały pływaczek kontrolował poziom wody w zbiorniku. Wyglądało to w ten sposób , że atmega8 aktywowała jeden z pinów ustalając stan niski jeden raz na dobę na określony czas. Stan niski atmegi zasilał negatywne wejście transoptora. Plus płynął przez kontaktron pływaka i rezystor zasilając pozytywne wejście transoptora. Pływak musi być ze stykiem NC rozwiernym. Strona wtórna trans sterowała tranzystor BUZ11 a ten pompę. Gdy o ustalonej godzinie pływak był w górze i styki kontaktrona były rozwarte pompa się nie uruchomiała . Gdy był w dole i styki były zwarte transoptor polaryzował tranzystor i pompował wodę do górnej granicy.Czas aktywacji wyjścia atmegi dobrałem doświadczalnie tak aby w razie czego nie dopuścić do przelania zbiornika. System ten działa do tej pory bez awarii.

0
  • Semicon
  • #3 05 Mar 2017 18:04
    abeedyl
    Poziom 6  

Po konsultacjach z znajomym elektronikiem zaprojektował i wykonał dla mnie sterownik oparty na procesorze który jest zaprogramowany w taki sposób że eliminuje zagrożenia zwiazane z ewentualną awaria czujników i w konsekwencji możliwością zalania podłogi. wkrótce złoze cały system i wkleje fotki jak to wyglada na te chwile.

0
  • #4 05 Mar 2017 18:21
    tad_reula
    Poziom 16  

A nie możesz tego zrobić bez elektroniki na zasadzie automatycznego poidła ? (np.odwrócona butelka dotykająca poziomu wody )

0
  • #5 05 Maj 2017 23:28
    abeedyl
    Poziom 6  

nie ma miejsca na dolewke grawitacyjną bo to jest regał z krewetkariami i nad akwariami jest 12-15cm

0
  • #6 28 Gru 2017 17:39
    wojciech_pi
    Poziom 11  

abeedyl napisał:
    Po konsultacjach z znajomym elektronikiem zaprojektował i wykonał dla mnie sterownik oparty na procesorze który jest zaprogramowany w taki sposób że eliminuje zagrożenia zwiazane z ewentualną awaria czujników i w konsekwencji możliwością zalania podłogi. wkrótce złoze cały system i wkleje fotki jak to wyglada na te chwile.

Pojawiły się na rynku gotowe rozwiązania, właśnie zakupiłem do swojego akwarium.

http://www.aqua-trend.pl/oferta/automatyczne_...7/automatyczna_dolewka_levelautomatic_eye_p94

Pozdr

0
  • #7 30 Gru 2017 09:03
    abeedyl
    Poziom 6  

Jak napisałem wcześniej system ma obsługiwać cały regał 6 akwariów , moje pytanie : jaki jest koszt zakupu jednego urządzenia w sklepie ?? mój kosztorys wygląda nastepująco:
    Pompki arduino 25pln x 5szt =125pln
    Sterownika procesorowego na 6 akwariów =150pln
    koszt przewodów i złaczy to =50pln (na 5akwariów),
    zbiornika na RO 30l =10pln .
    czujniki pływakowe 10pln x 5=50
    czujnik kątowy(zbiornik RO) 15pln
    klej silikonowy, dławnice 30pln
    zasilacz 12V 50W 40pln
    razem daje to 470pln za system obsługujący 5 akwariów jednocześnie i niezależnie od siebie
    gotowce ze sklepu maja sens gdy chcesz zabezpieczyć 1-2 akwaria w moim przypadku musiałbym wydać na nie ponad 1000pln co przy kosztach 470pln wypada nieciekawie ofc koszt ten może być o 100pln niższy gdybym samodzielnie wykonał sterownik na przekaźnikach zgodnie z schematem poniżej oraz o kolejne 40pln gdybym zasilanie wyprowadził z akumulatora UPS-a który czuwa 24/24 i gwarantuje zasilanie filtrów na wypadek braku zasilania w sieci energetycznej ale skoro był na pod oredziu zasilacz zakupiony swego czasu do innego projektu niewykozystany to tu go upchałem .
    Wracając do mojego "projektu" początkowo układ miał być oparty na przekaźnikach 12V 10A/240VACAutomatyczna dolewka wody do akwariów i taki był projekt Automatyczna dolewka wody do akwariów
    Pierwszy podukład to zabezpiecza pompy przed praca na sucho wszystkie poniżej to układy sterowania pompami może być ich tyle ile potrzeba w tu na rys jest 5 ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby było ich 2 lub 20 układ zabezpiecza czujniki przed prądem rozruchowym pomp który sięga chwilowo 3A .
    Ze względu na fakt( poparty doświadczalnie) że czujniki pływakowe padają jak muchy gdy dostana większym prądem po stykach po konsultacji z zawodowym elektronikiem skonstruował dla mnie układ procesorowy gwarantujący że na czujnikach prąd zawsze będzie rzędu 2mA . Układ logiczny jest taki że gdy jest w akwarium dużo wody mikro styk w czujniku(położenie górne) , brak czujnika = czujnik z rozwartym mikro stykiem=pełne akwarium i oznacza że pompa może być uruchomiona tylko w trybie manualnym. Mikro styk w czujniku jest zwarty oznacza niski poziom wody w akwarium na ten sygnał procesor uruchamia pompę z opóźnieniem 20s( to jest jedyna funkcja której nie uzyskałem w układzie "analogowym" pozwala uniknąć niepotrzebnego i szkodliwego częstego uruchamiania pomp na ułamek sekundy przez fale)

Układ ten pracuje bez awaryjnie ponad 6-mcy i sprawdził się doskonale. miałem w tym czasie jedno małe zalanie z powodu mojej gapowatości około 1,5l wody rozlałem po regale gdy z rozmysłem odsunąłem wylot wody poza obręb akwarium na czas odłowu krewetek i po czasie nie ulokowałem go na swoim miejscu:P
    Tak wygląda ( jeszcze w nieładzie artystycznym) Automatyczna dolewka wody do akwariów
    wlew wody do akwarium Automatyczna dolewka wody do akwariów
    wodę jak widać poprowadziłem przewodami i złączami zapożyczonych z systemów odwróconej osmozy gdyż mały przekrój gwarantuje to że pompa dźwignie wodę na 3mw górę , po kilku miesiącach eksploatacji do instalacji hydraulicznej dodałem zaworki przeciw zwrotne które zapobiegają cofaniu wody z akwarium do zbiornika gdy wylot znajdzie się w wodzie oraz zapobiega porywaniu powietrza przez szybko spadająca z dużej wysokości wodę po wyłączeniu pompy do komory wirnikowej pompy co przy niskim poziomie wody w zbiorniku zapowietrzało pompę i powoduje głośna prace. Jak widać u mnie to wszystko prowizorka jakoś nie mogę znaleźć czasu na uporządkowanie przewodów i kabli . Jedyne ryzyko zalania mebli to tzw czynnik ludzki :)

Widok na pompy wmontowane w 30l pojemnik za pomocą dławnic elektrycznych Automatyczna dolewka wody do akwariów

0