Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

enkoder HOG8 DN 1024 TTL - Prośba o zdiagnozowanie usterki

RadekM 03 Feb 2017 19:20 906 16
    RadekM
    Level 19  
    Enkoder na wszystkich 4 wyjściach K1 i K2 podaje sygnał prostokątny podczas obrotu osi, natomiast brak jest sygnału na K0 (zero pulse). Czy enkoder jest wadliwy? Do czego służy sygnał zero pulse?
    enkoder HOG8 DN 1024 TTL - Prośba o zdiagnozowanie usterki enkoder HOG8 DN 1024 TTL - Prośba o zdiagnozowanie usterki
  • Helpful post
    Zgoodie
    Level 24  
    zero impuls - podaje krotki impuls jeden raz na obrót. możliwe że nie zauważyłes podczas mierzenia.
    Impuls ten jest uzywany do dokladnego pozycjownowania m.inn. w maszynach numerycznych
    RadekM
    Level 19  
    Faktycznie jest bardzo krótki i co dziwne jest to seria impulsów. Czy to wada? Zamieszczam zdjęcie z oscyloskopu.
    enkoder HOG8 DN 1024 TTL - Prośba o zdiagnozowanie usterki
    jam_es
    Level 24  
    W tabeli na stronie 1 PDF'a którego zamieściłeś masz parametr "Reference signal" opisujący znaczenie wyjścia K0.
    Na stronie 3 PDF'a są przebiegi czasowe dla wyjść K1, K2 i K0 (długość impulsu K0 jako połowa wyjść K1 lub K2).
    Enkoder ma generować 1024 impulsy na obrót (wyjścia K1, K2) oraz jeden impuls na obrót (wyjście K0) służące do znalezienia pozycji "zero" wałka enkodera.
    Sygnał ten jest przydatny w przypadku procedur pozycjonowania układów z enkoderami.

Co do oscylogramu, to najlepiej jakbyś wyświetlił dwa przebiegi - z kanału K0 i K1 lub K2 - byłby punkt odniesienia.
    Zgoodie
    Level 24  
    Czy to wada? Nie,
    zależy czy prędkość obrotowa jest stała czy zmienna jeśli zmienna to te impulsy tez beda w nieregularnych odstępach.
    RadekM
    Level 19  
    Przebiegi dla wyjść K1 i K2 mierzyłem oscyloskopem i podczas obrotu ręką są idealne prostokątne. Nie pamiętam długości, bo enkoder musiałem włożyć z powrotem do silnika (maszyna używana jest praktycznie non stop). Na pewno na K0 nie jest to połowa długości impulsu z wyjścia K1 czy też K2, żeby je namierzyć i zobaczyć w ogóle to musiałem ustawić podstawę czasu na minimum, jak widać na rysunku jest to 2ns, a impuls wygląda jak szpilka. I jak wspomniałem wcześniej obracając ręcznie powoli pokazuje się seria impulsów przy pełnym obrocie, a nie jeden i to za każdym obrotem ta seria jest w różnej ilości impulsów.
    Zgoodie
    Level 24  
    to co opisujesz nie powinno mieć miejsca. na pewno za krótki te impuls i na pewno musi być jeden na obrót.
    A w maszynie wychodzi jakiś błąd?
    RadekM
    Level 19  
    Nierówne obroty silnika ale silnik zasilany z falownika. Nie bardzo wiem do czego służyć ma ten enkoder.
    Zgoodie
    Level 24  
    a ten falownik to aby nie servodrive?
    a silnik aby nie synchroniczny? z magnesem trwałym.
    Enkoder w takim przypadku służy do wskazywania precyzyjnej pozycji potrzebnej do obliczeń komutacji tego silnika. Nierówne obroty mogą być też przyczyną uszkodzenia w servodrive'ie
    RadekM
    Level 19  
    Ogólnie silnik zachowuje się jakby brakowało mu mocy. Wałek który docelowo napędza poprzez dwie przekładnie można zatrzymać ręką. Brak danych silnika ale wygląda na ok. 2KW. Falownik 2,2KW OMRON model: CIMR-F7Z42P2. Będę wdzięczny za wszelkie rady pomocne w ustaleniu usterki. W następnym tygodniu zamierzam wymienić przewód zasilający silnik, bo nic mi nie przychodzi do głowy.
    Zgoodie
    Level 24  
    Zakladając ze silnik jest ok (mozna to szybko sprawdzic poprzez wpiecie go z pominieciem falownika prosto do sieci - UWaga na gwiazda/ trójkat) to jesli nie chcesz sie zaglebiac w falownik to go wymień i bedzie po sprawie. A jesli chcesz to trzeba sprawdzic kondensatory w obwodzie DC. Czesto ich slaby stan powoduje takie objawy jak opisujesz.
    RadekM
    Level 19  
    Wymienić falownik to nie problem, gorzej z zaprogramowaniem ustawień
    RadekM
    Level 19  
    A kondensatory w falowniku to sprawdzę.
  • Helpful post
    Zgoodie
    Level 24  
    te najwieksze zaraz za mostkiem
    RadekM
    Level 19  
    Mam nadzieję że nie ma hasła
  • Helpful post
    Zgoodie
    Level 24  
    jak bedzie haslo. To napisz jaki podstawiasz falownik to ustawimy od poczatku