Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydepark działu mikrokontrolerów

dondu 13 Mar 2018 21:44 44469 654
  • #601 13 Mar 2018 21:44
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Marek_Skalski napisał:
    Tak, tak... USB HS z buforem 1kB, w układzie pracującym z prędkością 120MHz.

Pakiet w HS może mieć max 1023 bajty. Endpoint może być podwójnie buforowany. 480Mb/s to raptem 60MB/s (realnie pewnie max 40-50). Niech nawet DMA karmi te USB z prędkością 10MB/s to i tak to będzie 80Mb/s, a nie 12Mb/s (1,5MB/s) jak w FS.

• CControls
  • #602 14 Mar 2018 00:31
    oloam
    Poziom 20  

Jestem tego samego zdania co @Piotrus_999 - jak platforma developerska to lepiej doplacic troche i kupic NXP, ktory ma USB HS na pokladzie i nie trzeba bawic sie w ulpi. Kupilem ostatnio https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00KM71NIO/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1 z promocja wyszlo £43.44 ale masz 2 rdzenie, USB HS (co chyba poza NXP nie ma wsrod popularnych uc zaden producent w swojej ofercie). Dla mnie wazne w tej plytce jest SDRAM, NAND a ze sprzetowych peryferii (procz USB HS) SCT (rowniez dostepne chyba tylko w NXP) i SPIFI (ktory wykorzystuje jako QSPI). No i co rzadko sie zdarza, masz na plytce wyprowadzenie wszyskich pinow uc .
    Na TI raz sie przejechalem wlasnie na ulpi, kiedy to okazalo sie, ze ma multipleksowane z EBI (wtf) - mam nadzieje, ze juz takich baboli nie robia...

• CControls
  • #603 14 Mar 2018 00:51
    michalko12

oloam napisał:
    ktory ma USB HS na pokladzie i nie trzeba bawic sie w ulpi.

LPC435x/3x/2x/1x Product data sheet napisał:
    One High-speed USB 2.0 Host/Device in terface with DMA support, on-chip full-speed PHY and ULPI interface to external high-speed PHY

Chyba nie wiesz o czym piszesz. A co do uC od NXP to nie musisz mnie przekonywać, większego "fanboya" ich chyba tu nie znajdziesz. Na Stellarisach też się kiedyś przejechałem, trochę nie fair LMI i TI postąpiło nie doprowadzając do porządku LM3S, zwłaszcza tych dość popularnych. Ten MSP432 jest do zastosowań komunikacyjnych i peryferia ma całkiem w porządku. Wyższa wersja ma nawet 1-wire sprzętowe :D ...

• #604 14 Mar 2018 07:35
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #605 14 Mar 2018 08:18
    oloam
    Poziom 20  

michalko12 napisał:
    Chyba nie wiesz o czym piszesz.

Wiem o czym pisze. Wystarczylo jakbys wkleil jeden akapit wyzej :
    Cytat:
    – One High-speed USB 2.0 Host/Device/OTG interface with DMA support and
    on-chip high-speed PHY.
    – One High-speed USB 2.0 Host/Device interface with DMA support, on-chip
    full-speed PHY and ULPI interface to external high-speed PHY.

ULPI jest jako dodatkowy interfejs a na pokladzie masz USB HS samo w sobie. Tak jak kiedys uzywalem RS232 do komunikacji z PC tak teraz uzywam wlasnie USB HS w tych uc (posiadam jeszcz pytke developerska 18s37, rowniez z wbudowanym USB HS).

• #606 14 Mar 2018 08:58
    michalko12

oloam napisał:
    Wiem o czym pisze. Wystarczylo jakbys wkleil jeden akapit wyzej :

Sorki, nie zauważyłem.

• #607 14 Mar 2018 09:37
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Proponowany wcześniej zestaw z MSP432E401Y to żadna rewelacja. Cyferki są fajne i wypisanie 10x I2C, 8xUART, 4xSPI (również dual i quad), to marketingowe mistrzostwo. Jest jednak kilka ale...
    - wszystkie peryferia są przypięte do jednej magistrali APB.
    - piny ULPI nadal kolidują z pinami External Peripheral Interface. Albo ULPI - albo EPI.
    - obudowa 128 pinów - nie ma szans na efektywne wykorzystanie peryferiów.
    - pobór prądu to jakieś nieporozumienie (układ podobno należy do grupy energooszczędnych). Tyle samo prądu potrzebuje LPC43S5x/S3x, który ma 2 rdzenie pracujące z niemal 2x większą częstotliwością, do tego bardzo rozbudowany system mostków i większe obudowy dające szansę wykorzystać zasoby.
    Moim zdaniem rodzina MSP430, to jakiś ponury żart.

• #608 14 Mar 2018 10:04
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #609 14 Mar 2018 11:23
    michalko12

Marek_Skalski napisał:
    Proponowany wcześniej zestaw z MSP432E401Y to żadna rewelacja. Cyferki są fajne i wypisanie 10x I2C, 8xUART, 4xSPI (również dual i quad), to marketingowe mistrzostwo. Jest jednak kilka ale...
    Marek_Skalski napisał:
    - piny ULPI nadal kolidują z pinami External Peripheral Interface. Albo ULPI - albo EPI.
    Marek_Skalski napisał:
    - pobór prądu to jakieś nieporozumienie (układ podobno należy do grupy energooszczędnych). Tyle samo prądu potrzebuje LPC43S5x/S3x, który ma 2 rdzenie pracujące z niemal 2x większą częstotliwością, do tego bardzo rozbudowany system mostków i większe obudowy dające szansę wykorzystać zasoby.

Aż tak krytycznie bym do tych układów nie podchodził, bo i tak są lepsze od PICów czy AVRów. Owszem, cudo to nie jest, są od nich lepsze (i droższe). Miałem projekt na Stellarisie, biedne CM3@50MHz - obrabiał ethernet 100Mb, 3 UARTY, modem 2G, DataFlash@SPI, Modbus TCP, RTU(master i slave), FreeRTOSa i wyrabiał się ze wszystkim. Spokojnie można było jeszcze rozbudowywać ten projekt o dodatkowe funkcje. Dla porównania tutaj jest dodatkowo CM4, FPU, DMA i +70MHz, więc ja osobiście o wydajność bym się nie martwił. Wszystko zależy od rodzaju projektu.

Marek_Skalski napisał:

Owszem jest jedno APB, ale część peryferiów jest przypięta do AHB.
    Marek_Skalski napisał:

Układy w małych obudowach wszystkich producentów mają ten sam problem, coś za coś.
    Marek_Skalski napisał:

Jest wersja z większą ilością pinów - MSP432E411
    Marek_Skalski napisał:

- niech zaimplementują ETH-PHY do tego LPC i wtedy będzie można porównywać parametry prądowe, a to potrafi żreć mA. Jak ktoś nie wie, to nich sprawdzi ile np. pobiera ENC28j60@10Mb.
    Marek_Skalski napisał:

Też jestem tego zdania, ale mowa jest o MSP432 :cunning:

Żeby nie było niepotrzebnych dyskusji, ja nie bronię tego układu, bo wiem, że cudem nie jest. Ma on swoje zalety i wady i tyle w jego temacie. Dostałem dwa maile z promocjami i jeśli miałbym wybierać to wybrałbym Ti, bo to co mi podsyła MCP to jest dopiero żart.

Jak ktoś ma ochotę to może sobie zarobić...
    Cytat:
    DV164045 - MPLAB ICD 4 In-Circuit Debugger
    Save almost $70 - Use Coupon Code :TP1749 Expires : 31-Mar-2018
    Part Number: DV164045

• #612 03 Cze 2018 21:44
    tronics
    Poziom 36  

To jest akurat bardzo dziwne, prześledziłem poprzedni projekt pobieżnie i widziałem masę różnych wymówek, tutaj na forum twierdził, że powysyłał na podane adresy, a jak ktoś podał zły albo nie odebrał (albo odebrał sąsiad i sobie zostawił (sic!) ) to nic na to nie poradzi. I może byłoby to jakieś usprawiedliwienie gdyby w kolejnym projekcie nie pojawiła się tona komentarzy w podobnej treści. Sprzęt i oprogramowanie oczywiście jest i powstaje, szkoda, że nie trafia do wszystkich wspierających projekt. Bo jakimś cudem do części trafia. Gdyby to był jakiś promil niezadowolonych bez paczki to może wyjaśnienia Piotrus_999 (a teraz nie wiem, powrotnik? bo nowyARM to chyba R-MIK) by się jeszcze jakąś logiką wspierały, ale przy tej ilości ludzi bez paczki to nie wydaje mi się by to była wina kuriera. W amigowym świecie bodajże Serb o pseudo Majsta opracował kartę turbo nie mając zasadniczo wykształcenia pod kątem projektowania PCB czy programowania FPGA. Zaprojektował, lutował wsio u siebie i wysyłał. A zapotrzebowanie szło w grube setki. Bardzo to smutne, że mimo lepszej platformy i możliwości nasz kolega nie potrafi nawet zadowolić wspierających go osób choćby na takim poziomie jak Serb elektronik-amator, który nawet narzędzia zbierał do swojego projektu :)

• #614 26 Lip 2018 09:16
    gulson
    Administrator Systemowy
  • #617 26 Lip 2018 17:44
    grko
    Poziom 33  

@Freddie Chopin Tak jak swoich backerów na KS. Ciekawe czy to jeszcze polska mentalność czy już brytyjska...

• #618 26 Lip 2018 18:05
    michalko12

Freddie Chopin napisał:
    @z3planety chyba ignoruje nasze rozterki...

Nie ma czasu, klonuje konta...

• #619 26 Lip 2018 18:08
    linuxtorpeda
    Poziom 20  

grko napisał:
    Ciekawe czy to jeszcze polska mentalność czy już brytyjska...

Zdecydowanie polska :)

• #620 26 Lip 2018 18:40
    Freddie Chopin

michalko12 napisał:
    Nie ma czasu, klonuje konta...

Przecież to bez sensu, chyba że zamierza wchodzić zawsze na forum przez proxy (; Admini już ostatnio przystopowali tą "wojnę klonów"...

• #621 27 Lip 2018 08:33
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Freddie Chopin napisał:
    Admini już ostatnio przystopowali tą "wojnę klonów"...

Nie my przystopowaliśmy tylko użytkownicy, stąd nie musimy reagować :)

• #622 27 Lip 2018 08:50
    grko
    Poziom 33  

Niestety wypłoszyliśmy go:
    z3planety: Użytkownik rozpoczął procedurę usuwania konta

• #623 27 Lip 2018 08:57
    michalko12

grko napisał:
    Niestety wypłoszyliśmy go:
    z3planety: Użytkownik rozpoczął procedurę usuwania konta
    Fajnie, ale i tak niedługo nastąpi atak któregoś klona.

• #624 27 Lip 2018 09:33
    Freddie Chopin

Teraz pytanie - czy traktować to jak przyznanie się do winy czy jakoś inaczej? Tak sobie gdybam, że osoba która nie może sobie nic zarzucić starałaby się jakoś wytłumaczyć, ewentualnie choć skonfrontowała się z "oszczercami" - zgłaszając nasze posty do moderacji czy jakimiś atakami personalnymi. No generalnie jakakolwiek interakcja... A tu znów usunięcie konta gdy temat wyszedł... Bo tak się ciekawie składa, że oryginalne konto Piotrus_999 i konto "firmowe" ("krzakowe"? "słupowe"?) Omniboard również zniknęły w momencie gdy dosyć mocno był poruszany temat tegoż magicznego urządzenia ufundowanego kwotą 108675 zł (-10% prowizji dla kickstartera).

• #625 27 Lip 2018 12:21
    gaskoin
    Poziom 38  

I to jest bardzo ciekawe bo przy tej liczbie wspierających daje to kwotę około 5000zł, za którą można kupić oscyloskop z prawdziwego zdarzenia

• #626 27 Lip 2018 12:36
    Freddie Chopin

gaskoin napisał:
    I to jest bardzo ciekawe bo przy tej liczbie wspierających daje to kwotę około 5000zł, za którą można kupić oscyloskop z prawdziwego zdarzenia

?

Średnie wsparcie od jednej osoby wynosi wg moich obliczeń jakieś 130 zł. Chyba że mówimy o czymś innym?

• #627 27 Lip 2018 13:15
    gaskoin
    Poziom 38  

Piszę z komórki, więc pewnie się przecinek gdzieś nie wstawił, albo się gdzieś wstawił.

Kickstarter napisał:
    742 backers pledged £22,435 to help bring this project to life.

To wychodzi po 30 GBP nie licząc prowizji

• #628 27 Lip 2018 13:42
    tronics
    Poziom 36  

22,435GBP = 108500PLN, niezła kaska... aż się chyba sam tym kickstarterem zainteresuję i bynajmniej nie w niecnych celach.

@Gulson - o markerach to wiem i z tego co wiem powinien być już po zleconych zabiegach. Rzecz w tym, że na KS milczy a tutaj był codziennie z kilkunastoma postami!

• #629 27 Lip 2018 13:43
    gulson
    Administrator Systemowy

Gdzieś tam na dole napisał, że wykryto u niego markery raka i przystąpił do leczenia?
    Jeśli to prawda to smutna informacja.

Jeśli urządzenie jest za mniej niż 30GBP to wygląda na to, że każda sztuka może mu przynosić straty.
    Chińczycy robią oscyloskopy po 50zł, ale idzie to hurtowo, jak kapsle od butelek.

• #630 27 Lip 2018 13:52
    Freddie Chopin

gulson napisał:
    Gdzieś tam na dole napisał, że wykryto u niego markery raka i przystąpił do leczenia?
    Jeśli to prawda to smutna informacja.

Właśnie dziwnym trafem okoliczności leczenie (raczej pisał tam o badaniach) dotyczy tylko obecności na kickstarterze, bo tutaj przecież pisał cały czas, codziennie i to kilka postów, z kilku kont.

gulson napisał:
    Jeśli urządzenie jest za mniej niż 30GBP to wygląda na to, że każda sztuka może mu przynosić straty.
    Chińczycy robią oscyloskopy po 50zł, ale idzie to hurtowo, jak kapsle od butelek.

Takie rzeczy przecież trzeba było sobie przemyśleć zanim ludzie zaczną wpłacać kasę, a nie po fakcie. W opisie tej zrzutki ceny są przecież ustawione przez niego, np. dla 600 osób płytka była do dostania za 25 funtów.