Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydepark działu mikrokontrolerów

dondu 13 Mar 2018 21:44 38997 611
  • #601 13 Mar 2018 21:44
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Marek_Skalski napisał:
    Tak, tak... USB HS z buforem 1kB, w układzie pracującym z prędkością 120MHz.

Pakiet w HS może mieć max 1023 bajty. Endpoint może być podwójnie buforowany. 480Mb/s to raptem 60MB/s (realnie pewnie max 40-50). Niech nawet DMA karmi te USB z prędkością 10MB/s to i tak to będzie 80Mb/s, a nie 12Mb/s (1,5MB/s) jak w FS.

• Semicon
  • #602 14 Mar 2018 00:31
    oloam
    Poziom 20  

Jestem tego samego zdania co @Piotrus_999 - jak platforma developerska to lepiej doplacic troche i kupic NXP, ktory ma USB HS na pokladzie i nie trzeba bawic sie w ulpi. Kupilem ostatnio https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00KM71NIO/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1 z promocja wyszlo £43.44 ale masz 2 rdzenie, USB HS (co chyba poza NXP nie ma wsrod popularnych uc zaden producent w swojej ofercie). Dla mnie wazne w tej plytce jest SDRAM, NAND a ze sprzetowych peryferii (procz USB HS) SCT (rowniez dostepne chyba tylko w NXP) i SPIFI (ktory wykorzystuje jako QSPI). No i co rzadko sie zdarza, masz na plytce wyprowadzenie wszyskich pinow uc .
    Na TI raz sie przejechalem wlasnie na ulpi, kiedy to okazalo sie, ze ma multipleksowane z EBI (wtf) - mam nadzieje, ze juz takich baboli nie robia...

• #603 14 Mar 2018 00:51
    michalko12

oloam napisał:
    ktory ma USB HS na pokladzie i nie trzeba bawic sie w ulpi.

LPC435x/3x/2x/1x Product data sheet napisał:
    One High-speed USB 2.0 Host/Device in terface with DMA support, on-chip full-speed PHY and ULPI interface to external high-speed PHY

Chyba nie wiesz o czym piszesz. A co do uC od NXP to nie musisz mnie przekonywać, większego "fanboya" ich chyba tu nie znajdziesz. Na Stellarisach też się kiedyś przejechałem, trochę nie fair LMI i TI postąpiło nie doprowadzając do porządku LM3S, zwłaszcza tych dość popularnych. Ten MSP432 jest do zastosowań komunikacyjnych i peryferia ma całkiem w porządku. Wyższa wersja ma nawet 1-wire sprzętowe :D ...

• #604 14 Mar 2018 07:35
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • Semicon
  • #605 14 Mar 2018 08:18
    oloam
    Poziom 20  

michalko12 napisał:
    Chyba nie wiesz o czym piszesz.

Wiem o czym pisze. Wystarczylo jakbys wkleil jeden akapit wyzej :
    Cytat:
    – One High-speed USB 2.0 Host/Device/OTG interface with DMA support and
    on-chip high-speed PHY.
    – One High-speed USB 2.0 Host/Device interface with DMA support, on-chip
    full-speed PHY and ULPI interface to external high-speed PHY.

ULPI jest jako dodatkowy interfejs a na pokladzie masz USB HS samo w sobie. Tak jak kiedys uzywalem RS232 do komunikacji z PC tak teraz uzywam wlasnie USB HS w tych uc (posiadam jeszcz pytke developerska 18s37, rowniez z wbudowanym USB HS).

• #606 14 Mar 2018 08:58
    michalko12

oloam napisał:
    Wiem o czym pisze. Wystarczylo jakbys wkleil jeden akapit wyzej :

Sorki, nie zauważyłem.

• #607 14 Mar 2018 09:37
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Proponowany wcześniej zestaw z MSP432E401Y to żadna rewelacja. Cyferki są fajne i wypisanie 10x I2C, 8xUART, 4xSPI (również dual i quad), to marketingowe mistrzostwo. Jest jednak kilka ale...
    - wszystkie peryferia są przypięte do jednej magistrali APB.
    - piny ULPI nadal kolidują z pinami External Peripheral Interface. Albo ULPI - albo EPI.
    - obudowa 128 pinów - nie ma szans na efektywne wykorzystanie peryferiów.
    - pobór prądu to jakieś nieporozumienie (układ podobno należy do grupy energooszczędnych). Tyle samo prądu potrzebuje LPC43S5x/S3x, który ma 2 rdzenie pracujące z niemal 2x większą częstotliwością, do tego bardzo rozbudowany system mostków i większe obudowy dające szansę wykorzystać zasoby.
    Moim zdaniem rodzina MSP430, to jakiś ponury żart.

• #608 14 Mar 2018 10:04
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #609 14 Mar 2018 11:23
    michalko12

Marek_Skalski napisał:
    Proponowany wcześniej zestaw z MSP432E401Y to żadna rewelacja. Cyferki są fajne i wypisanie 10x I2C, 8xUART, 4xSPI (również dual i quad), to marketingowe mistrzostwo. Jest jednak kilka ale...
    Marek_Skalski napisał:
    - piny ULPI nadal kolidują z pinami External Peripheral Interface. Albo ULPI - albo EPI.
    Marek_Skalski napisał:
    - pobór prądu to jakieś nieporozumienie (układ podobno należy do grupy energooszczędnych). Tyle samo prądu potrzebuje LPC43S5x/S3x, który ma 2 rdzenie pracujące z niemal 2x większą częstotliwością, do tego bardzo rozbudowany system mostków i większe obudowy dające szansę wykorzystać zasoby.

Aż tak krytycznie bym do tych układów nie podchodził, bo i tak są lepsze od PICów czy AVRów. Owszem, cudo to nie jest, są od nich lepsze (i droższe). Miałem projekt na Stellarisie, biedne CM3@50MHz - obrabiał ethernet 100Mb, 3 UARTY, modem 2G, DataFlash@SPI, Modbus TCP, RTU(master i slave), FreeRTOSa i wyrabiał się ze wszystkim. Spokojnie można było jeszcze rozbudowywać ten projekt o dodatkowe funkcje. Dla porównania tutaj jest dodatkowo CM4, FPU, DMA i +70MHz, więc ja osobiście o wydajność bym się nie martwił. Wszystko zależy od rodzaju projektu.

Marek_Skalski napisał:

Owszem jest jedno APB, ale część peryferiów jest przypięta do AHB.
    Marek_Skalski napisał:

Układy w małych obudowach wszystkich producentów mają ten sam problem, coś za coś.
    Marek_Skalski napisał:

Jest wersja z większą ilością pinów - MSP432E411
    Marek_Skalski napisał:

- niech zaimplementują ETH-PHY do tego LPC i wtedy będzie można porównywać parametry prądowe, a to potrafi żreć mA. Jak ktoś nie wie, to nich sprawdzi ile np. pobiera ENC28j60@10Mb.
    Marek_Skalski napisał:

Też jestem tego zdania, ale mowa jest o MSP432 :cunning:

Żeby nie było niepotrzebnych dyskusji, ja nie bronię tego układu, bo wiem, że cudem nie jest. Ma on swoje zalety i wady i tyle w jego temacie. Dostałem dwa maile z promocjami i jeśli miałbym wybierać to wybrałbym Ti, bo to co mi podsyła MCP to jest dopiero żart.

Jak ktoś ma ochotę to może sobie zarobić...
    Cytat:
    DV164045 - MPLAB ICD 4 In-Circuit Debugger
    Save almost $70 - Use Coupon Code :TP1749 Expires : 31-Mar-2018
    Part Number: DV164045

• #612 03 Cze 2018 21:44
    tronics
    Poziom 36  

To jest akurat bardzo dziwne, prześledziłem poprzedni projekt pobieżnie i widziałem masę różnych wymówek, tutaj na forum twierdził, że powysyłał na podane adresy, a jak ktoś podał zły albo nie odebrał (albo odebrał sąsiad i sobie zostawił (sic!) ) to nic na to nie poradzi. I może byłoby to jakieś usprawiedliwienie gdyby w kolejnym projekcie nie pojawiła się tona komentarzy w podobnej treści. Sprzęt i oprogramowanie oczywiście jest i powstaje, szkoda, że nie trafia do wszystkich wspierających projekt. Bo jakimś cudem do części trafia. Gdyby to był jakiś promil niezadowolonych bez paczki to może wyjaśnienia Piotrus_999 (a teraz nie wiem, powrotnik? bo nowyARM to chyba R-MIK) by się jeszcze jakąś logiką wspierały, ale przy tej ilości ludzi bez paczki to nie wydaje mi się by to była wina kuriera. W amigowym świecie bodajże Serb o pseudo Majsta opracował kartę turbo nie mając zasadniczo wykształcenia pod kątem projektowania PCB czy programowania FPGA. Zaprojektował, lutował wsio u siebie i wysyłał. A zapotrzebowanie szło w grube setki. Bardzo to smutne, że mimo lepszej platformy i możliwości nasz kolega nie potrafi nawet zadowolić wspierających go osób choćby na takim poziomie jak Serb elektronik-amator, który nawet narzędzia zbierał do swojego projektu :)