Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dość głośne "pyknięcie" głośnika po wyłączeniu radia.

Marcin1828 03 Lut 2017 23:26 315 4
  • #1 03 Lut 2017 23:26
    Marcin1828
    Poziom 11  

Witam,
    mam problem z radiem Pinell Supersound II.
    Problemem jest głośne "pyknięcie" głośnika po wyłączeniu radia bądź po zmianie źródła. Jednym słowem głośnik zawsze stuknie jeżeli jest odłączany zapewne przez jakiś przekaźnik albo tranzystor. Co może być tego przyczyną? Sprawdzałem elementy na płytce wzmacniacza i wymieniłem około 7 kondensatorów 100uF bo miały po 150uF, ale nie pomogło.
    Na wejściu 12V wzmacniacza jest dławik taki jak na zdjęciu:
    Wyglądowo jest coś z nim nie tak, wygląda jakby jedna nóżka była trochę wyrwana. Czy dławik może powodować taki objaw?

Schematu nie znalazłem i pewnie nie znajdzie się go w internecie... :(

• #2 04 Lut 2017 01:23
    niebieski55
    Poziom 15  

Takie "pyknięcia" przy załączaniu to normalny objaw i obecny w wielu tego typu urządzeniach. Dławik raczej jest sprawny bo radio w ogóle by nie grało (piszesz że jest w obwodzie zasilania). Dławik możesz sprawdzić miernikiem uniwersalnym na zakresie pomiaru rezystancji. Jego rezystancja nie powinna być większa jak około 10Ω.

• #3 04 Lut 2017 10:21
    Marcin1828
    Poziom 11  

No racja, dowiedziałem się teraz że było tak od zakupu. Bez różnicy czy głośność jest duża czy mała to radio "pyka" tak samo. Nie dałoby się jakoś poprawić fabryki? :D

• #4 04 Lut 2017 12:28
    niebieski55
    Poziom 15  

Można zastosować układ opóźnionego załączania głośnika który po włączeniu radia czekałby np. 2 sekundy i przekaźnikiem załączał głośnik. Taki układ eliminował by jedynie "pyknięcia" przy włączaniu, a Tobie chodzi o moment wyłączenia radia. Niestety chyba nie ma na to lekarstwa :(

• #5 09 Lut 2017 00:20
    Marcin1828
    Poziom 11  

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedzi. Zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME