Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG OLED 55B6J + Kino domowe - Brak dźwięku przestrzennego (surround).

michal7579 04 Lut 2017 01:50 984 12
  • #1 04 Lut 2017 01:50
    michal7579
    Poziom 3  

Witam,

w poniedziałek, tj. 30 stycznia 2017 roku, zakupiłem nowy sprzęt do pokoju. Pokój ma 20m2 (kwadrat). Otóż, chodzi mi o to, że mimo zakupu odpowiedniego (jak na mój budżet) sprzętu nie mogę uzyskać efektu dźwięku przestrzennego. Audiofilem zostałem gdy miałem 10 lat. Wtedy to posiadałem kino domowe marki Philips. Gdy pierwszy raz obejrzałem na nim film, Ostatni Samuraj (Tom Cruise), w technologi Dolby Digital 5.1, zakochałem się w dźwięku przestrzennym. Oglądałem ten film na okrągło, ale wróćmy do tematu.

Chciałem odtworzyć tę radość z dzieciństwa. Odłożyłem więc pewien budżet i zakupiłem taki oto sprzęt:
    1) Telewizor: LG OLED 55B6J
    2) Amplituner: YAMAHA RX-V681
    3) Odtwarzacz Blu-Ray: SAMSUNG UBD-K8500
    4) Kolumny: AUDIO PRO AVANTO HTS 5.0
    5) Subwoofer: JAMO J12

Podłączyłem to według instrukcji, czyli:
    Sprzęt:
    1) Amplituner HDMI OUT 1 <-> HDMI 1 Telewizor
    2) Amplituner OPTICAL <-> OPTICAL Telewizor
    3) Odtwarzacz Blu-Ray HDMI 1 <-> HDMI IN 1 Amplituner
    4) Konsola PS4 Pro HDMI 1 <-> HDMI IN 2 Amplituner
    5) Dekoder Satelitarny HDMI 1 <-> HDMI IN 3 Amplituner
    Kolumny:
    1) Lewy przedni <-> Front L Amplituner
    2) Prawy przedni <-> Front R Amplituner
    3) Centralny <-> Center Amplituner
    4) Subwoofer <-> Subwoofer 1 Amplituner
    5) Lewy tylny <-> Surround L Amplituner
    6) Prawy tylny <-> Surround R Amplituner

Następnie podłączyłem, dołączony do zestawu mikrofon i nastąpiła automatyczna konfiguracja (wszystkie kolumny wydawały dźwięki).
    Zostały 3 wolne wejścia: Surround Back (L i R) oraz Subwoofer 2. Dodam, że próbowałem tylne kolumny podłączyć pod wejścia Surround Back, efekt był ten sam. Mimo, odpowiedniego (jakościowo) materiału, tylne kolumny "siedzą" cicho. Wiem, że one są odpowiedzialne za soprany. ale żeby podczas 3h filmu nie było żadnego efektu z ich strony?

Nie wiem już. co poradzić w tej kwestii. Nie działają tylko te dwie kolumny.

0 12
  • Pomocny post
    #2 04 Lut 2017 05:24
    Polon_us
    Poziom 40  

Z objawów opisanych przez kolegę można wysnuć wniosek, że odtwarzacz Blu-Ray nie jest skonfigurowany poprawnie tj. jego wyjście audio.

Sugerowałbym:

- przejrzenie ustawień cyfrowego wyjścia audio BR - powinno być ustawione na -> Bitstream (Strumień danych) -> Unprocessed (Nieprzetworzony)

- przy testach wybrać odpowiednią ścieżkę dźwiękową na płycie BR. Do testów najlepiej wybrać jakąś "strzelankę" :)))

- obserwować wskazania wyświetlacza Yamahy - powinien on wskazywać dane odbieranego dźwięku - najlepiej sprawdzić to przed i po zmianach ustawień w odtwarzaczu BR

P.S. Tak na wszelki wypadek - kolega sprawdzi w ustawieniach Yamahy, czy tylnie kolumny nie są przypadkiem ustawione na "None", powinny były być ustawione na "Small".
    Wiem, że kolega przeprowadzał kalibrację, ale lepiej to sprawdzić.

0
  • #3 04 Lut 2017 16:05
    michal7579
    Poziom 3  

Dziękuję za radę, na pewno w odtwarzaczu Blu-Ray sprawdzę i zmienię te ustawienia.

W ustawieniach YAMAHY, tylne kolumny ustawione są na duże "Large".

Teraz tak, a co z materiałem np. z serwisu Netflix? Używam wtedy aplikacji zainstalowanej w Telewizorze. Tam też dolega mi brak dźwięku przestrzennego, mimo iż wtedy na amplitunerze wyświetla się napis "Dolby Digital". W tym wypadku dźwięku "leci" po przewodzie OPTICAL.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Lut 2017 21:57
    Polon_us
    Poziom 40  

michal7579 napisał:
    W ustawieniach YAMAHY, tylne kolumny ustawione są na duże "Large".

Jeżeli w zestawie nagłaśniającym jest subwoofer, to wszystkie kolumny, przednie i tylnie powinny być ustawione na "Small".
    Gwoli wyjaśnienia, określenia "Small" czy "Large" nie mają związku z fizycznymi rozmiarami kolumny czy mocą oddawaną przez te kolumny.

michal7579 napisał:
    Teraz tak, a co z materiałem np. z serwisu Netflix?

Po kolei, najprzód niech kolega osiągnie dźwięk przestrzenny z B-R.

0
  • #5 04 Lut 2017 23:35
    michal7579
    Poziom 3  

Udało się, pojawił się dźwięk z głośników. Tylko odnoszę wrażenie, że jest on zbyt cichy względem dźwięku z głośników frontowych. Po za tym bass jakościowo się pogorszył.

0
  • #6 05 Lut 2017 01:05
    Polon_us
    Poziom 40  

michal7579 napisał:
    Tylko odnoszę wrażenie, że jest on zbyt cichy względem dźwięku z głośników frontowych. Po za tym bass jakościowo się pogorszył.

michal7579 napisał:
    nastąpiła automatyczna konfiguracja

Cóż, kalibracja kalibracją, a własne upodobania swoją drogą.
    Yamaha oferuje szereg ustawień, gdzie można zmienić szereg parametrów dotyczących głośników.
    Proszę się im przyjrzeć i dokonać odpowiedniej korekcji np. nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnieść co nieco poziom dźwięku z tylnich głośników.

michal7579 napisał:
    Po za tym bass jakościowo się pogorszył.

Z subwoofera, czy kolumn? Nie jest to jasno powiedziane...

Tak a propos subwoofera, proszę sprawdzić ustawienie częstotliwości odcięcia (cross-over)
    i odpowiednio ustawić potencjometr w subwooferze. To zawsze powinno być zgodne.
    Również wypadałoby sprawdzić działanie przełącznika "Phase" w subwoofer.
    Sprawdzić, w którym położeniu dźwięk z tego urządzenia jest generalnie lepszy.

I reasumując, potrzebne jest dobre źródło dźwięku, aby to przetestować.
    Najlepiej jakiś koncert na B-R nagrany w DTS.

0
  • #7 05 Lut 2017 01:26
    michal7579
    Poziom 3  

Polon_us napisał:
    Proszę się im przyjrzeć i dokonać odpowiedniej korekcji np. nic nie stoi na przeszkodzie, aby podnieść co nieco poziom dźwięku z tylnich głośników.

Podniosłem już odpowiednio, tzn. obie kolumny surround o 10,0 dB, obniżyłem resztę o 10,0 dB, lecz różnica nadal jest zbyt duża (przednie są głośniejsze niż tylne).

Polon_us napisał:
    Z subwoofera, czy kolumn? Nie jest to jasno powiedziane...

Z Subwoofera.

Polon_us napisał:
    Tak a propos subwoofera, proszę sprawdzić ustawienie częstotliwości odcięcia (cross-over)
    i odpowiednio ustawić potencjometr w subwooferze. To zawsze powinno być zgodne.

A tak mniej specjalistycznymi zwrotami? Co do częstotliwości (crossover) to w amplitunerze jest taka opcja w przypadku wszystkich kolumn, poza subwooferem.

Polon_us napisał:
    Również wypadałoby sprawdzić działanie przełącznika "Phase" w subwoofer.
    Sprawdzić, w którym położeniu dźwięk z tego urządzenia jest generalnie lepszy.

Ten przełącznik, w zależności od ustawienia (góra-dół), powoduje jedynie "przeciągnięcie" dźwięków.

0
  • Pomocny post
    #8 05 Lut 2017 03:09
    Polon_us
    Poziom 40  

michal7579 napisał:
    lecz różnica nadal jest zbyt duża (przednie są głośniejsze niż tylne).

Odnoszę wrażenie, że kolega nie miał do czynienia z KD uprzednio.
    Nigdy nie jest tak, że tylnie głośniki grają na tym samym poziomie co przednie.
    Są one tylko do efektów specjalnych czy tez wynikających z akcji widzianej na ekranie.
    Także dążenie do tego, aby tylnie głośniki grały na tym samym poziomie co przednie non-stop jest kardynalnym błędem.

Taki efekt, tj. ten sam poziom dźwięku na tylnych kolumnach co przednich kolega może uzyskać przy odtwarzaniu muzyki z włączonym efektem Neo:6 bodajże.
    michal7579 napisał:
    A tak mniej specjalistycznymi zwrotami?

Cross-over - częstotliwość odcięcia jest to ustawienie, które reguluje "przepływ" basów.
    Jeżeli np. jest to ustawione na 80Hz to częstotliwości powyżej tej granicy są przesyłane do kolumn, a niższe do subwoofera.
    Przy okazji - wszystkie kolumny są ustawione na "Small"?
    michal7579 napisał:
    Ten przełącznik, w zależności od ustawienia (góra-dół), powoduje jedynie "przeciągnięcie" dźwięków.

Cóż, kolega wybierze położenie przełącznika, które lepiej odpowiada. Również sam wzmacniacz ma ustawienia fazy subwoofera. Kolega musi poeksperymentować i wybrać to, co najlepiej odpowiada.
    Chciałbym dodać, że wzmacniacz ma wbudowany korektor i funkcję "Ekstra bass", można to również wykorzystać do ustawienia swojego brzmienia zestawu.

0
  • #9 05 Lut 2017 03:34
    michal7579
    Poziom 3  

Polon_us napisał:
    Są one tylko do efektów specjalnych czy tez wynikających z akcji widzianej na ekranie.
    Także dążenie do tego, aby tylnie głośniki grały na tym samym poziomie co przednie non-stop jest kardynalnym błędem.

Rozumiem ten fakt, może źle to opisałem. Chodzi o to, że mi wyraźnie dziejącej się akcji w filmie (strzelance), gdzie np. kule latają ze wszystkich stron, dzięki frontowym kolumnom, słychać czy jest to strona lewa bądź prawa. Nawet padający deszcz słychać jak gdyby był z przodu.

Polon_us napisał:
    Jeżeli np. jest to ustawione na 80Hz to częstotliwości powyżej tej granicy są przesyłane do kolumn, a niższe do subwoofera.
    Przy okazji - wszystkie kolumny są ustawione na "Small"?

Crossover mam ustawiony na 80 Hz. Wszystkie ustawiłem na "Small". Może tą częstotliwość podnieść/obniżyć? Wszystkie ustawić tak samo?

Przepraszam jestem zupełnym "Laikiem" w tej kwestii (Audio).

Aha, w subwooferze są jeszcze dwa pokrętła: Low pass i Gain, ustawione odpowiednio 3/4 i 1/2 - może tutaj też coś zmienić?

0
  • #10 05 Lut 2017 15:38
    Polon_us
    Poziom 40  

Nie potrafię odpowiedzieć, dlaczego występuje tak duża różnica poziomu dźwięku.
    Może przetestować więcej płyt B-R, być może ta testowa płyta daje taki, a nie inny efekt.

Lub być może zbyt duże oczekiwania od dźwięku przestrzennego :)))

michal7579 napisał:
    Aha, w subwooferze są jeszcze dwa pokrętła: Low pass i Gain, ustawione odpowiednio 3/4 i 1/2 - może tutaj też coś zmienić?

Zmiany w pokrętłach subwoofera wpłyną tylko na sam subwoofer.
    Low pass- niech kolega ustawi na max., niech wzmacniacz (cross-over) decyduje co jest odtwarzane przez subwoofer.
    Gain - należy ustawić tak, aby poziom dźwięku z subwoofera współgrał z przednimi kolumnami.
    Aby poziom dźwięku wydobywanego z niego nie odstawał od reszty zestawu.

0
  • #11 05 Lut 2017 20:12
    michal7579
    Poziom 3  

Polon_us napisał:
    Nie potrafię odpowiedzieć, dlaczego występuje tak duża różnica poziomu dźwięku.
    Może przetestować więcej płyt B-R, być może ta testowa płyta daje taki, a nie inny efekt.

Staram się ZAZWYCZAJ testować na tym samym materiale. Najbardziej boli mnie fakt, iż posiadałem standardowy zestaw Kina Domowego marki LG (takie za 1.500-2.000,- PLN). Wydałem na ten aktualny zestaw około 8.000-9.000,- PLN (mowa o samym kinie domowym, w cenie nie uwzględniłem: Odtwarzacza Blu-Ray oraz Telewizora). Wybór sprzętu nie był całkiem przypadkowy. W wyborze pomagał mi "specjalista". Jednakże lepszych wrażeń SURROUND, doznawałem na tym zestawie marki LG, niż na tym zbudowanym przez specjalistę (doznania dotyczą tego samego materiału).

A na jakiej częstotliwości sugerowałby mi kolega ustawienie kolumn? Teraz są, bodajże na 80 Hz.

0
  • #12 05 Lut 2017 22:31
    Polon_us
    Poziom 40  

michal7579 napisał:
    A na jakiej częstotliwości sugerowałby mi kolega ustawienie kolumn? Teraz są, bodajże na 80 Hz.

Cóż, każdy ma swoje upodobania. Kolega popróbuje pójść w gorę np. 100 Hz i zobaczyć ja będzie efekt.
    Byle nie więcej niż 120 Hz, bo taka granica odcięcia jest wbudowana w subwoofer.

Nie można zasugerować konkretniej wartości, bo również zależy to od akustyki pomieszczenia,
    położenia samego subwoofera (im bliżej ściany czy rogu pomieszczenia tym lepiej będą basy słyszalne), itd. Kolega empirycznie musi dojść do najlepszego efektu.

Wracając do kwestii kolumny przednie vs. kolumny tylnie.
    Proszę sprawdzić ustawienia wzmacniacza, może jakieś "ulepszacze" dźwięku sa włączone, co w efekcie daje tę różnicę poziomu dźwięku.
    Na wyświetlaczu wzmacniacza nie ma wskaźnika jakieś nieznanej funkcji?

Może kolega spróbuje ustawienia "Direct" w wzmacniaczu - ono eliminuje wszystkie "ulepszacze".
    Trochę czasu poświęcić na "zabawę" z sprzętem i znaleźć te jedno, pasujące ustawienie.

A o "specjalistach" czytałem nie raz, nie miałem okazji praktycznie korzystać z porad.
    Ale z tego co wyczytałem, to nie są ludzie, którym można zawierzyć, hyh ...

0
  • #13 21 Cze 2017 23:39
    michal7579
    Poziom 3  

Zastosowałem się do powyższych porad. Jest znacznie lepiej.

Moje ustawienia:
    - wszystkie głośniki na "Small",
    - częstotliwość odcięcia (cross-over) ustawiona jest na poziomie 80Hz (dla wszystkich głośników),
    - w subwooferze, mierniki: "low pass" oraz "gain", ustawione są odpowiednio: na maksymalnym poziomie i na poziomie około 2/3,
    - ponadto zmieniłem poziom głośności głośników:
    --> frontowych o -5,0 dB;
    --> centralnego o +5,0 dB;
    --> surroundowych o +10,0 dB;
    --> subwoofera o -10,0 dB;

Dziękuję za pomoc.

P. S. Jeśli planuje ktoś podobny zakup to radzę uważać na tych tzw. "specjalistów", ponieważ jak widać w moim przypadku, nie zawsze są oni w porządku i ze specjalistów zmieniają się w sprzedawców.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo