Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel Fotowoltaiczny - dziwne biały, jakieś plamy. Proszę o rady i informację.

dlugi696 04 Lut 2017 09:09 579 4
  • #1 04 Lut 2017 09:09
    dlugi696
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Jako że nie umieszczałem postów nie wiem czy dobrze go zamieszczam a jeżeli nie to proszę o przeniesienie.
    Drodzy użytkownicy. Posiadam panel fotowoltaiczny marki IBC 180 watów, 23,7 V i prądzie 7,6 A.
    Mój problem polega na tym że na każdej celi jakby za szybą hartowaną jest pełno takich jakby bąbelków/pęcherzyków po czym cały panel jest bardziej biały niż czarny. Proszę abyście podpowiedzieli jak mogę go sprawdzić wydajnościowo. Po podłączeniu miernika dał napięcie 26v w spoczynku ale prąd wynosił w granicach 300mA. Nie wiem czy ja coś zle robię czy panel jest uszkodzony. Podpowiedzcie mi czy mogę podłączyć do niego żarówkę 24v np. 21 watt i czy powinna świecić bez żadnego regulatora itd. (podpięta pod sam panel). W załączniku dodaję jego zdjęcia. Na górnej części panela po środku widać kawałek ciemnego miejsca i tak wyglądał on cały parę lat temu. Teraz jest mleczny prawie cały i nie wiem co to jest. Sądzę że przez to zle absorbuje światło które się także załamuje i nie daje mocy.

Proszę was o odpowiedzi i rady i uszanujcie to że na panelach się nie znam.

Z góry dziękuję i pozdrawiam wszystkich.

0 4
  • #2 10 Lut 2017 18:18
    3301
    Poziom 18  

Jeżeli będzie naświetlony promieniami słonecznymi to żarówka o której piszesz będzie świecić i prąd wtedy powinien wynieść ok 0,8A.
    W pełnym słońcu przy odpowiednim kącie prąd zwarcia powinien wynieś ok. 8A, tyle że teraz max. nasłonecznienia raczej nie uzyskasz.
    Też mam takie i jak są suche też widać lekko białawy nalot, ale działają dobrze.

0
  • #3 10 Lut 2017 23:53
    dlugi696
    Poziom 2  

Dziękuję kolego 3301 za zainteresowanie tematem jak i również odpowiedz. Miałeś słuszną rację i co się okazuje panel działa raczej prawidłowo. Po pojawieniu się słoneczka dzisiejszego minionego dnia szybko pobiegłem na testy panelu. Temperatura w miejscu nasłonecznionym pod moim domem o godzinie ok 12:10 wynosiła 11 stopni. Na multimetrze osiągną Panel bez obciążenia napięcie 29,1 volta o prądzie zwarcia 7,58 A. Podłączyłem do niego bezpośrednio dwie żarówki na 24v po 21 wat. równolegle i świeciły błyskiem. Dalej pod większym obciążeniem nie sprawdzałem ale wniosek nasuwa się sam że panel jest sprawny i daje bardzo dobre parametry. Drodzy użytkownicy Marka IBC jednak nie zawodna, po mimo defektu panel jednak absorbuje dobrze światło i daje moc.

Panel IBC 180 Wat 23,7V i prądzie 7,6 A max. produkowany w Japonii.

Temat uważam za zakończony.

Pozdrawiam

0
  • #4 11 Lut 2017 01:37
    3301
    Poziom 18  

To faktycznie albo tego słońca było b. dużo albo ten panel ma 100% sprawnośći, ja mam 24 i dzisiaj ładnie świeciło ale doszło do 6,9A.
    Jeszcze jedno, jak temp. paneli podskoczy to sprawność co wiąże się z prądem spadnie.
    A z ciekawości ile lat ma Twój panel?, moje już 4 l.

0
  • #5 11 Lut 2017 06:56
    dlugi696
    Poziom 2  

Ten panel ma już 6 lat a słońce było dość silne lecz nie tak czyste jak latem. Co do temperatury to się zgadzam im wyższa tym moc spada. Optymalna dla mojego panela to 25 stopni. Dla informacji napiszę że miałem kiedyś panele firmy CanadianSolar i w nich popękał ten biały laminat z tyłu za czym moc ich bardzo spadła. U mnie ta marka już jest przekreślona. Panel o którym mowa w temacie ma nadal cały laminat i szkło w nie naruszonym stanie oraz nigdzie nie podcieka w nim woda. Jedyny defekt że się biedak zabielił, ale czas zamontować go na dach na wiosnę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo