Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy mozna płynnie regulowac napiecie sieci optotriakiem ?

20 Lip 2005 13:46 1935 13
 • Poziom 15  
  Witam.
  Mam pytanie. Chcialbym uzyskac plynna regulacje oswietlenia sieciowego wykorzystujac do tego optotriak z triakiem. Tylko nie wiem czy optotriakiem MOC 3041 uzyskam plynna regulacje czy tylko da sie nim zalaczyc lub wylaczyc napiecie ?
  Prosze o pomoc. Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Będziesz miał płynną regulację. Jednak poco tu stosować optotriak ? Nie potrzeba do regulacji fazowej (bo pewnie o nią chodzi) optotriaka. Regulatory fazowe były na forum już omawiane wielokrotnie.
 • Poziom 15  
  Dzieki za informacje
  Chodzi mi o odizolowanie galwaniczne cyfrowki od sieci i dlatego chce zastosowac optotriak. Plynna regulacje chce uzyskac po stronie cyfrowki i dlatego chce zastosowac do tego optotriak.
  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Optotriak MOC 3041 ma wbudowany detektor przejścia przez zero. Zawsze załączy w zerze. Nadaje się do grupowej regulacji mocy tzn. przy zmiennym współczynniku wypełnienia.
  Do regulacji fazowej zastosuj np. MOC 3022.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Dzieki

  Czyli stosujac optotriak MOC3022 uzyskam fazowa regulacje napiecia sieciowego od o% do 100% poprzez plynna regulacje pradu diody optotriaka ?

  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Tak, tylko jak chcesz z jakiegoś cyfrowego układu sterować triakiem, to regulacja fazowa jest bez sensu. Będą zakłucenia i tyle. Wtedy lepsza jest grupowa regulacja mocy, czyli wystarczy regulować wypełnienie przebiegu dla diody optotriaka.
 • Poziom 15  
  Aha czyli jesli na diode wlacze sygnal prostokatny o wypelnieniu regulowanym od 0% do 100% optotriaka MOC 3041 uzyskam regulacje napiecia sieciowego od 0% do 100%. Z tym ze jaka dac czestotliwosc 50Hz ? bo i tak optotriak zalacza w zerze czy moze wieksza ?
 • Poziom 15  
  Ok
  Dzieki za informacje
  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  Ale pamiętaj, że jak zastosujesz np. NE555 do sterowania optotriakiem, to nie będziesz miał niezależnej regulacji wypełnienia i częstotliwości, co trochę pogorszy parametry układu. Należałoby użyć wzmacniacza operacyjnego jako generatora w takim przypadku. Wtedy mamy niezależną regulację częstotliwości i wypełnienia.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Do sterowania oświetleniem stosuje się tylko i wyłącznie regulatory fazowe. Regulacja grupowa ma zastosowanie do urządzeń grzewczych.

  Przez zmianę prądu diody optotriaka nie uzyskasz zmiany kąta załączenia.
  Trzeba zastosować układ komparacyjny, porównujący napięcie chwilowe z napięciem odniesienia.

  Pzdr.
 • Poziom 15  
  Chcialem wlasnie zastosowac NE555 lub sprobowac generowac zmienne wypelnienie mikrokontrolerem ATMEL 89C2051.
  Generator o zmiennym wypelnieniu na wzmacniaczu operacyjnym mysle rozwiazanie dobre ale nie mam schematu kolego maciej_333 jak mozesz pokaz mi schemat.
  Dzieki i pozdrawiam.
 • Poziom 15  
  Dzieki za odpowiedzi.
  Sterowanie optotriakiem zmiennym wypelnieniem ma zastosowanie w urzadzeniach grzejnych. W przypadku regulacji oswietlenia nie zdaje egzaminu.

  Temat uwazam za zakonczony.