Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny schemat wykrywacza dzwięków

04 Lut 2017 18:18 390 3
  • Poziom 1  
    Witam,
    chciałbym prosić o pomoc przy budowie układu wykrywającego dźwięki, a konkretnie odbicia piłeczki pingpongowej.
    Układ będzie współdziałał z mikrokontrolerem atmega8. Ponieważ zasilanie musi być bateryjne chciałbym żeby atmega była cały czas w trybie uśpienia (PowerDown) i wybudzana za pomocą przerwania zewnętrznego INT0. Przerwanie to miało by się pojawić po wykryciu uderzenia piłeczki.
    Generalnie taki układ już zrobiłem i działa jednak część wykrywająca dźwięki pobiera zbyt dużo prądu bo około 2mA przy zasilaniu 5V.
    Zależy mi na tym, żeby zabudować układ, który wykrywa dzwięk i wystawia sygnał na wejście mikrokontrolera pobierający nie więcej niż 0,1mA.
    Do tej pory przeprowadzałem próby z użyciem mikrofonu elektretowego. Będę wdzięczny za wszelkie pomysły.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Elektretowe pobierają 0,3-0,5mA więc trzeba szukać innego sposobu.
    Proponuję mikrofon kontaktowy z membrany piezo, będzie wymagał wzmacniacza, ale pobór prądu będzie można znacząco ograniczyć.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Ja proponuję mikrofony MEMS, ich pobór prądu to średnio 150uA.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Membrana piezo działa na zginanie, więc taki mikrofon kontaktowy powinien opierać się np. środkiem o blat (a raczej jakąś wypukłość przyklejoną do tego blatu), brzegami o "masę odniesienia", która nie będzie z blatem sztywno połączona. Wzmacniacz można zrobić na 2 tranzystorach bipolarnych pracujących z prądem 10uA.