Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie pika, brak obrazu

04 Lut 2017 18:56 948 9
  • Poziom 15  
    Witam
    Mam taki problem z komputerem na początek, podam parametry

Płyta główna: ASUS F2A55
    CPU: A8-5600K
    GPU: Zotac 660
    RAM: Kingston 133MHZ 2x4GB
    PSU: Corsair GS800
    HDD: Segate 2TB
    DVD: LG

Problem jest taki, że komputer od długiego czasu podczas pracy/gry czasami się wyłącza i nie da się go ponownie uruchomić. Trzeba odczekać jakieś 20-30 minut żeby go uruchomić. Tzw. komputer się włącza, ale nie ma 1 piknięcia, które sygnalizuje, że wszystko jest ok. Wiatrak od CPU na początku przyspiesza i zwalnia, wyraźnie to słychać. I co chyba najważniejsze przy pamięciach RAM świeci czerwona dioda, która normalnie powinna gasnąć po 5 sekundach po odpaleniu komputera.
    Z taki dodatkowych rzeczy które zauważyłem, to:
    -migające lub rozjaśniające się diody wentylatora od obudowy
    -Komputer nie wyłącza się po kliknięciu przycisku power (trzeba go przytrzymać kilka sekund)
    -Dioda od hdd miga mniej więcej regularnie

Jest to o tyle dziwne, że komputer po uruchomieniu może być obciążany i katowany dość długi czas i raz się wyłączy po 30 minutach np, na oglądaniu Youtube, a raz można grać na nim 4h.
    Mam też tak, że jak odpalam komputer wchodzę do BIOS'u robię Exit without saving, komputer się resetuje i już nie wstaje. Czyli czerwona dioda i brak piknięcia. Jest to dziwne. I trzeba znów próbować go odpalić.

Z rzeczy które już zrobiłem, to:
    -Wymiana PSU
    -Wymiana grafiki
    -Odpalanie bez RAM (wtedy komputer pika)
    -Odpalanie z jedną kostką RAM
    -Wymiana pasty na CPU, GPU, Chipsecie
    -CMOS reset

Jedyne czego nie robiłem to aktualizacji BIOS'u do najnowszej wersji bo boję się, że to uszkodzi płytę.
    Co jeszcze mogę zrobić w tej sprawie ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Takie objawy to prawie zawsze zasilacz. Ten podstawiany dla testu był na 100% sprawny?
    Próbowałeś wtedy gdy nie chce się uruchomić po kolei wyciągać/odpinać wszystko? Np odpiąć dyski, napędy, wszystko z USB, grafikę (masz przecież zintegrowaną).
    RAM w slotach poprawiłeś (wyczyścić gniazdo i pady)?
    Jak to wszystko zawiedzie to raczej jedyne co ci pozostanie w warunkach domowych to update BIOS ale w tym wypadku ryzyko jest faktycznie duże. Masz gwarancje na płytę?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Migające diody wskazują na problem z zasilaczem lub płytą. Wejdź do BIOS/UEFI i sprawdź temperatury - mają być niskie lub średnie (tam raczej nie ma istrukcji halt, więc przy wadliwym chłodzeniu procesor szybko osiągnie wysoką temperaturę). Wyłączanie się po kilku sekundach przytrzymania przycisku Power to akurat standardowe ustawienie.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Najlepiej ten zasilacz sprawdzić jakimś testerem z wyświetlaczem aby podał dokładnie wartości.
    Co do płyty to lepiej pożyczyć od kogoś inną i przetestować ponownie.
  • Poziom 15  
    Na przykład robię tak:

-Włączam PC wchodząc do biosu
    -Robię Save Changes and reset (oczywiście nic nie zmieniając)
    -Komputer się nie uruchamia
    -Wyłączam z tyłu przełącznikiem
    -Włączam przełącznik trzymając jednocześnie power ON
    -Komputer się normalnie odpala

Jak nie zrobię tego triku z wyłącznikiem z tyłu tylko wyłączę komputer przez przytrzymanie przycisku i znów włączę, to się nie odpala.

Co do reszty pytań.
    Komputer nie jest na gwarancji.
    Procesor ma zintegrowaną grafikę, ale na płycie głównej nie ma wyjścia VGA.
    Wszystkie sloty dzisiaj czyściłem i wydmuchiwałem.
    Urządzeń nie odpinałem ale zaraz to przetestuję.

Zasilacz do podstawki był 450W noname, ale działo się to samo. Ten oryginalny Corsair cały otworzyłem, odkurzyłem i nie było napuchniętych kondensatorów ani nic co by wyglądało na uszkodzone.

Zaraz biorę się za aktualizację BIOS, jak tylko odczytam sobie kość z BIOSem. Rozumiem, też, że pliku BIOS pobranego ze strony ASUS'a (*.cap) nie można wgrać programatorem ?

Edycja:
    Temperatura CPU pod obciążeniem to 59-60 , a GPU ok. 65
  • Poziom 15  
    Wgrałem najnowszy BIOS i dalej dzieje się to samo. Pamięci sprawdziłem memtestem i są ok. Czasami jednak trik z przełącznikiem nie działał i żeby się normalnie uruchomił, to trzeba było poczekać 15-20 minut.
    Wydaje mi się, że płyta główna poleci do wymiany, bo nie ma co bawić się w szukanie usterki.

• Poziom 43  
    locarno napisał:
    Włączam przełącznik trzymając jednocześnie power ON
    -Komputer się normalnie odpala

Odepnij sam włącznik, podepnij zamiast niego przycisk reset i sprawdź.
  • Poziom 15  
    Przycisk włączania jest ok.
    Według mnie coś nie startuje na płycie głównej, bo czasami nie ma piknięcia i nic się nie wyświetla na ekranie. Możliwe jest, aby to były kondensatory, pomimo, że nie są spuchnięte ?
  • Poziom 7  
    Miałem bardzo podobny problem miesiąc temu. Wymieniłem płytę główną i wszystko jest w porządku, tobie też polecam.
  • Red. Komputery FAQ
    Oczywiście, że tak. Najpierw podstaw markowy zasilacz, który jest sprawdzony, a nie noname. W celu diagnostyki zasilacza to zmierz wszystkie napięcia które podaje włącznie z sygnałem Power Good. Bez tego sygnału możesz mieć podane objawy (nic po za załączeniem wentylatora). Sprawdź też z osobna każdą kość RAM po 3 przejścia w memtest. Odłącz przycisk reset jak masz.