Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł kondensat - Kocioł na 170m2 - wyłącznie podłogówka

yaro30 04 Feb 2017 22:50 834 8
 • #1
  yaro30
  Level 10  
  Witam. Stoję przed zakupem kotła dla nowo wybudowanego budynku. Dom jest 2 kondygnacyjny o powieżchni użytkowej ok 170m2, wybudowany z bloczków silikatowych 24cm, na to 20cm grafitowego styropianu. Pod podłoga 25 styropianu a na stropie poddasza 30cm wełny 0,033 + 20cm na skosach nad stropem i 30cm na skosach poniżej stropu. Do tego garaż 40m2 z kilkoma pętlami podłogówki na obwodzie. W garażu rekuperator. Wszystkie okna łączeni z połaciowymi 3-szybowe. Póki co 2 osoby dorosłe i dwójka małych dzieci. 2 łazienki mają prysznice w tym jedna wannę. Miałem wyceny od 3 hydraulików i wszyscy polecają kotły 25kW. Wszędzie na forach czytam jednak, że 14kW + zasobnik powyżej 100l powinno w zupełności wystarczyć. Jaki byłby optymalny kocioł na taki budynek? Póki co widzę, że kotły Vissmana, Buderusa, Termeta i Imergassa mają chyba najmniejszą moc minimalną. Jest jednak tyle tego, że jako laik w temacie nie wiem co jest w nich najistotniejsze bo rozrzut cenowy spory. Dodam, że kocioł ma być umieszczony w pomieszczeniu gospodarczym zaraz przy kuchni więc nie potrzebuje być raczej super cichy. Choć oby nie buczał tak jak Vitodens, który miałem na starym mieszkaniu bo nawet był temat na forum.
 • #2
  serwo66
  Level 25  
  Polecam Termet Ecocondens Crystal 25 kW + zasobnik 120 lt jeśli wanna jest zwykła a jeśli narożna to 140 lt. Dlaczego moc 25 kW po to aby mieć komfort c.w.u.. Kocioł z mocą 15 kw na ten dom wystarczy ale komfortu ciepłej wody z tym zasobnikiem nie będzie zbyt długi czas grzania zasobnika chyba że dasz zasobnik 200 lt to będzie ok. Z mocy 25 kw można zjechać w dół a c.w.u. będzie grzał z mocą 25 kw. Gwarancja do 7 lat.
 • #3
  irus.m
  Heating systems specialist
  Serwo66, bajki piszesz.
  Kocioł 12-15 kW wystarczy w zupełności dla tej powierzchni.
  Czas grzania zasobnika faktycznie jest dłuższy, ale w praktyce dla użytkowników jest to niezauważalne. Natomiast na potrzeby co kocioł pracuje około 2000godzin, i przy tym czasie zaczyna być ważne, czy jego moc minimalna to1,8 kW, czy 3 kW. Przelicz sobie te wartości procentowo.
  Przekłada się to oczywiście na żywotność kotła i zużycie gazu.

  pozdrawiam
 • #4
  yaro30
  Level 10  
  No właśnie tak czytam, że powyżej 20kW to raczej konieczność tylko przy kotłach dwu-funkcyjnych gdzie przy jedno-funkcyjnych z zasobnikiem moc na CWU powinna być jedynie nieco wyższa od maksymalnej mocy na CO o ile dobrze zrozumiałem.
 • #5
  serwo66
  Level 25  
  Czytaj dobrze napisałem ze 15 kW ogrzeje dom tylko będzie wolno grzał c.w.u..
 • #6
  yaro30
  Level 10  
  A gdyby zastosować Termeta 20kW Gold Plus ze zbiornikiem 140l? Dość nowy kocioł i mało opinii. Duży zakres modulacji. Dziwne tylko, że model 20kW i 25kW mają tą samą moc minimalną w/g specyfikacji. Myślałem też o Immergasie VICTRIX 12 X TT 2 ERP tylko czy tu nie zabraknie tej mocy na CWU? Znacie Panowie te piece?
 • #7
  serwo66
  Level 25  
  Z termeta najlepszym kotłem jest Crystal z dedykowanym czujnikiem Open-Therm. Na nim można łatwiej dopasować kocioł do budynku, ma więcej możliwości zmian różnych nastaw.
 • #8
  serwisszulborski.pl
  Heating systems specialist
  Inna propozycja kocioł z wbudowanym zasobnikiem warstwowym ze stali nierdzewnej Cerapur Acu Junkers ZWSB24/28-3E wydajność cw. do 21l/min. Kocioł zajmuje mało miejsca, mała awaryjność, model dobre kilka lat na rynku, łatwy montaż... itd.
 • #9
  yaro30
  Level 10  
  Dziękuję za rekomendację. Moc minimalna w tym kotle zaczyna się dość wysoko. Na podłogówkę było by włączanie i wyłączanie. Startuje zapewne z maksymalną mocą. Zasobnik warstwowy spory plus. Wygoda z pewnością, ale jak w takim wypadku z oszczędnościami. Zdaje się, że Buderus 162v3 z minimalną mocą poniżej 3kW ma możliwość podpięcia zasobnika warstwowego.