Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi 3 jako infokiosk

05 Lut 2017 12:29 2280 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich, to mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość.

Chcę wykorzystać malinkę jako komputer w infokiosku.

Założenia są takie: telewizor 50'' podłączony przez HDMI do Raspberry Pi 3, do tego Wi-Fi dongle podłączane przez USB, system na pendrive. Fizyczny dostęp do sprzętu po złożeniu całości będzie utrudniony (duża wysokość), do tego dość nieprzyjazne warunku: spore zapylenie i temperatury rzędu 30-40 stopni (choć latem może być więcej). Jestem na etapie testów chłodzenia pasywnego (nie daje rady) więc pewnie dojdzie jakiś wiatraczek.
    Całość postawiona na Raspbian (na starcie otwieranie Chromium w trybie kiosku (do wyświetlania strona z danymi odświeżanymi co 10 sekund, lub strona z filmem w jakości HD odświeżana co godzinę). W razie potrzeby zainstalowane xrdp.

Tyle tytułem wstępu, teraz pytania: Jak oceniacie stabilność takiego rozwiązania? Czy malinka będzie w stanie pracować kilka lat bez przerwy? Jaki maksymalny uptime udało wam się osiągnąć (w sieci znalazłem 220 dni - szału nie robi). Czy może lepiej dać sobie spokój i malinkę zastąpić pecetem? Zależy mi na tym aby całość była jak najbardziej bezobsługowa tzn. składam całość, konfiguruję, odpalam i zapominam o jej istnieniu.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Hej,

Dość często ustawiałem malinkę jak kiosk. Tyle że nigdy na wieczność. Zresztą to chyba nie realne, żeby ktoś nie odciął zasilania przez tyle dni. Skupiłbym się raczej na sprawnym "wstawaniu" po resecie i użyciu watch-doga'a.
    1) Nie "chromium" tylko "kweb" - jak dla mnie to rewelacja (dedykowana kiosk przeglądarka na RPI)
    2) Malinkę da się ustawić tak, żeby nie wyświetlała żadnych śmieci na starcie, nawet tego tęczowego kwadratu. Kompilujesz jądro z własnym logo, w linii komend jądra ustawia się czarne literki, wyłączasz log i jest czysto.
    3) korzysta się Xorg ale z jakimś minimalistycznym managerem okien (e.g. Matchbox Window Manager ) albo wcale jeśli aplikacja dobrze się "rozciąga" w gołym X-sie.
    4) Mój kiosk na RPI3 potrzebuje ok 45s do gotowości.

Najpewniejszym sposobem działania takiego systemu jest z tzw. RAMFS. Nie robiłem tego RPI ale na PC. Cały file-system jest spakowany (squashfs) na karcie SD, boot (grub) rozpakowuje go do RAMFS i bootuje się z ramu. System nie do zabicia, bo wstaje zawsze z takiej samej kopii, a HDD/SD nie jest w ogóle montowany to nie można go popsuć. Jak trzeba coś zapisywać to małą partycję można wydzielić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    Niestety, Digital Signage sensu stricte nie robiłem. To były panele operatorskie i informacyjne dla produkcji. Głownie korzystam z serwera WebPy i do tego przeglądarka. Gui robię w aktywnym SVG i całość wygląda jak natywna aplikacja. Świetnie mi się to sprawdza, jest stabilne no i pisze się to bardzo szybko.
  • Poziom 2  
    Dzięki @michcior za porady (wszystkie 3 punkty zastosuję u siebie).
    Z tego co dowiedziałem się poza elektrodą to: zamiast karty pamięci lepiej używać pendrive (karty szybciej ulegają uszkodzeniu) i lepiej nie aktualizować pakietów jeśli zależy nam na stabilności.