Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Selektor wejścia audio - MOSFET

05 Lut 2017 21:19 420 12
  • Poziom 14  
    Witam. Chciałem zrobić selektor wejść audio do mojego wzmaka. Jednakże wszystkie gotowe konstrukcje oparte są albo na przekaźnikach albo na scalakach. Nie dało by się tego załatwić zwykłymi MOSFETami? Tranzystory bipolarne raczej nie będą dobrym rozwiązaniem ze względu na spadek napięcia, ale MOSFET? Z góry dzięki za pomoc :D
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Zobacz układ CD4066 - nadaje się idealnie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    A nie da rady na MOSFETach? Jak już mówiłem nie chcę się bawić scalakami ani przekaźnikami. No w ostateczności wezmę tego CD4066, ale nie chce mi się jechać do sklepu po scalak, jak tranzystorów mam masę.
  • Poziom 39  
    Tranzystorów masz masę, ale oprócz nich potrzeba ogromu innych elementów. Po co komplikować sobie życie?
  • Poziom 14  
    Czego by niby było trzeba? Kilka tranzystorów, rezystorów, ew jakieś kondensatory czy diody. Przepraszam że to wszystko tak komplikuję, jednakże nie daje mi spokoju kwestia tego dlaczego nie można dać MOSFETa jako klucz czy jakoś tak.
  • Poziom 43  
    Większość MOSFET-ów ma tylko trzy wyprowadzenia, podłoże jest na stałe zwarte ze źródłem, przez co mamy pasożytniczą diodę równolegle do D-S.

Dioda ta przeszkadza w budowie klucza analogowego bo jeśli sygnał na wyłączonym kanale przekroczy 0,7V będą zakłócenia z wyłączonego kanału.

Możesz użyć MOSFET-a z czterema wyprowadzeniami takie tranzystory pasożytniczej diody nie mają.
    Możesz użyć JFET-a jako klucza - dosyć popularne rozwiązanie
    MOSFET-a z diodą można poprawić, łącząc dwa takie same przeciwnie szeregowo.
  • Poziom 11  
    Ja bym mimo wszystko użył małych przekaźniczków sygnałowych. Prosta budowa, banalnie proste sterowanie i prawie zerowe zniekrztałcenia. Opłaca się pojechać do sklepu, albo zamówić ;)
  • Poziom 42  
    A jednak sterowanie w nowych układach audio realizuje się na tych układach (m.in.4066, 4051..53). Ciekawe dlaczego?
  • Poziom 30  
    Jak dobrze pamiętam , to w starym wzmacniaczu Revox-B251 selektor był zrobiony na fetach J111. Poszukaj schematu.
  • Poziom 14  
    yogi009 napisał:
    A jednak sterowanie w nowych układach audio realizuje się na tych układach (m.in.4066, 4051..53). Ciekawe dlaczego?

Stosowane są też cyfrowe końcówki mocy... A one aż takie świetne to nie są.

@jarek_lnx Dzięki za odpowiedź, już teraz rozumiem w czym problem.

@Mol Dzięki, poszukam.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    A jednak sterowanie w nowych układach audio realizuje się na tych układach (m.in.4066, 4051..53). Ciekawe dlaczego?
    Widzę że brakuje ci argumentów za 405x, argumenty za są tylko dwa, niska cena i prostota.

405x przełącza szybko co może powodować trzaski, układ z elementów dyskretnych można zbudować tak, aby załączał łagodnie w ciągu kilku-kulkudziesięciu ms.
  • Poziom 14  
    Witam. Znalazłem schemat tego revoxa, dokopałem się nawet do obwodów, które odpowiadają za sygnały z różnych źródeł, jednakże nie mam pojęcia którą część tego schematu wystarczy wykonać aby układ zadziałał. Poza tym występują tam jakieś inne sygnały (np. MAUQ, RTUQ), których pochodzenia i znaczenia nie znam. Pomożecie jeszcze z tym?