Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę

Tomaglog 12 Lut 2017 15:23 3993 49
    Darek.S
    Poziom 32  
    Darek.S napisał:
    Należy sobie także zdawać sprawę, że redukując napięcie zmniejszamy maksymalny poziom wyjściowy wzmacniacza.

Pisząc to miałem właśnie na myśli ów odstęp intermodulacyjny. Każdy wzmacniacz charakteryzuje się maksymalnym poziomem wyjściowym przekroczenie którego skutkuje przesterowaniem. Zmniejszając napięcie zmniejszamy także ten poziom co skutkuje tym, że przesterowanie nastąpi przy mniejszym poziomie wyjściowym. Co prawda zmniejszamy także wzmocnienie ale summa summarum nie działa to już tak jak powinno.
  • e-miernikie-mierniki
    LeDy
    Poziom 43  
    Wzmacniacze antenowe są tak robione, że tranzystor wejściowy pracuje prawie w nasyceniu. Początkowo, w dawnych latach, jak to było jeszcze w miarę duże to zwiększałem rezystor w bazie pierwszego tranzystora. Ten sam efekt uzyskuje się zmniejszając napięcie zasilania.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Jestem w trakcie przerobiania swojej anteny logarytmicznel spl-130 na antenę z dwiema polaryzacjami poprzez wygięcie dipoli (tak jak na zdjęciu). Widać jednak że jej delikatnie brakuje mocy w pasmie VHF. Może trzeba wygiąć jeszcze parę dipoli? Ile dokładnie ma być wygięte? Teraz mam 4 sztuki. Może być 6? Czy musi być 8 ? Jak mam wygiąć kolejne? Tak samo jak poprzednie? Czy ma być 4 dipole z lewej strony do góry i 4 dipole z prawej strony na dół? Czy takie wyginanie kolejnych dipoli do polaryzacji pionowej nie spowoduje strat w paśmie UHF w polaryzacji poziomej?
    Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Darek.S
    Poziom 32  
    Tu masz wygietych dokładnie 7 elementów. I logi.
    Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę Antena logarytmiczna - Jak podłączyć zwrotnicę
    Wyginałem sukcesywnie i nie zaobserwowałem dużego poprawienia poziomu na Mux8 może 2 góra 3dB. Ale w mierze liniowej do dwukrotny wzrost poziomu. Wyginanie więcej niż 8 nie ma sensu ( i tak jest w fabrycznej Emma Esse). Na rodzimego Barczaka dalej czekamy ( i póki co wyginamy) I ważne jest by robić to we właściwej kolejności . Raz się pomyliłem co zauważył Irek.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Czy ja dobrze widzę? U góry są trzy dipole a na dole wygięte cztery? Łącznie 7? Nie powinno być to robione parami? A co jeśli wygnę łącznie 6 dipoli? A jaki to ma wpływ na poziom sygnału z polaryzacji poziomej? W tej polazyzacji jest pasmo UHF. Czy to pasmo nie zostanie tym sposobem osłabione? Z UHFem póki co nie mam problemu. Na swojej antenie logarytmicznej wygiąłem póki co 4 dipole. Może dysponujesz jakimś dokładniejszym zdjęciem. Mam identyczną antenę do Twojej.
    Dzięki.
    Darek.S
    Poziom 32  
    Owszem 7 i być może powinienem wygiąć i 8-my. Ale pomiar był O.K. i dałem spokój. Dla porządku mogłem zrobić po kolei logi przy wygiętych 2, 4 aż do 8-miu. Następnym razem i może nawet jutro. Wtedy będziemy mieli dokładną odpowiedź co jak się wzmacnia (i osłabia). Bo istotnie UHF się minimalnie osłabił. A zdjęcie cóż robione komórką (stara nokia) i w kiepskich warunkach oświetleniowych. Ale dość dobrze widać jak pręty są powyginane. Po jednej stronie wszystkie na dół po drugiej do góry. Podobnie jak w poziomie po jednej stronie na lewo a po drugiej na prawo.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Dzięki za informację. "Irekr" który widać że ma bardzo dużą wiedzę w tych tematach pisał że można nawet wygiąć 6 par dipoli. Ja tylko w dalszym ciągu się boję aby nie osłabić pasma UHF. W paśmie VHF są w tej chwili 4 kanały telewizyjne, a w UHF chyba 25 kanałów telewizyjnych. Nie chciałbym aby kosztem jakiejś tam telewizji Nova czy WP1 mógłbym stracić prawidłowy odbiór TVP czy TVN. Robiłeś kiedyś pomiary odnośnie tego ile osłabił się sygnał UHF ? Ja spróbuję dziś wygiąć trzecią parę dipoli i poobserwuję poziomy sygnałów.

Jeszcze jedna rzecz. Od wczoraj zauważyłem że Mux1 nadawany z Żagania na kanale 45, 666mhz jakość sygnału spadła na 80%. Pozostałe multiplexy drugi i trzeci mają 100% mimo iż są z tego samego nadajnika. Pierwszy multiplex jest w najwyższym paśmie 666MHz. Czy tu może gdzieś szukać przyczyn? Dlaczego tak się dzieje z jednego nadajnika wszystkie multiplexy idą z mocą 50kW a "jedynka" ma gorszy sygnał od "dwójki" i "trójki".

Dodano po 1 [godziny] 45 [minuty]:

No i jestem po wizycie na dachu. Wygiąłem jeszcze dwie pary dipoli. Łącznie zatem jest wygiętych 8 dipoli do polaryzacji pionowej na pasmo VHF. Trochę to poprawiło poziom sygnału, nie dysponuje jakimiś przyrządami pomiarowymi, widzę tylko co pokazują tunery, myślę że poprawiło to poziom sygnału gdzieś 20-30%. Tyle jednak wystarczy aby MUX-8 działał tak jak należy. Dziś jest ładna pogoda, nie wiem jak to będzie działać w trudnych warunkach atmosferycznych. Tak to wygląda:
    _kli_
    Poziom 37  
    Tomaglog napisał:
    zauważyłem że Mux1 nadawany z Żagania na kanale 45, 666mhz jakość sygnału spadła na 80%. Pozostałe multiplexy drugi i trzeci mają 100% mimo iż są z tego samego nadajnika. Pierwszy multiplex jest w najwyższym paśmie 666MHz. Czy tu może gdzieś szukać przyczyn?

Być może wpływ lokalnego doświetlenia mux-3 na k. 49 lub LTE? Zwróć uwagę że Twój LOG odbiera sygnał do kanału 69. Sprawdź czy na azymucie na Żagań nie masz jakiegoś BTS-a.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Mam zwrotnicę sumującą sygnał z tego loga i anteny radiowej i ona odcina wszystko powyżej 790. To samo mój rozdzielacz AwS-144SE też wycina wszystko powyżej 790. Lokalny nadajnik doświetlający jest w zupełnie innym kierunku. Dziwne mux2 i mux3 100% a mux1 teraz 60-70%. Ten dam nadajnik w Wichowie. Czy to jest poziom sygnału do zaakceptowania? Boję się że jak się pogorszą warunki pogodowe to znowu będą problemy.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Po założeniu tych kolców nic się nie zmieniło jeśli chodzi o jakość i siłę sygnału, choć nie dysponuję jakimiś dokładnymi pomiarami. Kolce są cieniutkie i są metalowe. Te podkładki pod kolce są plastikowe. Lepsze byłyby kolce plastikowe? Bez tego to mam obornik na balkonie.
    Adi01
    Poziom 19  
    Wywal te metalowe kolce i zrób z jakiegoś tworzywa, drewna - czegokolwiek nie zawierającego metalu.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Irekr do którego pisałem mówi że kolce nie powinny mieć wpływu. Człowiek się zna na antenach jak mało kto.
    Darek.S
    Poziom 32  
    Tomaglog napisał:
    Irekr do którego pisałem mówi że kolce nie powinny mieć wpływu. Człowiek się zna na antenach jak mało kto.

Nie neguję a napisałem bo wspólnik mi kiedyś napomknał, ze podobne wynalazki na Yagi sporo pogorszyły MER...

Dodano po 1 [godziny] 46 [minuty]:

Darek.S napisał:
    Następnym razem i może nawet jutro. Wtedy będziemy mieli dokładną odpowiedź co jak się wzmacnia (i osłabia).

Już jest
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16284186#16284186
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Ja jestem laikiem w porównaniu do osób tutaj piszących i dlatego nie wiem czy dobrze czytam te wyniki ale ja rozumiem to tak że wygięcie dipoli nie ma wpływu lub ma marginalny wpływ na pasmo UHF. Druga sprawa to poziom sygnału VHF po wygięciu trzeciej pary jeszcze się zwiększył, natomiast dalsze wyginanie dipoli już nie spowodowało większych zmian. Dobrze interpretuję te wyniki?

U mnie mam wygięte 4 pary dipoli i sygnał jest wystarczający. Dziś mimo chmur i deszczu sygnał jest stabilny. Kolce raczej też nie przeszkadzają, albo jeśli mają jakiś wpływ na odbiór sygnału to chyba bardzo mały bo ja nie zauważyłem żadnych zmian w jakości sygnału.
    Darek.S
    Poziom 32  
    Tomaglog napisał:
    nie wiem czy dobrze czytam te wyniki ale ja rozumiem to tak że wygięcie dipoli nie ma wpływu lub ma marginalny wpływ na pasmo UHF. Druga sprawa to poziom sygnału VHF po wygięciu trzeciej pary jeszcze się zwiększył, natomiast dalsze wyginanie dipoli już nie spowodowało większych zmian. Dobrze interpretuję te wyniki?

Jak najbardziej, tyle, że dwie kolejne pary dipoli wygiąłem dla MUX4, który także pracuje w pionie ale na UHF ( w Kraku 33 kanał 570MHz ). I jak widac poprawiło to poziom o całe 6dB. Dlatego żartobliwie nazwałem tą antenę "superCombo" :D . Na VHF nie miało to już w zasadzie żadnego wpływu. Owszem miałoby wygięcie czwartej i może 5-tej pary ale na Mux8 miałem już wystarczający poziom zatem zwiększenie go o jeden czy dwa dB nie miało już sensu. Na uwagę zasługuje ciekawostka, że po wygięciu dipoli na ów 33 kanał nieco poprawiły się parametry kanału 50-tego ( Mux3) szczególnie parametry jakościowe ( nieznacznie MER za to preBER już istotnie). Być może to przypadek a być może eliminując z poziomu dłuższe dipole lepiej dostroiłem antenę do wyższych częstotliwości.
    Warto także zaznaczyć fakt iż wygięcie jednej pary ( najdłuższej) spowodowało wzrost poziomu zaledwie o 4dB za to kolejnej aż o 8! ( razem 12dB ). Trzecia para już tylko 1dB. I te trzy pary to jest chyba optimum.
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Fakt antena ma spory potencjał :) U mnie do nadajnika prawie 50km i antena pracuje aż miło na dwóch pasmach i dwóch polaryzacjach. Trochę mam problem z częstotliwością 666MHZ ale te spadki poziomu sygnału raczej nie mają znaczenia. I to jeszcze w domu mam sygnał rozprowadzony do 5 telewizorów i tuner radiowy. Także cała instalacja nie ma łatwo. Planuję jeszcze wymienić wzmacniacz AWS-144SE na wzmacniacz AWS-1244 z serii silver line. Jest trochę mocniejszy a u mnie instalacja jest dosyć duża i zasobożerna.

Odnośnie jeszcze tego wyginania dipoli. Chyba można to robić tylko raz? Kolejne "odgięcie" mogłoby się chyba skończyć jego pęknięciem?
    Darek.S
    Poziom 32  
    Tomaglog napisał:

Odnośnie jeszcze tego wyginania dipoli. Chyba można to robić tylko raz? Kolejne "odgięcie" mogłoby się chyba skończyć jego pęknięciem?

To raczej oczywiste. Mało tego giąć należy z większym promieniem. Zbyt ostre także kończy się pęknięciem. Co do wymiany wzmacniacza to bym nie szalał. Te parę dB wzmocnienia więcej bez sensu skoro wszystko działa. Sugerowałem Ci lepszy wzmacniacz pełniący równocześnie rolę zwrotnicy i umożliwiający jako takie wyrównanie poziomów ale musiałbyś rozgałęźnik jeszcze dokupić. Ale skoro już masz wszystko i działa to bym nie szalał
    Tomaglog
    Poziom 5  
    Moderowany przez Mirek Z.:

Ponownie usunąłem kolejny cytat całości poprzedniego postu! Po co on był? Chyba każdy widzi poprzednie (i ew. inne) posty? Ostrzeżenie.

Co do zwrotnicy to mam idealną nadającą się do tego loga i anteny radiowej ZA-106AMS. Już zamówiłem ten wzmacniacz z rozdzielaczem z serii silverline. Ma on wzmocnienie 21db, mój obecny AWS-144Se ma 14db. Wzmacniacz który obecnie posiadam AWS-144SE ma regulację wzmocnienia i widzę że mój kanał 45 płynnie reaguje na regulację tego wzmocnienia. Mniej więcej tak to wygląda
    Przy 50% na wzmacniaczu - siła 30%, jakość 40% - rwie mocno sygnał
    Przy 80% na wzmacniaczu - siła 50%, jakość 60% - rwie trochę sygnał
    Przy 100% na wzmacniaczu - siła 60%, jakość 80% - jest stabilnie

Nie wiem może się nie znam, ale te 4-5db prawdopodobnie załatwiłoby ten słabszy sygnał na kanale 45. Tym bardziej że moja instalacja ma z 50m kabla i podłączone 5 telewizory.

Jeszcze napiszę odnośnie przedwzmacniacza LG-2 do tego loga. Omijałbym to dziadostwo szerokim łukiem. Ustawiałem antenę na nadajnik w Śremie około 70-80km ode mnie, czyli taki wzmacniacz w teorii powinien spełnić swoją rolę. W stabilnych warunkrach jeszcze działa to jako tako. W razie braku pogody, gęstej troposfery jest tragedia. Nie łapie nadajników które są ode mnie 10km co zresztą mnie nie dziwi, bo ten wzmacniacz ma aż 25db ale co gorsza widziałem w takich warunkach nadajniki oddalone o 250km zamiast Śremu który jest oddalony ode mnie o 80km !!! Teraz mam kabel bezpośrednio podpięty do tego loga nawet bez symetryzatora i nawet w taki deszcz jak dziś poziomy siła/jakośc ani drgną. Może kanał 45 nie ma jakości 100% ale jest mega stabilny na poziomie 80% i o to chodzi. Jeszcze dołożę wzmacniacz z regulatorem wzmocnienia AWS-1244 i powinienem mieć spokój na długie lata.

O MUX8 też tak do końca się nie martwię bo do czerwca tego roku będzie nowy nadajnik doświetlający koło mnie w Jakubowie, nie dalej jak 7-10km. Do tej pory mam z tamtąd telewizję regionalną. Mimo iż log jest spierowany w przeciwną stronę na Wichów to najsilniejszy sygnał mam właśnie na telewizji regionalnej z Jakubowa. Zatem po odpaleniu ósemki z Jakubowa powinno juź być rewelacyjnie.

I pomyśleć że poprzednią instalację zbudowali instalatorzy którzy istnieją na rynku głogowskim dobre 20 lat. Specjalizują się tylko w instalacjach naziemnych i satelitarnych. Nie dosyć że wpierniczyli mi wzmacniacz LG-2 do mojego loga to podpieli to pod drugi wzmacniacz AWS-144SE i jeszcze dali dwa zasilacze. Jeden z symetryzatorem między anteną a wzmacniaczem AWS-144SE a drugi zasilacz był podpięty do właśnie tego wzmacniacza AWS-144SE. Jak to miało działać? Firma 20lat na rynku! Cały Głogów robi tam instalacje! Ja tak właściwie nie znam się na tym zbyt dobrze, powinienem zapłacić i czekać aż panowie zrobią całą instalację jak należy ale widać że nie tędy droga. W Glogowie trzeba samemu ogarnąć temat. Dobrze że jest jeszcze elektroda.pl :)
    Tomaglog
    Poziom 5  
    No i doszedł dziś wzmacniacz AWS-1244. Oczywiście od razu montaż i jedyne co można stwierdzić: jest super! Do tej pory ze słabszym wzmacniaczem AWS-144SE niedomagał trochę kanał 8 i 45. Teraz jest idealnie wszystko jest 100/100. Mimo że dziś mocno wieje i pada deszcz sygnał ani drgnie, zawsze jest 100%, żadnych błędow BER nie widać. Nie dysponuję jakąś profesjonalną aparaturą pomiarową, jedynie to co pokazuje tuner. Ten logarytm SPL-130 to jednak po małych przeróbkach fajne combo do wszystkiego. Do tego wzmacniacz AWS-1244 o mocy 21/23dbi i pasma VHF i UHF w różnych polaryzacjach działają super. Mimo iź instalacja w moim domu nie jest mała, dwie anteny, zwrotnica, wzmacniacz, 5 gniazd TV-FM i do tego pewnie dobre 50-70metrów przewodu.
    Zdjęcia poniżej:
    TV Nova, kanał 8, VHF, polaryzacja pionowa
    TTV, kanał 45, UHF, polaryzacja pozioma