Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik czasowy 12 V - schemat układu na 2 minuty

Adam-Torun 06 Lut 2017 06:43 444 3
  • #1 06 Lut 2017 06:43
    Adam-Torun
    Poziom 1  

Cześć,
    Pomimo tego, że dopiero co się zarejestrowałem, śledzę forum od dawna, kiedyś kończyłem elektroniczną szkołę. Proszę, żeby osoby odpowiadające, nie oceniamy mnie jako osobę, która potrzebuje pomocy, a później sobie stąd pójdzie. Oj nie:)
    Do brzegu. Potrzebuję schemat, albo podpowiedź do układu trzymającego napięcie na przekaźniku 12 V. Wpiąłem do niego kondensator 4700mf i po odłączeniu napięcia, przekaźnik jest trzymany napięciem z kondensatora przez około 7 sekund. Potrzebuję taki układ, żeby przytrzymać przekaźnik przez 1-2 minut. Najprostszy jaki tylko można. Tranzystor, rezystor i kondensator. Czy może ktoś robił coś takiego? Może to głupie, ale nie potrafię sobie z ty poradzić. Przez weekend przewertowałem forum i nie ma takiego schematu.
    Proszę zatem o pomoc.
    Dziękuję.

0 3
  • #3 08 Lut 2017 08:52
    WRadek
    Poziom 20  

Zeby podtrzymac przekaźnik po odlaczeniu zasilania musisz mu jakos zapewnic energie.
    Jesli taka duza pojemnosc wystarcza na 7 sekund to musisz dobrac przekaznik z najwieksza mozliwa rezystancja cewki.
    Albo wymyslec inne rozwiazanie w zaleznosci od Twoich potrzeb.
    Np. jesli urzadzenie jest wylaczane przyciskiem, to mozna podtrzymac zasilanie przez kolejne 2 minuty a potem nastapi odciecie, ale to nie podtrzyma przekaznika po odlaczeniu zasilania calkowicie.
    A moze nieduzy akumulatorek ktory podtrzyma uklad czasowy i przekaznik na 2 minuty. Tylko, ze to juz kombinacja.

0
  • #4 09 Lut 2017 23:39
    Marian B
    Poziom 34  

Na przykład, wyłącznik termiczny zwalniający blokadę w pralkach. "Oko" można otworzyć dopiero po około 2 minutach po wyłączeniu/odłączeniu od prądu.
    Tą mechaniczną blokadę można wykorzystać do podtrzymania styków (nie styków przekażnika, oczywiście)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo