Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MAN TGX 440 - AS Tronic podskakuje przy delikatnym ruszaniu

magii 06 Lut 2017 15:53 5229 71
  • #1 06 Lut 2017 15:53
    magii
    Poziom 8  

Witam

Mam problem z ruszeniem po mału (jazda na pół sprzęgle) niezależnie czy do przodu czy do tyłu np cofnąć delikatnie pod rapę. włączam D lub R bieg wchodzi normalnie dodaje delikatnie gazu samochód pomału się toczy i zaczyna podskakiwać. za to jak normalnie startuje do jazdy wszystko odbywa się normalnie, biegi wybiera prawidłowo , dodam ze miesiąc temu wymieniłem sprzęgło czyli Koło zamachowe, tarcza docisk i łożysko oryginał z MANa plus łapkę tez oryginał ZF. Występuje to zawsze jak jest załadowany, na pusto praktycznie tego nie czuć. Ostatnio wyjąłem wysprzeglik rozebrałem, wyczyściłem tłok i przesmarowałem. Na Początku jak był zimny było prawie dobrze a później znowu tak samo, brak mi juz pomysłów. Może ktoś miał coś podobnego? z góry dzięki za podpowiedz

0 29
  • Napad.pl
  • #2 06 Lut 2017 17:56
    pitool
    Poziom 30  

Kalibracja sprzęgła zrobiona?

0
  • #3 06 Lut 2017 21:05
    magii
    Poziom 8  

Przecież kalbracje robi się tylko w manualnych skrzyniach MANa, a po drugie prze miesiąc czasu było idealnie po wymianie

0
  • #4 06 Lut 2017 22:49
    darfur5
    Poziom 30  

No nie wiem , kolega PITOOL może mieć rację . Piszesz ,że kalibrację robi się tylko w manualach , tak ja to robię nie zależnie czy ma komfort shift czy nie, poza tym w twoim przypadku zainstalowana powinna być tarcza sprzęgła wzmocniona nie taka jak w manualu. Kalibracja na pewno nie zaszkodzi .

0
  • #5 06 Lut 2017 23:16
    Frenzel
    Poziom 13  

Potwierdzam, w automatach w oprogramowaniu Jaltest istnieje coś takiego jak "kasowanie błędu suwu". Przy tej czynności układu musi być sprawny czyta i zapisuje na nowo parametry.
    Na usterkę elektryczną mi to nie wygląda, aczkolwiek sprawdź, parametry czujników obrotów wejścia i wyjścia ze skrzyni.

0
  • Napad.pl
  • #6 07 Lut 2017 07:46
    magii
    Poziom 8  

Ale koledzy przecież ja nie pisałem że mam zamontowana tarczę od skrzyni z manualnej, tarcza z docikiem i lozyskiem była zamówiona w serwisie zgodnie z numerem VIN do automatu, no i nie jest to dziwne że skrzyni po miesiącu przypomniało się że nie jest skalibrowane sprzęgło?

0
  • #7 07 Lut 2017 08:58
    ROKADI

Poziom 19  

Witam bardziej spojrzał bym w monitoringi jaki jest stan sprzęgła i w jakim procencie zaczyna brać sprzegło czy nie drga i jaki jest procent gazu

0
  • #8 07 Lut 2017 17:45
    magii
    Poziom 8  

tak się zastanawiam, a możne ten nowy Docisk jest wadliwy i to on tak broi

0
  • #9 07 Lut 2017 17:49
    pitool
    Poziom 30  

Bardziej wygląda mi to podczas szarpania na brak kontroli obrotów wejścia względem wyjścia,tak jak napisał @Frenzel

0
  • Pomocny post
    #10 08 Lut 2017 10:44
    svavecone
    Poziom 25  

Sprawdz stan i jakosc oleju w skrzyni ....czy czasami nie jest przypalony lub zawiera wode ..... a najlepiej to od razu go wymien ,razem z filtrem :) .
    Podglad suwu aktywatora sprzegla.... wskazany .W opcjach ManCat jest test dwoch zaworow w boost-erze sprzegla .
    Nie ma opcji kalibracji sprzegla w AsTronic-u .

0
  • #11 08 Lut 2017 12:34
    magii
    Poziom 8  

Olej wymieniam co dwa lata srednio co 200 000km, ostatnio wymieniałem go razem z filtrem na oryginalny z serwisu w lipcu zeszłego roku. W ten weekend będę miał możliwość podmienić wysprzeglik na inny i zobaczymy w następnej trasie co będzie

1
  • Pomocny post
    #12 08 Lut 2017 23:27
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Miałem kiedyś podobny przypadek bardzo dawno temu w TGA z AsTronic. Winowajcą był uszkodzony wysprzęglik więc skoro całą resztę masz nową to poszedłbym w tą stronę.
    Kalibracja pedału gazu była zrobiona??

pitool napisał:
    Kalibracja sprzęgła zrobiona?

W AsTronic nie ma opcji kalibracji sprzęgła. Jest to dość częsty błąd powielany tutaj na forum. Przynajmniej w MAN Cat's nie ma...

0
  • #13 09 Lut 2017 08:15
    magii
    Poziom 8  

Zgadzam się z Tobą kolego odnośnie tego problemu na forum, gdzie już wiele się na ten temat mówiło a i tak nie którzy ciągle przypominają o kalibracji sprzęgła w automacie. W weekend będę wymieniał wysprzeglik na drugi pożyczony i zobaczymy co w tedy będzie, gaz nie był nigdy kalibrowany

1
  • #14 09 Lut 2017 20:37
    saron22
    Specjalista - Samochody Ciężarowe

Myślę, że przy okazji wymiany siłownika nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić kalibrację pedału gazu.

1
  • #15 13 Lut 2017 07:33
    magii
    Poziom 8  

No i po wymianie wysprzeglika nic się nie zmieniło po zrobieniu kilkudziesięciu kilometrów te same objawy. Nie zrobiłem jeszcze klibracji pedału gazu, ponieważ z tym muszę jechać do serwisu, a jak tam mam jadę to jestem odrazy chory :-(, nie wiem czemu ale zaraz po wymianie jak testowalem, gdzie miałem już zaladowana naczepe i trochę pojezdzilem miałem wrażenie że wszystko jest dobrze, to samo było jak wcześniej wyjąłem i włożyłem ten sam wysprzeglik, tak jakby spuszczenie powietrza po odkreceniu przewodu zasilajacego wysprzeglik i przykecenie go z powrotem a później nabycie powietrza coś zmieniało.

1
  • #16 13 Lut 2017 13:32
    svavecone
    Poziom 25  

Powyzej polecano kalibracje pedalu gazu ....przy okazji . Watpie aby wydatek na sama kalibracje w serwisie przyniosl pozadany efekt :/ . Jak juz wybierzesz sie do serwisu to niech priorytetem bedzie podglad parametrow skrzyni podczas usterki ....czyli ruszania z szarpaniem , a kalibracja przy okazji ;) . A z Twojego opisu ... latwo nie bedzie im to znalezc .
    Badz tez pewien zestawu sprzegla ktory wymieniles , sprawdz numery czesci i zadzwon do innego serwisu w celach potwierdzenia zgodnosci z nr VIN . ( u nas zdarzaja sie pomylki )
    Czy sprzeglo wymieniales z powodu szarpania ?

0
  • #17 13 Lut 2017 21:13
    magii
    Poziom 8  

Zmieniałem dlatego ze pękło już 600 000 km i dla świętego spokoju wymieniłem.Przed wymian a nie było takich problemów. Moja radość trwała zaledwie jeden miesiąc. A może sam pedał gazu coś broi? tak sobie właśnie uświadomiłem ze często było tak ze podczas dłuższej jazy pedał gazu robił się jakby mniej czuły. Nie wiem już czepiam się wszystkiego

2
  • #18 14 Lut 2017 13:07
    darfur5
    Poziom 30  

Sugerowałem w swoim poprzednim poście ,że jest różnica między tarczą w manualu i w automacie . To,że była kupiona w serwisie i według numeru VIN wcale nie znaczy ,że jest odpowiednio dobrana do pojazdu. W serwisie też pracują ludzie którzy mogą się pomylić i niestety trzeba zastosować metodę ograniczonego zaufania.Mogło być też tak, że po zamontowaniu nowego zestawu sprzęgło z jakiś powodów w trakcie eksploatacji miało " uślizg" a potem kolejny co już powoduje jego nieprawidłową pracę.

0
  • #19 14 Lut 2017 23:46
    ROKADI

Poziom 19  

Witam zrób diagnostykę komputerową i spójrz na monitoringi jak pojazd jest ciepły czy lepiej pół pojazdu rozrbrać

0
  • #20 19 Lut 2017 09:28
    magii
    Poziom 8  

No i po diagnozie komputerowej, oczywiście nic z tego nie wynikło po za tym ze nie ma żadnych błędów i sprzęgło prawidłowo reaguje na włączenie D lub R. Nie byłem w serwisie ale u elektronika który posiadał program serwisowy, stwierdził ze to napewno nie wina wysprzeglika ani wybieraka tylko napewno wina leży w sprzęgle. Zalecił sprawdzeni najpierw łapki. Kalibracji pedału gazu nie udało się zrobić. Niby jest tu już nowszy system( tak zrozumiałem) i nie mógł tego znaleźć, jedy co to można było sprawdzić na wykresie zakres pracy pedału gazu. Udało mi się wyjąc łapkę bez wyjmowania skrzyni i założyłem stara łapkę po porządnym przesmarowaniu sworznia i rolek. Ale watpię ze to coś pomoże :-(. Orientuje się ktoś może jak działa procedura ruszania po dodaniu gazu? Chodzi mi o to czy wybierak daje sygnał do wysprzeglika ile puścić sprzęgło żeby samochód ruszył czy wysprzeglik dostaje tylko informacje ze ma spiąć sprzęgło i sam dozuje przy ruszaniu i zmianie biegów?

0
  • #21 19 Lut 2017 20:44
    ROKADI

Poziom 19  

Witam czy mógłbyś pokazać monitoringi sprzęgła skoro robiłeś serwisowym sprzętem zrzut ekranu i porównamy

0
  • #22 19 Lut 2017 23:02
    kakibara
    Poziom 28  

Zajedz do twojego elektryka i niech poszuka w man cats 3 kalibracji pedału gazu jest na pewno.
    Do tego niech sprawdzi ciśnienie które dochodzi do skrzyni, często pęka sprężyna lub działa nie właściwie - mniejsze ciśnienie lub spadki - ogólnie mechatronika by coś tam alarmowała ale może mieści się w procentowym zakresie błędu.
    W zakładce skrzynia biegów - monitoring wejdź w sprzęgło zobacz jaka jest droga, póżniej odpal auto na działającym programie i sprawdz jak się wydłużyła - podaj jeżeli możesz.
    W zbiornikach na powietrze nie masz wody?
    Gdyby były błędy mault funk... trans... - obstawiał bym mechatronikę - ale w tym wypadku to coś z kołem zamachowym - krzywe - lub sprzęgło z dociskiem jest problemem- odkręć osłonkę wyciągnij wysprzęglik i z latarką zobacz łożysko oporowe czy klema nie jest lużna czy sprężyna nie jest w jednym miejscu pęknięta? równo rozłożona na całej powierzchni - a gdy już się zdecydujesz na wyciągnięcie skrzyni daj zdjęcia jaką powierzchnią brała tarcza.
    P.S. Kupując sprzęgło - musisz swoje oddać do regeneracji lub utylizacji - i nie wiesz do końca jaki produkt kupujesz niby jakość jak na pierwszy montaż - ale u mnie w firmie musimy wymienić tylko łożysko oporowe w tgx ach prawie 300 szt. MAN - dał akcję TI - w 90 % powodem braku możliwości jest właśnie padnięte łożysko oporowe - ok wymieniamy gdzieś po jakiś 20 sztukach szef przynosi do szafy 30 innych pudełek opisanych TEST - pytam się jaki w tym sens zastępować oryginał regenerowaną częścią? Cena jest niższa - mówię ok, tylko na parkingu wywalić skrzynię z retarderem w temperaturze minusowej nie jest żadną przyjemnością.

0
  • #23 20 Lut 2017 10:40
    svavecone
    Poziom 25  

W nowych TGX ze sterownikiem PTM nie ma mozliwosci kalibracji pedalu gazu . W starszych systemach ze sterownikiem FFR taka opcja kalibracji byla obowiazkiem .
    Sprzeglo nowe .....a i nie raz zdarzalo sie ze klient wracal po krotkim przebiegu z podobnym problemem i okazywalo sie , jak pisano powyzej , ze pekla sprezyna docisku .
    Jezeli jestes pewien wysprzeglika ..... to nic tylko sciagac skrzynie .

0
  • #24 20 Lut 2017 19:41
    ROKADI

Poziom 19  

Witam zrób taki monitoring MAN TGX 440 - AS Tronic podskakuje przy delikatnym ruszaniu

0
  • #25 21 Mar 2017 16:02
    magii
    Poziom 8  

Witam, no i minęło już trzy tygodnie po wizycie w serwisie, gdzie wyjęte mi skrzynie biegów i okazało się że tarcza nie dotykała całą powierzchnią do docisku i koła zamachowego. Tarcza miała takie place wielkości ręki.co 10 CM którymi stykala się z kołem zamachowym i dociskiem przy delikatnym ruszaniu. Wymieniono na nowe sprzęgło ale nie wiadomo czy będzie uznana gwarancja bo niby taka tarcza może się dotrzeć w ciągu 100 000 km. Dziś jestem pewien że te sprzęgła nawet w serwisie są po regeneracji chodzi oczywiście o sama tarczę ponieważ nowa powinna być nie malowana czyli stalowa, a ta co ja miałem była malowana mloteczkowo. Narazie jest dobrze, ciekawe jak będzie później

0
  • #26 22 Mar 2017 09:18
    kakibara
    Poziom 28  

fajnie, że znalazłeś przyczynę.

.......- a gdy już się zdecydujesz na wyciągnięcie skrzyni daj zdjęcia jaką powierzchnią brała tarcza.

0
  • #27 03 Kwi 2017 09:22
    magii
    Poziom 8  

Witam tak jak pisałem wcześniej skrzynie miałem już wyjęta w serwisie gdzie założono mi drugie sprzęgło, nie ma zdjęcia tarczy, co gorsze mam wrażenie ze zaczyna się to samo :(

0
  • #28 03 Kwi 2017 14:45
    svavecone
    Poziom 25  

Napisalbys vin pojazdu , podalbys numery czesci ktore ci wsadzili ..... sprawdzilbym czy rzeczywiscie nadaja sie do twojego auta .

0
  • #29 23 Kwi 2017 08:21
    magii
    Poziom 8  

Numeru części nie mam, bo jak wcześniej pisałem wymiana była robiona na serwisie gdzie nie tolerują obecności przy samochodzie. Także nawet nie widziałem a ni sprzęgła ani kartonu od niego, chyba ze numer jest na fakturze. W każdym razie wydawało mi się ze zaczyna się to samo ale jednak nie tak jak wcześniej i do tego mam wrażenie ze z każdym tygodniem jest jakby lepiej. Może się jakoś ulozy :D

0
  • #30 23 Kwi 2017 19:24
    darfur5
    Poziom 30  

Nie ma czegoś takiego , że " się ułoży"na pewno nie w przypadku sprzęgła, albo jest złożone zgodnie z instrukcją i logiką albo po łebkach i jak najtaniej.

0