Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbudować, bądź jaki panel zakupić pod głośnik aby wszystko ładnie grało.

matioks1111 06 Lut 2017 18:00 768 9
  • #1 06 Lut 2017 18:00
    matioks1111
    Poziom 3  

Dzień dobry
    Z góry przepraszam za wszelkie niedociągnięcia i niedopowiedzenia w tymże temacie ale jestem całkowicie zielony.

A więc zakupiłem sobie oto taki głośnik ( Głośnik Niskotonowy FONICS HW1200 -160 wat,300 mm 8ohm ), ponieważ zamarzyła mi się budowa skrzyni basowej. Po kupnie głośnika i wstępnym przetestowaniu go pod amplitunerem nie byłem zawiedziony, lecz pojawił się problem. Jak podłączyć ten zakupiony głośnik pod to wszystko? ( Amplituner Sony STR-DG510 ) Pod amplituner podłączone już jest kino domowe i wszystkie możliwe wejścia są zajęte. Robiłem testy czy zadziałało by to gdyby np podłączyć to równolegle np. pod prawą kolumnę ale niestety zawsze nieważne jak bym tego nie podłączył po podgłośnieniu muzyki amplituner "się odcinał" aby się nie spalić. Przy samym amplitunerze zauważyłem jedno wyjście na subwoofer ( bodajże wyjście RCA ). I tu pojawia się konkretny problem co zrobić aby to grało i działało.
    Nie wiem np. dokupić panel subwoofera i przerobić głośnik pasywny na aktywny ( jak tak to jaki? ). Naprawdę jestem dość zielony w tych sprawach i nie wiem co zrobić. Czytałem już wiele postów na tej stronie ale niestety z żadnego nic konkretnego nie wywnioskowałem. Z góry dziękuję za pomoc i każdą odpowiedź w tym temacie. Liczę na was.

• #2 06 Lut 2017 20:26
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Dobre panele troszku kosztują. Jakie masz fundusze? Jak umiesz lutować to wzmacniacz i filtr poskładasz sobie sam. Wyjdzie taniej i satysfakcja jaka ;D

• #3 06 Lut 2017 20:30
    mv8
    Poziom 10  

Potrzebujesz do tego głośnika aktywny moduł wzmacniacza do subwooferów, ale to w sumie mało istotne, ponieważ głośnik jaki kupiłeś, nie nadaje się do subwoofera.

• #4 06 Lut 2017 22:51
    matioks1111
    Poziom 3  

goraj krzysztof napisał:
    Dobre panele troszku kosztują. Jakie masz fundusze? Jak umiesz lutować to wzmacniacz i filtr poskładasz sobie sam. Wyjdzie taniej i satysfakcja jaka ;D

Moje fundusze nie są zbyt wielkie, zaledwie coś koło 300 zł.
    A co do lutowania itd. to wystarczy mi chyba dobry schemat jak oraz co połączyć i powinno być w miare dobrze.
    Dodano po 2 [minuty]:
    mv8 napisał:
    Potrzebujesz do tego głośnika aktywny moduł wzmacniacza do subwooferów, ale to w sumie mało istotne, ponieważ głośnik jaki kupiłeś, nie nadaje się do subwoofera.

A gdyby tak wmontować w to wszystko wzmacniacz i filtr dolnoprzepustowy aby cieszyło dobrze basem?

• #5 07 Lut 2017 12:21
    matioks1111
    Poziom 3  

Problem rozwiązany! Podłączyłem stare dwie kolumny szeregowo pod jedno wyjście. Wszystko się zgadza i gra, następnie podłączyłem nowy głośnik pod drugie wyjście i gra oraz działa wszystko! Amplituner nawet po zrobieniu muzyki na max się nie odłącza. Teraz tylko zbudować skrzynię pod nowy głośnik, kupić filtr dolnoprzepustowy i oczywiście ciut więcej kabli. Mam nadzieję, że po zakończeniu będzie dobry efekt. Temat chyba do zamknięcia.

• #6 07 Lut 2017 16:19
    mv8
    Poziom 10  

Podłączanie jednego głośnika ( i to tak marnej jakości ) przez pasywny filtr do amplitunera, to nie jest dobry pomysł. Subwoofer musi być zasilany osobnym wzmacniaczem z filtrem aktywnym, a sygnał doprowadzony przez wyjście niskopoziomowe subwoofer audio out. Później trzeba to wszystko poprawnie zgrać z reszta głośników całego systemu.

• #7 07 Lut 2017 17:04
    matioks1111
    Poziom 3  

mv8 napisał:
    Podłączanie jednego głośnika ( i to tak marnej jakości ) przez pasywny filtr do amplitunera, to nie jest dobry pomysł. Subwoofer musi być zasilany osobnym wzmacniaczem z filtrem aktywnym, a sygnał doprowadzony przez wyjście niskopoziomowe subwoofer audio out. Później trzeba to wszystko poprawnie zgrać z reszta głośników całego systemu.

Ja rozumiem, że nie będzie to działać do końca w taki sposób jak subwoofer. Ale na początek to wystarczy. Jest to mój pierwszy projekt tak więc no... W zupełności cacy potem będą lepsze.

• #8 07 Lut 2017 17:07
    mv8
    Poziom 10  

To po co robić pierwszy projekt bez sensu? Zrób od razu tak jak być powinno.

• Pomocny post
    #9 07 Lut 2017 18:21
    goraj krzysztof
    Poziom 27  

Jak się już nacieszysz swoim pomysłem zastanów się nad tym. Wzmacniacz: http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-126.-K...owa-koncowka-stero-mocy-z-ukladami-TDA7294/50
    Filtr: http://www.advanceelectronic.pl/pl/p/A-140.-Filtr-aktywny-do-subwoofera./37
    Jak dobrze polutujesz ruszy wszystko od razu. Potrzebne jeszcze będą transformator i radiator. Jak chcesz oszczędzić poszukaj używanych na allegro. Efekty będą duuuużo lepsze. Wierz mi :D

• #10 08 Maj 2017 20:21
    matioks1111
    Poziom 3  

Skrzynia zbudowana. Moim osobistym zdaniem daje bardzo ładny bass jak na tak amatorski projekt. Całość jest napędzana najzwyklejszym wzmacniaczem z filtrem pasywnym na wyjściu.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME