Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC jako rejestrator z 4 kamer IP + aplikacja na Androida. Jaki program?

kukiz1986 06 Lut 2017 18:42 3678 3
  • #1 06 Lut 2017 18:42
    kukiz1986
    Poziom 27  

Witajcie. Mam w domu 4 kamery IP różnych producentów. Każda współpracuje na protokole ONVIF.
    Znajomy polecił mi aby postawić jakiegoś kompa z zainstalowanym programem który będzie pracował jako rejestrator. Dla mnie to nie problem. Mogę postawić jakiś komputerek i będzie sobie działał ile trzeba.

Moje pytanie jest takie, czy to dobre rozwiązanie czy będą z tym same problemy? Jaki program na PC i czy jest możliwość podglądu na telefonie za pośrednictwem jakiejś aplikacji?

0 3
  • #2 06 Lut 2017 21:24
    xury
    Poziom 39  

Jak Cię będzie stać na prąd to czemu nie. :) Sprawdź Zoneminder.

0
  • Pomocny post
    #3 06 Lut 2017 23:52
    Kiermasz
    Poziom 19  

Witam.
    Z moich doświadczeń z takim rozwiązaniem, to śmiga to już 4 rok 24/7 bez awarii "rejestratora".
    Jedyne co trzeba robić co jakiś czas, to odkurzać całość. Pomocne jest ustawienie alarmu w biosie na jakieś 60stC CPU. Sam daje wtedy znać kiedy nadchodzi odpowiednia pora na czyszczenie.
    Komputer pracuje w konfiguracji minimalnej, tj. Mobo+CPU+RAM+PSU+2xEthernet (1x100Mb/s 1x1Gb/s)+HDD w liczbie mnogiej. Nic więcej w tym PC nie ma.
    Dobrze by było, by płyta główna takiego komputera pozwalała na automatyczne uruchomienie PC po zaniku zasilania (mam i działa).
    Procesor - zależy w jakim formacie będzie Kolega pobierał obraz z kamer IP. Ja używam MJPEG i ten ma minimalne wymagania co do CPU. Jeden rdzeń Dual Core(malpa)1.8GHz wystarcza do obsługi 8 kamer IP.
    PC ma dostęp do sieci domowej, gdyż robi mi jeszcze za NAS+kilka innych użytecznych dodatków płynących z posiadania PC jako rejestrator/serwerek.
    Drugi interfejs ethernet tworzy całkowicie odrębny LAN od sieci domowej, tylko na potrzeby obsługi kamer. Lan1 i Lan2 nie widzą się bezpośrednio - z jakiegoś powodu mimo odchaczenia upnp/dyndns w kamerach, to dalej gdzieś się zgłaszały w sieci. To w nagrodę całkiem je od internetu odizolowałem.
    Co do oprogramowania to osobiście korzystam z go1984. Droga impreza jeśli się ma firmę. Dla użytkownika domowego "niekoniecznie". Ma wspomniane możliwości - w tym appkę na telefon, detekcję ruchu, serwer webowy na dowolnym porcie, użytkowników+system permisji, aplikację kliencką itp.
    Całość posadzona na Viście SP2 x86 za szafą i za restrykcyjnym firewallem, bez monitora. Bo i po co monitor. Administruję po RDP.
    Czemu vista? Otóż XP miał tendencję do podcinania sobie nóg poprzez logiczne badsectory. Na Viście ten problem nie występuje i do tego działa stabilnie od 4 lat i ma harmonogram na defragmentację. Dostateczny dowód bym nie miał na co marudzić. Jedynie wymagała wyłączenia nowszej wersji samby w cmd, ponieważ czasem się przywieszało udostępnianie dysków, a przy próbie dostępu z XP działy się rzeczy niewyjaśnione.
    Kombinowałem też linuxem, ale emulacja pod wine to strata mocy obliczeniowej to raz, a dwa to oprogramowanie linuxowe do kamer IP było dość ubogie. Przyznam, że nie drążyłem tematu linuxowego softu dłużej niż jeden dzień w praktyce, więc nie wykluczam istnienia jakiegoś użytecznego oprogramowania.

Problemy
    Największym problemem w przypadku łączenia kamer po wi-fi 2.4GHz jest duża różnica odległości kamer. Myślę o przypadku, gdy jedna jest blisko AP, a druga 200m dalej. Mimo dobrej, kierunkowej antenologii pojawiały się masowe kolizje pakietów w eterze. Te z bliskiej kamery przechodziły, natomiast dalsza kamera często bywała zagłuszona i przez to się nie dogadywała z AP.
    Pomogło ustawienie parametru ack timeout z ręki. Doszedłem do tego całkiem przypadkowo, gdyż w nocy jakoś kamery potrafiły pracować prawidłowo. Zatem obserwowałem co się zmieniało, że odechciewało im się współpracy.

Kolejna sprawa - badziewne routery postawione w roli AP lubią się zawieszać jak dostają stały strumień z kilku źródeł.
    Najstabilniej pracuje instalacja przewodowa. Z nią nie mam praktycznie żadnych problemów. Oczywiście pomijając wyładowania atmosferyczne. Dla tego należy na długich odcinkach (50m+) stosować ekranowane przewody oraz je prawidłowo uziemić.
    Inaczej po każdej większej burzy czeka ręczne resetowanie kamer, AP i przełączników. Zaś na wyładowanie bezpośrednio w sieć NN nie ma mocnych. Trzeba sypnąć groszem po burzy, albo przed burzą wszystko odłączać.
    Kolejna niespodzianka, jaka się może zdarzyć to trywialnie mogą spuchnąć elektrolity, albo utlenić się cyna bezołowiowa ;)
    Na utleniającą się cynę w kamerach stosuję roztwór spirytusu i kalafonii na całe PCB bez oszczędzania. Rozwiązuje to problem na lata i aż się sam mocno zdziwiłem, jakie warunki potrafi znieść kamera indoor zamontowana outdoor pod dachem bez uszczerbku ;)

Uwagi
    - Jak bym miał dzisiaj ponownie stawiać rejestrator w tej technologii, poszukał bym jakiegoś mikrokomputera z i5u z dużą ilością portów USB lub SATA, pracującego pod Vistą albo 7mką z 2GB RAM. 10tki bym nie chciał, bowiem żyje to dziwadło własnym życiem i marnuje prąd na wykonywanie poleceń, których nie zlecił użytkownik. Linux? Czemu nie, nie jest taki wcale straszny i jest wielce elastyczny. Tylko czy istnieje sensowne oprogramowanie na lin?
    - Co do HDD, to przed zakupem nówki, warto sprawdzić jak wygląda rozkład sektorów na dysku, czy logika dysku w jakiś sposób nie oszukuje kontrolera SATA/ATA w kwestii ich fizycznego rozkładu. To w dużej mierze od tego zależy, czy HDD pożyje lat 15 ciągłej pracy, czy 2 i padnie z hukiem.
    - W roli linii napowietrznych świetnie się sprawdzają przewody napowietrzne tepsy 3 pary - takie co to kiedyś po słupach puszczali. Mają ekran, 2 pary do transmisji i jedną na zasilanie.

1
  • #4 07 Lut 2017 01:53
    kukiz1986
    Poziom 27  

Baaardzo dziękuję za odpowiedź. Zabieram się za robotę. Spróbuje postawić coś na razie na pc na którym pracuje. Postaram się opanować program jak uda mi się go gdzieś pobrać. Kamerki mam na razie 2. Docelowo mają być 4. Teraz mam jedną po kablu a drugą na słupie 200m dalej ale ma osobny most na jakichś płytach mikrotika 5GHz więc problemu nie ma. Jeszcze raz dzięki !

0