Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana PC na laptopa - który spośród tych dwóch lub jaki inny do ~3,5k zł?

Kudzu 06 Lut 2017 19:32 771 23
  • #1 06 Lut 2017 19:32
    Kudzu
    Poziom 14  

Po wielu tygodniach wahań i przemyśleń, sprzeczkach z żoną i kupnie odtwarzacza Blu-ray (wbrew pozorom bardzo dużo zmienił w tej kwestii) powracam do tematu wymiany komputera PC na laptop.

Moje założenia:
    - cena do 3500 zł,
    - HP, DELL, nie Lenovo,
    - procesor Intel,
    - matryca 17" FullHD (potrzebuję dużo miejsca na ekranie),
    - dysk HDD 1TB (nie chcę SSD),
    - RAM 8 GB,
    - grafika AMD (nie nVidia, bo miałem problemy z Linuksem, a mam sentyment do Debiana i chciałbym mieć dwa systemy),
    - klawiatura numeryczna,
    - wyjście HDMI,
    - może być bez OS - mam Windows 8 BOX.

Będzie to jedyny komputer osobisty w domu, więc musi być uniwersalny z wyłączeniem gier. Zastanawiam się zatem nad sensownością dedykowanej grafiki - nie lepiej lepszy procesor skoro nie gram?

Na razie wytypowałem takie dwie rodziny:
    HP Probook 470 G2,
    Dell Inspiron 17.

Bardzo proszę o podpowiedzi - kupno na dniach, jeśli coś znajdę.

0 23
  • #3 06 Lut 2017 20:59
    kermit_
    Poziom 11  

Ja mam hp probooka ale 450 i polecam, dobrze wykonany , matowa matryca , zero tandetnego błyszczącego plastiku , aluminiowy pulpit roboczy. Jak bym zmieniał na pewno znowu wybrałbym probooka.
    Co do della użytkowałem inspiriona 15 i nie mam dobrych wspomnień po 5 wizytach w serwisie został wymieniony , może trafiłem na taki egzemplarz i mialem pecha.
    Jak kolega wyżej polecam sklep x- kom , jesli masz w okolicy podjedz i zobacz dwa na żywo, łatwiej bedzie wybrać.

1
  • #4 06 Lut 2017 22:18
    Kudzu
    Poziom 14  

PsychoButter napisał:
    jeśli chodziło o tego dell to jest w porządku (moim zdaniem):
    http://www.x-kom.pl/p/323385-notebook-laptop-...l-inspiron-5767-i7-7500u-8gb-1000-r7-fhd.html

Akurat nie o tego ale... WOW!! Nie wiedziałem, że w takiej cenie można dostać i7!

Prawie zdecydowałem się na tego HP:
    http://www.swiat-laptopow.pl/hp-probook-470-g3-p4p69ea-30-31-159-160-161-308-309-11191-11574
    bo doszedłem do wniosku, że zintegrowana grafika w zupełności mi wystarczy, a wolę w tej cenie lepszy procesor i więcej ramu.
    Teraz po Twoim poście sprawa zrobiła się rozwojowa.

kermit_ napisał:
    Jak kolega wyżej polecam sklep x- kom , jesli masz w okolicy podjedz i zobacz dwa na żywo, łatwiej bedzie wybrać.

Okazuje się, że w mieście są nawet dwa, więc chyba tak zrobię.

Po przestudiowaniu Internetu widzę jednak, że różnice między 7500U, 7200U, a 6200U ograniczają się do maks. częstotliwości i ilości cache'u między i5 i i7 - nie ma się czym podniecać. Tak na prawdę zdecyduje chyba macanie.

Podsumowując:
    HP ProBook 470 G3 i5-6200U/8GB/1000/Win10 FHD - 3099 zł,
    Dell Inspiron 5767 i5-7200U/8GB/1000/Win10 R7 FHD - 3299 zł,
    Dell Inspiron 5767 i5-7200U/8GB/1000 R7 FHD - 3099 zł.

Czyli za 3099 zł mogę wybierać między Win10, a Radeonem.
    Za 3299 mam i Win10 i Radeona.

Kurcze, nie zauważyłem, że ten HP to Renew...

0
  • #6 07 Lut 2017 15:12
    Kudzu
    Poziom 14  

W zasadzie to już się prawie zdecydowałem na HP ProBook 470 G3, zastanawiam się jeszcze nad wersją.
    ALE... nie potrafię zweryfikować które wersje posiadają gniazdo m.2. Według Internetu, wszelakich zdjęć i recenzji ten model posiada m.2, ale np. gość z X-kom ponoć konsultował się z opiekunem produktu i ich wersja z i3-6100U rzekomo nie posiada.

0
  • #7 07 Lut 2017 15:44
    kermit_
    Poziom 11  

Wiesz bo to jest tak ,że niektóre modele maja gniazdo M.2 a inne nie ,moja 450 tez nie ma, ale mi nie było potrzebne. Najłatwiej to bylo by zdjąć klapkę serwisową w sklepie i zobaczyć. Jak się czyta recenzje tego laptopa to powinien miec to gniazdo .

0
  • #8 07 Lut 2017 16:08
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    Wiesz bo to jest tak ,że niektóre modele maja gniazdo M.2 a inne nie ,moja 450 tez nie ma, ale mi nie było potrzebne. Najłatwiej to bylo by zdjąć klapkę serwisową w sklepie i zobaczyć. Jak się czyta recenzje tego laptopa to powinien miec to gniazdo .

Mnie by się przydało, bo mógłbym wtedy kupić dużego talerzowca na dane, a niedużego ssd na system. Mógłbym też wtedy spokojnie zainstalować Debiana i Windowsa na różnych dyskach i nie martwić się o nadpisanie MBRa;)

Prosiłbym jeszcze o odniesienie się do moich przemyśleń, że nie ma sensu gonić za i5, skoro i3 jest niewiele słabszy.

Dodano po 14 [minuty]:

KrzysziuN napisał:
    Zobacz jeszcze biznesowy model od Asus serii PRO ma procesor o pełnym taktowaniu również 3 letnia gwarancja onsite
    http://www.x-kom.pl/p/326809-notebook-laptop-...009r-i5-4210m-8gb-1tb-dvd-win10px-gt930m.html

Dziękuję za sugestię. Ograniczam się jednak do Dell i HP.

0
  • #9 07 Lut 2017 16:34
    kermit_
    Poziom 11  

Co do procesora to nie mam porównania bo zawsze brałem Intel i5 w różnych generacjach.

0
  • #10 07 Lut 2017 16:51
    Kudzu
    Poziom 14  

Według tego dokumentu nie ma rozróżnienia na wersje PB 470 G3 - każdy ma m.2 2280. Jedyne, co mnie zastanawia, to RAM - w dokumentacji nie ma mowy o DDR4, a jedynie o DDR3L.

0
  • #11 07 Lut 2017 17:45
    kermit_
    Poziom 11  

Jak czytałem kilka recenzji tego laptopa to było napisane wlasnie o pamięci ram DDR3, gdzie widziałeś wersję z DDR4?

0
  • #12 07 Lut 2017 17:54
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    Jak czytałem kilka recenzji tego laptopa to było napisane wlasnie o pamięci ram DDR3, gdzie widziałeś wersję z DDR4?

Tutaj
    i tutaj.

Zresztą jest to możliwe, bo ponoć rdzenie 6. generacji obsługują DDR4 lub DDR3L; nie wspierają DDR3.

Cholera jasna! Byłem przekonany, że każdy Core i* będzie lepszy od mojego G3420. Wg http://cpu.userbenchmark.com okazuje się, że dopiero i5-6200U ma jakąś przewagę. Niestety zarówno i3-6100U, jak i i5-5200U wypada gorzej:/ I weź człowieku wytłumacz żonie, że stojące pod biurkiem pudło ma jednak głęboki sens...

0
  • #14 07 Lut 2017 18:14
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    a tu masz coś innego napisane w recenzji http://lab-kuzniewski.pl/hp-probook-470-g3-i-lenovo-b70-80-duze-laptopy-do-pracy/
    w x-kom jest tylko w jednej specyfikacji teraz, to są laptopy bodajże z zeszłego roku , w tym już ma chyba być nowy model probook G4

Tak, G4 już chyba widziałem. Z RAMem to jednak nie problem, bo DDR4 i DDR3L są kompatybilne. X-kom ma ten model ponoć prosto od dystrybutora - może jakaś nowsza wersja.
    Jednak martwi mnie to, że ten i3 jest słabszy od G3420.

0
  • #15 07 Lut 2017 18:25
    kermit_
    Poziom 11  

Ceny probooka G4 są bardzo wysokie jak dla mnie własnie przeglądałem ofertę. To już musisz sam zdecydować czy ten laptop Ci wystarczy . Dla mnie ten probook 470 byłby wystarczający , może dołożyłbym mu kość ramu 4 GB , nie lubię też oprogramowania z wszystkimi aplikacjami od producenta, u siebie mam czysty system Windows 8.1 i wszystkie sterowniki od hp z paroma programami tylko , nie instalowałem wszystkiego. Dla Ciebie to chyba nie problem bo pisałeś ,że masz win 8 w wersji box.

0
  • #16 07 Lut 2017 19:16
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    To już musisz sam zdecydować czy ten laptop Ci wystarczy . Dla mnie ten probook 470 byłby wystarczający , może dołożyłbym mu kość ramu 4 GB

Tak właśnie myślałem, że dołożę RAMu i w przyszłości SSD na m.2 - dlatego mi na tym zależy. Mnie w obecnej konfiguracji przeszkadzało długie czekanie na rendering w SweetHome3D. Ale takie wymagania mam jedynie do czasu wykończenia mieszkania;) Poza tym, poza biurowymi aplikacjami, hula u mnie Atmel Sudio; może kiedyś zawodowo grafika 2D.
    kermit_ napisał:
    nie lubię też oprogramowania z wszystkimi aplikacjami od producenta

To nie jest brandowany Android - aplikacje można odinstalować;)
    kermit_ napisał:
    u siebie mam czysty system Windows 8.1 i wszystkie sterowniki od hp z paroma programami tylko , nie instalowałem wszystkiego. Dla Ciebie to chyba nie problem bo pisałeś ,że masz win 8 w wersji box

Tak, ale w sumie Windowsa BOX można dobrze sprzedać. Nie pracowałem nigdy na Win7, tym bardzie Pro, ale myślę, że nie będzie źle - ludzie chwalą.

0
  • #17 07 Lut 2017 19:31
    kermit_
    Poziom 11  

Win 7 w wersji Home Premium 64 użytkowałem ponad3 lata i myślę że to udany system ,wersji pro nie mialem okazji testować. Win 7 graficznie góruje nad win8.1 ,ale mimo tego wydaje mi się ,że win 8.1 jest szybszy niż 7. Do najnowszego win10 jakoś nie mam przekonania , wole poprzednie wersje.

0
  • #18 07 Lut 2017 19:56
    Kudzu
    Poziom 14  

Skoro już zeszliśmy na taki OT, to mnie jednak W10 używa się lepiej jak W8.1, dlatego aktualizowałem. Szybkością jednak i tak nie dorównuje GNU/Linuksowi - u mnie Debian 8 z KDE chodzi na WD Caviar Blue szybciej niż W10 na SanDisk SSD. Gdyby nie Atmel Studio (Eclipse mnie nie przekonuje), Palm Desktop i żona, to nigdy nie wydawałbym złotówki na MS Windows.

A w temacie - poszukam jeszcze alternatyw, ale jeśli do 23:00 nie znajdę, to zamawiam tego HP.

Dodano po 3 [minuty]:

Mógłbyś się jeszcze odnieść do poniższego?

kermit_ napisał:
    Dla mnie ten probook 470 byłby wystarczający

kermit_ napisał:
    Co do procesora to nie mam porównania bo zawsze brałem Intel i5 w różnych generacjach

0
  • #19 07 Lut 2017 20:18
    kermit_
    Poziom 11  

Tez aktualizowałem 8 do 10 ,ale szybko wróciłem do 8 , z linuksem nie mam porównania. Tak w zasadzie obecnego probooka 450 używam do Internetu , zadań biurowych i rozrywka, filmy itp. U siebie mam grafikę zintegrowaną i mi wystarcza, w gry nie gram. (sporadycznie starsze tytuły)W proponowanym jest tez grafika dedykowana , nawet nie wiem czy bym wykorzystał jej możliwości, do moich zastosowań ten procesor i3 tez by wystarczył bo w zasadzie nie wykorzystuje mojego i5 poprzedniej generacji ,a kupiłem z procesorem i5 troche na wyrost , w sumie wychodzę z założenia ,że taki sprzęt ma mi posłużyć kilka lat. Na plus w 470 jeszcze jest lepsza matryca niż w moim. Jedyne moje obawy to gabaryty czy nie byłby za duży ,ale Ty akurat szukasz 17,3 cala.
    Ja oczekiwałem solidnie wykonanego laptopa, szybkiego i niezawodnego i probook mi to daje.
    W razie czego w x kom masz możliwość zwrotu , nie robią z tym kłopotu.

0
  • #20 07 Lut 2017 21:25
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    Jedyne moje obawy to gabaryty czy nie byłby za duży ,ale Ty akurat szukasz 17,3 cala.

Owszem, takie są moje założenia. NIESTETY zostało zasiane ziarno niepewności. Jutro podejdę do sklepu i porównam. Te 17" wzięło się stąd, że teraz pracuję na monitorze 19" i brakuje mi miejsca na ekranie, ALE to jest 1600x900, a ja szukam FHD. Zrobiłem szybkie obliczenia:
    - mój obecny 19" 1600x900 ma gęstość ~97 px/cal,
    - 17,3" 1920x1080 to ~127 px/cal,
    - 15,6" 1920x1080 to ~141 px/cal.
    Do tego, jak by nie było, 1920x1080 w stosunku do 1600x900, to 40% więcej miejsca.
    Niestety nie pomyślałem o tym wcześniej. Wzrok mam dobry, więc nie potrzebuję większej "plamki", czyli 15,6" mógłby być ok. A 15 cali w tej cenie - robi się wybór:]

0
  • #21 07 Lut 2017 21:32
    kermit_
    Poziom 11  

Sprawdź na stronie czy maja od ręki dostępnego probooka 470 w Twoim sklepie ,żebyś na darmo nie chodził. Weź też pod uwagę ze mój 450 ma matrycę HD a Ty chcesz FHD .
    Moje nie dopatrzenie wszystkie obecnie dostępne wersje probook450 G3 maja matryce FHD, i większy wybór konfiguracji .

0
  • #22 07 Lut 2017 22:03
    Kudzu
    Poziom 14  

kermit_ napisał:
    Sprawdź na stronie czy maja od ręki dostępnego probooka 470 w Twoim sklepie ,żebyś na darmo nie chodził.

Nie ma potrzeby. Mnie chodzi o porównanie 17" FHD do 15" FHD niezależnie od producenta - chodzi o proporcje. Spróbuję też poszukać jakiegokolwiek HP PB 450 G3, żeby zobaczyć jakość.

Znalazłem teraz coś ciekawego: Dell Vostro 5568 i5-7200U/8GB/240+1000 FHD. Trochę zniechęcająca jest jedna z recenzji mówiąca o bardzo słabej matrycy i innych drobiazgach. Za to ma dobry procesor, dwa dyski i podświetlaną klawiaturę :D (teraz mam taką i lubię).

Wracając do mojego Win8.1 BOX, to zauważyłem, że bardziej opłaca mi się go sprzedać - nowy kosztuje ponad 400 zł, a nie sprzedam dużo taniej; do Windowsa w laptopie zwykle dopłacam 200 zł; ponad 100 zł może zostać w kieszeni.

0
  • #23 07 Lut 2017 22:17
    kermit_
    Poziom 11  

Nie widziałem nawet tego Dell-a na żywo , wiec ciężko mi coś powiedzieć. Wracają do hp to na stronie x-kom jest info ,że gwarancja jest na nich udzielana na okres 12 msc , ale ja wysyłałem zgłoszenie do hp (hp care pack) i gwarancje mi przedłużyli o kolejny rok i dostałem taki certyfikat pocztą , choć pracownik w sklepie twierdził ,że nie ma możliwości przedłużenia gwarancji . Ten program jeszcze latem działa, jeśli będziesz chciał mogę ci wysłać to zgłoszenie promocyjne z adresem mail gdzie dopytasz o szczegóły. Wystarczą dane, pieczątka sklepu i ksero faktury.

0
  • #24 09 Lut 2017 20:53
    Kudzu
    Poziom 14  

Ostatecznie kupiłem taki:
    HP ProBook 450 G3 i5-6200U/16GB/1TB/Win7P+Win10P FHD
    Do tego dokupiłem dysk SSD m.2 na system, ale nie mam pewności czy będzie kompatybilny, bo manual mówi o TLC, a ja wziąłem MLC. Tylko jakie to ma znaczenie?

Zorientowałem się teraz, że znacznie odbiegłem od pierwotnych założeń - wypadałoby się z tego wytłumaczyć.
    Zrezygnowałem z 17", bo uświadomiłem sobie, że, niezależnie od wielkości matrycy, na Full HD zmieści mi się tyle samo treści, a wśród 15" mam dużo większy wybór.
    Pisałem, że nie chcę SSD mając na myśli ten dysk jako jedyny. Możliwość zamontowania SSD i HDD jednocześnie jest spełnieniem marzeń;)
    Pamięć RAM 8 GB, a 16 GB - od przybytku głowa nie boli.
    Windows - bardziej opłaca mi się dopłacić 200 zł do OEMa i sprzedać 8.1 PL 32/64 BOXa.

0