Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie prądem zasilacza 30V 60A

07 Lut 2017 10:11 1476 9
 • Poziom 5  
  Witam serdecznie i proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu... Zbudowałem zasilacz DC - dwa transformatory 40V 35A każdy. Włożyłem po 3000 uF na Amper, odpowiednie mostki itd. Regulację napięcia zrobiłem wykorzystując układ sterujący pracą silnika 5 kW. Steruję więc napięciem układów pierwotnych, przy pomocy potencjometru. Dla moich potrzeb jest to bardzo dobre rozwiązanie. Zasilacz od roku czasu działa bardzo dobrze, ale zmieniły się potrzeby jeśli chodzi o precyzję sterowania prądem. I tak o ile napięcie może się wahać w przedziale 14-24V o tyle muszę utrzymać stałe natężenie prądu z dokładnością 0,1A. W trakcie pracy całego układu pobór mocy ulega ciągłym zmianom spadając z upływem czasu i muszę co kilka minut korygować napięcie ręcznie, by utrzymać prąd. To irytujące z oczywistych względów. Urządzenie ma bocznik i elektroniczny pomiar napięcia i prądu. Potrzebuję pomocy w zbudowaniu układu, którym mógłbym zadać stały prąd... Zaznaczę, że o ile poradzę sobie z zaprojektowaniem pcb i ze zmontowaniem układu na gotowym schemacie o tyle nie jestem elektronikiem z wykształcenia i proszę o odpowiedzi językiem amatorskim. Pozdrawiam serdecznie.
 • Poziom 37  
  Prąd w jakich granicach ?
 • Moderator Projektowanie
  geomis napisał:
  Regulację napięcia zrobiłem wykorzystując układ sterujący pracą silnika 5 kW.

  ? - co to za układ?
  geomis napisał:
  Zbudowałem zasilacz DC - dwa transformatory 40V 35A każdy.

  Skąd mamy wiedzieć jak to połączono? - prosimy o schemat.
 • Poziom 5  
  Prąd od zera do 30 A

  Dodano po 10 [minuty]:

  Układ sterujący napięciem uzwojeń pierwotnych to kit AVT. Transformatory połączone równolegle po mostkach Gretza. Nie upieram się, żeby ten kit tam zostawić. W jego miejsce też mogę włożyć to sterowanie. Jak wspomniałem, napięcie ma drugorzędne znaczenie przy tym procesie, więc de facto chodzi mi o to, by poprzez regulację napięcia utrzymywać stały, zadany prąd. Myślę, że nie ma sensu rysować tego zasilacza - jest bardzo prosty, ale jeśli uważacie inaczej to go narysuję....
 • Poziom 5  
  Powiedzcie mi... czy na serio nie macie jakiegoś gotowego rozwiązania ? Pomiar napięcia na boczniku i układ który poprzez sterowanie napięciem uzwojeń pierwotnych utrzyma stałe napięcie na boczniku a przez to stały prąd pracy układu... (tak to sobie wyobrażam) Myślałem, że to proste układy... HELP me please !!

 • Poziom 17  
  Dlaczego upierasz się na regulacji lewą ręką przez prawe ucho? Proponowany przez Ciebie sposób daje tak potężne opóźnienie regulacji, że na 110% będzie się to wzbudzać. W poście #4 dostałeś wędkę do prostego rozwiązania impulsowej regulacji prądu. Od zera do maksimum - tak jak chciałeś. Naprawdę strach przed nowością aż tak paraliżuje?
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Powiedzcie mi... czy na serio nie macie jakiegoś gotowego rozwiązania ? Pomiar napięcia na boczniku i układ który poprzez sterowanie napięciem uzwojeń pierwotnych utrzyma stałe napięcie na boczniku a przez to stały prąd pracy układu... (tak to sobie wyobrażam)
  A jak sobie wyobrażasz "sterowanie napięciem uzwojeń pierwotnych" realizacja tego zadania jest bardzo skomplikowana, nawet baz pętli automatycznej regulacji. Zamiast regulacji napięcia AC często stosowane jest sterowanie fazowe i to zapewne robi twój kit avt, współpraca takiego układu z transformatorem często stwarza problemy, szczególnie jeśli układ się dodatkowo rozbuduje o pętlę sprzężenia zwrotnego.

  Cytat:
  Myślałem, że to proste układy... HELP me please !!

  Zapewne używałeś prostego regulatora fazowego.
  Takiego składającego się z potencjometru kondensatora diaka i triaka, nie przerobisz go na nic lepszego, jest prosty ale nie da się sterować elektronicznie.
  Jeśli miałeś układ na U2008 to tam jest wejście napięciowe, więc teoretycznie można to połączyć z automatycznym układem sterowania.
  Ale nawet takie "proste" rozwianie wymaga żeby wzmocnienia sygnału z bocznika, wyprostowania i uśrednienia, następnie trzeba podać na wzmacniacz błędu porównujący wartość nastawioną z aktualną, dalej do kontrolera fazowego sterowanego napięciem(U2008, albo U211)
  Dla średnio-zaawansowanego elektronika zaprojektowanie i uruchomienie czegoś takiego nie jest trudne, ale wymaga trochę pracy projektowej i prób przy uruchamianiu. Google gotowych schematów nie znajduje, widocznie tego typu wyszły z użycia zanim rozpowszechnił się internet.
  Zastąpione zostały układami impulsowymi o których wspomina kolega powyżej.

  Jakbyś się upierał przy regulacji fazowej, to schematy tego rodzaju były w książce "Tyrystory i ich zastosowania" F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień WNT 1980
  Mogą być też w innych publikacjach o energoelektronice z tamtych lat.

  Cytat:
  Proponowany przez Ciebie sposób daje tak potężne opóźnienie regulacji, że na 110% będzie się to wzbudzać.
  Regulator PI z małym wzmonieniem i dłuu...uuugą stałą czasową integratora da radę, nawet jeśli w pętli regulacji wstawimy silnik z przekładnią który będzie kręcił potencjometrem ;)

 • Poziom 17  
  Jasne PI i duża stała czasowa. Tylko co wtedy z czasem reakcji na zmiany obciążenia? Duża stała czasowa to też przerzuty :( Myślę, że magisterkę na ustabilizowaniu czegoś takiego można próbować zrobić. Stawiam jednak na to, że moje rozwiązanie będzie lepsze.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Stawiam jednak na to, że moje rozwiązanie będzie lepsze.
  Będzie lepsze, co do tego nie ma wątpliwości. Ale niektórzy wolą gorsze rozwiązania dlatego opisałem jak by to mniej-więcej miało wyglądać.
  Cytat:
  Tylko co wtedy z czasem reakcji na zmiany obciążenia? Duża stała czasowa to też przerzuty :(
  Autor koryguje nastawę co kilka minut.