Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kuchenka elektryczna + płyta indukcyjna

robertbadboy79 07 Lut 2017 21:02 1830 29
  • #1 07 Lut 2017 21:02
    robertbadboy79
    Poziom 5  

Witam. Mam pytanie jaki przewód elektryczny zamontować do ściany by mógł podłączyć kuchenkę elektryczną o mocy max. 10,5kW? Będzie to podwójny kontakt do podłączenie kuchenki jak i zarówno zmywarki. Proszę o pomoc i poradę. Pozdrawiam

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Lut 2017 16:06
    robertbadboy79
    Poziom 5  

Długość 10m bo będzie podłączony bezpośrednio do głównego.

0
  • #4 08 Lut 2017 16:17
    Loker
    Poziom 38  

Podłączenie jednofazowe? Abstrahując od średnicy przewodu - ani gniazdko ani zabezpieczenie na pionie tego nie przeżyją.

1
  • #5 08 Lut 2017 16:36
    robertbadboy79
    Poziom 5  

Dziś elektryk powiedział mi żebym zamontował 3/2,5 7500. Taki kabel może być wystarczający?

0
  • #6 08 Lut 2017 16:48
    Loker
    Poziom 38  

Przy połączeniu jednofazowym i 10kW mocy popłynie prąd 43.5A. Odpowiadając na Twoje pytanie - przewód o przekroju 2.5mm² zdecydowanie nie będzie wystarczający.

0
  • #7 08 Lut 2017 17:27
    robertbadboy79
    Poziom 5  

A jaki byś polecał?

0
  • #8 08 Lut 2017 17:55
    KrzysztofS
    Poziom 18  

A jakie zabezpieczenie przed licznikiem ?? Bo prawdopodobnie to nie zadziała na jednej fazie ;-)

0
  • #9 08 Lut 2017 18:17
    Brivido

Poziom 29  

Ta ma być płyta indukcyjna, piekarnik i zmywarka?
    Do płyty 5x2.5, do zmywarki i do piekarnika dwa 3x2.5

0
  • #10 08 Lut 2017 21:08
    djlukas
    Poziom 27  

robertbadboy79 napisał:
    Będzie to podwójny kontakt do podłączenie kuchenki jak i zarówno zmywarki.

O jakim kontakcie kolega pisze? Czyżby o gniazdku podwójnym?

0
  • #11 09 Lut 2017 08:21
    Turysta_
    Poziom 13  

robertbadboy79 napisał:
    Dziś elektryk powiedział mi żebym zamontował 3/2,5 7500. Taki kabel może być wystarczający?

Z odpowiedzi wygląda, że mówimy o układzie jednofazowym. Wtedy przewód 2,5 na pewno nie zasili wszystkiego.
    Bez potwierdzenia autora tematu, czy jest to układ jedno czy trójfazowy nie ma sensu dalsze "gdybanie".

0
  • #12 09 Lut 2017 17:25
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Mam kwiatuszka - świeżutki, dzisiejszy :

kuchenka elektryczna + płyta indukcyjna

Od lewej - N (lub "zero", sam już nie wiem), no i trzy fazy. Zasilanie pieca kuchennego ≈ 10 kW.
    Oba przewody 3-żyłowe. To co w ścianie, lepiej nie pisać !
    Da się ?

Moderowany przez Akrzy74:

Kolega zapomniał dodać, więc uzupełnię- tak nie wolno robić, fuszerka, dziadostwo w wykonaniu.

0
  • #13 09 Lut 2017 20:06
    robertbadboy79
    Poziom 5  

Turysta_ napisał:
    robertbadboy79 napisał:

Z odpowiedzi wygląda, że mówimy o układzie jednofazowym. Wtedy przewód 2,5 na pewno nie zasili wszystkiego.
    Bez potwierdzenia autora tematu, czy jest to układ jedno czy trójfazowy nie ma sensu dalsze "gdybanie".

Rozumiem a jeśli bym zamontował kabel 3/2,5 7600 tylko do kuchenki z piekarnikiem wystarczy?

0
  • #14 09 Lut 2017 20:12
    robertbadboy79
    Poziom 5  

djlukas napisał:
    robertbadboy79 napisał:
    Będzie to podwójny kontakt do podłączenie kuchenki jak i zarówno zmywarki.

O jakim kontakcie kolega pisze? Czyżby o gniazdku podwójnym?

Tak kolego mowa o podwójnym kontakcie.

Dodano po 5 [minuty]:

Brivido napisał:
    Ta ma być płyta indukcyjna, piekarnik i zmywarka?
    Do płyty 5x2.5, do zmywarki i do piekarnika dwa 3x2.5

Tak płyta z piekarnikiem oraz zmywarka. Wiadomo że nie użyję maksymalnej mocy ale połowa na pewno i raczej razem nie włączę na raz ze zmywarką bo to wiadomo co się stanie. Dlatego nie wiem jaki kabel zamontować.

1
  • #15 09 Lut 2017 20:19
    KrzysztofS
    Poziom 18  

Nie to nie zadziała na jednym obwodzie. Jakie zabezpieczenie przed licznikiem ?? Jaki przydział mocy ??

0
  • #20 10 Lut 2017 12:46
    Loker
    Poziom 38  

W jakim kraju jest ta instalacja?

0
  • #21 10 Lut 2017 15:28
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Spróbujmy usystematyzować to co zostało napisane .
    Po pierwsze kolego autorze musisz udać się do swojego dostawcy energii by z nim uzgodnić warunki zasilania.
    Po drugie odbiorniki typu piekarnik , piec są odbiornikami dedykowany i muszą mieć swoje zabezpieczenia oddzielnie. Czyli musisz rozbudować rozdzielnicę w mieszkaniu którą wykona elektryk z twojego kraju . Pamiętaj że w niektórych krajach za samowolne grzebanie w instalacji są kary idące w tysiące euro.
    Po trzecie mając te dane możesz zacząć dobierać przewód .

robertbadboy79 napisał:

Ciekawe z jakiego kraju był ten elektryk .
    DriverMSG napisał:
    Wygląda na to, że w tym mieszkaniu nawet nie masz prądu trójfazowego

W dużej części krajów europejskich osoby indywidualne nie mają dostępu do 3 faz . Do niczego nie są im potrzebne,w tych krajach zasilanie w "siłę" to 2 fazy .
    Zaś w pewnej części krajów czy regionach europy zasilanie gospodarstw jest oparte na jednej fazie i nie stanowi to problemu .
    Tak więc autorze by nie wyrzucać pieniędzy w błoto zacznij od swojego dostawcy prądu, i elektryka z kraju gdzie zamieszkujesz.

0
  • #22 10 Lut 2017 17:50
    robertbadboy79
    Poziom 5  

Loker napisał:

Mieszkam w Holandii i dlatego mam wolne miejsce w otworze puszki żebym mógł przeprowadzić kabel do gniazdka i podłączyć kuchenkę.

Dodano po 6 [minuty]:

Krzysztof Reszka napisał:
    Spróbujmy usystematyzować to co zostało napisane .
    Po pierwsze kolego autorze musisz udać się do swojego dostawcy energii by z nim uzgodnić warunki zasilania.
    Po drugie odbiorniki typu piekarnik , piec są odbiornikami dedykowany i muszą mieć swoje zabezpieczenia oddzielnie. Czyli musisz rozbudować rozdzielnicę w mieszkaniu którą wykona elektryk z twojego kraju . Pamiętaj że w niektórych krajach za samowolne grzebanie w instalacji są kary idące w tysiące euro.
    Po trzecie mając te dane możesz zacząć dobierać przewód .
    robertbadboy79 napisał:

Ciekawe z jakiego kraju był ten elektryk .
    DriverMSG napisał:
    Wygląda na to, że w tym mieszkaniu nawet nie masz prądu trójfazowego

W dużej części krajów europejskich osoby indywidualne nie mają dostępu do 3 faz . Do niczego nie są im potrzebne,w tych krajach zasilanie w "siłę" to 2 fazy .
    Zaś w pewnej części krajów czy regionach europy zasilanie gospodarstw jest oparte na jednej fazie i nie stanowi to problemu .
    Tak więc autorze by nie wyrzucać pieniędzy w błoto zacznij od swojego dostawcy prądu, i elektryka z kraju gdzie zamieszkujesz.

Rozumiem wszystko. Dlatego gmina powiedziała że jest to wolne miejsce i jeśli bym chciał podłączyć to mogę podłączyć tylko wiadomo sam tego nie zrobię więc na pewno bym musiał zadzwonić do elektryka. Po drugie ten elektryk, który mi to powiedział to z polski z Castoramy i mi powiedział żebym zakupił 3x2,5mm 750V a elektryk podłączy. Więc sam teraz nie wiem co mam zrobić.

0
  • #23 10 Lut 2017 17:51
    GBW
    Poziom 28  

robertbadboy79 napisał:
    Loker napisał:

Mieszkam w Holandii i dlatego mam wolne miejsce w otworze puszki żebym mógł przeprowadzić kabel do gniazdka i podłączyć kuchenkę.

Po za tym brak mocy, brak miejsca na zabezpieczenie, i zapewne brak elektryka z uprawnieniami z Holandii.
    Elektryk z castoramy cudownie.

0
  • #24 10 Lut 2017 18:28
    wojciech80
    Poziom 18  

Witam,

Kolego w twojej tablicy nie widać obwodu 3-faz.
    Można zasilić płytę indukcyjną 1-fazą lecz nie przewodem 3x2,5mm2.
    Polecam 3x4mm2 na płytę a kolejny obwód na 3x2,5mm2.
    Proponuję abyś wezwał elektryka a nie piekarza który był u ciebie.
    Możesz również zapytać o warunki przyłączenia zasilania 3-faz do mieszkania (wiele by ułatwiło).

0
  • #25 10 Lut 2017 20:03
    robertbadboy79
    Poziom 5  

wojciech80 napisał:
    Witam,

Kolego w twojej tablicy nie widać obwodu 3-faz.
    Można zasilić płytę indukcyjną 1-fazą lecz nie przewodem 3x2,5mm2.
    Polecam 3x4mm2 na płytę a kolejny obwód na 3x2,5mm2.
    Proponuję abyś wezwał elektryka a nie piekarza który był u ciebie.
    Możesz również zapytać o warunki przyłączenia zasilania 3-faz do mieszkania (wiele by ułatwiło).

Rozumiem. A kolego powiedz mi jeśli jest tak bardzo utrudnione i potrzeba takich kabli to zamiast płyty indukcyjnej kupić kuchenkę z płytą ceramiczną? Czy to nie ma znaczenia? Jeśli jest znaczenie to i tak trzeba kupić taki kabel elektryczny?

0
  • #26 10 Lut 2017 20:21
    kkas12
    Poziom 42  

Przekrój przewodów do kuchenki to jedno. A przekrój przewodów zasilających tablice z bezpiecznikami i wartość zabezpieczenia przed tą tablicą to druga sprawa.
    Dopiero jak to będziemy wiedzieć to można zacząć dywagacje.

0
  • #27 10 Lut 2017 20:27
    robertbadboy79
    Poziom 5  

kkas12 napisał:
    Przekrój przewodów do kuchenki to jedno. A przekrój przewodów zasilających tablice z bezpiecznikami i wartość zabezpieczenia przed tą tablicą to druga sprawa.
    Dopiero jak to będziemy wiedzieć to można zacząć dywagacje.

Tylko mam to co na zdjęciu widać wcześniej u góry. Tyle wiem.

0
  • #29 10 Lut 2017 20:46
    robertbadboy79
    Poziom 5  

kkas12 napisał:
    Musi być więcej. Jest jeszcze licznik i to co przed i za nim.

Ok. Postaram się jutro wysłać więcej zdjęć bo dziś nie dam rady ponieważ jestem w pracy.

0
  • #30 10 Lut 2017 21:06
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

robertbadboy79 napisał:
    Ok. Postaram się jutro wysłać więcej zdjęć bo dziś nie dam rady ponieważ jestem w pracy

Zdjęcia też się przydadzą ale najważniejsze nie gmina tylko dostawca energii . On będzie wiedział czy możesz dać dodatkowe 10 kW i czy zasilanie 1 fazowe czy 2 fazowe .
    Tu przykładowy schemat takiej płyty w wykonaniu Holenderskim .

0