Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik FM z RDSem na Raspberry Pi

ghost666 07 Lut 2017 22:53 13224 7
 • Nadajnik FM z RDSem na Raspberry Pi
  Pi-FM-RDS to nadajnik radia FM wyposażony w RDS, działający na Raspberry Pi. Program do pobrania z GirHuba odpowiedzialny jest za generację przebiegu zmodulowanego częstotliwościowo (FM) z zakodowanymi danymi RDS (system do przesyłania danych wraz z transmisją audio). Wszystko to działa w czasie rzeczywistym i jest w stanie współpracować z sygnałem audio mono- i stereofonicznym.

  Układ oparty jest na nadajniku FM stworzonym przez Olivera Marrosa i Oskara Weigla, do którego później Richard Hirst dodał obsługę DMA, a Christophe Jacquet generator i modulator RDS. Do działania nadajnik wykorzystuje generator sygnału PWM, wbudowany w Raspberry Pi.

  Oprogramowanie to jest kompatybilne z Raspberry Pi 1 wersji pierwszej, drugiej jak i trzeciej.

  Uwaga!

  Oprogramowanie to jest rozwijane i dystrybuowane tylko i wyłącznie w celach szkoleniowych. Układ nie powinien być wykorzystywany jako element mediacenter, nadawanie w zakresie FM może być nielegalne.

  Korzystanie

  Pi-FM-RDS wykorzystuje bibliotekę sndfile. Aby ją zainstalować na każdej maszynie z systemem z rodziny Debiana (np. Raspbianie) wystarczy w terminalu wpisać:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Program zależny jest także od linuksowych sterowników rpi-mailbox, więc potrzebne jest dosyć świeży jądro Linuxa. Zasadniczo każde po sierpniu 2015 roku powinno mieć ten sterownik w sobie.

  Uwaga

  Binarki skompilowane na Raspberry Pi 1 nie są kompatybilne z maszynami w wersji 2 i 3. Zawsze rekompiluj źródła po zmianie platformy sprzętowej (polecenie make clean w poniższym opisie).

  Instalację rozpoczynamy od sklonowania źródeł z repozytorium i juz możemy kompilować:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  A następnie możemy uruchomić nasz nadajnik:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Bez dodatkowych parametrów system rozpocznie transmisję FM przy częstotliwości 107,9 MHz, bez audio z domyślnymi danymi RDS: nazwą stacji (PS), radiotekstem (RT) i kodem PI. Sygnał nadawany jest na pinie GPIO 4, czyli pin 7 na wyprowadzeniu z RPi.

  Możemy dodać do transmisji dźwięk. W przypadku monofonicznego pliku sound.wav (dołączony do źródeł do testowania) w terminalu piszemy:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Do przetestowania transmisji stereo służy z kolei plik stereo_44100.wav, także dołączony do programu.

  W ogólności składania Pi-FM-RDS wygląda następująco:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  gdzie:

  -freq to częstotliwość nośnej w MHz domyślnie -freq 107.9.
  -audio specyfikuje plik audio, który będzie odtwarzany. Nieistotna jest częstotliwość próbkowania pliku, program i tak go przesampluje. Jeśli plik jest stereo to transmisja także taka będzie. Akceptowalne formaty audio zależne są od biblioteki libsndfile. Są to pliki WAV oraz Ogg/Vorbis. Pliki MP3 nie są wspierane.
  -pi to kod PI transmisji RDS. Są to cztery cyfry w kodzie szesnastkowym, na przykład: -pi FFFF.
  -ps to nazwa stacji w kodzie RDS, nie dłuższa niż osiem znaków; na przyład: -ps RASP-PI.
  -rt to tzw. radiotekst. Jest to wiadomość wysyłana RDSem o długości do 64 znaków. Na przykład: -rt 'Hello, world!'.
  -ctl specyfikuje wykorzystany kanał FIFO do kontroli PS oraz RT podczas odtwarzania (patrz niżej).
  -ppm specyfikuje błąd oscylatora Raspberry Pi w częściach na milion (patrz niżej).

  Wszystkie argumenty są opcjonalne.

  Domyślnie PS zmienia się cyklicznie pomiędzy Pi-FmRds a rosnącą liczbą, zaczynając od 00000000. PS zmienia się około raz na sekundę.

  Kalibracja zegara

  Kalibracji dokonać należy tylko, jeśli mamy problemy z odbiorem i dekodowaniem sygnału RDS. Standard tego systemu mówi, że maksymalny błąd dla podnośnej 57 kHz nie może być większy niż ±6 Hz, czyli musi być poniżej 105 ppm±. Oscylator naszej 'Maliny' może być powyżej tej wartości, wtedy konieczne jest wykorzystanie parametru -ppm w programie po uprzedniej kalibracji.

  W praktyce w większości przypadków Pi-FM-RDS działa poprawnie, bez wykorzystywania tego przełącznika. Wszystko wskazuje, że odbiorniki RDS są bardziej tolerancyjne niż wymaga od nich specyfikacja.

  Jednym ze sposobów na pomiar błędu częstotliwości jest nadawanie dźwięku z pliku pulses.wav. Są to impulsy nadawane równo przez jedną sekundę, a następnie sekundowy odcinek ciszy. Musimy teraz odebrać transmisję z pomocą odbiornika FM i nagrać ją wykorzystując kartę dźwiękową dobrej jakości. Jeśli teraz otworzymy nagranie w dowolnym programie do obróbki audio możemy wyznaczyć błąd licząc zebrane próbki. Jeśli wiemy, że nagrywaliśmy z częstotliwością próbkowania równą 44,1 kHz, to w okresie jednej sekundy powinniśmy mieć 441000 próbek. Autor podczas kalibracji swojego układu policzył, że w nagraniu było 441132 próbki w czasie jednego okres nadawania. Teraz wyznaczyć możemy błąd:

  $$\frac {441132 - 44100} {441000} \times 10^6 = 299 ppm$$


  Wartość ta jest oczywiście prawdziwa przy założeniu,że wejście karty dźwiękowej nie ma żadnego błędu częstotliwości próbkowania.

  Kanały komunikacyjne

  Jeśli korzystamy z przełącznika -audio - to program odczytuje dźwięk z wejścia standardowego. Pozwala to na przekierowywanie strumieni do Pi-FM-RDS z innych programów. W ten sposób możemy przekierować dźwięk z np. odtwarzacz plików MP3 Sox:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Albo wejście AUX karty dźwiękowej:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Zmiana parametrów PS, RT i TA podczas nadawania

  Do kontroli parametrów PS, RT oraz TA w transmisji RDSA wykorzystana jest kolejka FIFO, którą możemy uruchomić przełącznikiem -ctl podczas uruchamiania Pi-FM-RDS.

  Przykład:

  Kod: bash
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Komendy jakie możemy wysyłać poprzez kolejkę FIFO do zmiany PS, RT i TA to:

  cat >rds_ctl
  PS MyText
  RT Radiotekst do wysłania
  TA ON
  PS OtherTxt
  TA OFF
  ...

  Każda linia zaczynać się musi od komendy: PS, RT bądź TA, spacji i wartości jaką chcemy nastawić. Każda inna linia zostanie zignotowana.

  Testy

  Pi-FM-RDS został z powodzeniem przetestowany z szeregiem urządzeń obsługujących transmisję RDS:

  * Zegarek Sony ICF-C20RDS z 1995,
  * Przenośne radio Sangean PR-D1 z 1998, i ATS-305 z1999,
  * Telefon Samsung Galaxy S2 z 2011,
  * Wieża Philips MBD7020 z 2012,
  * Radio na USB Silicon Labs USBFMRADIO-RD z układem Si4701,
  * Chiński klon powyższego pod nazwą“PCear Fm Radio”,

  We wszystkich przypadkach odbiór był wysokiej jakości, a RDS nie pokazywał żadnych błędów.

  Nadajnik FM z RDSem na Raspberry Pi


  Wykorzystanie procesora

  Wykorzystanie procesora przez oprogramowanie na RPi1 wygląda następująco:

  * Bez podanego sygnału audio: 9%.
  * Z monofonicznym audio: 33%.
  * Z stereofonicznym audio: 40%.

  Jak łatwo zrozumieć, obciążenie procesora wzrasta po podaniu sygnału audio, gdyż musi on zostać w czasie rzeczywistym upsamplowany do 228 kHz - częstotliwości z jaką pracuje system nadajnika. Jest to zrealizowane m.in. przy pomocy filtra FIR, co jest kosztowne obliczeniowo.

  Projekt

  Kod odpowiedzialny za generację danych RDS znajduje się w pliku rds.c. Program generuje cyklicznie cztery grupy 0A (do nadawania PS) i jedną 2A (do nadawania RT). Dodatkowo, co minutę, dodaje jedną grupę 4A - CT, czyli zegar. Funkcja get_rds_group generuje jedną grupę i korzysta z CRC do obliczenia sum kontrolnych.

  Aby dalej uzyskać próbki sygnału RDS, wywoływana jest funkcja get_rds_samples, która wywołuje funkcję get_rds_group, koduje sygnał różnicowo i generuje próbki, które filtrowane są filtrem RRC, według standardów RDS i kodowane w impulsy z wykorzystaniem enkodowania typu Manchester.

  Sygnały potrzebne do działania są wcześniej jednorazowo generowane przez program w Pythonie - generate_waveforms.py - którzy korzysta przy tym z biblioteki Pydemod. W wersji pobranej z repozytorium nie ma potrzeby korzystać z tego skryptu, gdyż generowane przezeń pliki waveforms.c i waveforms.h są już w repo.

  Próbki sygnału RDS mają częstotliwość próbkowania równą 228 kHz - cztery raz 57 kHz, czyli podnośną sygnału RDS.

  Mupltipleksowaniem sygnału FM zajmuje się fm_mpx.c, który najpierw upsampluje audio do 228 kHz, potem generuje sumę sygnałów z obu kanałów (o pasmie ograniczonym do 15 kHz) plus ewentualny sygnał stereo na 19 kHz, sygnały kodowania stereo modulowane amplituowo na 38 kHz oraz finalnie dodaje próbki sygnału RDS.

  Źródło: https://github.com/ChristopheJacquet/PiFmRds

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9662 postów o ocenie 7751, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • flexghzflexghz
 • flexghzflexghz
 • #3
  Thenatoorat
  Poziom 13  
  Nie chcę wiedzieć jakie harmoniczne to generuje...
 • #4
  komatssu
  Poziom 28  
  Thenatoorat napisał:
  Nie chcę wiedzieć jakie harmoniczne to generuje...

  Samo nadawanie w paśmie FM 88-108MHz zapewne odbywa się na jakiejś harmonicznej...
 • #5
  papaj5
  Poziom 11  
  Jakoś nie do końca zrozumiałem: Biorę RPI, instaluję Raspbiana, instaluję te dodatkowe składniki, doczepiam kabelki-anteny (RDS do pina 7, a właśnie - do jakiego pinu doczepiam kable od FM, i czy to mają być specjalne jakieś anteny, czy wystarczą zwykłe kable jeśli nadaję tylko na dom), dorzucam jakiś zewnętrzny lub sieciowy dysk z muzą i każę odtwarzaczowi non stop SHUFFLE'ować i REPEAT'ować, i mam własną mini domową stację radiową? Czy dobrze rozumuję czy coś pokręciłem???
  I w temacie tych antenek to mógł by ktoś się wypowiedzieć. Chodzi mi o nadawanie na domek jednorodzinny, żeby najdalej poszło za bramę, i nie dalej. Czy wystarczą jakieś druciki elektryczne, krótkie, czy mus jechać na specjalnych antenach?
 • #6
  mkpl
  Poziom 37  
  @papaj5 wystarczy 70cm przewodu. Można opcjonalnie też dodać filtr LC by wytłumić pozostałe harmoniczne. Co do całej reszty dokładnie jest tak jak piszesz.

  Osobiście uruchamiałem ten projekt jakiś rok temu i działał bezproblemowo. Zasięg to max 10m
 • #7
  Euzebiusz23091998
  Poziom 15  
  A jakby do tego dorzucić wzmacniacz FM, to mamy małą stację nadawczą? Czy nie nadaje się do tego? :)

  Widział kto jakieś podobne cudo, tyle że nadające DVB-T? :D
 • #8
  Kibzik
  Poziom 7  
  Robię wszystko zgodnie z instrukcją.... W końcowym etapie:
  Cytat:
  Starting to transmit on 100.00 MHz.

  I tutaj klapa. raczej nic nie nadaje, bo próbowałem na kilka sposobów. Co gorsze gdy kliknę na terminal system się "zacina". Pomaga jedynie odłączenie zasilania.
  Proszę o pomoc . Dopiero zaczynam zabawę z raspberry (mam v. 3) i wydawało mi się to być dobrym pomysłem, projektem na początek.

  Pozdrawiam JKR